Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane II Sedan - 5 stele?

n_002
post 18 Feb 2005, 17:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Am auzit ca nu s-a facut crash test cu Sedan-ul si ca nu exista nici o ganratie ca acesta ar obtine tot 5 stele. Ca si structura si repartitie a maselor este intr-adevar diferit de hatchback. Oare a fost efectul combinat al acestor elemente inclus in evaluarea gradului de siguranta? Plus faptul ca este fabricat in alta locatie, la costuri de productie mai mici decat h/b.

Nu am putut sa gasesc nicaieri rezultate ale testelor specifice Sedan-ului.

Ar trebui sa ne ingrijoram?


--------------------
Megane Sedan 1.6 16V Pack Authentique, 2004, Beige Angora
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 18 Feb 2005, 17:41
Post #2


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Pai am putea sa facem noi testul asta. Pui masina la bataie? :wink:


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 18 Feb 2005, 17:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Costuri de productie mai mici inseamna doar salarii mai mici. De ce crezi ca Sedan este mai slab calitativ? Aceleasi masini se vand si in vest num ca au preturi mult mai mari.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 Feb 2005, 18:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Gresit. Costuri de productie mai mici inseamna profit mai mare, iar la capitolul calitate am cauta sa vad deosebiri la calitatea materialeleor intre Sedan si Hatch si eu personal nu am gasit nimic diferit.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 18 Feb 2005, 18:48
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




Eu ma indoiesc ca nu a fost testat sedanul. Pentru ca ei spun ca 5 stele are Megane, iar Megane are 6 versiuni(HB+HBc, Sd, E, CC si Sc) cel putin la noi. So, nu au cum sa nu le testeze pe toate ca sa poata obtine punctajul decat daca sunt identice ca platforma.
Din ce dau ei http://www.euroncap.com/content/safety_rat...tings.php?id1=2 din familia megane 2003 afiseaza intradevar explicit doar HB 5 usi mentionand ca nu sunt alte masini construite pe aceasi platforma(de unde se subintelege ca sedan si estate sunt versiuni de carosierie ale aceleiasi platforme) http://www.euroncap.com/content/safety_rat...p?id1=2&id2=146 , si mai apoi cu alt test individual 2004 pentru Megane CC http://www.euroncap.com/content/safety_rat...p?id1=2&id2=190 si aici precizeaza ca pe aceasi platforma sunt contruite Renault Megane si Scenic. adica se include toata gama Megane.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 Feb 2005, 18:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Asta cred si eu, la CC s-a obtinut chiar un punctaj mai bun (16) la impactul frontal fata de hatch (14).


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 18 Feb 2005, 21:55
Post #7


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Partial offtopic:
Inainte de Megane am avut un Cielo. Motivul pentru care nu-l mai am e ca l-am bagat (involuntar) la Crash Test :? Rezultatul e ca am vazut eu mai multe stele decit a luat masina. E adevarat, nu purtam centura, s-a intimplat in oras, unde n-o port niciodata. Nu s-a declansat nici un airbag, lucru explicabil pt Cielo laugh.gif In schimb "efectul de sanie" cu rotile blocate a fost impresionant, parca eram la olimpiada de iarna (sa nu credeti ca era zapada sau gheata, doar asfalt putin umed). Iar capota s-a deformat de-a dreptul impresionant, intr-un V impecabil!
Cel mai mult m-a mirat insa cit de rezistent poate fi fundul unui Peugeot 407 (nou-nout, evident), a avut doar spoilerul spate un pic spart si senzorii de parcare risipiti, in rest - nimic :shock: Am avut bafta ca era un sofer mai pirpiriu, ca altfel sigur ma linsa pe loc tongue.gif
N-am mai reparat Cielo, am vindut-o asa cum era, avariata. A fost motivul perfect sa-mi schimb masina, oricum aveam asta in minte. Promit sa am grija de Megane, sa nu credeti ca sint vreun ageamiu, in 15 ani de condus a fost singurul accident din vina mea.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 Feb 2005, 22:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Atunci mergi pe mana noastra si crede-ne pe cuvant ca are ***** biggrin.gif
By the way obisnuieste-te sa porti centura, povesti de genul ca "era mai bine sa n-o fi purtat, ca nu l-a ajutat, etc" sunt pt adormit copiii...


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 18 Feb 2005, 22:13
Post #9


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Afara o port obligatoriu, in oras ma cam enerveaza, ideea e ca, cel putin teoretic, nu mergi cu mai mult de 60. In seara aia ma grabeam insa ff tare si aveam cred suta cind a frinat brusc ala cu 407 sa nu calce o pisica :cry:
Am uitat sa mentionez, dar sigur te-ai prins ca nici ABS-ul n-a functionat la Cielo biggrin.gif
In momentul impactului, fundul lui 407 era ridicat si botul meu era aplecat (e evident de ce), asa ca spoilerul meu a intrat sub spoilerul lui si tot socul a fost preluat initial de faruri/grila (frectie la picior de lemn, s-au pulverizat instantaneu), dupa care de radiator si mai ales de capota. Noroc ca Cielo are capota masiva, de-abia o ridici, cred ca are peste 20 kg. Mototul n-a patit absolut nimic, nici macar radiatorul nu s-a spart, doar s-a inclinat la cca 70 grade. Ca dovada, am plecat cu masina la politie si apoi acasa fara probleme. Doar vizibilitatea era ff prosta din cauza capotei in V laugh.gif

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 13:35


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 18 Feb 2005, 22:17
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Sunt ceva post-uri pe tema purtarii centurii pe forum asa ca nu vreau sa insist ci doar sa punctez ca acum ai masina cu air-bags, si nu prea cred ca o "coliziune" chiar la viteza mica cu un balon frontal poate sa fie benefica.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 18 Feb 2005, 22:22
Post #11


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Aici ai dreptate, recunosc. Caut post-urile sa aflu cam la ce viteza (in momentul coliziunii) se declanseaza airbags.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 13:35


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny Bravo
post 24 Feb 2005, 17:20
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




@Raducu68: Cam cand s-a intamplat accidentul cu 407? Era negru cumva? Iar soferul era un tip mi negricios cu cioc? Numarul masinii era B-40-***?

Daca da, atunci poti sa iei RATB-ul ca e mai sigur ca omul de care zic eu, a blestemat si a injurat... si nici acun=m nu e reparata masina ca trebuie schimbata o bucata mare din spate care, aparent e ok dar daca te uiti prin portbagaj, e stramba de s-a proptit in roata de rezerva.


--------------------
Audi A3 8p 2.0 TDI DSG
Opel Astra H 1.6 Twinport
Opel Astra Classic 2 1.7 CDTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 24 Feb 2005, 17:26
Post #13


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




ooops, ala e :oops: :oops: :oops: mic, negricios si cu cioc. accidentul s-a intimplat pe 11 ianuarie, nu uit prea usor data asta. chiar ma miram ce tanc e 407 si cielo meu varzet rau :shock: imi pare sincer rau pentru bietul om... oricum, 407 era pe firma parca.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 24 Feb 2005, 18:26
Post #14


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




il caut pe om si-i dau matizul meu, poate ma iarta :?


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny Bravo
post 25 Feb 2005, 09:53
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Pai acum merge chiar cu un Matiz ca 407 e in service. abia acum a ajuns bucata aia din spate si acum o schimba.


--------------------
Audi A3 8p 2.0 TDI DSG
Opel Astra H 1.6 Twinport
Opel Astra Classic 2 1.7 CDTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 25 Feb 2005, 09:55
Post #16


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




atunci nu i-l dau :wink:


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madmax1
post 28 Sep 2006, 15:24
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 2 March 06
From: bucharest




magane II sedan nu a fost testat de EuroNcap si nu exista nici o evidenta bazata pe logica pentru *****.
Eu as inclina sa cred ca are mai putine mai ales ca pot face comparatia intre clio bicorp (made in france ) si clio symbol (made in turkey). Clio bicorp a fost testat si are ****, clio symbol nu a fost testat si suntem lasati sa credem ca are **** dar se pare ca nu are. Cel putin asa am vazut intr-o emisiune gen top gear (daca nu chiar asta), ca alaturi de logan si alte cateva masinute, symbol era considerata una dintre cele mai nesigure masini la crash.
nu ne putem imbata cu apa rece. inclusiv renault.ro ne prezinta doar megane bicorp ca avand 5*. nimic despre sedan si estate. sa fie prosti? NU. ignoranti? NU. sa uite ei sa spuna ca sedanul are 5* ? NU...


--------------------
renault clio bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zyppo
post 28 Sep 2006, 16:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 23 February 05
From: Bucuresti




http://autoweb.drive.com.au/cms/A_100869/newsarticle.html

"Renault upholds its excellent reputation for expertise in the area of passenger safety with the Mégane sedan. Making the most of the five-star score achieved in the Euro NCAP crash tests by the Hatch, the Mégane sedan features a strengthened structure adapted to its architecture. This structure includes both energy-absorbing zones and programmed deformation, therefore guaranteeing optimum performance during impact. As well as this, the Mégane sedan is equipped with side chest airbags in the front seats and two curtain airbags front and rear."


--------------------
Renault Megan Sedan 2004 - 1.6 16v
MEGANE II Sedan 1,6 16v - 2005.
Confort Privilege - Negru, Clima, ESP, Xenon.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 28 Sep 2006, 19:43
Post #19


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Si eu m-am intrebat mult timp daca Sedan-ul are intr-adevar 5 stele, avand in vedere ca EuroNCAP nu spune nimic concis despre Sedan si Estate.

zyppo, postul tau e foarte folositor... Dar tot nu inteleg, de ce nu mentioneaza pe EuroNCAP ?

Si apropo de 5 stele, sunt curios, cum de Renault-ul (care sa fim sinceri, e considerata o firma mediocra) are cele mai multe masini cu 5 stele ? Cum de BMW, Skoda, Volkswagen, etc.. nu i-au depasit sau macar egalat la acest numar ? Adica, daca Renault-ul a putut, de ce nu au putut si ceilalti ?

Stiu ca acum cam toate masinile noi au 5 stele, dar acum vreo 2 ani Renaultul era lider clar. Si daca intr-adevar sare standardul la 6 stele sunt convins ca Megane III, Laguna III, Clio IV, Modus II, etc.. vor fi toate de 6 stele.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 28 Sep 2006, 19:56
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eh nu e chiar asa. Nici macar masinile noi nu au toate 5* la euroncap. M-am uitat acuma si pe langa skoda octavia testata ceva mai de mult, a aparut Q7 de la audi care nu a reusit decat 4* (foarte slabut frontal 75% 12pct), la fel si mazda 3. In rest frantuzele merg foarte bine reno citroen si pejo au toate modelele noi de 5*. Din cate imi dau seama si mercedes incearca sa-si respecte blazonul. Ah si era sa uit seria 5 de la bmw tot 4*

This post has been edited by Zetu: 28 Sep 2006, 19:59


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 28 Sep 2006, 22:25
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Nici eu nu am vazut nici un test cu sedan dar cred ca are 5*, daca nu avea sigur anuntau ei la EURONCAP,oricum mai slaba la structura nu cred ca sta fata de hatch pt ca structura este asamblata\sudata de roboti fara interventie umana si nici panourile nu sunt facute de om,de fapt cam 90% din masina este produsa de roboti,probabil la fel ca cei din Franta ,oamenii doar asambleza


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zyppo
post 29 Sep 2006, 10:50
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 23 February 05
From: Bucuresti




Eu cred ca ar trebui sa stam linistiti. Nu cred ca exista nici un dubiu in privinta celor 5 stele ale Sedan-ului si Estate-ului.

Sa ne gindim putin ...
1) Sisteme "vizibile"
* 6 sau 8 Airbag-uri.
* Airbag-uri frontale adaptabile pentru sofer si pasager.
* Airbag-uri laterale torace pentru locurile din fata.
* Airbag-uri laterale cap pentru locurile din fata si din spate.
* Centuri fata in 3 puncte, cu reglare pe inaltime, dubla pretensionare si limitator de efort.
* Centuri laterale spate in 3 puncte, cu pretensionare si limitator de efort.
* Tetiere fata reglabile pe inaltime, cu protectie marita.

2) Sisteme "mai putin vizibile"
* sint cele legate de structura sasiului, de modul "inteligent" de deformare a acestuia in cazul unui accident, miscarea pedalierului etc.

Citeam un articol in care se argumenta motivul pentru care aripile din fata sint facute din plastic si nu din tabla. Modivul nu e nici pe departe scaderea costurilor de productie. Conform unui bilant s-a constatat ca intr-un numar foarte mare de accidente, aripile din fata s-au deformat si practic au sectionat anumite parti din masina. Fiind construite din plastic, in cazul unui accident, practic ele se sparg si nu afecteaza celula de rezistenta a masinii.



This post has been edited by zyppo: 29 Sep 2006, 10:51


--------------------
Renault Megan Sedan 2004 - 1.6 16v
MEGANE II Sedan 1,6 16v - 2005.
Confort Privilege - Negru, Clima, ESP, Xenon.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 30 Sep 2006, 09:16
Post #23


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Citind mai sus ma bucur ca am ales HB si nu Sedan :-) Oricum sunt absolut sigur ca Sedan are aceleasi standarde de siguranta, caci partea frontala a masinii e identica, parte luata in calcul la testele EURONCAP.

Aripile de plastic previn blocarea usilor in caz de accident.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 30 Sep 2006, 19:57
Post #24


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Zetu, lasa Q7, ala e SUV, sa vedem un SUV de la Renault (am auzit ca au in planuri asa ceva, un Megane SUV, stie cineva ?) ca ia 5 stele si apoi il poti compara cu Q7

Dar da, seria 5 de la BMW doar 4 stele e cam dezamagitor.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 Oct 2006, 15:39
Post #25


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Am trimis un e-mail la EuroNCAP si am intrebat de Sedan si Estate, mentionand ca sunt aproape identice :

QUOTE
Dear Sir,

Thank you for your interest in Euro NCAP.

The results we have only apply to the cars we tested and we cannot guaranty the safety of the model we did not test.

Usually the structure of a variant model of the car will react in a similar way upon impact. Although of course without testing the car its safety can not be guaranteed.

Please also note that as yet, Euro NCAP does not test estate cars.

Hope this helps!


Hélène Girard

Office Assistant


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 2 Oct 2006, 17:50
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Poate-s mai greu de cap, dar eu pricep ca tipa are treaba doar cu estate. Sa intelegem ca sedan a fost testat?


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 Oct 2006, 17:56
Post #27


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu le-am trimis e-mailul spunand ca sunt posesor de Estate, de aceea cred ca au pus accentul pe Megane-urile Estate.

"Usually the structure of a variant model of the car will react in a similar way upon impact."

Cred ca vrea sa spuna ca orice model aferent unui model testat de ei se va comporta la fel, dar atata timp cat ei nu-l testeaza in particular nu-ti pot garanta ca are tot 5 stele. 'Variant model" se refera in general, la modelele aferente, nu la Estate, nu ? Ca stiu ca la VW 'variant' e break-ul dar cuvantul in engleza are un sens mai general.

Cu alte cuvinte, Sedanul si Estateul se vor comporta la fel precum HB-ul in teste, dar atata timp cat ei nu le-au testat separat nu-ti vor garanta ca au 5 stele. Cel putin asa am inteles eu.

Intrebarea e, de ce nu-l testeaza ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Oct 2006, 22:31
Post #28


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Ca sa nu se faca de ras!


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
j.d
post 9 Oct 2006, 23:37
Post #29


...internationally known


Group: Members
Posts: 2.002
Joined: 11 April 06
From: Bucuresti




Am observat ca in general se testeaza masina cu caroseria de baza ca sa-i zic asa...nu mai testeaza si variantele break, sedan sau coupe...un exemplu similar ar fi Opel Astra, Skoda Fabia, etc...


--------------------
powered by TFSI
Ex-owner 2007 Megane Sedan...un pic mai altfel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 10 Oct 2006, 08:27
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Ce discutii wink.gif)...
De ce nu va intrebati si daca cel cu motor 1.5dCi are 5 stele, ca singurul testat a fost 1.6 16V biggrin.gif ?


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 12:06
Dacia