Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Calatorie la Praga

Valentine
post 20 Jan 2004, 01:39
Post #1


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




ar cam trebui sa fac un drum pana la praga la inceputul lui aprilie :? . a mai facut cineva drumul? cat timp ia in medie? cat costa benzina dus-intors? alte chestiuni ...

Am editat titlul topicului pentru a nu se face confuzie cu un topic continand informatii despre Praga. AL


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 20 Jan 2004, 08:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




in medie cam 18-20 ore depinde cit stai la vama romana


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Jan 2004, 11:12
Post #3


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Alte chestiuni: cehii sint niste mizerabili! 022.gif Romanii trbuie sa completeze nu stiu ce kkt de hirtie in care sa declari unde mergi, cu ce mergi etc. Hirtia asta e aceeasi ca pe vremea comunistilor! Si dintre europeni numai romanii trebuie sa o completeze, nici macar bulgarii nu au nevoie sa completeze asa ceva! 022.gif

Am fost in toamna la cehi si imbecilul de militian de frontiera mi-a pus 2 (DOUA!!!) stampile la intrare, fiecare in mijlocul unei pagini goale! 022.gif Am zis ca in viata mea nu mai calc in kkt-ul ala de tara, atita timp cit nu sint in UE! Ca dupa ce cehii ajung in UE, trebuie sa ne trateze ALTFEL, la fel cum ne trateaza si vesticii. Se pare ca ei au ramas cu aceleasi apucaturi comuniste! 022.gif 022.gif 022.gif

PS. Am mai fost de inca 4 ori in cehia, acum vreun an pina la praga. Datorita modului de tratare a romanilor, nu voi mai merge acolo! E neaparata aceasta calatorie a ta acolo? :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 20 Jan 2004, 11:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




vezi ca nu vorbesc aproape de loc engleza ,stiu putina germana ,adevarat acele hirtii sint de a dreptul nebunesti!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 20 Jan 2004, 12:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Subscriu lui Money Talks cu deosebire ca eu am avut experiente similare dar pe tren (oricum atitudinea este aceeasi de kko)


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jan 2004, 13:20
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Cam asta am auzit si eu, ca-s plini de rahat cind vine vorba de romani!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Jan 2004, 14:02
Post #7


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




de dus trebuie sa ma duc insa ma intrebam daca sa ma duc cu masina sau cu trenul

Mesaj trimis prin WAP


--------------------
Ford Focus 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jan 2004, 14:03
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Cu avionul!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 20 Jan 2004, 14:14
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




acelasi lucru l-am patit si io in '99 cand am fost cu trenul; si la cehi si la slovaci; cum vedeau pasap. noastre ni le si cereau sa se uite mai atent; pentru ceilalti doar o stampila si gata; se uita tot trenul la noi de parca eram ciumati;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 20 Jan 2004, 15:54
Post #10


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Niste prieteni au patit urmatoarea:
In Cehia, in drum spre tara, au fost opriti de o patrula de politie pt control de rutina!
S-au uitat la masina (btw o skoda!) in masina, sub masina, dupa care au inceput sa se uite...la gagicile astora, comentand ceva de genul "kurva" urmat de rasete guturale! De prisos fie spus ca se faceau ca nu stiu altceva decat pasareasca lor!
Unul din prieteni vb rusa si a inceput sa se ia in gura cu astia ca sa fie respectuosi!
A si depus o plangere la primul post de politie
Ajuns acasa, dupa 3 luni aprimit o hartie prin care era instiintat ca in legatura cu plangerea din data de...referitoare la incidentul din data de..... a fost rezolvata in sensul ca a fost gasit vinovat de infractiunea de ultraj, condamnat la plata sumei de ......coroane si pus ainterdictie de intrare pe 1 an!
Pam-pam!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Jan 2004, 15:56
Post #11


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




mda am inteles ideea. ce intrebam eu: nu cum sunt oamenii, ci cat costa calatoria pana acolo, dus - intors cu masina si cu trenul ....


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Jan 2004, 15:57
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Nu pierde nimic prietenul tau daca nu mai merge la cehi... icon_twisted.gif laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jan 2004, 16:10
Post #13


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Valentine, hai sa te lamuresc cit de cit:

- Calatoria cu masina este scumpa! Pe linga benzina, mai trebuie platita si Cartea Verde, taxe de autostrada si bineinteles cazarea intr-un hotel (la noi sau mai stiu eu unde). Stiindu-te ca nu ai permis de conducere de multa vreme, garantez ca nu vei putea face drumul dintr-o singura bucata, ca sa scutesti cheltuiala cu cazarea de pe drum;

- Calatoria cu trenul este acceptabila! Nu te costa nimic in plus in afara de biletul de tren + apa si mincare cumparate de pe drum. Daca nu pleci la cuseta, o sa fie destul de inconfortabil. Pretul biletului de tren e ceva mai mic decitcostul calatoriei cu masina;

- Calatoria cu autocarul e cea mai ieftina! Confortul este direct proportional cu costul, adica aproape inexistent;

- Calatoria cu avionul este cea mai rapida si mai placuta! Nu trebuie sa treci decit prin doua vami, nu stai cu frica in sin ca te ataca cineva, nu trebuie sa te culci, nu te intereseaza confortul prea tare. Pretul biletului nu depaseste 250 de Euro.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Jan 2004, 16:38
Post #14


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Si inca ceva: Nu ai voie sa conduci in strainatate daca ai permis de mai putin de 1 an. Orice politai care te opreste si verifica asta iti va da o amenda de nu o vei uita toata viata! icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Jan 2004, 20:35
Post #15


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




ideea e ca nu ma duceam singur. suntem 3 insi care trebuie sa mergem acolo, deci cu masina ieseam mai ieftin, plus ca aveam cu ce sa ne miscam pe acolo. probabil ca plecam din Arad de dimineata ca sa nu prin vre-un hotel pe acolo. unul dintre cei 2 are carnet de 2 ani, asa ca am fi putut sa facem cu schimbul.

moneytalks esti sigur de chestiunea asta? eu am dat examenul acu' 5 luni si nu exista o astfel de prevedere in regulament.

am folosit un travel planning site (michelin) si pentru 0.8 euro / l benzina mi-au iesit 81 euro (cu tot cu taxe de autostrada) la un consum mediu de 7% (cred ca totusi e mai mic, nu?). deci vine 162 euro dus intors.

nu stiu cam cat e biletul de tren (x 3) biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 20 Jan 2004, 21:40
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




M-as putea baga si eu in seama cu drumul la Praga. Am trecut de cateva ori prin Cehia si in afara de faptul ca trebuie sa completez hartia idioata, oricum am trecut-o ca tranzit si nu am dat date de hotel sau alte prostii, nu am avut probleme. Odata nu aveau hartoage decat in ceha si rusa, si cum nu servesc au completat-o ei evident cu spumele de rigoare, alta data a fost mai usor ca era vineri si era o coada imensa in granita ca toti polacii se duceau acasa, am stat in vama la ei 3 ore dar cand am trecu aveam hartiile deja completate, a aruncat in sila o stampila la intrare si cam atat.
Evenimente auto cu cehii, odata m-au oprit sa verifice vigneta. Altfel oamenii nu mi s-au parut asa reci, dar am avut avantajul ca sotia stia poloneza si o rupea pe ceha.
Cu trenul a fost mai neplacut, desi eu zic ca eram in tranzit am stat o noapte in Praga, m-au cautat de bilet de plecare si eu aveam Interrail under 26 pe vremea aia, sa le arat banii ca am sa vietuiesc pe acolo, etc, evident habar nu aveau engleza, franceza in schimb o rupeau un pic pe germana. Pentru cei care iau trenul in Praga, atentie ca se fura! in stil mare, daca e mai aglomerat doamnelor li se smulge geanta dupa umar si coboara individul cand trenul e in mers, altii au ramas fara valize, asta vazut de mine in trenul de Bratislava. Apoi eu am luat tren de noapte unde am facut planton mai ceva ca in armata si pot spune ca nu a fost degeaba, la doua compartimente s-a ramas fara valizele mici, asta prin 99.
Daca te gandesti la tren si ai sub 26 gandeste-te la un interrail, era sub 100€ dar in romania trebuia sa platesti biletul ca nu e valabil, asa era atunci, poate acum s-a schimbat.
Cu masina e frumos, opresti unde vrei, si pentru 10 minute de sictir in vama cred ca merita. In schimb pot sa confirm ce spunea MoneyTalks daca ai sub un an nu ai voie sa conduci in afara granitelor, dar intereseaza-te poate s-a mai schimbat ceva, dar eu asa stiam.


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Jan 2004, 23:09
Post #17


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

moneytalks esti sigur de chestiunea asta? eu am dat examenul acu' 5 luni si nu exista o astfel de prevedere in regulament. 


In Austria daca politia iti controleaza permisul si vede ca ai mai putin de 1 an vechime, iti trinteste o amenda de toata frumusetea icon_twisted.gif In Ungaria e la fel.

Cel putin eu la scoala am invatat ca nu ai voie sa iesi din tara conducind o masina daca ai mai putin de 1 an vechime. Sa fi scos chestia asta din regulament? :roll: :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Jan 2004, 23:17
Post #18


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




http://www.e-transport.ro/pp32.php?s=4&b=8 se pare ca nu mai exista nici in traficul international biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 20 Jan 2004, 23:21
Post #19


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




si mai exact http://www.autoparc.ro/legislatie/conventii/1.php yok despre 1 an cu permisul. cred ca doar un "zvon" ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 4 Feb 2004, 12:11
Post #20


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




deci pana la urma nu stie nimeni ce si cum? cu cartea verde care e treaba? cat costa, cum se face etc? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Feb 2004, 13:36
Post #21


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pentru carte verde te duci la o societate de asigurari, in cazul tau ASIBAN (pentru reduceri) si le zici ce vrei. Daca esti baiat destept, le ceri si CASCO international


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 4 Feb 2004, 13:54
Post #22


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




eu ... sa le cer celor de la asiban reduceri? biggrin.gif sa fim seriosi la cata paguba le-am facut pana acuma, o sa imi dea aia reduceri instant biggrin.gif:D nu pot sa ma duc la alta companie? smile.gif

de fapt ce e cartea asta verde?


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 4 Feb 2004, 14:00
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti






--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Feb 2004, 14:21
Post #24


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ba poti sa te duci unde vrei! Ideea era ca daca le aratai ca ai si CASCO la ei, iti mai faceau o reducere, macar de ochii lumii...


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Feb 2004, 16:02
Post #25


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Pentru carte verde te duci la o societate de asigurari, in cazul tau ASIBAN (pentru reduceri) si le zici ce vrei.  Daca esti baiat destept, le ceri si CASCO international


Daca ai casco la asirom, casco international e automat inclus. Nu se mai plateste separat.

Cartea verde pe 3 luni costa $250. Pe o luna e mai mult decit 250/3.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Feb 2004, 16:03
Post #26


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

de fapt ce e cartea asta verde?


RCA pentru strainatate.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 4 Feb 2004, 16:09
Post #27


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




deci cam 100 $ pentru 1 luna smile.gif se poate face si pe o perioada mai mica de 1 luna ? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Feb 2004, 16:11
Post #28


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Se poate face si pentru 2 zile.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 4 Feb 2004, 16:12
Post #29


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




a marpha. eu o sa stau practic 5 zile acolo (cu tot cu drum), asa ca e bine. smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 4 Feb 2004, 16:17
Post #30


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Se poate face si pentru 2 zile.


Unde ai vazut asa ceva? :shock: Ca mie mi-au spus ca perioada MINIMA e de 2 saptamini! Si pe 2 saptamini e cam $68


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:22
Dacia