Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Grand Scenic 2011 - 1.5DCI, Check Polution System / Check Injection System

Matyuga
post 28 Nov 2017, 13:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 April 17




Salutare,


sunt proaspat posesor al unui Renault Grand Scenic Oct 2011 - diesel, 1.5DCI, cutie cu 6 viteze.
Cand am achizitionat-o nu aveam nici o avertizare in bord, dar de curand m-i s-a aprins :
Check Pollution System si apoi Check Injection System.
Citind pe forum, am iesit cu ea pe autostrada si am mers vreo 20 de minute cu 70Km/h cu 3500RPM. Avertizarea de Check Injection System a disparut, dar am observat o crestere de la 7.8 la 8.6 % .
Am mers cu ea la un tester , iar erorile care le arata calculatorul se refereau la pedala de acceleratie, la 2 dintre injectoare ( eroare electrica ), si o eroare electrica care nu am inteles-o.

Am sters erorile si acum nu imi mai apare nimic, dar consumul se mentine la 8.6 - 8.7%.
Cei cu experiente similare, ma puteti ajuta in aceasta privinta ?

Multumesc anticipat.

Adi


--------------------
Renault Grand Scenic 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gingis_han
post 3 Dec 2017, 07:43
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 January 14




Salut Adi! Aici tot Adi. tongue.gif

Si eu am Grand Scenic din 2010 1,9 dci 7 locuri. Am cumparat-o in ianuarie 2014.

Am luat-o la 145.000 km si acum am 205.000. Daca ar fi sa ii fac o evaluare dupa 4 ani, cam asta ar fi :

plusuri :

-confort extraordinar, spatiu arhisuficient
-stabilitate si siguranta la drum
-motor puternic, ''pedala'' disponibila mereu.
-nu ma simt ca o oaie in turma conducand ''panzerele'' germane

minusuri :

-merg doar la reprezentanta cu ea intrucat la alte serviceuri ii vad pe mecanici cum pufnesc si se invart in jurul ei. Acum 3 ani, la un service de brand, mi-au adus filtrul de habitaclu inapoi si si-au cerut scuze pentru ca nu-l pot monta. Nu puteau reseta calculatorul la schimbul de ulei, etc.

Acum probleme de-a lungul timpului nu am avut. Doar in 2014 mi s-a stricat corpul termostat sau cum ii zice si mi-a dat apa afara. M-a costat cam 450 de lei la reprezentanta cu tot cu antigel si manopera. Deci atentie la ecranul de bord! Sa mergi mereu cu ecranul care iti arata si temperatura apei, eu de acolo mi-am dat seama. Fluctua ba albastru, ba galbui.Daca nu intram la reprezentanta probabil imi arunca toata apa si imi crapa garnitura de la chiuloasa pana la urma!

Revenind la problema ta, acum este si a mea! intotdeauna am schimbat uleiul la 10.000. Am hotarat acum sa o fac la 15.000. Pe la 14.000 mi s-a aprins ''service required''. Mi-au spus astia ca e ok, ne vedem la schimb, sa merg fara probleme. Alaltaieri mi s-a aprins, suplimentar, ''check injection system''. Am sunat la reprezentanta si mi-au zis sa o las pe dreapta ca infund DFPul daca mai circul. Sunt programat maine dimineata la 08'30 sa vedem care e treaba. Te si va tin la curedupa ce o remediez!


--------------------
Renault Grand Scenic 2010 - NT 78 KLU
Laguna Break 2004
Laguna Limousine 2004
Ex-Dacia MCV 1.6 16 V
Ex-Clio Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Dec 2017, 12:06
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Service required se aprinde cand atingi numar de km sau perioada de timp ... care din ele o atingi prima ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gingis_han
post 5 Dec 2017, 10:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 January 14




Salutare!

Am facut revizia ieri : ulei, toate filtrele,inclusiv motorina, am resetat service required si l-am programat la 10.000. Din fabrica era setat la 30.000 sau 24 de luni. Mi=am schimbat si macaraua dreapta fata. Am luat-o de pe net de la autok..ma.ro. M-a costat 280 de lei, la reprezentanta costa 1500 de lei. Dupa montare am mi s-a atras atentia ca face un pas suplimentar. Adica daca o inchid pe functia confort, urca si la final da inapoi cativa centimetri. Am ridicat geamul in pasi, pana la capat de cateva ori dupa care se pare ca si-a revenit, adica inchid din telecomanda de 2 ori, urca pana la capat si ramane acolo. Mai trebuie sa intru o data la electrician deoarece se aude un zanganit metalic in usa in timpul mersului. O rezolv eu si pe asta.

Acum, revenind la ''check injection system''...

Dupa o verificare pe tester si o verificare vizuala si manuala am descoperit ca un injector este pe duca! Mi-a fost anulata eroarea si am facut cam 40 de km de atunci. In cazul in care se va reaprinde martorul, vom mai verifica inca o data dar cel mai probabil voi schimba injectorul cu pricina. Circa 1500 de lei, la reprezentanta.

Bafta tuturor!

P.S. Am sa incerc sa intru mai des, nu prea le am cu forumurile. Daca pot ajuta pe cineva, nu ezitati. Am avut 5 renaulturi in familie : Dacia MCV 1.6 16 V motor de Laguna, Clio dci, Laguna 1,9 2004 break, Laguna 1,9 2004 limuzina si Grand Scenic. Mai avem lagunele si Scenicul.


--------------------
Renault Grand Scenic 2010 - NT 78 KLU
Laguna Break 2004
Laguna Limousine 2004
Ex-Dacia MCV 1.6 16 V
Ex-Clio Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matyuga
post 7 Dec 2017, 12:54
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 April 17




Salutare,

dupa anularea erorilor s-a aprins Service Required si inca o data Check Injection System.
La tester imi da aceeasi eroare :
http://p1525.enginefaultcode.com/

Tipul care a pus tester-ul a zis ca ar fi de la ceva clapeta, habar nu am.
Ma bate gandul sa o duc la reprezentanta dar in acelasi timp mi-e teama de preturile lor.
Totusi cred ca am sa ii sun sa vad ce zic.

Adi


--------------------
Renault Grand Scenic 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matyuga
post 12 Dec 2017, 15:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 April 17




Salutare,

am fost la reprezentanta, am facut revizia, totul e OK, toate erorile s-au rezolvat in urma reviziei si unei regenerari a filtrului de particule ; doar ca imi curge ulei pe unde ar fi turbo si mi-e teama sa nu raman fara.

Adi


--------------------
Renault Grand Scenic 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:04
Dacia