Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Roata de rezerva mica de 105x70 R14, Ce dimensiuni ale rotii sunt pe masinile Nissan ?

Corbu'
post 21 Jun 2008, 20:46
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Problema este simpla: mi-am montat o instalatie GPL si nu mai am loc pentru roata de rezerva normala pentru ca in locul ei este rezervorul de gaz.
Am gasit la o vulcanizare roti de provenienta Renault/Nissan (cica, pe Renault am aflat ca nu se livreaza asa ceva, ramane Nissan) si sunt destul de mici pentru a nu ocupa loc. Numai ca mi se pare cam prea mica pentru Logan, pe ce masini Nissan se livreaza asa ceva si care sunt dimensiunile rezervei si a rotilor masinii? As dori sa fac cat de cat o comparatie.

Sau mai bine zis cine are masina Nissan cu roata de rezerva mica, de maxim 80 KM/H ?

This post has been edited by Corbu': 21 Jun 2008, 20:48


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gedan
post 11 Jul 2008, 11:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 7 July 08
From: Dr. Taberei




important este prinderea pe roata, sa fie 5x114.5 , si astea sunt cam pe toate japonezele


--------------------
renault twingo 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 11 Jul 2008, 11:47
Post #3


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Vorba lu' Corbu..problema e simpla, ce sa faca cu roata in 5 prezoane pe Logan??
De aceea se gandea la roti de nissan care folosesc 4x100 pe modelele mici.
Cred ca i-am mai scris pe undeva, janta de micra e buna dar ca roata (adica impreuna cu anvelopa) e destul de mica pentru a putea fi folosita pe logan.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 11 Jul 2008, 18:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Ca e buna sau nu, ramane sa vad la prima pana (sper sa nu), mi-am pus o roata din asta mica ca roata de rezerva. Prezoanele au fost la distanta corespunzatoare, doar in centru a mai trebuit largit un pic la strung, era mai mic decat trebuia. Nu am facut test pe masina, dar teoretic ar trebui sa mearga, pe cea mai cheala varianta de Logan (nu se vinde la noi insa) sunt roti de 14". Difera doar grosimea, asta este mult mai ingusta si e buna pentru maxim 80 KM/H la o presiune de 4 bar (si viteza asta mi se pare mult).


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 11 Jul 2008, 18:37
Post #5


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




De pe ce masina ai luat roata?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 11 Jul 2008, 18:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




Habar nu am, am fost la o vulcanizare unde avea o stiva de ele, toate noi. M-am dus acolo la sfatul montatorului de GPL, mi-a spus ca toti taximetristii ce si-au pus GPL au luat roti din alea, dar am fost prevenit ca trebuie largit un pic la strung in zona de la butuc din centru. Oricum vine la fix, pot sa o pun in picioare rezemata de bancheta din spate (in portbagaj), mai ramane sa fac o husa impermeabila pentru o roata de 15" si am terminat cu asta.


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rdcristi2
post 26 Dec 2008, 23:15
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 30 September 07
From: bacau




la tiida in manual scrie asa pt. "o roata din asta mica ca roata de rezerva"
cod roata de rezerva T125/70D15

This post has been edited by rdcristi2: 26 Dec 2008, 23:17

Attached thumbnail(s)
roata_rezerva.jpg ( Size: 171.09k ) Number of downloads: 1609


--------------------
NISSAN Tiida Acenta dCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:29
Dacia