Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Noua Honda Crv, O noua revolutie by honda

Ampt
post 23 Sep 2015, 06:12
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Eu m-am mirat când am observat că pe forumul dedicat mărcii (unul dintre locurile unde clar ti-ai manifesta nemulțumirea) nu am găsit nimic despre această poveste.


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 1 Dec 2015, 10:54
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




masinile au fost inlocuite. Ma intreb de ce au fost inlocuite daca nu aveau probleme?

QUOTE
Dragi cititori ai acestui topic, in primul rand imi cer scuze pentru perioada indelungata in care nu am mai adus la cunostinta voastra noutati legate de subiectul Honda cr-v facelift 2015...
Sper ca postarea aceasta sa aduca noutati interesante pentru voi...
Dupa indelungi discutii, rapoarte, expertize atat interne cat si externe ale masinilor noastre, acum 2 saptamani ne-au fost inlocuite cele 2 manuale cu 2 automate, fara diferente de plata, avand aceeasi motorizare diesel 1.6 l, 160 cp...
Nu am mai scris nimic, intrucat nu am vrut sa plictisesc pe nimeni cu detaliile tehnice din aceasta perioada, dar acum, odata incheiat deal-ul si efectuata inlocuirea,  avand si o parere facuta in cele 2 saptamani scurse de la inlocuire, pot spune ca automatele sunt cu totul alte masini...
Cu una nu am avut nici o problema, merge impecabil si nu iti vine sa te dai jos de la volan, iar cea de-a doua, a avut pana acum 2 avertizari DPF, ce s-au rezolvat de la sine, masina facandu-si singura regenerarea, fara a avea nevoie de interventie la service... Consumul pare chiar mai mic decat al manualelor cu circa 0.2-0.3 l/ 100 km, explicatii tehnice nu stiu sa va dau de ce... Cutia este absolut superba, schimba impecabil iar delay-ul caracteristic cutiilor automate este extrem de redus...
In consecinta, daca Honda CR-V este masina care va place, sfatul meu este sa va orientati momentan catre automate, cele manuale din cate am inteles, primind o solutie tehnica ce va duce la disparitia problemelor cu DPF, undeva prin primavara viitoare. 
Asko rulez, iar Honda Trading, importatorul, a dovedit in final ca poate fi alaturi de clienti, chiar daca, sincer, ar fi putut fi mai prompta in solutionare... Acum, ma rog, circuitul hartiilor in natura este o provocare pentru oricine... A dreaq birocratie!
Una peste alta, pot spune ca si-au respectat blazonul, nu multe companii fiind in stare sa solutioneze astfel problemele de acest fel...
Nu ii laud, pentru ca am suferit destule necazuri in cele 4 luni in care am  condus manualele, dar totul este bine cand se termina cu bine!


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 1 Dec 2015, 20:46
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Mașina are mai multe problemuțe...din pacate


http://wjla.com/news/local/owners-of-best-...problems-111800

https://youtu.be/vEJ45wX9ycI

This post has been edited by ncristi: 1 Dec 2015, 20:53


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 2 Dec 2015, 11:24
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




cica asta e superperformantul sistem 4x4 de la honda, care e mai mult 4x2 smile.gif) probabil e 4x4 doar pe roata de rezerva

https://www.youtube.com/watch?v=jkiv-bWbLIo

This post has been edited by aphophis: 2 Dec 2015, 11:27


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 29 Dec 2015, 16:14
Post #125


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.064
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Posibil ca stirea sa fie mai veche, insa imi place sa-l oftic pe iepurele atomic biggrin.gif

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/190...i-din-lume.html





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Dec 2015, 16:27
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(aphophis @ 2 Dec 2015, 11:24)
cica asta e superperformantul sistem 4x4 de la honda, care e mai mult 4x2 smile.gif) probabil e 4x4 doar pe roata de rezerva
*

Cum e sistemul 4x4 de la Honda? E un Haldex, ca la Kuga, Duster, etc.? Sau 4x4 adevărat, cu diferențial central, ca la Rav4?
Dacă-i 4x4 clasic, permanent, atunci e normal să se învîrtă roata în gol în condițiile astea, dacă testerul a "uitat" din diverse motive să blocheze diferențialul central.

This post has been edited by VladSoare: 29 Dec 2015, 16:33


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Dec 2015, 16:37
Post #127


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




RAV4 nu are diferential central. Doar ca este asa de bine proiectata masina (inclusiv logica functionarii) ca nu iti dai seama de asta.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 29 Dec 2015, 17:52
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mie așa mi-au zis la Toyota, că e un 4x4 permanent cu diferențial central, blocabil de la buton. Dacă mi-au zis prostii, le repet și eu. blush.gif
Atunci cum e? Cum reușește să simuleze un 4x4 permanent? Un Haldex îmi închipui că s-ar supraîncălzi, alea nu-s făcute să stea permanent cuplate pe jumătate. unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Dec 2015, 21:53
Post #129


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Este cu haldex. Are doar un buton de lock si nu se incalzeste. In rest este auto. Si este utilizat foarte des, nu doar atunci cand patineaza fata. La plecarile de pe loc, in curbe pentru tinuta de drum. Are si un management 'intuitiv'. Daca ai posibilitatea sa conduci macar o perioada un RAV4, nu ezita.

Cum sa explic, Toyota si Renault foloseste o fulie defazoare la admisie foarte apropiata constructiv. La Renault pica in draci, la Toyota, niciodata.

This post has been edited by IRONICK: 29 Dec 2015, 21:54


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bengal
post 30 Oct 2016, 17:31
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 9 July 11




Acest model nu este la fel de fiabil ca cel anterior . Pe un alt forum ,un client a tras mult de tot cu acest nou model. S-a cam dus si fiabilitatea japoneza.


--------------------
Toyota Auris 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:08
Dacia