Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spalare masina, Cum e mai bine sa speli masina?

nsergiu
post 28 Oct 2006, 10:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 October 06




E bine sa speli masina la o spalatorie automata (gen MOL)? Periile acelea mari sunt bune sau nu?


--------------------
renault clio iii 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 28 Oct 2006, 10:59
Post #2


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




NU


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 28 Oct 2006, 11:11
Post #3


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




BIS


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 28 Oct 2006, 11:11
Post #4


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Eu am spalat masina de vreo 5 ori acasa cu furtunul si buretle apoi am ost la o spalatorie "ecologica", d-asta unde nu da cu buretele pe masina. A iesit super-bine, si cred ca numai asa o sa o spal de acum incolo, mai ales ca iarna parca nu imi vine sa o spal eu cu mana mea :-)

La benzinarii nu merg, ca parca prea mult freaca la masina periile automate, si pot sa nu ia niste mici mizerii evidente, pe care omul le-ar curata manual imediat...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Oct 2006, 11:38
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




NU perii sau valturi. NU pentru ca matuiesc vopseaua.
NU spalatorii cu buretele, pentru ca nu poti sa stii cat de curat e buretele. Poate ca inaintea ta, cu acel burete a curatat pragurile unui jeep, a luat ceva pietricele in el, l-a clatit dar nu 100% si cand va da cu el pe masina ta te alegi cu niste zgarieturi (chiar daca superficiale) de toata frumusetea.

DA spalatorie ecologica: masina se stropeste (se inmoaie bine si se curata grosul de murdarie) cu apa, apoi se stropeste (acoperindu-se riguros toata masina) cu spuma ecologica ce curata singura in profunzime, fara sa fie necesara frecarea de vreun fel, apoi se lasa spuma 2-3 minute sa isi faca treaba, apoi se clateste de spuma cu apa, apoi se stropeste cu ceara lichida, apoi se clateste din nou cu apa, apoi se sterge usor cu carpe moi limpezite foarte bine.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristirenault
post 28 Oct 2006, 12:05
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 321
Joined: 22 July 06
From: pingo-pongo




daca stai la casa cumpara-ti o pompa cu presiune , foloseste doua galeti una cu apa cu sampon si alta cu apa ca sa clatesti buretele de fiecare data cand il iei de pe masina , cauta un sampon de calitate , nu spala la soare , daca nu ai posibilitate sa o speli singur atunci mergi pe spuma activa , sunt unii care s-au plans ca le-a albit ornamentele de plastic spuma asta ... dar pentru o spalare de calitate tot varianta cu buretele e cea mai buna , spuma activa e destul de agresiva chimic cu vopseaua.
Spalatoriile cu valturi sunt si nu sunt bune , cele noi sunt bune dar cele sh nu , adica perii aceia se tocesc si strica lacul de pe vopsea...


--------------------
Renault Megane Coupe 1998 2.0 16v - RO 007 EUM
sa stie toata lumea,am40%warn si tind spre nu stiu cate catralioane la%.Am reusit sa imi cresc cota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rareshro
post 28 Oct 2006, 17:44
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 26 June 06




In mod normal cea mai sanatoasa e spalarea unde nu se atinge masina cu nimic(perii, burete), se da jet de apa, jet de spuma activa,jat de apa si ceara. Dar vopseaua nu se matuieste numai de la spalare, mai sunt si praful, pietricelele...
Daca o polishezi de doua ori pe an eu zic ca nu ai probleme cu luciul oriunde ai spala masina.


--------------------
dacia Logan 2004 Laureate - BV-__-TED
ClioIII 1.6 16V 110cp BV-__- DUM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nsergiu
post 28 Oct 2006, 19:35
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 28 October 06




Va multumesc pentru informatii. Si ca sa continuam discutia: in ce consta procesul de polish?


--------------------
renault clio iii 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 28 Oct 2006, 19:52
Post #9


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Cauta pe google: "how to polish a car" si vei gasi raspunsuri la nelamurirea ta. Nota: vezi ca avem casuta de cautare pe google chiar pe forum in partea de jos a fiecarei pagini.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 30 Oct 2006, 16:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Sa te feresti de spalatoriile automate ca de foc iti zgarie vopseaua,gaseste o spalatorie care da numai cu spuma activa si cu jet de apa,jetul nu afecteaza deloc vopseaua dar nici nu o spala prea bine si o ploisare corecta te scapa de toate problemele daca esti din bucuresti iti recomand link nu am fost niciodata dar am auzit ca sunt buni de tot.
Salut


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 30 Oct 2006, 17:59
Post #11


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




QUOTE(Rareshro @ 28 Oct 2006, 18:44)
Daca o polishezi de doua ori pe an eu zic ca nu ai probleme cu luciul oriunde ai spala masina.
*



Polish nu recomand decat daca este chiar nevoie (mici zgarieturi pe caroserie de la gard viu, "harsaitul" obiectelor pe caroseria cu praf, etc). Polish-ul reprezinta indepartarea unui strat subtire de vopsea. Subtire,subtire, dar conteaza!Pentru intretinere - ceara aplicata profesional.

De spalatorii - cele ecologice, cu jet de apa. Fara perii, bureti, carpe, etc.

PS Parca s-a mai discutat despre asta! unsure.gif



--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiugrecu
post 3 Nov 2006, 15:33
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 1 February 05
From: Maroc




Aviz constantenilor si oltenilor
Eu am spalat-o cu un sampon special care o si ceruieste, meserie ce mai... E drept ca dupa o spalare cu samponul asta, daca e prafuita oleaca, dai un jet de apa si gata.
Dar, peste masinuta mea cea noua si super bibilita a venit o furtuna de nisip (eu sunt in Maroc) si am constatat la urmatoarea spalare ca PARTICULELE DE NISIP S-AU IMPREGNAT IN CEARA DE PE VOPSEA SI GEAMURI! (din cauza fortei cu care au fost izbite, de vint)
Nu se duc nici cu apa, nici cu alcool, n-am incercat inca cu benzina. Sunetul stergatoarelor este nasol tare. Daca nici cu benzina nu se duc ,am pus-o!
Nu e la misto, cei care credeti ca ati putea trece printr-o furtuna de nisip, atentie!


--------------------
Renault Clio III dci 65 CP 2006 Pack CA - 22794-A-56
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 5 Oct 2007, 12:49
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




In curand va trebui sa spal masina mea cea noua si evident am devenit interesat de tipul de spalatorie unde voi face operatiunea.

Pe vechea masina (solenza) o spalam de obicei la o spalatorie automata (nu am observat ceva in neregula in tot acest timp-2 ani si ceva) dupa care am incercat si o spalatorie cu spuma activa (era mai aproape de locul unde m-am mutat) dar dupa cateva spalari am observat ca vopseaua nu mai era asa rezistenta (trebuia sa fiu foarte atent la fiecare gainat pe care daca nu-l stergeam imediat, topea efectiv vopseaua). M-am gandit ca si vopseaua sau lacul care o protejaza au un termen de garantie dar schimbarea a fost extrem de rapida asa ca un pot sa mai am incredere in spalarea cu spuma activa.

As merge la o spalatorie gen tunel unde periile sunt dintr-un material care nu zgarie vopseaua/lacul dar in manualul de utilizare pentru Clio III spune ca autoturismul trebuie sa aiba motorul oprit in momentul spalarii.

Ma aflu intr-o mare dilema asa ca, cu multa umilinta, astept un sfat pe cat posibil documentat.



--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 5 Oct 2007, 20:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Am vazut la o spalatorie, nu dau numele ca sa nu imi taiati chitanta, in loc de perii cu tepi din aia de plastic un fel de panglici. Am fost foarte multumit desi a costat 20 RON insa la vreo trei zile o cioara ce nu mai facuse de vreo saptamana, cred, s-a scapat pe capota mea si a ramas urma chiar daca am dat cu polish.

This post has been edited by dan73205: 6 Oct 2007, 09:21


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 10 Oct 2007, 14:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Eu pot sa zic ca am spalat 2 ani loganu' maica-mii singur si se cam matuise vopseaua/lacul. E si normal avand in vedere faptul ca in lipsa unui pulverizator cu presiune freci praful ala de lac....deci nu o mai fac niciodata.

Cred ca spuma activa de la spalatoriile normale (fara atingere) should do it! Si evident, o ceara ulterioara, eu mereu dau.


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 10 Oct 2007, 17:43
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




TUNEL

deocamdata nu se matuieste


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 21 Feb 2008, 09:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Eu mi-am luat un aparat de spalat cu presiune Bosch, dar nu gasesc pe nicaieri spuma activa adevarata. Am luat 2 tipuri de sampon pt aparat cu presiune dar nu sunt multumit de ele (unul cu ceara si unul fara). Are cineva idee de unde se poate cumpara spuma activa caci astia de la spalatorie nu vor sa-mi spuna (e normal, nu?)?


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 21 Feb 2008, 09:49
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI






--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 21 Feb 2008, 09:55
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Iti face rost Semit! El e cu comenzile!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 21 Feb 2008, 10:02
Post #20


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




o sa ai nevoie si de un pulverizator de spuma- nu poti intinde spuma cu acel pistol cu presiune - intrucat spuma trebuie lasata sa actioneze cel putin 5 minute- pe unde spal eu masina- au un recipient in care pompeaza aer cu presiune- pt a face spuma si ca sa o poata intinde pe toata masina - vb cu semit- mafra au marfa buna


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 21 Feb 2008, 16:49
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Mai gasesti si in Metro, Carrefour la 5L de ta Turtle Wax,mai buna decat cea de la Mafra.

This post has been edited by DRD: 21 Feb 2008, 16:50


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 21 Feb 2008, 17:02
Post #22


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Dar si aia e tot pentru uz profesional? Ca acele ambalate in cantitati mari sunt pentru uz profesional ...


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 21 Feb 2008, 18:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




mi se pare un pret de bun simt ca are produsul de la mafra.l-a mai folosit cineva?(jedi self se numeste si e in bidon de 5l )


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 21 Feb 2008, 18:26
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




Am si eu aparat de ala cu presiune mare o dau cu sampon o las nitel si pe urma o iau la limpezit dupa ce o limpesesc bine iau apa dupa ea cu piele de caprioara si tot mia aparut acele zgarieturi fine gen panza de paianjen stie cine daca de la pielea de capriora si poate 1 pic de praf care ramane dupa spalat ca nu am spuma activa sad.gif se p oate face zgarieturi fine?aaa pana sa iau aparatu asta de spalat cu presiune am splato 1-2max cu perie normal biggrin.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 21 Feb 2008, 18:56
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




In primul rand trebuie sa uiti de pielea de caprioara pentru ca nu este buna pentru uscarea masinii,absoarbe apa dar si zgarie vopseaua cauta prosoape cu microfibre.Zgarieturile au aparut de la uscarea neadecvata si de la 1-2 spalari cu peria nono.gif .Daca aveti aparate cu presiune folositi diversele extensii cu care vine aparatul.Clatiti prima data masina,dupa dati cu lancia si cu spuma activa,lasati 3-4 min si clatiti dupa care urmeaza uscarea.Cumparati-va un bidon de 5 L de sampon auto/spuma activa (e acelasi lucru) din Metro etc. si aveti cat de cat bazele pentru ingrijirea exterioara a masinii.



P.S Feriti-va de spalatorii gen Omv cu perii si nu le folositi individul pentru spalarea masinii!


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi39
post 21 Feb 2008, 20:50
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 19 November 06




[quote=DRD,21 Feb 2008, 19:56]
.Clatiti prima data masina,dupa dati cu lancia si cu spuma activa...... 5 L de sampon auto/spuma activa (e acelasi lucru)

fi bun si explica ce intelegi tu prin "dati cu lancia"
si inca ceva:crezi ca samponul auto si spuma activa sunt acelasi lucru???
Ma indoiesc....dar in fine....


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 21 Feb 2008, 23:34
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




QUOTE(DRD @ 21 Feb 2008, 18:56)
In primul rand trebuie sa uiti de pielea de caprioara pentru ca nu este buna pentru uscarea masinii,absoarbe apa dar si zgarie vopseaua cauta prosoape cu microfibre.Zgarieturile au aparut de la uscarea neadecvata si de la 1-2 spalari cu peria  nono.gif .Daca aveti aparate cu presiune folositi diversele extensii cu care vine aparatul.Clatiti prima data masina,dupa dati cu lancia si cu spuma activa,lasati 3-4 min si clatiti dupa care urmeaza uscarea.Cumparati-va un bidon de 5 L de sampon auto/spuma activa (e acelasi lucru) din Metro etc. si aveti cat de cat bazele pentru ingrijirea exterioara a masinii.
P.S Feriti-va de spalatorii gen Omv cu perii si nu le folositi individul pentru spalarea masinii!
*




Pai si cum sa o ususc ?prosopu ala cu microfibre nu poate sa zgarie lacu ca ori cum nu ajunge la vopsea.si eu care credeam ca pielea de caprioara e buna pe plafon nu sa zgariat lacu asa tare a scapat biggrin.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 22 Feb 2008, 12:18
Post #28


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Depinde si de aparatul de presiune, cat de bine curata, eu la spalatorie, la prima inmuiere ma duc si verific daca a ramas mizerie pe ea, pe praguri, spoilere, si dupa aceea il las sa dea spuma, aceelasi lucru il fac si dupa clatire, daca nu sunt multumit il pun sa o mai clateasca odata.

This post has been edited by Mutzunache: 22 Feb 2008, 12:18


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Feb 2008, 12:23
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Sa inteleg ca tu stai vreo 3 ore sa-ti spele masina! icon_mrgreen.gif
Da domnule, asta da grija pentru masina!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
berki
post 22 Feb 2008, 12:39
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 4 January 08
From: Sf.Gheorghe




La spalatorii nu numai ca lucreaza oameni subcalificati si subplatiti, dar pe deasupra, acestia au exigente modeste chiar si fata de propria lor munca... altfel nu inteleg ca spala 20-30 de minute masina si tot gasesti mizerii pe ea...


--------------------
Renault Clio Symbol 1,4 8V 2006/decembrie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:54
Dacia