Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ucraina

Hagen
post 26 Aug 2010, 23:43
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 2 December 07




Da, la coridor nu e control vamal. Am primit la intrare doar un biletel stampilat, pe care un soldat (cred ca a fost ucrainean) a scris câte persoane se afla in masina. La iesire soldatul de acolo a luat biletelul, si noi am continuat drumul. Pasaporte sau bagaje n-au fost controlate deloc.

La întoarcere am mers si noi prin Zatoka, pentru ca din causa înundatilor drumul prin Palanca a fost închis. Dar de obicei as lua coridorul. E mai scurt, si drumul mai bun.

This post has been edited by Hagen: 26 Aug 2010, 23:47


--------------------
Dacia Logan 1,4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fastbot
post 11 Sep 2010, 12:23
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 January 07
From: GL




AU schimbat ucranienii regulile: nu mai este necesara completarea "IMIGRATION CARD" si bonulete mai putine (mi s-a parut mai simplificata trecerea). Benzina a mai scazut un pic = 7,3 UAH (de la 7,5). Rau e ca s-a innasprit la romani trecerea.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Sep 2010, 18:43
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In ce sens s-a innasprit la romani? Am trecut de atatea ori si la noi era cel mai simplu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rendiuc
post 1 May 2012, 16:00
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 June 05




Am fost intr-o calatorie scurta prin Ucraina si m-am gandit sa impartasesc cu toata comunitatea impresiile:

ruta: Bucuresti - Galati - Giurgiulesti - Vulcanesti - Tatar Bunar - Monashi - Zatoka - Odessa si retur

* acte necesare : pasaport valabil, talon auto, carte verde valabila in UA;
* in Moldova am platit o taxa de tranzit de ~ 8 ron atat la dus cat si la intors, se achita la vama lor in interior;
* nu am dat nici un fel de mita la nicio granita;
* la granita cu Ucraina este o procedura mai complicata: un militar iti da un bilet, apoi politia de frontiera verifica pasapoarte si pune viza, apoi vama verifica ce ai prin portbagaj iar la final un alt soldat iti ia biletul initial cu toate stampilele pe el si iti ureaza drum bun. La intoarcere totul a durat 8 minute.
* nu ne-a oprit nici un politist nici la dus, nici la intors ( de fapt militian, la ei inca se cheama Militie );
* foarte rar am intalnit cate un radar
* drumurile sunt proase, cu gropi in Moldova, dar acceptabile in Ucraina;
* o zona cu multe gropi este intre Monasi si Cetatea Alba ( Bilhorod Dnistrovski );
* benzina este mai ieftina la ei, cam 11 grivne cea de '95
* preturile sunt in rest comparabile cu cele de la noi. Calculul se face usor, iei pretul lor, imparti la 10 si inmultesti cu 4 si ai pretul in lei romanesti.
* merita vizitat centru istoric al Odessei, arata cu adevarat impresionant
* nu s-au confirmat povestile cu racketi ce mananca romani pe paine. Sunt oameni simpli, de treaba. Nu au nici cersetori, nici caini vagabonzi, deci in unele puncte stau mai bine ca noi.
* nu stie nimeni engleza, doar rusa. Dar te faci inteles si o scoti la capat cu cateva cuvinte de baza ( mai ales cifrele ).
* intrarea inapoi in Romania te faci sa vezi cu alti ochi tara, nu mai sunt gropi :-)

This post has been edited by rendiuc: 1 May 2012, 16:04


--------------------
dacia solenza - b-01-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 1 Jun 2012, 21:32
Post #35


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Cam cat te-au costat taxele de frontiera-drum?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 4 Jun 2012, 09:03
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




sunt numai taxe neoficiale, alegi daca le platesti. de genul 5 grivine la poarta, 15 la omul negru, 10 la actele masinii, 15 la pasapoarte. daca esti turist si nu ai vize de ucraina, nici marfa multa, le mai poti evita. daca nu sunt multumiti, te trezesti tras pe dreapta, pe un loc viran. completezi o declaratie, dar de fapt e "timp de gandire". daca ai gandit suficient de "generos", incat vamesul sa fie multumit, treci mai departe. daca nu, intri la "camera", o incapere unde se verifica masina. Suna mai rau decat este, as vrea ca si vamesii romani sa fie asa ieftini...


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 4 Jun 2012, 10:11
Post #37


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Cand mai mergeam dupa benzina la Reni, vama ucraineana mi-a facut si mie un control mai drastic (masina trasa pe dreapta, capota ridicata, bancheta spate scoasa). Totul a durat 2 ore, ca sa le fac in ciuda si sa vada ca nu le dau nimic, mi-am scos mancarea din sacosa si am inceput sa mananc la fel de tacticos cum asteptau ei banutul.. smile.gif) Ultima faza a fost cand militianul m-a chemat in ghereta lui sa-i completez un formular cu datele tehnice ale masinii inspectate: mi-a dat sa aleg intre un formular in limba rusa sau engleza. I-am replicat sa-mi dea formular ori in limba fraceza ori in limba romana, ca engleza nu stiam, iar rusa doar stiam sa vorbesc, de citit si scris NU! radmasa.gif S-a facut ala verde, s-a uitat la mine si mi-a zis sictirit: "Pashli na Rumania!", ii raspund: "Spasiba! Ne zashto! (Multumesc! N-ai pentru ce!) biggrin.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 4 Jun 2012, 17:22
Post #38


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Interesant deci traditia trebuie data chiar daca totul este ok?
Aici sunt cateva lucruri folositoare:
http://www.mae.ro/travel-conditions/3755#842


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stelistul8823
post 3 Jul 2012, 19:45
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 12




Ucraina?Serios?
Nu am fost niciodată în Ucraina dar România e o țară mult mai frumoasă.Dacă am ajuns să mergem în vacanță în Ucraina doar de dragul de a spune că ne-am petrecut vacanțele în străinătate,e amuzant și trist în același timp.


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Jul 2012, 19:52
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai daca n-ai fost niciodata in Ucraina cum poti spune ca Romania e mai frumoasa?
Si, in al doilea rand, nu vizitezi o tara doar pentru frumusete.
Eu am fost de 7 ori pana acum in Ucraina, am vazut si locuri mai frumoase ca la noi, si locuri mai urate, si pot sa zic ca mai am multe de vazut, timp liber sa am.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stelistul8823
post 3 Jul 2012, 20:28
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 3 July 12




atunci dă-mi un motiv pentru care ar trebuie să merg în Ucraina și nu în România în vacanță.
incredibil unde s-a ajuns,în ce hal ați fost manipulați.În loc să mergeți la cheile Bicazului,preferați să conduceți sute sau mii de kilometri în Ucraina.
Am văzut toate pozele tale din Ucraina,am văzut și pe alte forumuri și Ucraina arată rău de tot..nici la noi în cele mai sărace sate din moldova nu arată în halul ăla.Ca să nu mai vorbesc de drumuri..


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Jul 2012, 20:29
Post #42


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sa fim mai putini noi, astia care ardem de nerabdare sa ne cazam in Predeal.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jul 2012, 18:49
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru unii concediul e odata pe an la All-inclusive in Bulgaria. Pentru altii e in fiecare week-end, fie ca e pe Varful Omu, fie ca e la Roma...

N-am ajuns nicaieri pana acum unde sa zic ca nu a meritat drumul pana acolo, chiar daca pot spune ca a fost suficient sa ajung doar o singura data.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jul 2012, 18:50


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Jul 2012, 18:56
Post #44


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(Stelistul8823 @ 3 Jul 2012, 21:28)
atunci dă-mi un motiv pentru care ar trebuie să merg în Ucraina și nu în România în vacanță.
*


'ai de capul tau! Au aia niste curve blonde de-ti cade relantiul in baie.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jul 2012, 19:38
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Subscriu. biggrin.gif
Nu gasesti la Paris ce gasesti la Odessa. wub.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jul 2012, 19:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Jul 2012, 20:41
Post #46


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mie-mi suna cunoscut modul in care omu' asta arunca cu rahat in alte tari si spune ca Romania e cea mai tare tara de la Atlantida incoace. N-o fi ruda cu Mihai 90?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 6 Aug 2012, 15:00
Post #47


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Ceva forumisti in vizita prin ucraina vara asta?
Yalta cineva?


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Apr 2015, 19:31
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Dupa 5 ani, am revenit la Odessa.

Am plecat de joi seara din Bucuresti, am innoptat la Galati, vineri dimineata la 8 ne prezentam in vama la Giurgiulesti. Dam pasapoartele, se uita cam crucis granicerul cand ne aude cu "mergem la Odessa in week-end", dar n-are ce sa faca.
Intram la Moldoveni. Verificat procura (masina e pe firma), platit taxa de drumuri moldoveneasca, enter Moldova. Mers tot inainte 2 kilometri, intrat in vama moldo-ucrainiana. Verificat si aici acte, hartii, etc, la 10 fara ceva deja eram in Reni, de unde am scos hrivne. Spre deosebire de acum cativa ani, hrivna s-a devalorizat puternic, de la 0.42 ron a ajuns 0.18 ron. Litrul de benzina a fost 3,6 lei. Evident ca am facut plinul.
De la Reni la Izmail drumul e decent, dar tot are gropi serioase pe alocuri. La Izmail am mancat ca de obicei la impinge-tava de la market-ul Tavria, din capatul strazii Suvorova. Masa, foarte buna, cu fel principal si prajitura, a fost cam 11-12 lei, foarte ieftin dupa parerea mea.
Am plecat mai departe catre Odessa.
De aici treaba devine grie, in sensul ca drumul e praf, cu multe gropi de natura sa-ti faca praf rotile, gropi prin care trebuie sa treci si cu 5 la ora. Basca mai erau si destule tir-uri pe traseu. In unele locuri, in paralel cu drumul normal, era un drum de pamant, folosit de soferi pentru a scapa de gropi. Culmea era ca drumul aparea si pe GPS.
Pe la 5 dupa-amiaza am ajuns la Cetatea Alba. Am pus pe GPS destinatia, deoarece indicatoarele catre cetate sunt putine si in chirilica. Intrarea in cetate este 20 de grivne, aproape 4 lei. Cetatea este foarte bine pastrata si intretinuta, insa despre Stefan cel Mare nu gasesti nici un semn. Privelistea catre Limanul Nistrului este superba. Am stat pe aici cam o ora si jumatate, dupa care am plecat spre Odessa.
In apropiere de Zatoka ne-am intersectat cu trenul de Izmail, tren care circula numai odata pe zi, 3 zile pe saptamana, si am vazut de la distanta podul peste Nistru, la varsarea acestuia in marea Neagra.

La Zatoka am oprit putin la plaja, insa vantul si cele 12 grade de afara ne-au facut sa nu stam mult.
La Odessa am ajuns aproape de ora 8 si, cu ajutorul GPS-ului, am ajuns la hotel Zirka, unde mai statusem si data trecuta. Camera a fost relativ mica, dar climatizata si, la 10 euro pe noapte cu mic dejun inclus, n-am facut nazuri.
A doua zi am explorat Odessa la pas.
Orasul este in refacere, multe cladiri sunt acum reconditionate, orasul lupta intr-adevar sa-si recapete numele de "Perla Marii Negre" si este pe drumul cel bun. De asemenea, este si foarte curat, mult peste multe din orasele din vest. Mai nou, in mai multe locuri acum lumea intelege si vorbeste engleza.
Am luat masa de pranz tot la impinge-tava, la Puzata-Hata, un lant de restaurante din Ucraina la care mai mancasem si in Kiev. Preturile, la fel, destul de mici.
Duminica am plecat de dimineata inapoi spre casa. Spre deosebire de prima zi, drumul era acum mai liber, prin urmare am mers mai repede. La ora 14 deja eram la Izmail iar la ora 16 in vama. Vamile au mers neasteptat de repede, doar cateva masini fiind in fata. Vamesii romani si-au aratat din nou mirarea cand ne-au vazut relaxati si cu zambetul pe buze dupa un week-end la Odessa, ei se asteptau la cu totul altceva.

La 10 noaptea intram in Bucuresti, dupa 1200 de km parcursi. Ramane doar sa verific jantele zilele urmatoare, sigur sunt patrate. tongue.gif
Daca nu ar fi fost drumul prost, nu as fi avut nici o problema.

Vedere de la Cetatea Alba, cu Limanul Nistrului
Curtea_Cetatii_Albe.jpg ( Size: 62.04k ) Number of downloads: 474

Trenul Izmail-Odessa
Trenul_Izmail_Odessa.jpg ( Size: 54.02k ) Number of downloads: 495

Podul peste Nistru
Podul_rutier_si_feroviar_peste_Nistru.jpg ( Size: 38.84k ) Number of downloads: 489

Plaja din Zatoka
Plaja.jpg ( Size: 49.3k ) Number of downloads: 481

Vanzatorii de cafea, peste tot in Odessa
Vanzatori_de_cafea.jpg ( Size: 77.96k ) Number of downloads: 488

Gara din Odessa
Gara_Odessa.jpg ( Size: 59.96k ) Number of downloads: 128
Interiorul_garii.jpg ( Size: 58.89k ) Number of downloads: 110

Zona pietonala
Zona_pietonala.jpg ( Size: 95.39k ) Number of downloads: 106
Zona2.jpg ( Size: 102.47k ) Number of downloads: 97

Orchestra
Orchestra_din_parc.jpg ( Size: 105.18k ) Number of downloads: 108

Diverse
Floare.jpg ( Size: 99.54k ) Number of downloads: 113
Jucarii.jpg ( Size: 93.9k ) Number of downloads: 116

Statuia_Ecaterinei.jpg ( Size: 54.63k ) Number of downloads: 115
Parc_Aventura__varianta_Odessa.jpg ( Size: 113.14k ) Number of downloads: 92

N-am vazut nicaieri atatea mirese ca in Ucraina. Una din ele
Nunta.jpg ( Size: 83.93k ) Number of downloads: 119

Renault Logan
Renault_Logan.jpg ( Size: 70.56k ) Number of downloads: 151

Campionat de sah
Campionat_de_sah.jpg ( Size: 133.79k ) Number of downloads: 145


This post has been edited by Laurentziu83: 29 Apr 2015, 21:28

Attached thumbnail(s)
In_parc__la_plantat_de_copaci.jpg ( Size: 89.74k ) Number of downloads: 123
Orchestra_din_parc.jpg ( Size: 105.18k ) Number of downloads: 118


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 29 Apr 2015, 19:37
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Ceva urme de la balamucul de anu trecut din mai? Ceva politie + armata in plus? ca doar vine 9 mai si se anunta balamuc.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Apr 2015, 20:47
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Singurele urme pe care le-am vazut au fost la intrarea in Zatoka (aproape de Nistru) in sensul ca erau puse ziduri pe cate-o banda la 100 de metri unul de altul, iar intre ele era un post de control. Pe noi insa nu ne-au oprit.

Altfel viata se desfasoara normal, nici o diferenta fata de celelalte vizite pe care le-am facut in Ucraina. Data trecuta insa drumul pana la Odessa era incomparabil mai bun.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Apr 2015, 20:49


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 30 Apr 2015, 20:22
Post #51


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Salutare Laurentiu!
M-am mirat ca te-ai mai dus,acuma cu conflictul multa lume a dat inapoi si a schimbat directia spre Grecia.
Ma tot bate gandul sa fac o iesire in Odessa,poate pe la finalul verii.
Daca mai ai poze sa mai pui te rog!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 May 2015, 11:33
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cam astea ar fi pozele. Cu drumul nu am prea multe, spun doar ca este destul de chinuitor mai ales daca ai roti cu balon mic.

Altfel, pe partea cu conflictele, n-ai probleme. Turisti straini sunt binemersi la Odessa.
Ca si romani, aproape de Cetatea Alba am vazut un Astra G de Covasna ca se intorcea spre tara, in Odessa a auzit prietena mea pe strada cum vorbeau 2 cu accent ardelenesc, iar la intoarcere, pe la Izmail, am intalnit un Duster alb de Bucuresti, un BMW de Tulcea si alta masina de Galati.

Parerea mea e ca se exagereaza cu razboiul. Ucrainienii fac nunti acolo binemersi, restaureaza cladiri, repara trotuare, etc.


Eu m-as duce linistit si maine, insa daca as avea de ales intre Megane-ul meu si un SUV (chiar si Duster), as alege SUV-ul. tongue.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 5 May 2015, 11:40


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 29 Apr 2016, 18:12
Post #53


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




Pe 18 aprilie 2016, am iesit din RO prin vama de la Halmeu...
Urmatorii 10 km in Ucraina sunt cosmar, practic nu mai exista asfalt, ci doar gropi....viteza cu care poti merge e de 10..15 km pe ora.
Dupa cei 10 km de cosmar, drumul(vreo 40 km) se transforma in vis urat, adica gropile din asfalt permit cresterea vitezei la circa 30..40 km pe ora.
De la vama Halmeu pana la Mukacevo (circa 50 km) am facut 2 ore!
Apoi am intrat pe un drum normal - Mukacevo-Strii-Lvov.
Stau 12 zile in Truskavets (statiune in vestul Ucrainei), sunt cu copilul la o clinica medicala foarte buna. Maine plec spre Romania....
Mi-e groaza de drumul de intoarcere....cred ca o sa incerca varianta prin Sighetul Marmatiei.
Aceasta calatorie in Ucraina reuseste sa-mi faca zob amortizoarele si nu numai...
Dupa Paste, limuzina va intra la service...
Info utile:
27 aprilie 2016
1 euro = 28 hrivne
1 leu = 6,5 hrivne
1$ = 25 hrivne

Preturi:
1 litru benzina 95 = 22 hrivne
1 litru benzina 98 = 23 hrivne
1 litru gpl = 7,7 - 8.6 hrivne
1 litru motorina = 20..22 hrivne
1 pachet de kent = 23 hrivne
1 pachet Malboro = 23 hrivne
1 pachet Lucky Strike = 21 hrivne
apa minerala 1 litru = 8 hrivne
coca cola la 0,5 litri = 10 hrivne

This post has been edited by Dacus_Malus: 29 Apr 2016, 18:16


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 9 Dec 2016, 18:34
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In minivacanta de 1 decembrie mi-am planificat o excursie la Chisinau si Odessa. La Odessa mai fusesem de 2 ori, dar la Chisinau niciodata si am zis ca trebuie sa ajung si pe acolo.

Am plecat la 6 dimineata din Bucuresti, mers intins pe E85, pe la pranz am ajuns la vama la Albita, aici cred ca am stat vreo ora si ceva, vama destul de aglomerata cu masini de Romania in special ce se duceau in tara vecina si prietena. Stampilat pasapoartele (desi se poate si cu buletinul), platit vinieta 4 euro echivalent si plecat apoi mai departe.
Drumul prin Moldova foarte bun si destul de pustiu, serpuieste printre dealuri, urca si coboara, dupa care intra intr-o padure destul de lunga. La Chisinau am ajuns pe la 2 dupa-amiaza, insa am prins aici un trafic mai aglomerat decat in Bucuresti, sincer nu ma asteptam. Am ajuns la cazare, undeva langa piata centrala, ne-am cam certat noi putin cu cei de acolo, ca una era pe booking si alta realitatea, ne-am luat camera si am plecat prin oras.
Chisinaul nu m-a dat pe spate cine stie ce, e un oras tipic comunist fara prea mari obiective. O fi avand femei frumoase, dar frigul de afara le cam forta sa fie mai imbracate. tongue.gif Poate o excela la viata de noapte, nu stiu, ca nu m-a interesat.
A doua zi am dat o fuga pana la Orhei, sa vad meleagurile natale ale bunicului meu. Drumul pana acolo e impecabil, are 4 benzi si balustrada pe mijloc. Orheiul nu e cine stie ce, cateva blocuri in centru si in spate o piata cu boarfe si mancare cam cum e la noi la Obor. Am umblat un pic pe acolo, apoi ne-am intors la Chisinau.
A treia zi am plecat de dimineata catre Cetatea Alba, Zatoka si Odessa. Drumul indicat de google maps era din placi de beton la inceput, apoi cu asfalt. Acceptabil, se putea merge bine. Am luat-o prin Causeni odata ca sa evit Transnistria (n-aveam chef sa dau ceva euro la granicerii de pe acolo ca sa nu vad nimic) si in al doilea rand ca sa revad Cetatea Alba, drumul mai scurt fiind prin Palanca, pe malul stang al Nistrului. Dupa Causeni, in cativa kilometri, drumul s-a facut foarte bun, puteai merge lejer cu peste 100 km/h. Am ajuns apoi la vama. Intai la moldoveni, unde, pe langa actele obisnuite, mi-au verificat si permisul de conducere, apoi, 1 km mai departe, la ucrainieni. La ucrainieni in vama, cum m-am obisnuit, la intrare, un soldat iti da un bilet pe care trebuie sa-l vizezi la granicer, apoi la vames si sa il predai la iesire. N-ai toate stampilele pe bilet, inseamna ca ai ratat pe cineva. Stampila de intrare in tara pe pasaport nu inseamna ca ai terminat treaba, ci doar ca ai trecut pe la graniceri; mai trebuie sa treci si pe la vamesi, sa te verifice daca ai ceva de declarat. In fine, am trecut de atatea ori la Ucrainieni cat sa nu ma mai ingrijorez, am trecut pe la toti si am intrat in Ucraina.

Drumul era aici cu asfalt rosiatic, ceva mai nasol decat la moldoveni, dar acceptabil, puteam sa merg si cu 90 pe alocuri.
Am ajuns la Cetatea Alba, in centru, unde am oprit sa scot hrivne ucrainiene de la un bancomat si sa-mi cumpar un sim prepay.

Informativ, un sim prepay de Vodafone Ucraina costa echivalentul a 8 lei si vine cu internet nelimitat si ceva minute nationale. Daca ai telefon dualsim, merita sa-l folosesti in loc sa dai 8 euro/mb de trafic sau peste 1 euro/minut pe apel efectuat. Eu l-am folosit din plin, inclusiv sa comunic cu gazda. Are si roaming activat, inca mai e activ, desi probabil am sa-l arunc mai tarziu. Nu mi-a cerut nimeni nici un act de identitate cand l-am cumparat.

Am revenit apoi la fortareata. Mai tarziu, plecam mai departe catre Odessa. Spre deosebire de data trecuta (mai 2015), ucrainienii si-au astupat gropile, asa ca acum sunt doar petice, destul de bine puse. Asadar, am putut sa circul normal, cu 70-90 km/h. Dupa ce am trecut podul peste Nistru, la varsarea in mare, am luat-o apoi pe un drum ce mergea aproape de mare, pentru a vedea ce mai au prin zona. Si acest drum era destul de bun, iar localitatile de pe malul marii erau deservite de o cale ferata ce probabil facea legatura cu Odessa. Am ajuns apoi la Odessa, dupa ce maps-ul m-a pus sa ocolesc o zona ceva mai aglomerata in trafic. Si aici am cam mers bara la bara prin centru, fiind vineri dupa-amiaza.
De aceasta data, am nimerit o cazare mult mai buna decat precedenta, precum si mult mai ieftina (cam 75 de lei/noapte) in buricul targului, la 5 minute de mers pe jos catre Deribasova.
Am stat si aici 2 nopti. Poze nu am mai facut mai multe, Odessa nearatand la fel de bine la inceput de decembrie cum arata in mai 2015.
La intoarcere am mers tot pe mana google maps, care ne-a facut o ruta de vreo 600 de km ce evita pe cat posibil Ucraina.

Ruta a fost Odessa-Palanca-Causeni-Comrat-Cahul-Galati-Slobozia-Bucuresti. Aceasta ruta a fost incomparabil mai buna si mai putin stresanta decat cea prin Izmail-Tatarbunary, chiar daca a fost cu 50 de km mai lunga. Drumul pana la iesirea din Ucraina a fost decent, fara gropi sesizabile. Gropi in schimb aveau in vama, ca niste limitatoare naturale.
Aici am fost intrebat unde merg, daca reintru in Ucraina dupa 2 km sau merg mai departe prin Moldova. Am spus ca merg catre Moldova, primind astfel mai multe cupoane ce trebuia sa le predau vamesilor moldoveni. Am mers apoi cativa km pe malul Nistrului, pana la vama moldoveneasca. Am intrat fara probleme in Moldova, de unde mi-am continuat drumul spre Causeni. Aici am facut stanga, catre Comrat. Drumul aici urca si coboara dealuri, pe alocuri este foarte bun, asfaltat recent, dar si cateva mici portiuni ce insumeaza cam 2-3 km in care trebuie sa ocolesti gropi destul de mari. Oricum, parfum fata de ruta prin Izmail.
La un moment dat, un monument m-a anuntat ca intru in Gagauzia, monument de avea afisat atat steagul moldovenesc, cat si pe cel gagauz. Nimic altceva. Am ajuns apoi la Comrat, un oras destul de saracut. Nu am oprit aici, ci mi-am continuat drumul spre Cahul.
La vama Cahul am stat cel mai mult, cred ca aproape 2 ore in total la vama moldoveneasca si la cea romaneasca, vamile fiind destul de aglomerate. Plecasem din Odessa la 9 si jumatate dimineata, la 5 si ceva seara intram in Romania, fara sa ne oprim prea mult pe drum cu exceptia vamilor. Apoi am facut stanga la Oancea, am trecut prin Galati si am ajuns apoi la Bucuresti.

Per total, pot spune ca, pe aceasta varianta (indicata de google maps), se poate ajunge decent la Odessa, fara frica ca iti avariezi masina. Vedem insa cum se va mentine drumul la primavara, dupa trecerea iernii.
2016_12_04_13.34.50.jpg ( Size: 451.59k ) Number of downloads: 155


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 9 Dec 2016, 20:52
Post #55


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Degeaba, daca nu pui si poze. sad.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Dec 2016, 12:15
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pozele sunt mai sus. Nu am mai facut acum prea multe (doar cateva, cu telefonul), deoarece era mai mohorat si arata mai rau. Altfel, e la fel.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 10 Dec 2016, 15:50
Post #57


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Tocmai ce m-am intors de la Odessa, am fost pe ruta Galati-Giurgiulesti-Reni-Ismail-Tatarbunary-Odessa si drumul e praf, alterneaza bucati de drum rezonabil cu portiuni cu cratere...bucata cea mai nasoala e Reni-Tatarbunary, dar nici dupa aia nu e mai breaza...oricum, am fost cu un Desprafuitor, cu masina normala nu e de mers pe acolo, mai ales la ce stil de condus au ucrainienii...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Dec 2016, 21:01
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In 2015 Galati- Izmail inca era ok, mordor-ul incepea dupa. Asta in conditiile in care se asfaltase in 2014, ca in 2013 era Mongol Rally la iesirea din Reni. Decat sa-l mai repare in bataie de joc, mai bine ar pune macadam pe drumul asta, macar nu mai faci slalom printre gropi

Pana si google maps recomanda ruta Galati-Cahul-Comrat-Causeni-Palanca. Si eu o recomand daca mai vrei sa mai ajungi pe la Odessa.

Cu soferii ucrainieni n-am avut niciodata probleme de cate ori am fost, basca nici nu claxoneaza ca la noi. Poate ai avut ghinion.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Dec 2016, 21:04


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jan 2017, 18:51
Post #59


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Trebuie sa stiu ceva despre calatoria cu masina in Ucraina? Adica inafara de carte verde si pasapoarte, mai trebuie ceva, gen taxe de drum? Autostrzi am vazut ca nu au, iar probloeme cu razboaie nu sunt in zonaz Kiev.

Stie cineva calitatea drumului pe ruta asta?

https://www.google.ro/maps/dir/Oswiecim,+Po...50.4501!3e0

Vreau sa stau 2 zile in Kiev, din care una la Prypyat, cu tur organizat, ca altfel n'ai cum.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 2 Jan 2017, 21:02
Post #60


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(argon @ 2 Jan 2017, 19:51)
...din care una la Prypyat ...

Vezi să nu uiți și astamasca.jpg ( Size: 51.98k ) Number of downloads: 87
că zona eradioactiv_semn.jpg ( Size: 62.53k ) Number of downloads: 63
! radmasa.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:35
Dacia