Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 4 Arunca ulei, renault clio 4 arunca ulei

sebytzzzu98
post 26 Dec 2016, 18:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 December 16




Salut , am un Renault Clio 4 ,cumparat in vara anului 2016 de nou 0km. Acum am 2300 de km. Sora mea a plecat cu masina la o prietena si cand s-a intors de dimineata a lasat pete de ulei in curte, ceea ce mi s-a parut suspect pt o masina de 2000km. Am deschis capota si am observat, ca la un filtru, furtun , anume cred, (nu ma prea pricep cu motoarele , abea ce am luat carnetul) arunca cu ulei, am sa las si o poza cu zona unde arunca ulei. Va rog , daca puteti sa ma lamuriti de ce s-ar putea intampla treaba asta.2014_05_10_TEST_Renault_Clio_Mio_52_1024x684.jpg ( Size: 215.72k ) Number of downloads: 658


--------------------
Renault Clio IV 1.2 16v 2016 Zen - B 77 JVY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 26 Dec 2016, 21:01
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Cauta pe forum si ai sa vezi ca e problema comuna. Dupa sarbatori fa programare la service (ai garantie) si vezi ce raspuns primesti.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 27 Dec 2016, 10:20
Post #3


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




stai putin, pe acolo nu "arunca cu ulei" ci scapa vapori de ulei si nu am auzit la nimeni sa arunce intr-un asa hal incat sa lase pete de ulei sub masina (mai ales la doar 2300 km rulati) - nu zic ca e imposibil
citeste pe aici pe forum si vezi ca problema e frecventa (in majoritatea cazurilor se schimba furtunele alea pe garantie si problema reapare chiar si asa cu o incidenta destul de mare) si eu zic sa te verifici mai bine daca petele sunt sigur de la acea masina si daca nu cumva vin din alta parte decat de la acel furtun

This post has been edited by crisolro: 27 Dec 2016, 10:21


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 30 Dec 2016, 09:10
Post #4


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




E normal (problemă veche, cunoscută a motorului d4f73x euro5 sau 6).

Moroul e același de pe Logan II și de obicei, pe garanție, se schimbă furtunul cu pricina, eventual se adaugă un colier dar problema reapare.


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 2 Jan 2017, 02:53
Post #5


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Hai mă,voi îl trimiteți la garanție pentru un colier de 2 lei? huh.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baban sergiu
post 2 Jan 2017, 22:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




Da, ca poate se invata minte cei de la Renault si sa le faca sa nu mai fie probleme.... poate

Eu merg cu a mea tot la 2-3 luni sa imi regleze frana de mana, pana se dispera, 4 ani cat are garantie masina o sa ajunga aia sa ma sune ei sa merg sa o regleze.


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 9 Aug 2017, 11:50
Post #7


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




la revizia de 2 ani (20500 km - din care 11700 de la ultima revizie) am remarcat ceva urme fine de ulei pe marginea interioara a carcasei filtrului de aer
mecanicul spune ca nu e nimic deosebit sau ingrijorator, mi-a mai aratat doua masini cu motor similar, venite la revizie si care aveau exact aceleasi urme de ulei

am solicitat totusi sa mentioneze in sistem ca exista acele urme de ulei, s-au consemnat si mi s-a cerut sa revin in cca. 500 km pentru a verifica daca mai sunt (s-au sters urmele vechi cu o carpa si degresant)

e cazul sa intru in panica sau e ceva obisnuit (ca normal nu cred ca este) la aceste motoare, e ceva care poate afecta motorul in timp?

masina nu este calarita in batjocura dar imi asum faptul ca nu este menajata la capitolul viteza/turatii, atat cat permite jucaria de 1.2 radmasa.gif

ms


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 9 Aug 2017, 13:37
Post #8


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Așa fusesem și eu la service cred că la vreo 30.000km. Se recirculă vapori de ulei și mai scapă pe acolo. N-a fost nimic grav. Mi-a curățat și ușor ușori în zeci de mii de km s-a refăcut. Pierderea este infimă. Nici nu scădea cantitatea între revizii.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 31 Jul 2018, 07:41
Post #9


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




apropo de "arunca ulei", trotineta sotiei a ramas ieri in service pt. schimb baie ulei - pierde ulei in zona busonului de golire si se va schimba baia pe garantie
cica cazul meu nu ar fi singurul la acest model de masina icon_mrgreen.gif wink.gif

istoria
la revizia 2, mecanicul a vazut ulei scurs la buson si pe scut si a considerat ca la revizia 1 nu s-a strans bine busonul ( ph34r.gif icon_mrgreen.gif dadadada!!)
am tacut, io fiind mai suspicios de felul meu dar stand linistit inumbra a inca doi ani de garantie care urmau si am urmarit preventiv nivelul uleiului si eventuale pete sub masina (nu au aparut) pana la revizia 3 (scutul parea ca a luase iar ulei pe el deci daca pierdea, o facea in limite care sa nu ma lase fara ulei)
vine revizia 3 ieri si eram curios ce se va intampla; si s-a intamplat corect: mecanicul a sesizat pierderea, s-au lamurit ca e "acea problema" cu baia, masina ramane pt. sesizare reno, remediere etc. si eu plec cu auto de curtoazie


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:30
Dacia