Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

certificat fiscal expirat, cum o iau in evidenta?

Gabriel-Iulian
post 9 Mar 2018, 14:01
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




xmisterx
Saptamana trecuta am platit impozitul la primarie, practic masina este la zi cu impozitul. Trebuie sa il mai platesc inca odata sau ceva?! Despre ce penalizari este vorba?! In cazul in care vreau sa inscriu masina nu mai pot face odata contract de vanzare cumparare cu vanzatorul ca sa fie data mai recenta?
La asigurare m-am gandit si eu ca am 23 de ani si platesc de 50 de ori mai mult decat un mos care se chinuie 30 de minute sa parcheze o fabia cu fata (chiar cunosc cazuri).


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Mar 2018, 14:31
Post #32


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Gabriel-Iulian @ 9 Mar 2018, 14:01)
Saptamana trecuta am platit impozitul la primarie, practic masina este la zi cu impozitul....... In cazul in care vreau sa inscriu masina nu mai pot face odata contract de vanzare cumparare cu vanzatorul ca sa fie data mai recenta?

Daca platesti impozitul inseamna ca s-a facut declararea bunului achizitionat la data de xx.xx.xxxx.......conform unui document datat.
Tu acum vrei sa faci un alt document identic dar cu alta data pentru inmatriculare......dar ce faci cu cel care este deja declatat la directia fiscala si pentru care aia o sa-ti elibereze un act stampilat?
Nu mai scriu de fals in inscrisuri sub semnatura privata....etc.!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 9 Mar 2018, 14:35
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Eroarea mea, in primul post am citit ca tu initial ai renuntat sa o mai treci pe numele tau la impozit din cauza amenzilor si evident am crezut ca masina nu are impozitul la zi insa acum sa lamurit. Iti ramane doar asigurarea care este destul de mare. Poti sa ti-o treci pe nume fara probleme, vb cu ce-l de la care ai luat masina si mai faceti un contract de vanzare, vezi ca acum formatul contractului este diferit fata de acum 2 ani.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 9 Mar 2018, 15:18
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




espacern
S-a facut declararea fiindca atunci cand am mutat fiscalul de la el la mine, secretara mi-a cerut contractul de vanzare-cumparare. Acum daca vreau sa inscru masina pe numele meu ce e de facut? Se merita sa o inscriu sau sa o las asa?


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Mar 2018, 15:59
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




O lasi asa si faci actele pentru inmatriculare.
In cel mai rau caz se prinde cineva si iti da o amenda pt ca nu ai inmatriculat-o in 30 zile de la achizitie.

Dar stim cu totii ce eficient e statul cand e vorba de birocratie, eu as sta linistit.

This post has been edited by psychoo: 9 Mar 2018, 16:00


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 9 Mar 2018, 16:15
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




In vreo 2 saptamani o sa o inscriu. Acum, o ultima intrebare: e vreo problema daca circul cu masina asa? O singura data m-a oprit politia si nu m-a intrebat nimic (politia rurala...), dar vecinul (proprietarul) mi-a spus ca in caz ca ma opreste politia, spun ca masina e a unei persoane apropiate si sa nu arat contractul de vanzare cumparare si nu am nicio problema.


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 9 Mar 2018, 21:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Gabriel-Iulian @ 9 Mar 2018, 17:15)
In vreo 2 saptamani o sa o inscriu. Acum, o ultima intrebare: e vreo problema daca circul cu masina asa? O singura data m-a oprit politia si nu m-a intrebat nimic (politia rurala...), dar vecinul (proprietarul) mi-a spus ca in caz ca ma opreste politia, spun ca masina e a unei persoane apropiate si sa nu arat contractul de vanzare cumparare si nu am nicio problema.
*



Salutare!

Nu ai nici o problema daca circuli asa (nu stie nimeni de contractul de vanzare-cumparare dintre el si tine). Actele facute cu vechiul proprietar sunt perfect valabile, trebuie doar sa mergi la financiar sa iti puna stampila pe fisa de inmatriculare si pe contractul de vanzare cumparare ,pt ca o sa-ti trebuiasca la politie.


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Mar 2018, 21:36
Post #38


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(doctoru1980 @ 9 Mar 2018, 21:08)
  Actele facute cu vechiul proprietar sunt perfect valabile, trebuie doar sa mergi la financiar sa iti puna stampila pe fisa de inmatriculare si pe contractul de vanzare cumparare ,pt ca o sa-ti trebuiasca la politie.

Pentru ca tranzactia a fost facuta in urma cu ceva ani trebuie refacut actul de dobandire cu pastrarea datelor de pe cel vechi.....si doar asa se pot obtine vizele stampilate pe contract.
Fisa de imnatriculare nu se mai cere la inmatriculare....ea este "inclusa" in noul contract de dobandire.

This post has been edited by espacern: 9 Mar 2018, 21:42


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 9 Mar 2018, 21:54
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Am inteles. Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri! Revin cand o sa inscriu.


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel-Iulian
post 10 May 2018, 16:05
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 18 December 16




Am revenit.
Deci, am lasat actele exact asa (contractul + fisa din 2016). Singura chestie e ca am scos alt certificat fiscal fiindca nu mai era valabila stampila aceea (fiscalul) de pe contractul de vanzare-cumparare.
Nu am primit absolut nicio amenda, m-a intrebat politistul de ce nu am inscris-o pana acum si i-am spus ca nu s-a circulat cu masina.
Treaba cu "30 de zile valabilitate" la contract e DOAR in cazul in care te opreste politia si pe spatele talonului scrie "instrainat la data de ...." sau daca ii arati contractul v-c.


--------------------
Renault Megane 2002 Megane I, Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:47
Dacia