Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

34 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

DACIA DUSTER - noile modele 2017, 1.6 SCE 115, 1.5 dC 90, 1.2TCe 125, 1.5 dC 4x4

address
post 2 Mar 2017, 06:03
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




En voila les noile modele de Dasia/Deișa Dastăr.

DACIA_DUSTER_2017.jpg ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 3678


Și când ne gândim că Dacia Duster era marca sub care erau vândute Aro-urile 10.4 în Canada prin anii '80. A trecut ceva timp...

P.S. Citeam printr-o publicație nemțească din germania, au făcut un clasament cu cele mai fiabile mașini (cele mai puține pene la mia de kilometri). Locul I, Dacia. Apoi Toyota. Bemve merțedes, audii, pe locurile 7-10. Uite așa a ajuns Dacia.... cea mai bună mașină din lume. Dar de, nimeni nu e profet in țara lui, nu? Dacă întrebi românu', nu răspunde Dacia, ci fugi d-acia.


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 2 Mar 2017, 08:42
Post #2


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Postul de sus e din ciclul: "Eu acum am aflat"

Ce ai prezentat sus se vinde de la mijlocul lui 2016 sunt modelele euro6, iar SCe-ul are 114CP nu 115CP.

În 2017 vom avea acum Duster ph2 (defapt un ph2 cu elementele de pe Logan II ph2) și pe sfârșitul anului XJD-ul aka noul Duster


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
address
post 2 Mar 2017, 15:48
Post #3


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Sursa este cel mai recent număr AutoPlus Crossovers, cu modelele 2017.

Crossovers_Printemps_2017_.jpg ( Size: 999.35k ) Number of downloads: 3102


E bine că avem persoane bine informate pe forum, ar fi preferabil ca extinsele dlor cunoștințe să fie făcute publice cat mai rapid, nu după atâtea luni, ca să existe o actualitate a forumului. Asta bineînțeles dacă aceste cunoștințe există deja, nu doar găsite la repezeala pe net ca să existe motiv de fanfaronadă
Personal, am să postez cele mai noi materiale apărute în presa de specialitate. Cui nu-i place... să scrie acasă.


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
address
post 24 Mar 2017, 10:16
Post #4


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Iată și noua Dacia Duster 1.5 dCi 110 EDC Black Touch.

Versiune 2017, cu cutie de viteze EDC 6 cu dublu ambreiaj, o premieră în gama Dacia.

ESSAIS_PRINTEMPS_2017_1.jpg ( Size: 3.01mb ) Number of downloads: 2648


ESSAIS_PRINTEMPS_2017_2.jpg ( Size: 2.43mb ) Number of downloads: 2411


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
address
post 25 Mar 2017, 13:03
Post #5


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




Două scurte teste 2017 cu Dacia Duster, cf. Automobile Magazine Essais:

Automobile_magazine_n70_Dacia_Duster.jpg ( Size: 2.72mb ) Number of downloads: 2259


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 26 Mar 2017, 10:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11




Inainte nu prea avea concurenta Dusterul la pret.
Acu s-a mai schimbat treaba.

La versiunile pe benzina gasesti Suzuki Vitara sau Suzuki SX4 la pret de Duster.
Si cam dau ceata la siguranta, ergonomie si tinuta de drum.

Dusterul ramane in avantaj in offroad, dar oamenii care chiar fac offroad de obicei isi iau masini care pot cara / tracta mai mult.

This post has been edited by stolniceanulucian: 26 Mar 2017, 10:01


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 26 Mar 2017, 13:02
Post #7


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Hyundai ix35 nu e de ignorat


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 26 Mar 2017, 16:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Mie mi se pare ca modul de a privi problema de genul "la aceiasi bani exista alte variante" e cam simplist. Nu zic ca Dacia e nec plus ultra, insa reteaua de service Suzuki nu poate fi comparata su cea a Dacia, fara sa stiu sigur, presupun ca si preturile la ora de manopera si piese sunt mai scumpe la Suzuki, experienta romanilor in reparat masini japoneze nu e comparabila cu cea in modele autohtone samd. A, daca logo-ul de pe capota e ala care jeneaza, da, Suzuki da dum la Dacia dry.gif Ciudat cum franțujii cumpara autohtonele lor ca painea calda si le prefera inaintea alora de import, da' romanului ii pute cabd aude de Dacia si stramba din nas...
Ma rog, fiecare face ce vrea cu malaiu' lui.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 26 Mar 2017, 16:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu e vorba neapărat că-i pute cînd aude de Dacia. Ideea e că oricît ai fi de patriot, la Dacia încă mai există unele defecte peste care alte mărci au trecut de mult (de exemplu rugina, ștergătoarele simetrice cu celebrul triunghi neșters, antifonarea lipsă care-ți dă impresia că motorul se află la tine-n brațe, etc.).
Poți să le treci cu vederea și să trăiești cu ele dacă prețul este pe măsură. Însă cînd prețul se apropie de al altora, atunci începi să-ți pui problema dacă mai merită.
Am fost foarte mulțumit de Duster, dar asta numai pentru că dădusem pe el doar cu puțin peste 12000 de euri, preț care-l făcea să fie incomparabil mai ieftin decît orice altceva de pe piață la vremea aia. Motiv pentru care și așteptările mele erau la cote mai scăzute. Dacă însă ar fi costat cît concurența... s-ar fi schimbat socoteala.

This post has been edited by VladSoare: 26 Mar 2017, 17:07


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Mar 2017, 18:38
Post #10


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




In momentul actual, la pret de Duster echipat de top (pentru Dacia), exista Suzuki Vitara care are in plus 5 stele la NCAP dupa noile reguli, 7 airbaguri, AC automat, faruri LED, cruise-control adaptiv, sisteme moderne de asistenta, HDC, senzori de parcare fata/spate, keyless entry, o tapiterie mixta textil/piele foarte reusita. La Suzuki poti sa alegi si versiune cu transmisie automata si 4x4, si asta combinat cu mai multe nivele de echipare. Are un sistem 4x4 cel putin la fel de bun ca Duster, are la fel de mult spatiu in interior, si materiale la fel de rezistente (si urate). La aceiasi bani cu Dacia primesti mult mai multa masina. SX-4 nu prea il vad concurent direct cu Duster, desi costa cam la fel, dar e mai mult orientat spre sosea decat Vitara, care e un SUV veritabil.

Reteaua de service e suficient de dezvoltata, iar comparand preturile la reprezentanta, nu sunt diferente. Dacia nu e deloc ieftina la reprezentanta, costurile reviziilor sunt aceleasi ca la Reno. E ieftina doar "in regie proprie", fiindca se gaseste o gama variata de piese AM. Singurul dezavantaj al Vitarei e ca vine cu punte spate semirigida, in timp ce Duster are suspensie independenta.

Duster e o masina foarte ok pentru categoria ei, dar la un pret mult prea mare pentru ce ofera. Probabil odata cu schimbul de generatii o sa se simta un salt in echipare si mai ales in ceea ce priveste siguranta, dar in momentul de fata, nu vad niciun motiv pentru care sa dai banii pe un Duster 4x4 in echipare de top.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 26 Mar 2017, 21:42
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





SX4 e concurent cu versiunile Duster 4x2 pentru ca are portbagajul mai aproape de cei 475 de litri ai dusterului si nu e atat de orientat pe offroad.
Vitara e concurent cu Duster 4x4 pentru ca e ok in offroad is e destul de aproape de cei 445 de litri ai portbagajului daciei.
In rest Dusterul s-a ales cu un concurent foarte bun care ii va sufla cu siguranta multi clienti.


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Mar 2017, 22:14
Post #12


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Bwwlan @ 26 Mar 2017, 15:00)
romanului ii pute cabd aude de Dacia si stramba din nas...
*


Se pare ca si tie iti pute, ca altfel iti luai dacie, nu citroen tongue.gif

This post has been edited by MoneyTalks: 26 Mar 2017, 23:23


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 26 Mar 2017, 22:19
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(AndreiMR @ 26 Mar 2017, 18:38)
In momentul actual, la pret de Duster echipat de top (pentru Dacia), exista Suzuki Vitara care are in plus 5 stele la NCAP dupa noile reguli, 7 airbaguri, AC automat, faruri LED, cruise-control adaptiv, sisteme moderne de asistenta, HDC, senzori de parcare fata/spate, keyless entry, o tapiterie mixta textil/piele foarte reusita.


Eu vad pe site-ul Suzuki Vitara ca cel mai ieftin diesel e 19700 de euro. Pe configuratorul Dacia am incercat sa creez cel mai scump Duster si nu am putut trece de 18800 de euro. Deci cel mai scump Duster e mai ieftin cu 1000 de euro decat cel mai ieftin Vitara. Poti da niste preturi, niste linkuri, niste detalii legate de modelel pe care le compari tu?


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 26 Mar 2017, 22:34
Post #14


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 26 Mar 2017, 23:14)
Se pare ca si tie iti pute, ca latfel iti luai dacie, nu citroes tongue.gif
*


Touché!


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 26 Mar 2017, 22:37
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




La testul elanului cum sta ?
Vitara are suspensie d aia neindependenta pe spate. La fel că Duster.
E un minus la ambele. Cutia automata a vitarei este Aisun, peste gertag al Duster ului.
Deasemeni ergonomia scaunelor contează după o vârstă mai mult decât fiabilitatea.
Asta nu înțeleg cei care tot ridica in slavi marca Dacia.

Deși am avut Dacie nu mă mai pot întoarce la marca Dacia. La fel că mulți alții.
La banii de Dacie nouă prefer ceva sh cu km mulți și riscurile aferente.

Oameni buni...Discutați de 18000..! Pentru o conserva .. fie ea Duster sau Vitara.
Opel meu are 130000 km in 10 ani și valorează 3000 euro cred. Pentru mine valorează mai mult așa că o sa o țin până face 200.000 adică inca 5 ani. Și a costat 12000 și tot mi sa a părut mult că am pierdut să zic 9000 in 11 ani. Adica 70 euro pe luna. Acceptabil totuși...

Cine vrea sa dea aprope 20k pe un Duster Io nu vad ... Decât firmele care scot bani.
Altfel nu renteaza pt persoana fizica decât la sh

This post has been edited by axabrt: 26 Mar 2017, 22:56


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 26 Mar 2017, 23:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





Avantajul modelelor Dacia ramane spatiul interior si fiabilitatea destul de buna.
Fiabilitate nu in sensul ca este complet lipsita de defecte ci in sensul ca motorul, cutia de viteze si trenul de rulare nu prea te lasa in drum.
(de exemplu 1.4 mpi de la dacia ingroapa 2-3 bucati de 1.4 twinporturi de la opel pana isi da duhul)

Pentru noi ca si consumatori gasesc foarte benefic faptul ca exista concurenta.
Este foarte bine ca Dacia are concurenta.
Vor scoate modele mai bune si vor reveni in joc.




--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Mar 2017, 23:30
Post #17


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(clio4edc12 @ 26 Mar 2017, 21:19)
Eu vad pe site-ul Suzuki Vitara ca cel mai ieftin diesel e 19700 de euro.
*


De ce e toata lumea obsedata de diesel? S-a demonstrat ca dieselul e toxic daca nu are sisteme scumpe de filtrare a noxelor, dar nimanui nu ii pasa ca otraveste pe cei din jur. Eu sper ca in curind dieselul sa fie sau interzis pentru orice masina necomerciala sub 3.5 tone, sau sa aiba niste taxe anuale de minim 5,000 euro, indiferent de norma de poluare.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 27 Mar 2017, 00:30
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(MyKe89 @ 26 Mar 2017, 22:34)
Touché!
*



De fapt, raté, ca io nu mi-am luat Citroen ca sa ma dau mare fata de vecinu' de bloc, ci pentru suspensie+scaun, ca am probleme cu spatele.
Da' mno, daca vorbim numa ca sa nu tacem, e bine. dry.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Mar 2017, 01:11
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(VladSoare @ 26 Mar 2017, 16:49)
Nu e vorba neapărat că-i pute cînd aude de Dacia. Ideea e că oricît ai fi de patriot, la Dacia încă mai există unele defecte peste care alte mărci au trecut de mult (de exemplu rugina, ștergătoarele simetrice cu celebrul triunghi neșters, antifonarea lipsă care-ți dă impresia că motorul se află la tine-n brațe, etc.).
Poți să le treci cu vederea și să trăiești cu ele dacă prețul este pe măsură. Însă cînd prețul se apropie de al altora, atunci începi să-ți pui problema dacă mai merită.
Am fost foarte mulțumit de Duster, dar asta numai pentru că dădusem pe el doar cu puțin peste 12000 de euri, preț care-l făcea să fie incomparabil mai ieftin decît orice altceva de pe piață la vremea aia. Motiv pentru care și așteptările mele erau la cote mai scăzute. Dacă însă ar fi costat cît concurența... s-ar fi schimbat socoteala.
*


si vitara are probleme sa nu ne amagim. Pretul scazut fata de precedenta generatie trebuia de undeva sa vina. De exemplu noua vitara are probleme cu .. rugina, la masini de maxim 1 an vechime:

http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?...n#new&gsc.tab=0


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 27 Mar 2017, 07:10
Post #20


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.012
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(Bwwlan @ 27 Mar 2017, 01:30)
De fapt, raté, ca io nu mi-am luat Citroen ca sa ma dau mare fata de vecinu' de bloc, ci pentru suspensie+scaun, ca am probleme cu spatele.
Da' mno, daca vorbim numa ca sa nu tacem, e bine.  dry.gif
*


Și ești mai bine acum?


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Mar 2017, 07:32
Post #21


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(clio4edc12 @ 26 Mar 2017, 22:19)
Eu vad pe site-ul Suzuki Vitara ca cel mai ieftin diesel e 19700 de euro. Pe configuratorul Dacia am incercat sa creez cel mai scump Duster si nu am putut trece de 18800 de euro. Deci cel mai scump Duster e mai ieftin cu 1000 de euro decat cel mai ieftin Vitara. Poti da niste preturi, niste linkuri, niste detalii legate de modelel pe care le compari tu?
*



Diferenta intre Dacia si Suzuki e ca, in timp ce la romani nu se dau discounturi si primesti maxim covorase si alarma la achizitia masinii, la Suzuki se ofera discounturi destul de consistente. Au in permantenta masini pe stoc si astfel ai loc de negociere. Diferenta de pret intre un Duster si un Vitara echipat cu ce am enumerat eu acolo e, realist vorbind, undeva la maxim 1000 de euro. Toate echipamentele alea, gradul superior de confort oferit de antifonare si scaune, precum si nivelul de siguranta incomparabil mai bun la Suzuki fac sa nu conteze diferenta aia de bani asa de mult. E vorba totusi de masini de 20k euro, 1000 de euro nu fac diferenta asa de tare ca in segmentul unui Logan chel.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 27 Mar 2017, 08:13
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Strategia comerciala dacia a avut succes cat timp nu a fost concurenta. Acum a aparut concurenta, dar slaba. Cat timp suzuki nu are impact puternic asupra vanzarilor dusterului nu se va schimba mare lucru. Poate cu modelul nou vor aparea dotari suplimentare, dar nu prea sunt convins ca la siguranta.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Mar 2017, 08:40
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(AndreiMR @ 27 Mar 2017, 07:32)
Diferenta de pret intre un Duster si un Vitara echipat cu ce am enumerat eu acolo e, realist vorbind, undeva la maxim 1000 de euro.


Initial ai zis ca e la acelasi pret, acum ca cica e mai scump cu 1000 de euro, in ritmul asta in vreo 2-3 posturi ajungem ca la radio Erevan. Bine asa. smile.gif


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Mar 2017, 09:15
Post #24


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Du-te la orice showroom Dacia, cere o oferta, fa acelasi lucru la Suzuki si apoi vezi si tu care e diferenta de pret reala. Preturile de pe site-uri nu sunt 100% relevante, ala e un maxim de la care pleci. Am zis maxim 1000 de euro, dar poate sa fie mai mica sau deloc, in functie de talentul de negociator. Si asta in cazul variantelor 4x4 foarte bine dotate, altfel gasesti Vitara cu 4x2 si dotari superioare Dusterului la sub 15k euro

Un exemplu:
https://www.autovit.ro/anunt/suzuki-vitara-...html#f140d7b716

Pe configuratorul Dacia, un 1.2 TCe Laureate e fix 14.500 euro. Cu jantele de tabla oferite in standard si vopsea alba, nemetalizata. Daca pui jante de aliaj si vopsea metalizata, mai adaugi vreo 800 de euro. Si tot n-ai acces la AC automat, CC adaptiv, airbaguri cortina etc. Mi-e lene sa mai caut exemple, le poti gasi si singur daca arunci un ochi pe autovit, unde e pretul pus de dealer.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 27 Mar 2017, 10:55
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




m-am uitat pe ncap si vad ca vitara e la 5 stele cu procente bune...
duster nu a mai facut nimic din 2011? doar faruri colorate si bighindele prin ea? ca vad ca are 3 stele ca loganul vechi...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 27 Mar 2017, 11:05
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Daca au vanzari la greu, de ce ar trebui sa faca altceva?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 27 Mar 2017, 11:09
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




pentru ca:
https://www.dacia.ro/romanii-vor-mai-mult.html
dar se pare ca mai mult inseamna led-uri si diverse accesorii smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Mar 2017, 11:14
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(AndreiMR @ 27 Mar 2017, 09:15)
Pe configuratorul Dacia, un 1.2 TCe Laureate e fix 14.500 euro.


Parca vorbeam de Dacia Duster de top, deci diesel, cum am ajuns la benzina? Si daca am ajuns la benzina, de ce nu compari cu Duster 1.6 16v aspirat, ca doar motor din asta are si Suzuki. Si acolo vorbim de 13.300 de euro pentru Laureate. Serios acum, pot sa inteleg faptul ca tu consideri ca merita diferenta de pret pana la un Suzuki Vitara, dar nu inteleg de ce trebuie sa exprimi acest lucru prin minciuni sau comparatii exagerate? Adica ce crezi ca vei obtine? Mai castigi altceva in afara de satisfactia de a da cu pietre in marca autohtona?


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 27 Mar 2017, 11:20
Post #29


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Ti-am dat un exemplu si de versiune care nu e de top, fiindca se pastreaza raportul dintre ele. Dar am inteles, daca Dacia e romaneasca (bine, nu e, dar nu mai conteaza), trebuie sa o proslavim si sa cumparam tot ce vinde, indiferent de raportul calitate/pret smile.gif 18k euro pentru o masina cu AC manual si maxim 2 stele la NCAP dupa actualele norme e corect pana la urma.

N-am actiuni la Suzuki sa ma intereseze cat vinde, si traiesc intr-un judet care a supravietuit la un nivel decent doar datorita Dacia, deci nici sa arunc cu noroi in compania asta n-am de ce. Dimpotriva, apreciez ce au facut si strategia pe care au avut-o cu Logan, Sandero si Dokker. Dar cu Duster au exagerat cu pretul. Sigur, bine pentru ei, fiindca se vinde foarte bine masina...dar un client care se informeaza putin s-ar putea sa vada ca nu e chiar cea mai buna afacere actualul Duster.

Daca viitorul vine cu dotari mai bogate si cu o platforma moderna care sa ofere siguranta la accident, asa cum sunt zvonurile, iar pretul se mentine in zona actuala, atunci Duster va fi cu adevarat un best-buy. Pana una-alta, evolutia la Logan si Sandero facelift e considerabila dpdv al dotarilor, insonorizarii si confortului. Chiar au devenit masini care merita toata atentia. Duster a ramas in urma la capitolele astea

This post has been edited by AndreiMR: 27 Mar 2017, 11:26


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 27 Mar 2017, 11:23
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(AndreiMR @ 27 Mar 2017, 11:20)
Ti-am dat un exemplu si de versiune care nu e de top, fiindca se pastreaza raportul dintre ele.


La verisunea de top mai sus ai zis ca e diferenta de maxim 1000 de euro. Acum, intre o masina fabricata pentru ungaria anul trecut, vanduta aproape ca SH si un Duster cu pret de lista (fara reducerile lunare) deje na apropiem de 2000 de euro si trecem sigur cu reducerea lunara inclusa.

Serios, e chiar asa greu sa spui ”Da, am exagerat”? smile.gif In loc sa exagerezi si mai mult?


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
34 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:01
Dacia