Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vizita Anglia, Informatii calatorie

rtulea
post 29 Sep 2005, 12:10
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Mi s-a ivit ocazia sa fac o calatorie in Anglia pentru un interviu la o firma de acolo. As vrea sa-mi dati informatii referitoare la mijloacele de transport pana acolo (avion & stuff), de care viza imi trebuie, cati bani trebuie sa am la mine pentru calatorie, asigurare medicala si toate chestiile astea. Trebuie sa prezint invitatie din partea firmei? Locatia este Cropthorne/ Pershore, UK.
Mersi mult.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Sep 2005, 12:24
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Cu invitatia din partea firmei te prezinti la ambasada pentru viza. Treaba se rezolva intr-o zi, dar trebuie sa ajungi la ambasada dimineata devreme sa te treci pe lista (dupa lista asta se dau biletele de ordine). Pentru alte chestii, vezi aici

This post has been edited by tatabobu: 29 Sep 2005, 12:26


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 29 Sep 2005, 13:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Si avion este direct catre anglia sau trebuie facute escale? Cati bani trebuie sa prezint, daca trebuie sa prezint, la iesirea din tara? Este valabila suma pentru tarile din UE? Alte chestii de care trebuie sa stiu?


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Sep 2005, 14:25
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ai cursa BA pe ruta Bucuresti (Otopeni) - Londra (Heathrow). E valabila suma, iti trebuie asigurare (eu am avut viza turistica, poate din cauza asta mi-au trebuit bani), o sa ai de completat un "Immigration..." (un formular) dupa ce ajungi. Noaptea nu circula trenuri, in schimb transportul public urban da.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rcd
post 29 Sep 2005, 15:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 August 04
From: Bacau




Verifica la BA pe site. Cand am fost eu aveau introdusa si o cursa la o ora mai "ciudata" pentru mine. Adica ceva cu 4 dimineata si aterizai pe Gatwick. Oricum era super ieftina ca pret comparativ cu cea pe Heathrow. Ceva in jur de 174 pentu dus-intors

Later edit:
174 Pounds


This post has been edited by rcd: 29 Sep 2005, 15:14


--------------------
Solenza
Taranul de oras e cel mai prost animal (Parazitii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 5 Oct 2005, 17:23
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




In situatia ta, ai nevoie de viza turistica. Se ia de la ambasada din Bucuresti intr-o zi, daca ai tot ce iti trebuie. Intra pe site-ul lor ca sa afli de ce ai nevoie.

Zboruri sunt de toate pentru toti, Marea Britanie fiind poate tara cu cele mai bune legaturi aeriene din Europa (fiind insula, e si normal). Normal ca este si zbor direct de la Bucuresti (Tarom sau BA). Insa nu e sigur ca asa e si cel mai ieftin. Din Romania de unde o sa pleci, Ploiesti sau Alba-Iulia?

Pentru Cropthorne mai bine ai zbura pana la Birmingham sau chiar Coventry. Pentru astea va trebui sa faci escala la Amsterdam (KLM), Paris (AirFrance) sau altundeva. Oricum probabil e mai convenabil decat daca ai merge la Londra.

Trenurile circula si noaptea, cu toate ca nu sunt asa de multe ca si ziua. Sunt de asemenea si autobusuri destul de convenabile care fac legatura intre diverse orase.

informatii trenuri: http://www.nationalrail.co.uk
informatii autobusuri: www.nationalexpress.co.uk


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
My Berlina
post 10 Oct 2005, 01:26
Post #7


Membru American


Group: Members
Posts: 509
Joined: 29 November 04
From: Romania/United States




Web-siteuri unde gasesti: avion, hotel,si masina,sunt foarte bune!Orbitz
Expedia.com
Travelocity


--------------------
- - - - Sibiu/North Carolina
Volkswagen Passat GLS V6 2.8L
4x4 Jeep Cherokee 4.0L 6-cylinder
Dacia Berlina L A/C
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 10 Oct 2005, 14:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Va multumesc pentru informatii. De plecat o sa plec de la Otopeni si as vrea sa plec cu o cursa charter ca e mai ieftin.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 10 Oct 2005, 14:53
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




nasol cu charterele astea; cad ceva de speriat ! cred ca iau gripa aviara !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 11 Oct 2005, 11:44
Post #10


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




a, fii pregatit sa le demonstrezi foarte clar ca nu ai intentii de emigrare, ca-s la fel de "primitori" ca si colegii din US wink.gif


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 11 Oct 2005, 12:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Pai eu o sa le arat invitatia pe care mi-o trimite firma din anglia. Cand am vorbit la tel cu tipul de acolo m-a intrebat daca am familie si am spus doar ca sunt casatorit dar nu am copii. Daca interviul decurge OK si ma angajeaza o sa-mi faca ei o viza de sedere ca doar nu o sa ma ascund ca soarecele de pisica de politistii din UK.
Asta sper sa se intample.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 11 Oct 2005, 22:25
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Tu esti intr-o situatie ciudata: vrei viza turistica, dar mergi la interviu pentru a munci acolo (exista intentia de a ramane acolo o perioada, cel putin). Viza de munca nu poti optine, deoarece nu ai contract incheiat. E cel putin ciudat..tinand cont ca esti la ambasada Marii Britanii, unde am vazut un cuplu ce vroia sa mearga in luna de miere in Anglia, cu invitatie din partea nasilor, cetateni britanici, cu nasii dupa ei in ambasada, iar viza se acorda sotiei, daca ramanea garantie in Romania sotul sau sotului daca ramanea in romania sotia...


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 12 Oct 2005, 08:39
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Pai eu o sa stau acolo o saptamana pentru interviul respectiv. Daca o sa fiu acceptat banuiesc ca o sa-mi trebuiasca viza de munca. Asta o sa o obtin dupa ce ma intorc in tara cu contractul semnat ca sa il arat la ambasada.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 12 Oct 2005, 15:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




@madalina

Nu e deloc ciudata, majoritatea vizelor la ambasada U.K.se dau pentru asa ceva si se cheama viza tip C-Visitor si o sa ti-o dea pe 6 luni....

Asta daca nu ai facut prostii prin alte parti....

Bafta


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzaciobanu
post 23 Sep 2006, 10:41
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 May 05
From: Brasov




Stie cineva daca se poate conduce in Anglia cu permis de conducere romanesc (in scop turistic)? Daca nu, eventual dupa ce intram in UE avem mai multe sanse?

Multumesc


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI Ambition - 2005 - BV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 23 Sep 2006, 11:47
Post #16


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Da, se poate. Dar nu mai mult de 90 de zile de la intrarea in tara.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 23 Sep 2006, 12:39
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




Da, se poate conduce cu carnet romanesc. Teoretic dupa un an trebuie schimbat intr-unul englezesc, insa practic stiu multe cazuri in care carnetul romanesc a fost folosit mult mai mult timp.

Ca sa fii sigur ca nu ai probleme, conform legii ai dreptul sa conduci in Anglia daca nu ai carnet englezesc timp de un an de la intrarea in tara si trebuie sa ai agrija ca multe agentii de inchirieri cer sa ai carnet international (care e eliberat la ACR, costa vreo 500 RON din cate stiu si e valabil pe un an). Eu am gasit multe agentii care nu au cerut asa ceva si am putut folosi direct permisul romanesc.


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 18 May 2007, 07:23
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




salut,
cam pe 10 iunie voi incerca sa trec canalul manecii cu masina personala ... ii pun vasle smile.gif .
sunt cateva chestii care ma intereseaza despre anglia
1. daca pot trece canalul cu ferryboat-ul fara rezervare prealabila si cam cat costa. care ar fi cea mai buna solutie de traversare?
2. autostrazile par sa fie cu plata ... e ca in italia unde platesti din loc in loc? merita sa le ocolesc, mai ales ca am ceva emotii cu condusul pe stanga?
3. banuiesc ca nu ... dar se poate plati si in euro?
4. imi mai trebuie viza?
5. ce ar fi mai deosebit de vizitat?
multumiri anticipate


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 18 May 2007, 09:46
Post #19


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti





1. Cu feryy-ul din Rotterdam nu-ti trebuie rezervare, dar habar n-am cat costa. Drumul tine vreo 4 ore. Mai ai si varianta prin Eurotunel, cu trenul.
2. din cate stiu eu sunt fara plata, dar la poduri si alte asemenea se plateste. E mult mai usor de condus pe autostrada decat pe B-road.
3.nu
4. nu
5. muuuuuuuuulte castele in Scotia


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 18 May 2007, 20:32
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




multumesc pentru informatii ... dar vreau sa trec canalul pe la Calais


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 21 May 2007, 14:57
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




1) Din cate stiu eu nu e necesar sa rezervi bilet la feribot de dinainte, insa e foarte recomandabil (iesi mult mai ieftin, mai ales daca rezervi din timp). Preturile le gasesti pe internet. Ai grija ca sunt mai multe companii.

2) Autostrazile sunt gratuite.

4) Nu trebuie viza pentru cetateni romani.

5) neaparat Londra. In rest depinde ce te intereseaza. Din punct de vedere al turistului clasic, merita sa mergi in York, Durham, Cambridge, Edinburgh, coasta de vest a Scotiei.


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 31 May 2007, 06:23
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




primul pas l-am facut: am cotizat vreo suta de euro si mi-am rezervat un loc (doua persoane si masina - dus intors) pentru weekendul viitor la traversarea canalului. miercuri plec ... si va mai povestesc la intoarcere


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 13 Jul 2007, 07:31
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




m-am intors ...
pana la Calais n-a fost mare lucru, doar am mai facut drumuri lungi prin Europa, dar de aici a inceput distractia
la ora 11pm eram in vama britanica din Franta la singurul control serios al pasapoartelor, in rest doar o privire fugara asupra pozelor.
am gasit destul de usor locul de imbarcare si am asteptat la coada sa ne urcam pe ferry. acolo se lasa masina pe una din punti si apoi se urca la nivelele superioare unde gasesti restaurant, magazine, autoserviri, jocuri mecanice si locuri de privit marea (pe aceasta am vazut-o de fapt la intoarcere cand am venit pe lumina).
important: la unul din magazine am aflat ca pentru a fi in regula trebuie sa-ti cumperi niste autocolante care trebuie sa fie lipite pe faruri pentru a nu deranja partenerii de trafic ... noi europenii avand farul drept care "bate" mai departe. cost: aproximativ 7 lire. chiar daca nu circuli noaptea trebuie sa le ai montate ...
si am ajuns la Dover: era cam 1am ora lor, circulatie destul de lejera, dar cu destule emotii cu adaptarea la circulatia pe partea stanga ... depasirea se face dand semnal dreapta si iti dai seama cat e de valoroasa oglinda din dreapta.
cei 120 de km pana la Londra au fost destul de dificili, chiar daca nu era mai nimeni pe autostrada, in schimb la intrarea in capitala a trebuit sa fiu atent cu incadrarea pe banda care trebuia, instinctiv ducandu-ma pe banda dreapta.
am avut si un incident: pe banda mea (cea stanga) a aparut o masina din sens invers ... aproape am oprit ... omu' si-a revenit si s-a dus pe banda lui ... era un VW cu numar de Germania smile.gif
voi continua povestirea zilele urmatoare ... pana atunci, ganditi-va cum e sa intri intr-o intersectie si sa trebuiasca sa virezi dreapta si sa se mai aplice si prioritatea de stanga


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Jul 2007, 09:20
Post #24


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Banuiesc ca-i mai nasol sa conduci o masina cu volan pe stanga in UK. Eu am condus una de-a lor si m-am adaptat relativ repede, dar macar vedeam traficul si stateam "pe partea corecta" in masina.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi.
post 3 Jun 2008, 22:55
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 April 08




Puteti sa-mi spuneti daca ati intrat in Marea Britanie doar cu cartea de identitate - fara pasaport!
Auzisem ca in Anglia ,spre deosebire de alte tari UE nu poti intra fara pasaport.Mersi.


--------------------
Citroen C3 5 - b554433
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babanu
post 4 Jun 2008, 00:04
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 696
Joined: 23 March 07
From: Constanta




eu te sfatuiesc sa ai pasaport deoarece e posibil ca la intrare in UK sa ai surprize neplacute.Eu chiar acum sunt in Uk si mie mi-a cerut pasaportul la aeroport in Londra.


--------------------
Seat Altea 2.0 TDI FR 170CP
DONEZ CETATENIA ROMANA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 4 Jun 2008, 08:30
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Se intră, dar e posibil să se uite mai lung, să aștepți verificări. E de preferat cu pașaport, dar se poate și cu CI.
Suedia nu acceptă CI.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi.
post 4 Jun 2008, 13:01
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 11 April 08




Am sunat la ambasada, au zis ca merge si fara pasaport.


--------------------
Citroen C3 5 - b554433
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavniculita
post 22 Jul 2008, 21:45
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 March 07




@micutu: Ai putea detalia costurile strict ale trecerii via Eurotunel per masina/per persoana? Ai avut rezervare la ferry? Pana la urma autostrada se plateste in UK? Alte lucruri care ar fi de folos pentru o calatorie pana in Scotia?Multumesc anticipat


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 - CUBALIBRE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Jul 2008, 08:48
Post #30


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Intra pe site-ul asta si-ti faci o idee foarte precisa asupra costurilor traversarii.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:58
Dacia