Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bara torsiune stanga rupta, Kangoo 1.6 16v benzin

Liviu Zanvetor
post 1 Jun 2018, 17:40
Post #1


Hunter


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 June 17
From: Husi




Va salut stimati prieteni de pe forum. Am o nelamurire in ce privesc barele de torsiune ptr Renault Kangoo. Al meu m-a lasat de curand precum ala la poarta noua, chiar in fata blocului. Incercans sa plec , am auzit doua pocnituri in cca 4-5 metri, dupa care am oprit si am observat ca partea spate stanga s-a lasat pana aproape la nivelul jantei (in partea de sus a acesteaia). Am mers la mecanic si zice ca nu se vede nimic. Cei de la piese auto au zis ca barele de torsiune au niste coduri pe culori; recunosc nu stiu nimic despre Kangoo 1.6 16 valve benzina, 95 cp.Daca este cineva care sa ma lamureasca cum sta treaba cu aceste coduri de culori la barele de torsiune; Din cate am cautat prin magazinele de specialitate sunt doua dimensiuni (una cu grosime de 26mm si lungime de 566cm si alta cu grosimea de 25,5 si lungimea de 653 cm daca nu gresesc. Kangoo -ul meu este luat sh din Germania in 2017. Multumesc anticipat ptr ajutor, o zi frumoasa la toti.


--------------------
Renault Kangoo1.6 16v benzina 02/2003, PR16 I5 P microbus - 86JON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abrudan.radu
post 2 Sep 2018, 08:09
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 December 12




Din pacate este o boala a lor destul de costisitoare, greu de remediat in regim DIY sad.gif sad.gif sad.gif . Sunt doua tipuri de punti una rotunda si alta dreptunghiulara. Eu nu am gasit mecanic sa se lege de schimbarea barilor sad.gif
Cauta pe la dezmembrari ( loterie) sau este o firma de prin Baia Mare care are punti reconditionate, o gasesti pe olx smile.gif
Bafta


--------------------
Renault Kangoo 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 5 Sep 2018, 12:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Inainte de toate, trebuie sa vezi ce tip de echipare are masina, daca are 2 sau 4 bare de torsiune. Fiind facuta pentru Germania, e foarte posibil sa fie suspensie cu 2 bare de torsiune.
Daca s-a rupt una dintre ele, e recomandat sa inlocuiesti ambele bare pereche. Ca recomandare, schimba si bucsele cu ocazia asta. Codul de culori de pe bare este legat de masa per axa si difera functie de echipare si tip monovolum/van.
Inlocuirea barelor de torsiune si a bucselor nu e operatiune dificila daca exista sculele/echipamentele necesare insa nu este o operatiune pe care sa o faci in spatele blocului.

This post has been edited by ccoto: 5 Sep 2018, 12:37


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:00
Dacia