Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

21 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

gpl pt. laguna, pro si contra

zare
post 7 Apr 2008, 17:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




salut
,ce parere aveti despre gpl pe o Laguna 1.6 16V .Daca are cineva poate imi spune ceva detalii,as vrea sa montez si eu o asemenea instalatie.multumesc


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 7 Apr 2008, 18:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




faci taximetrie?


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 7 Apr 2008, 21:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




Nu, nu fac... dar consumul de 8%, pare a fi buna o instalatie de GPL...

Alte pareri ? :-D


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristilag
post 7 Apr 2008, 22:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 January 08




Eu am cumparat masina din Olanda la 222k km si am mai rulat inca ~5k pina acum iar laguna se comporta f. bine.Tin sa-ti spun ca instalatia a fost montata la 0 km (am actele si cartea service)si contrar a tot ce se spune despre problemele ce apar la folosirea lpg-ului motorul se comporta f.bine. Referitor la consum am facut o medie de ~10L/100KM olanda-romania.


--------------------
Renault Laguna nevada 1999 1.6-16V RXE /Vialle Autogas LPI - CJ-11-EOA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 8 Apr 2008, 16:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




da ,si eu sant de parere ca gpl=ul este o treaba buna .cel putin pe Dacia pe care am avut-o inainte nu am avut probleme in ce priveste intretinerea, comportamentul masinii la drum,de aceea am abordat aceasta problema, deoarece ma gandesc sa montez si pe Laguna o instalatie de gaz.dar am crezut ca daca cer niste pareri de la cei care au asa ceva pe masina ,as fi mai avizat in legatura cu ceva probleme care ar putea sa apara :consum exagerat,puterea motorului sa scada drastic?oricum va multumesc pt.orice parere afisata aici.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pixule
post 8 Apr 2008, 22:06
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 25 February 06
From: Zalau




cand am vazut consuml in oras... am vrut sa pun si eu gpl, dupa aia am trecut la faza: nu-mi pasa.... 2 luni m-am interesat de totot, ce si cum, unde, cat.si.. la motorul asta ai nevoie de instalatie secventiala, vreo 2000 ron, si niste baieti buni care se pricep, si care atunci cand ai de faut reglaje ulterioare, nu isi bat joc de tine. probl., din punctul meu de vedere, e ca trebuie date gauri in chiulasa sau galeria de admisie (nu stiu prea bine, pe acolo) pentru injectoarele de gaz, si nu am incredere ca se face calumea.doi, instalatiile la 2000 ron sunt de calitate asa si asa, alea calumea sun 3000, 5000, dar deja nu mai ai amortizare la combustibil decat ha haa.pe laguna 2, acelasi motor, exista o varianta gpl din fabrica.acolo ziceau ca puterea scade cu vreo 5 cp, consumul oras cam 12.5 si extern cam 7.5. am citit pe forumuri despre probleme la duze, reglajul debitului la relanti si in sarcina, si alte chestii.nu faceti comparatia cu instalatia de dacie, logan monopuct sau cielo care sunt multe, icon_mrgreen.gif ca nu e acelasi drac.


--------------------
Renault Laguna 1ph2 RXE 1.6/16v/107 - SJ69LOL
Cateodata ajungi la concluzia ca e mult mai bine sa fii prost.Desi la mine e cam tardiv acum sa ma mai gandesc la asta.Altii insa o pot face cu succes
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doruletz75
post 8 Apr 2008, 22:29
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 October 07




nu ma intereseaza si mai ocupa si loc in portbagaj .....mai bine imi pun un tun de bas smile.gif daca nu e benzina nimic nu este nu umblu cu jumatati de masura nu cred ca merita gpl-ul pe lguna ...parerea mea !!! si atat


--------------------
renault laguna 2000 - B 75 DRU
Cand eram pic imi doream sa lucrez la Dacia Pitesti si sa fac Politehnica si acum......ce vremuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 9 Apr 2008, 16:46
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




inainte sa iau laguna.....am avut o dacie.avea gpl...eram incepator si nu stiam yo prea bine de turatii si alte alea...toate bune..dar dupa ce a trecut ceva timp...au inceput sa apara destule probleme cu gpl-ul.turatia la masina era varza..deabia se taraia si multe multe alea...de la atatea plecari de pe loc in trepidatii a inceput sa zdrangane.parerea mea...de nepriceput...tongue.gif..este sa nu pui nici o instalatie de nici un gaz.....crede-ma ca nu ajungi nicaieri cu economiile....si distrugi si frumusetea de masina pt 1 ron..sa fim seriosi...aia e masina nu dacie wink.gif


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 9 Apr 2008, 21:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




...dupa cum am mai citit si pe alte forumuri(site-uri) cu gpl-ul pierzi max. 10% din puterea motorului, dar castigi castigi la carburant...oricum nu fac " liniute" cu ea.

Astept paresi de la cei care au asa ceva pe masina...


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 9 Apr 2008, 21:16
Post #10


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Mie treaba mi se pare simpla : daca ti-ai luat Laguna consumul ar trebui sa fie ultimul lucru la care te gandesti. E pacat sa bagi butoiul ala in portbagaj. Parerea mea...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristilag
post 9 Apr 2008, 23:21
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 January 08




Mda, se pare ca sunt f. putini cu gpl pe laguna, iar instalatia mea este putin diferita fata de ce se monteaza pe la noi.Instalatia este LPI(liquid propan injection)adica injectie "gpl" in stare lichida,iar cele de la noi sint cu injectie "gpl" in stare gazoasa:http://www.suzukituning.com/General/VialleLPi/Vialle%20LPi%20Technical%20Manual.htm#_Toc26108857.Oricum nu am probleme de genul:variatie relanti,trepidatii... si nu simt diferenta benzina-gaz.Si da,in concluzie din discutiile pe aceasta tema s-ar zice ca pot aparea scaderi ale puterii de pina la 10%si o oarecare inrautatire in regim dinamic la folosirea unor instalatii.Eu recomand, cu conditia unui montaj si reglari corecte;iar tancul toroidal se monteaza in locul rotii de rezerva.


--------------------
Renault Laguna nevada 1999 1.6-16V RXE /Vialle Autogas LPI - CJ-11-EOA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 10 Apr 2008, 07:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




asa este, putini posesori de Laguna cu GPL,oricum imi pastrez parerea ca o instalatie bine pusa la punct nu trebuie sa puna probleme deosebite la conducerea ,intretinerea unei masini indiferent de ce marca este aceasta.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 10 Apr 2008, 16:07
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




zare.....pune-ti gpl si ne anunti si pe noi cum evolueaza treaba...poate ne sucim si noi wink.gif


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zare
post 10 Apr 2008, 20:17
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 17 December 07
From: oradea




cred ca asa va fi pana la urma ,dar ziceam si eu ca mai multe pareri ,mai putine sanse de a gresi,sau nu?oricum cred ca este un subiect prea putin discutat pe forum .Asa ca poate din toata treaba asta mai invatam si noi ceva.


--------------------
renault laguna I grandtour- GPL Tomasetto stag 300 Peugeot 407 2.0 136hp ,Citroen C 5 Tourer 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 17 Apr 2008, 11:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




QUOTE(zare @ 10 Apr 2008, 21:17)
cred ca asa va fi  pana la urma ,dar ziceam si eu ca mai multe pareri ,mai putine sanse de a gresi,sau nu?oricum cred ca este un subiect prea putin discutat pe forum .Asa ca poate din toata treaba asta mai invatam si noi ceva.
*



Zare, parerea mea este ca e o mare prostie sa iti pui GPL daca masina nu are instalatie de noua.
am vazut asa ceva pe un Safrane si pe o Laguna V6, amandoua cu CV automate,
rezultat: cutiile varzaaaaaaa dupa 2000 de km.
motorul praf pe amandoua (calamina smulsa de pe cilindri si aruncata pe piston sau pe supape, supape arse, rupte, injectoare decalibrate, cuzineti terminati, vilbrochen cu santuri, am gasit calamina in pompa de ulei si in pompa de apa). cu alte cuvinte, motor nou pe amandoua.
Ca sa nu mai spun de faptul ca e o adevarata placere sa mergi cu Bomba in portbagaj. Sunt si alte metode de a obtine un "adrenaline rush" smile.gif


Concluziile le tragi singur.

This post has been edited by Johnny78: 17 Apr 2008, 11:52


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiuw
post 17 Apr 2008, 14:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 5 March 06




ce legatura are cutia de viteza cu LPG-ul ????
cum ai putut gasi calamina in ulei si pompa de apa ???
este dovedit ca o instalatie LPG este mai sigura decat rezervorul de benzina, deci nu mergi cu bomba dupa tine.
Intradevar supape arse exista, dar sa nu uitam ca exista FlashLube.


--------------------
Renault Laguna 1 Ph2 2001.....1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 17 Apr 2008, 14:51
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




QUOTE(Claudiuw @ 17 Apr 2008, 15:35)
ce legatura are cutia de viteza cu LPG-ul ????
cum ai putut gasi calamina in ulei si pompa de apa ???
este dovedit ca o instalatie LPG este mai sigura decat rezervorul de benzina, deci nu mergi cu bomba dupa tine.
Intradevar supape arse exista, dar sa nu uitam ca exista FlashLube.
*



Treaba e din convertorul de la cutia automata. Convertorul ala are nevoie de un anumit cuplu ca sa schimbe viteza. Gazul il tine exact sub limite si prin urmare cutia muta cand in sus cand in jos si termina discurile dinauntru. Nu dureaza decat 2 saptamani de oras mergand pe gaz.

Nu ma intreba cum a ajuns calamina in ulei si in apa, cert e ca era acolo.

Cea mai plauzibila explicatie ar fi ca a zapacit garnitura de chiuloasa care era imposibil de verificat intrucat s-a rupt la desfacere. Oricum am gasit fragmente sub capacul tachetilor. Nu te gandi la bolovani, era cum e nisipul.

In ulei nu e greu sa ajunga. La desfacerea motorului, calamina se relaxa pe fundul baii de ulei.

Da-mi si mie studiul ala care dovedeste chestia aia cu siguranta in ceea ce priveste instalatiile after market, te rog frumos.
Mersi anticipat.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiuw
post 17 Apr 2008, 15:24
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 5 March 06






--------------------
Renault Laguna 1 Ph2 2001.....1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 17 Apr 2008, 15:35
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Sa zicem ca asa ar fi
momentan ma declar lamurit in proportie de 20%
dar cu efectele asupra motorului cum ramane?
omul are 16 supape... 16 supape x 100 RON bucata.... rezultatul vine de la sine
si, din cate stiu eu, supapele se ard cam in 6 luni pe GPL....

This post has been edited by Johnny78: 17 Apr 2008, 15:38


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ptnicu
post 17 Apr 2008, 16:17
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 6 January 06




@Claudiuw:
Super filmuletu, pacat ca nu prea inteleg germana dar imaginile spun totul.
@Johnny78:
Eu am facuti peste 20000km cu GPL si inca vreo 40 mii fara instalatie.
Instalatia o am de peste un an de zile si nu am observat probremele pe care le descrii. Motorul de pe laguna mea este cel identic cu al tau 2.0 8v F3R. Instalatia de gaz este una de ultima generatie: cu ECU si injectoare de gaz pe fiecare cilindru, rezervor toroidal similar cu cel din filmuletu de la ADAC. Trecerea de pe benzina/gaz este facuta automat electronic.
Pe Laguna I GPL din fabrica era pus doar pe motorul 1.8 8supape cu mixer, iar pe Laguna II doar pe motorul 1.6 16V Renault monta din fabrica GPL. De unde rezulta ca afirmatia ta cu 6 luni de viata pentru 16 supape este falsa. Adevarat este faptul ca o instaltie de generatie veche cu mixer va strica un motor cu 16 supape si injectie electronica multipunct orice producator ar fi acela, dar nu cred ca exista vreun instalator care se respecta sa faca asemenea erori doar din dorul de a vinde instalatii GPL(cu toate ca Romania e tara tuturor posibilitatilor wink.gif).
NU va recomand sa va instalati GPL pe masina (deja sunt cozi la statiile GPL) tongue.gif.


--------------------
Renault Laguna 1 1994 2.0i - IS 05 MCX
Laguna1 2.0i 1994 motor F3R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiuw
post 17 Apr 2008, 20:09
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 5 March 06




pentru protectia valvelor exista FlashLube

http://www.flashlube-europe.com/en/product...-saver-kit.html


--------------------
Renault Laguna 1 Ph2 2001.....1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 21 Apr 2008, 07:55
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




Am un amic care a vrut sa se dea smecher cu un Logan 1.6 16v. Nu prea avea bani de benzina asa ca si-a montat GPL. Dupa 6 luni avea supapele intr-o punga. Aratau de parca le reglase cineva cu barosul si cu aparatul de sudura cu oxiacetilena (indoite si innegrite).
Instalatia era de ultima generatie (o magarie italiana care o monteaza si cei de la Fiat pe variantele Bipower),a fost montata in Italia, iar masina avea 1500 de Kilometri cand a montat GPL-ul pe ea.
Eu ce sa mai cred?


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiuw
post 21 Apr 2008, 08:38
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 5 March 06




Taicamiu a avut un Ford Scorpio de 2.0i cu gaz, l-a vandut la 250k km si inca mergea foarte bine, acuma are un BMW 318 tot cu motor de 2,0 si deja are 20k km pe gaz ( 80k km are masina)


--------------------
Renault Laguna 1 Ph2 2001.....1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ptnicu
post 21 Apr 2008, 10:35
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 6 January 06




Jhonny78, amicul tau locuieste in Italia? Stiu ca acolo benzina este scumpa (am fost si pe acolo). Poti afla mai multe detalii de la el sa evitam probleme aparute la el?
Foarte ciudat ca s-au indoit supapele.... poatea a avut alta problema. Din cate stiu eu la instalatii prost montate supapele se ciobesc/crapa din cauza temperaturii mari si amestecului sarac. Sigur avea instalatie pe GPL? In italia mai ieftin este gazul natural(metan) decat GPL care are alte proprietati. Poate avea o astfel de instalatie?

Numai bine.


--------------------
Renault Laguna 1 1994 2.0i - IS 05 MCX
Laguna1 2.0i 1994 motor F3R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 21 Apr 2008, 13:21
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




nu Ptnicu,
omuletul are instralatie pe GPL montata acolo. de stat sta in Romania. si-a montat-o acolo tocmai pentru ca mai vrea sa faca si un drum de italia cu un plin de benzina + unul de gaz. in plus, in romania merge doar pe gaz. Oricum are o predilectie pentru cele mai rapanoase statii pe care le gaseste. Dupa principiul "Gazul e gaz de oriunde il iei". Benzina nu face exceptie.

In ceea ce priveste supapele, avea distributia intreaga (cureaua si rolele). Brrrrrr.... nu mai vreaiu sa aud de popi de masini de genul lui. (tureaza motorul ala de parca ar fi de Formula 1, nu stie sa schimbe mai jos de 5000 tr/min)


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ptnicu
post 21 Apr 2008, 18:33
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 6 January 06




Merci Jhonny78,

Ce vroiam eu sa clarific este faptul ca nu GPL-ul "idoaie" supapele. Sunt multe cazuri de asa ceva chiar la motoare neconvertite la GPL. Parerea mea este ca daca o masina este intretinuta bine si condusa cu atentie si grija va rezista multe sute de mii de km indiferent cu ce este alimentata.


--------------------
Renault Laguna 1 1994 2.0i - IS 05 MCX
Laguna1 2.0i 1994 motor F3R
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Edy2008
post 30 Apr 2008, 23:49
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 February 08




E cea mai mare tampenie sa pui gaz pe o masina.Daca nu ai bani de benzina sau motorina sa mergi cu ea,la ce o mai cumperi?Asa,ca sa te lauzi ca ai masina?Fratilor,daca nu aveti bani sa mergeti cu masinile,nu mai dati bani pe ele


--------------------
Renault Laguna 1 1995 motor 2200 d - BC 05 EBL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 1 May 2008, 06:26
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




Zici tu bogatasul cu laguna de 2000 de euro maxim din 1995. Nene de laguna ta eu bag benzina doar un an de zile la un clio care face de 3 ori mai mult.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
foscyucman
post 1 May 2008, 07:20
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 28 February 08




pune gaz,daca zici ca se merita investitia...te ajunge cam 2000 de lei,am pus si eu si la km care ii fac mi-am scos investitia inzecit.


--------------------
Renault Laguna 1 1999, 1,8i 16v, 120cv,Fairway
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 2 May 2008, 08:42
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




QUOTE(SorinV @ 1 May 2008, 07:26)
Zici tu bogatasul cu laguna de 2000 de euro maxim din 1995. Nene de laguna ta eu bag benzina doar un an de zile la un clio care face de 3 ori mai mult.
*



Nu pot sa zic ca inteleg ceea ce vrei sa spui. Se pare ca nu prea mai ai laudatori si faci chestia asta singur. Te-ai gandit ca poate omul ala si-a luat masina aia de 2000 de euro pentru ca i-a placut nu pentru ca nu a avut bani.Eu am dat 5000 de euro pe a mea si aveam si aveam de unde sa iau una mai buna. Am preferat-o din pasiune.

Vad ca ai un Clio in care bagi benzina de 2000 Euro pe an (din ce zici tu). Eu zic sa aduni banii de pe Clio si pe cei pe care ii dai pe benzina timp de 2 ani si sa iti iei altceva mai bun. Iti recomand Rolls (daca faci aceeasi figura si cu Nissan-ul).

Daca esti scarbit, cum spui, de ce te mai ostenesti sa citesti formuri si sa pui post-uri? Din cate vad, nu reiese nimic constructiv din nici unul dintre ele.

Scuze pt off-topic dar chiar a reusit sa ma sacaie rau baiatul asta.


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
21 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:52
Dacia