Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

GPL, TCE130

alexmag90
post 26 Dec 2016, 19:41
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 April 16




revin cu eventuale completari , din iunie am facut peste 13500 km cu gpl PRINS VSI 2.0 ( 4200 ron ) si instalatia aditionala PRINS VALVECARE ( 1000 ron cu tot cu un lichid rezerva care ajunge aprox 10000 km ) . La un calcul estimativ am reusit sa "recuperez " undeva la 3500 ron din costul total al instalatiei de 5200 ron in nici 7 luni , masina in continuare merge f. bine , iar cat despre consum in bucuresti mers tare ajunge cam la 13 %.


--------------------
RENAULT MEGANE 2011
Megane 3 1.4 TCE COUPE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 5 Jan 2017, 09:32
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 26 May 2016, 11:10)
Am prieteni care au GPL pe diferite masini si le-au crescut pe la 20-30% consumul in functie de unde merg cu ea...



QUOTE(Laurentziu83 @ 26 May 2016, 17:44)
Prietenii tai au BMW 750i sau Hummer de au consum de 20-30% pe GPL?



QUOTE(Catalinlungu @ 28 May 2016, 15:15)
Sincer nu am auzit pana acum de consumuri de 20-30% cum am citit pe aici si din experientele mele...


Omul(marius80) s-a exprimat cat se poate de corect, s-a referit la procentul cu care creste consumul cand treci pe gaz. Nu a zis ca masinile consuma 20-30 L/100km.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 8 Dec 2017, 18:29
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




Daca zicea 'cu 20-30%' era cum zici tu dar el a spus 'consum pe la 20-30%' ceea ce se intelege 'de litri/100 km', ca doar de asta vorbeam...
Ma rog, experienta mea continua si sunt in continuare foarte multumit de fiabilitate, consum si economie!
Am ajuns sa trec de 100k km cu un Megane2 si mi-am facut singur revizia la vaporizator cu un kit de reparatii de 110 lei si am curatat si injectiarele. Pentru cine e interesat se gaseste pe net si tutorial dar si piese pentru mai toate modelele (eu am schimbat si furtunele si teurile caci pierdea putin lichid pe acolo).
La cel de-al doilea M2 am constatat ca am uitat sa fac revizia... am trecut cu 10k km peste. Masina merge inca fara nicio problema! (e clar ca voi schimba filtrele cat de curand).

This post has been edited by Catalinlungu: 8 Dec 2017, 18:31


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 Dec 2017, 22:22
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ok, poate exprimarea nu a fost prea fericita, consumul a crescut cu 20-30% , nu la acest procent, dar puterea a cam scazut cu cel putin 10% si mai conteaza si calitatea GPL si mai ales norocul cu reglajul instalatiei GPL.
Cu toate astea decat 12-15-17% consum pe benzina ... mai bine 20% pe GPL. Cea mai nasoala parte este ca abia dupa atatia ani s-au gandit sa puna si un sistem de supra-ungere a supapelor ... deci macar acum au recunoscut ca exista aceasta problema.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 6 Feb 2018, 08:34
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




Am stat de vorba acum ceva vreme cu un inginer mecanic care mi-a spus ca este stiut ca orice utilaj care functioneaza pe GPL are durata de viata mai scazuta decat unul care arde benzina sau diesel dar pune probleme doar la un numar mare de km. Dumnealui este mecanic sef la o reprezentanta VW-Audi din Italia si a fost printre cei care m-a incurajat sa montez o instalatie GPL secventiala... smile.gif
-------------------------------------------
Dintr-o intamplare nefericita Megane-ul lui taica-meu a sarit de la punct si a fost nevoie schimbarea supapelor. M-a costat toata reparatia 1800 lei.
Costul a inclus: cureaua de distributie, toate supapele, toate garniturile si manopera. Chiulasa nu a avut nevoie de planare.

Eu ma apropii de 200k km cu a mea pe GPL si merge fara interventii la acest capitol. Va intreb, daca o data la 200k km, sa zicem, te costa 1800 lei sa schimbi supapele, e mult? Se justifica cheltuiala? Eu zic ca da! E simplu, faci rapid o socoteala...


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 6 Feb 2018, 09:16
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Ai 1,4 tce?


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nutzzu81
post 6 Feb 2018, 09:35
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 10 October 16




1800 lei...cam mult
Anul trecut s.a rupt cureaua la distributie(distributia fusese schimbata de vreo 6000 km) in timp ce stateam la semafor.
S.a schimbat curea distributie,ulei,curea aceesorii,toate supapele,garnituri+manopera-1300 lei.
Au fost cam 1000 lei piesele


--------------------
renault megane 2005 - bc88kkk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 6 Feb 2018, 09:38
Post #98


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Pai dupa semnatura nu prea cred ca are 1.4 TCE... tongue.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 3 Apr 2018, 10:05
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




QUOTE(luca76 @ 6 Feb 2018, 09:16)
Ai 1,4 tce?
*


Era vorba de 1.6 16V.

3 Apr 2018, 10:13:
QUOTE(nutzzu81 @ 6 Feb 2018, 09:35)
1800 lei...cam mult
Anul trecut s.a rupt cureaua la distributie(distributia fusese schimbata de vreo 6000 km) in timp ce stateam la semafor.
S.a schimbat curea distributie,ulei,curea aceesorii,toate supapele,garnituri+manopera-1300 lei.
Au fost cam 1000 lei piesele
*



Piesele schimbate au fost toate pe original - anterior fusesera aftermarket si nu au tinut cat trebuia...(cu preturi din cate imi amintesc):
- kit distrib - 450
- kit accesorii (am uitat sa-l mentionez) - 350
- 16 supape -3-400 parca
- manopera - 500
- garnituri - ??

Dupa operatiune pot sa spun cu mana pe inima ca masina a reinviat. Mergea ca una noua, tragea foarte foarte bine si n-o spun doar eu ci si tata, care e posesorul.



This post has been edited by Catalinlungu: 3 Apr 2018, 10:13


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaih
post 5 Sep 2018, 10:55
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 October 05
From: Brasov




Totusi din toata discutia despre GPL nimeni nu a raspuns de ce marii fabricanti de automobile nu monteaza din fabricatie instalatii GPL ca la automobilele electrice acele variante hibride.
Adica o treaba facuta profesional si nu amatoriceste cum se face acuma.

This post has been edited by mihaih: 5 Sep 2018, 10:57


--------------------
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017
Renault Megane III 1.4 Tce 2010
Renault Megane II 1,9 dCI 2003
Renault Classic Break 1.6 16v 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinlungu
post 17 Oct 2018, 07:02
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 26 December 14




QUOTE(mihaih @ 5 Sep 2018, 10:55)
Totusi din toata discutia despre GPL nimeni nu a raspuns de ce marii fabricanti de automobile nu monteaza din fabricatie instalatii GPL ca la automobilele electrice acele variante hibride.
Adica o treaba facuta profesional si nu amatoriceste cum se face acuma.
*


Ba da o fac dar nu in toate tarile din lume. Probabil acolo unde este cerere... ma rog nu stiu motivul exact. Ce stiu si ce pot sa va spun este ca in Italia poti cumpara autovehicul nou cu GPL (din fabrica) de la majoritatea fabricantilor foarte cunoscuti.


--------------------
Renault Megane 2 1.6 16v GPL 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 3 Mar 2019, 21:31
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




Ma bag si eu , megane.1/ 1,6 8v , peste 300k , pe gpl , ulei , filtre , la 20k schimbul , filtre gaz la 40k schimbul , 60k-80k refacut jocul supapelor , consum mixt 9% maxim , 130-140k/h , pe autostrada,10-11%

asa ca ma declar multumit , instalatia un modest milano !


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 25 Mar 2019, 14:59
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




PENTRU RENAULT MEGANE 3 1.4 TCE ANUL 2010 CU INJECTIE MULTIPUNCT
Vin eu cu experientele mele legate de acest topic
Am cautat peste tot in tara si am sunat la zeci de ateliere de gpl in Buzău Pitești București Cluj si Craiova
In concluzie am 4 variante din care sa aleg.
1-Majoritatea au recomandat tomasitto stag4 Qbox basic cu instalatie rapida de ac si o butelie de 52 toroidala in locul rotii de rezerva COST = intre 2900 si 3100 RON
2- varianta stag 300 plus care este premium cu carcasa metalica dr calculator si nu necesita emulator de benzina si are injectoarele cele mai bune pe piața AC w02 si COST = intre 4000 SI 4200 RON
3-am vrut neapărat sa stiu de varianta Prins VSI 2.0 care a pus-o colegul @alexmag90 si este varianta Platinium ( peste stag300 plus tomasitto) meșterul a zis ca numai nemți pun instalatia asta sii costa 4100 ron ( cica nu prea o pun romani) pe emag.ro costul instalației este 4500 ron (asta daca sunteți curioși de pret online)
4- varianta care o recomanda reprezentata de Renault Redac in Craiova este Landi-Renzo sistemul Landi Renzo EVO care au zis ca este cea ce RECOMANDA RENAULT SI DACIA OFFICIAL pentru GPL si COST= este de 3000 ron
Voi ce parere aveți? Ați merge la reprezentata sa puneți instalația acolo? Sau mergeti la un atelier care numai asta stie si o face foarte bine? Ati renunta la roata de rezerva si o parte mica din portbagaj (se prinde pe doua bari orizontale care iau din spațiu putin)? Vi se pare mult consumul de 8 l/100 exterior si 12l/100 interior?

This post has been edited by Johni007: 25 Mar 2019, 15:15


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Mar 2019, 16:48
Post #104


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nr 1, serviceul ala recomanda landi ca aia pune dacia in fabrica si stiu si ei sa repare , motorul tau nu a avut gpl din fabrica deci argumentul asta e zero barat
nr2. AC 02 nu sunt cele mai bune injctoare din pata, mai exista keihin sau prins
nr 3 prins rules, nimic nu e mai bun. dar asta nu inseamna ca BRC sau tomasseto nu pot fi suficienta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 25 Mar 2019, 16:55
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Daca pui gaz ca sa faci economie de bani, atunci nu are sens sa pui instalatii fancy. Eu am qbox pe o masina care are 170.000km deja facuti cu ea. Nicio problema la gaz.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 25 Mar 2019, 18:05
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




QUOTE(einstein1984 @ 25 Mar 2019, 16:48)
nr 1, serviceul ala recomanda landi ca aia pune dacia in fabrica si stiu si ei sa repare , motorul tau nu a avut gpl din fabrica deci argumentul asta e zero barat
nr2. AC 02 nu sunt cele mai bune injctoare din pata, mai exista keihin sau prins
nr 3 prins rules, nimic nu e mai bun. dar asta nu inseamna ca BRC sau tomasseto nu pot fi suficienta.
*


Mulțumesc mult de răspuns acum am aflat ca Prins VSI e mai bun si asta o sa pun cred.
Dar oare consumabile si filtrele la revizie sunt accesibile totuși? Oare daca se strica gasesc pe cineva care se pricepe la PRINS in craiova? Oare e altfel aparatul de diagnoza? Se instalează la cerere PRINS si nu are piata in Craiova.

QUOTE(clio4edc12 @ 25 Mar 2019, 16:55)
Daca pui gaz ca sa faci economie de bani, atunci nu are sens sa pui instalatii fancy. Eu am qbox pe o masina care are 170.000km deja facuti cu ea. Nicio problema la gaz.
*


Nu caut ceva ieftin nici nu ma interesează sa scot bani de investitie ma încântă o autonomie dubla si un consum redus în primul rand.

This post has been edited by Johni007: 25 Mar 2019, 18:08


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 25 Mar 2019, 18:19
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Prins sunt intradevar cei mai buni, dar sunt putini in romania care stiu sal regleze....consumabilele sunt mai scumpe ; in craiova nu se pricepe nimeni, singurii care mai stiu GPL sunt Nordservice si poate cei de langa Cimitirul Ungureni.....restul sunt pe langa, evitai...

Soft si diagnoza la prins nu prea gasesti, trebuie sa sapi mult...

Daca vrei sa faci treaba ca lumea, vezi LPG expert sau pe Alexys ( lucreaza acolo si avea cont aici pe forum cu acelasi nume....tipul e din topoloveni si chiar stie gpl....au montat instalatie inclusiv pe o masina de 400 cp, un Bentley acum ceva ani)....

In craiova mai mult de Tomasetto nu ai sanse la reglat si poate nici ala la reglaj custom.....poate, dar poate un BRC, insa altceva pas....ma refer la masini cum e a ta, pe tigai robuste gen logan poti pune orice, fara probleme


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 25 Mar 2019, 20:03
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




*Revin cu o noua iluminare o noua deșteptare daca pot sa zic legata de montajul injectoarelor:
Nimeni în Craiova nu accepta sa monteze injectoarele pe port-injector care este locul lui de fabrica pe chiulasa si toti vor pe galeria de admisie.
Motivatiile. Sunt asa :
1-Au zis ca cei de la RAR se așteaptă sa vada rampa de injectoare pe admisie si daca faci gauri pe chiulasa faci modificări constructive care numai fabrica are dreptul sa o faca si daca se baga ei in asta trebuie omologata masina din nou de la zero ca una noua
2-Cica unele masini vin din fabrica cu un adaptor la injector care se ridica in sus si are loc injectorul de gas intr-o laterala,
3-Alt mecanic care a fost super drăguț a avut buna dispoziție sa se uite la chiulasa si mi-a aratat ca nu are masina un port injector si doar pe admisia de plastic se monteaza.
4-altul care a montat la vreo 100 de taximetriști gpl nu a auzit pana acum de asa ceva si cica si mașinile logan pe gpl de fabrica au injectoarele pe admisie.
5- altul a zis ca montează pe chiulasa dar sa vin cu ea demontata si gaurita in alta parte si a zis cum sa dai o chiulasa jos capsata de fabrica si sa riști la eventuale probleme aparute pentru demontarea chiuloasei
______________________
* Hai sa vorbim de instalațiile care le am pe masina :
varianta ieftina tomasetto Qbox basic si injectoare w01 alta premium tomasetto Qbox Plus si injectoare w02 si varianta cea mai buna Prins VSI 2.0 dar cu o revizie la filtre de 250 ron de fiecare data.
Avantajul la ultimele doua este ca au emulatorul de benzina integrat pe calculator Prins +Qbox Plus

This post has been edited by Johni007: 26 Mar 2019, 16:46


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 26 Mar 2019, 17:27
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Eu tiam zis ca asa stau lucrurile.....gaselnita cu portinjectorul e veche, la nici o masina nui vor gasi loc pt ca nu e prevazut pt asa ceva, decat la alea cu GPL.....

Iar la tine cu turbo ( ai si injectie directa cumva?) e mai delicata treaba, nu are rost comparatia cu loganul - ala e tanc, poti sai pui injectoarele oriunde, orice soft va merge....ala nu are nevoie de reglaj fin, nici macar reno aspirate vechi ( 1.4-1.6 ) nus asa de pretentioase ca motorul tau...

Fa un efort si vb cu aia de la LPg expert sau cautal pe Moog ( Paul), este unul din zeii GPL-ului din romania, ii place sa vb si sa explice.....daca nu reusesti zimi si iti dau pe pm nr lui....vezi ca Moog e din iasi, dar iti poate explica ff bine ce iti trebuie, in functie dd ce vrei tu....

Dar uita de Craiova daca vrei ceva calitate....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 26 Mar 2019, 18:37
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




QUOTE(user123 @ 26 Mar 2019, 17:27)
Eu tiam zis ca asa stau lucrurile.....gaselnita cu portinjectorul e veche, la nici o masina nui vor gasi loc pt ca nu e prevazut pt asa ceva, decat la alea cu GPL.....

Iar la tine cu turbo ( ai si injectie directa cumva?) e mai delicata treaba, nu are rost comparatia cu loganul - ala e tanc, poti sai pui injectoarele oriunde, orice soft va merge....ala nu are nevoie de reglaj fin, nici macar reno aspirate vechi ( 1.4-1.6 ) nus asa de pretentioase ca motorul tau...

Fa un efort si vb cu aia de la LPg expert sau cautal pe Moog ( Paul), este unul din zeii GPL-ului din romania, ii place sa vb si sa explice.....daca nu reusesti zimi si iti dau pe pm nr lui....vezi ca Moog e din iasi, dar iti poate explica ff bine ce iti trebuie, in functie dd ce vrei tu....

Dar uita de Craiova daca vrei ceva calitate....
*



Motorul meu de megane 3 1.4 tce anul 2010 130 cp este un motor simplu cu doar o injectie multipunct si ajutat de o turbosuflanta , este motorul H4J700 facut de cei de la Nissan.
Este 100 % o japoneza pura .
O sa ii caut pe cei enumerați de tine si revin cu un răspuns.
Mulțumesc mult


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 28 Mar 2019, 23:37
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




Am vorbit cu mai multi experti printre care sunt și cei enumerați sus mi-au explicat cam toți ca acest motor (1.4 tce 130 cp din 2010 H4J700) este un motor simplu cu injectie multi punct și poti sa ii pui orice sistem gpl, si orice soft îl reglează și îl calibreaza același lucru ca pe un Logan din 2014, doar ca are nevoie de un inductor mai puternic.
De asta am hotărât sa aleg cel mai ieftin pe piata landi renzo evo L (nu confundati cu Landi Renzo EVO) cu butelie toroidal 48L si barii de suport care se mulează sub rezervor+ cu plaman Li12 de 120kw COST 2700 RON + fara emulator de benzina ca nu este cazul sa il pun
__________
Legat de montajul corect, fraților nimeni nu accepta sa facă un montaj corect nici măcar zeii gpl din România unu a zis sa caut o placa portinjector de pe un motor defect....mergi la un atelier specializat sa-l gaureasca si sa instaleze diuzele .....apoi mergi la montator si daca hotărăște ca e in regula si ca nu afectează chiulasa îl montează si este mare sansa sa refuze sa il monteze dacă ii se pare ca nu e în regula si ca masina trage aer fals de acolo mai ales ca masina este turbo și nu se strâng suruburile la fel de bine ca de fabrica
Atunci cand incerci sa faci ceva in plus sa câștigi sa tragi ceva atunci iese ceva aiurea
Sunt tare dezamăgit
Ce parere aveți de sistemul Landi Renzo Evo L?

This post has been edited by Johni007: 28 Mar 2019, 23:40


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 28 Mar 2019, 23:51
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




Ok, motorul e simplu - sa zicem - dar UCE si softul nu prea....

Eu zic sa ai grija si sa te gandesti bine inainte sa gauresti chiulasa....admisia poti sa o manaresti cat vrei dar chiulasa....

Landi imi par pe aceeasi treapta cu tomasetto insa ma enerveaza la reglaj biggrin.gif

De curiozitate, unde vrei sa o montezi?

This post has been edited by user123: 28 Mar 2019, 23:55


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 2 Apr 2019, 08:59
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




QUOTE(user123 @ 28 Mar 2019, 23:51)
Ok, motorul e simplu - sa zicem - dar UCE si softul nu prea....

Eu zic sa ai grija si sa te gandesti bine inainte sa gauresti chiulasa....admisia poti sa o manaresti cat vrei dar chiulasa....

Landi imi par pe aceeasi treapta cu tomasetto insa ma enerveaza la reglaj  biggrin.gif

De curiozitate, unde vrei sa o montezi?
*



Pana la urma am montat landi renzo undeva in Slatina care mi-a promis o lucrare bună si mai ieftina ca in Craiova cu 600 ron!
________________
Am montat-o pe galeria de admisie si mesterul a insistat ca se pun diuzele perpendicular nu la unghiul de 45 grade cat mai potrivit si mai aproape de camera de ardere si tot ca el a facut (oricum am pierdut speranța sa o fac cat de cat mai bine dupa ce am vorbit pe tema asta cu 30 de ateliere prin toata tara)
_________________
Nu ma pricep la UCE si soft dar nu cred ca o sa am probleme ca LandiRenzo
Am cerut un reglaj cat mai bun pentru consum si nu ma interesează daca apare martor de motor pe bord ( de sonda lamba) si asa am cumparat un obd reader elm327 Bluetooth si sper ca e in stare sa anuleze martorul cand vine,
In caz ca nu ma pricep ii spun sa creasca consumul cu 20 % si dispare martorul de (check engine) automat
__________________
Legat de consum (cu setările astea) am facut cu o butelie plina la maxim Dabova - Orșova - Craiova - o distanta de 225 km si am bagat inapoi 12L gaz in butelie. deci am avut un consum extraurban de 5 L / 100 km de gas.
_________________
O învățătură de minte pentru TOTI FORUMIȘTI învățați din prostia mea
Orice masina care are un loc de roata de rezerva mare ( de 16 inchi), are in acelasi timp loc pentru o butelie toroidala de 60 sau chiar 70 litri. Eu ca prostul am acceptat o butelie mai mica de 48 L unde intra maxim 39 L gas

This post has been edited by Johni007: 2 Apr 2019, 09:03


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Apr 2019, 11:07
Post #114


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




reglaj gpl pt consum+obd aprins=amestec sarac, EGT mare si turbina prajita. dar faci cum vrei.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 4 Jul 2019, 08:51
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




Dupa 8000 km si 2 luni de experienta revin cu parerea finala
Consum exterior este 7.5 litri/100km pe gas si este același consum pe benzina
Consum oraș este 10-12 litri /100 km pe gas si este același consum pe benzina

*Nu am depășit nici o data 3000 de turații cand este comutata pe gaz (daca vreau sa depasesc viteza de 110km o trec pe benzina
*Dupa 8000 de km uleiul este super curat nu are un pic de negreala este galben ca in prima zi cand era pe benzina se facea uleiul negru la 6000 km
* din cand in cand si doar in oras o conduc pe benzina si bag de la omv 100 maxxmotion care promite dupa studiile făcute ca protejează supapele si desfunde injectoarele


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadalinNicolae
post 19 Jun 2021, 15:31
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 June 21




Doresc să montez o instalație gpl pe un megan 1.4 Tace 130 cp . Cum pot vorbi cu Johni007


--------------------
Renault Megan 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:54
Dacia