Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CD audio clio 2 2008

lazaricaalex33
post 1 Dec 2020, 17:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 May 20




Salut mar interesa și pe mine decâti wați și câți omi au boxele fata spate la clio2 2008 misau rupt membranele pe fata și vreau sa le schimb iar pe ele nu scrie nimic nici pe casetofon


--------------------
renault symbol 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 1 Dec 2020, 20:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Salut! Eu am Clio Symbol din 2006, nu stiu daca e acelasi lucru ca la tine, dar presupun ca da.

Impedanta este de 4 ohmi.

Wattii n-au nici cea mai mica legatura, nu te intereseaza asa ceva cand schimbi difuzoarele. Daca pastrezi playerul stock o sa-ti dea tot vreo 16-17w RMS pe fiecare canal, dar e o putere decenta, avand in vedere ca multe playere scumpe din comert au undeva la 20w RMS pe canal.

Ca sfat, cauta difuzoare cu SPL (sound pressure level) cat mai mare (o sa gasesti specificatia asta pe cutie, masurata in dB). Tu auzi decibelii, nu wattii. Un difuzor cu watti mai putini, dar cu SPL mai mare se poate auzi mai tare decat unul cu W mai multi.

Nu te zgarci daca pui difuzoare aftermarket... Foarte putine din comert, la un pret acceptabil, se vor compara vreodata cu difuzoarele din fabrica (claritate, profunzime). Iti spun asta dupa ce am trecut peste JVC, MNC, Blaupunkt, JBL si MTX (toate de 13cm, ca originalele).

Daca poti face rost din dezmembrari de difuzoare originale in stare buna, nu sta pe ganduri...

This post has been edited by z_fdd bacau: 1 Dec 2020, 20:58


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazaricaalex33
post 1 Dec 2020, 23:13
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 May 20




Mulțumesc mult de sfat dar am pus unul de 5 omi cu tiuter și membrana de silicon și deja la jumătate gajie și sunt noi dar osa caut originlele


--------------------
renault symbol 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 1 Dec 2020, 23:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




5 omi..deja iti scade din puterea amplificatorului

Membrana de silicon? nu cred ca stiu despre ce vorbesti... poate plastic / kevlar / hartie tratata...

Gajaie pentru ca nu duce puterea amplificatorului, fiind probabil un difuzor de medii-inalte, nu full-range (sa redea si sunete joase)

Ce cred ca se intampla la tine de fapt: nu duce excursia membranei, probabil suspensia este rigida (fiind tocmai un difuzor pentru frecvente medii-inalte)

This post has been edited by z_fdd bacau: 1 Dec 2020, 23:42


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 16:51
Dacia