Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Casetofon Laguna 2, corespondenta casetofon - boxe

Cristea.Ioan
post 26 Aug 2016, 12:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 August 16




Salutare. In poza de mai jos vedeti casetofonul pe care il am pe masina. Am observat ca seamana cu un cabasse doar ca e cu caseta...si bineinteles ca nu scrie pe el.

Problema mea e urmatoarea: am boxe cu membrana din spuma, care s-au deteriorat si se aud foarte urat. Doresc sa schimb boxele de usile din fata, si am inteles ca degeaba iau boxe de putere "mare" daca nu duce casetofonul.
Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa fac disco in masina, vreau ceva sa se auda decent.
Am vazut la emag urmatoarele boxe: Difuzoare auto coaxiale MTX TR504, 13cm, 2 cai, 50W RMS.
Aveti idee cat duce casetofonul prezent, se va comporat ok cu boxele? Daca il demontez scrie pe spate ce output are?
Sunt novice in treburi dinastea, si intreb si eu cu speranta ca ma lamureste si pe mine cineva cu mai multa experienta.

This post has been edited by Cristea.Ioan: 26 Aug 2016, 12:05


Attached thumbnail(s)
20160824_081311.jpg ( Size: 2.4mb ) Number of downloads: 154


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 26 Aug 2016, 16:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Real, acel casetofon ,ca si versiunea de CD player Tuner List, are cam 4X22-23W RMS. RMS e puterea reala, nu muzicala sau maxima (e valabil si la difuzoare). Iti spun ca am trecut si eu prin faza cu difuzoarele de curand, s-au rupt, si le-am inlocuit cu unele ieftine, chinezesti, de 13cm. Merg de n-au aer, le-am probat inainte in casa pe amplificatorul din sistemul meu si duc lejer puterea Tuner List-ului!

ATENTIE! Trebuie sa rupi un piciorus de la difuzor ca sa il poti monta si la montaj foloseste silicon, ca sa-l etansezi pe fata de usa, altfel nu sta bine din cauza prinderii in doar doua puncte.
Deci pune ce vrei tu, nu au cum sa fie mai slabe ca cele din fabrica, uite si niste poze:



This post has been edited by andri1940: 26 Aug 2016, 16:23

Attached thumbnail(s)
chinezesc_vs_original.PNG ( Size: 902.17k ) Number of downloads: 153
chinezesc_vs_original02.PNG ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 157


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristea.Ioan
post 31 Aug 2016, 13:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 August 16




Boxele mele originale / noi arata ca in poza ta. Cum scot din poza de mai jos cele doua fire ca sa le cuplez la boxa noua? Mi-am tocit degetele tragand de carcasa aia amarata (e in poza mai jos)...Au un mecanism anume de care nu mi-am dat eu seama? Ai rupt firele ...sau cum?! Also, au si astea ceva gen un + / - ?

http://imgur.com/FyBJuGy

Am pus link cu imaginea pentru ca nu a mers sa fac upload pe site...


This post has been edited by klaus: 31 Aug 2016, 14:11

Attached thumbnail(s)
FyBJuGy.jpg ( Size: 252.73k ) Number of downloads: 134


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 Aug 2016, 14:13
Post #4


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Tai firele de langa mufa si le pui papuci.
Altfel, cu ceva chin si o surubelnita subtire, indoi aripioarele metalice care tin fixati papucii in mufa.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 Aug 2016, 17:30
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Cristea.Ioan @ 31 Aug 2016, 13:56)
Boxele mele originale / noi arata ca in poza ta. Cum scot din poza de mai jos cele doua fire ca sa le cuplez la boxa noua?

Folosesti un adaptator....e ieftin si practic!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 1 Sep 2016, 13:23
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Eu am taiat mufa veche si am pus papucii cu care au venit chinezismele. Dar e o varianta mai buna si mai eleganta cea prezentata de colegul espacern.

Si da, difuzoarele au un + si un -, Plusul la cele originale este inspre "motul" mufei, scrie pe ele. La difuzoarele din comert scrie foarte clar care borna e + (de obicei cea mai groasa) si care -. E important sa le conectezi corect pentru ca difuzoarele sa fie "in faza".

This post has been edited by andri1940: 1 Sep 2016, 13:26


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:43
Dacia