Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane RS 250 - probleme la cumparare?

robertalks
post 19 Mar 2017, 19:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 17




Salut, am gasit un Megane RS 250 din 2010 cu vre-o 110.000km la bord care imi place foarte mult si as vrea sa-l cumpar, dar nu stiu la ce sa ma uit sau sa verific inainte de cumparare. Ce probleme pot exista cu aceasta masina care ar putea fii scumpe de reparat?

Am condus masina in weekend si merge bine, dar nu am putut sa o imping la maxim si am observat ca sensori de la cauciucuri nu merge bine, doi dintre senzori dau eroare pe partea dreapta. Am observat ca volanul este foarte greu si nu e exact centrat cand conduci drept, este cu vre-o 3%-5% pe stanga, e o problema serioasa?

Daca tot cumpar masina, cum as putea sa scad putin consulmul? Daca as duce masina la un servis pentru CIP tuning, ar putea functiona?

Orice idee sau informatie este bine venita, multumesc!

This post has been edited by robertalks: 19 Mar 2017, 19:32


--------------------
Renault Megane GT IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 19 Mar 2017, 23:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Dacă te uiți ca consuma mult de ce te uiți la rs 250 de cai ?ia-ți un TCE de 180 sau 130


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 20 Mar 2017, 09:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Topicul "Sfaturi achizitie Megane3" este valabil si pentru RS-ul tau.
Ai mers cu el, de ce n-ai intrebat ce a patit volanul? Dupa felul si viteza cu care iti raspundea propietarul , te prindeai si tu.
RS cu consum mic ... ce vrei? 8 la suta ??


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertalks
post 20 Mar 2017, 10:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 17




Acesta nu e un raspuns la ce am intrebat. Cineva care vinde o masina nu iti va zice orice problema, intodeaua va cauta scuze, etc. De aceea intreb aici, si am intrebat daca exista probleme cunoscute cu acest model, nu numai problema cu volanul, etc.

Daca nu vrei sa raspunzi, simplu nu raspunde, nu am cerut atitudini, doar ajutor sau informatii.


--------------------
Renault Megane GT IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 20 Mar 2017, 11:14
Post #5


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(robertalks @ 19 Mar 2017, 19:31)
Salut, am gasit un Megane RS 250 din 2010 cu vre-o 110.000km la bord care imi place foarte mult si as vrea sa-l cumpar, dar nu stiu la ce sa ma uit sau sa verific inainte de cumparare. Ce probleme pot exista cu aceasta masina care ar putea fii scumpe de reparat?

Am condus masina in weekend si merge bine, dar nu am putut sa o imping la maxim si am observat ca sensori de la cauciucuri nu merge bine, doi dintre senzori dau eroare pe partea dreapta. Am observat ca volanul este foarte greu si nu e exact centrat cand conduci drept, este cu vre-o 3%-5% pe stanga, e o problema serioasa?

Daca tot cumpar masina, cum as putea sa scad putin consulmul? Daca as duce masina la un servis pentru CIP tuning, ar putea functiona?

Orice idee sau informatie este bine venita, multumesc!
*


Daca te gandesti la consum inseamna ca nu este o masina pentru tine. Pentru problema cu volanul n o sa stie nimeni sa ti spuna daca problema este serioasa sau nu! Cel mai bine mergi intr un service si o verifici cum trebuie, moment in care compari povestea vanzatorului cu ce gasesc mecanicii la masina. Succes! wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 20 Mar 2017, 12:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




eu zic sa mergi cu masina in service si vei afla datele care te intereseaza, chiar dc nu are service ul efectuat in reteaua renault, iti poti da seama de starea tehnica a masinii. Factura la piesele de schimb pt un rs nu este identica cu a unui megane normal. Eu am fost cu un m2 rs f1 in service si desi masina parea ok, proprietarul imi spusese una alta (o avea de noua) la verificare au fost multe repere de inlocuit...costul pieselor ajungea la 15000 lei fara tva anul trecut in februarie...motiv pt care desi ii dadusem o suma modica sa o tina, am renuntat la achizitia ei. Costa pana in 150 de lei verificarea la serus sau meridian. Succes


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Mar 2017, 12:13
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(solidconvert @ 20 Mar 2017, 11:14)
Daca te gandesti la consum inseamna ca nu este o masina pentru tine.
*



Corect!


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertalks
post 20 Mar 2017, 16:35
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 17




QUOTE(cj98czh @ 20 Mar 2017, 12:13)
Corect!
*



Incorect! Meganul RS 270 are consum mai mic decat RS 250, deci, nu conteaza puterea motorului, dar ICU-ul, si poate ale parti ale motorul, dar din cate am inteles nu e o mare diferenta dintre RS 270 si RS 250.


--------------------
Renault Megane GT IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Mar 2017, 16:43
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Meganul RS are un consum in functie de cum il calci ... pot sa iti spun ca am scos personal consum Cluj-Praga de 7.1% mers normal ... si de 10.4 pe acelasi drum dar la retur .... si conndus "putin" altfel ....

Exemplul dat este cu un M3 de 250 ..

Repet, RS-ul nu este o masina la care se te intereseze consumul .... ci sa te simti bine ... cand o cumperi se presupune ca intretinerea asa cum trebuie si consumul nu sunt o problema ... altfel nu ai de ce sa il iei ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 20 Mar 2017, 17:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Conteaza si consumul, nu intr-un mod hotarator, dar nu-mi spune ca nu apreciezi eficienta unui agregat, indiferent de cati cai are.
Consumul e unul normal atat timp cat se merge constant, chiar daca relativ tare.
Asta afara, ca in oras va consuma mult si proportional cu aglomeratia.
Daca vorbim de conducere sportiva pe circuit atunci intr-adevar consumul nu prea mai are relevanta.
Costurile de intretinere nu inteleg de ce credeti ca sunt foarte mari. In fond masina are alta suspensie si alta directie fata de un megane normal, dar multe alte repere identice.
La urma urmei vorbim despre ce costuri, o revizie inseamna ulei (care e acelasi) si filtre (care-s aceleasi). Consumabile care sa coste mai mult decat la un megane normal, in afara discurilor si a placutelor de frana nu ai. Daca ai sasiu cup cu diferential mai ai un schimb de ulei pentru el la 80k km, dar asta intra in categoria schimbului de ulei cv sau a lichidului de frana, pe care oricum le faci la orice megane civil.
In afara reviziei, ce alte costuri ai ? Anvelopele, unde un set pe 18" e dublu fata de unul pe 15", dar valoarea in absolut a scazut drastic. Azi iei o anvelopa 225/40r18 premium la 500 lei, ceea ce intre noi fie vorba e un pret pe care acum 5-10 ani il dadeai pe un 16"
In rest, daca ai ghinion si incep sa-ti cada compresor ac, alternator si altele decartezi, dar decartezi aceleasi sume ca la 1.5 dci.

Daca tragi linie, un plus la consum, cu un plus la revizie, cu un plus la taxe, impozite, asigurari, se aduna, nu zic nu, dar in niciun caz ceva de speriat.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertalks
post 20 Mar 2017, 20:26
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 March 17




Ok, poate nu m-am exprimat corect. Nu ma astept ca masina sa aiba consumul unui diesel, dar stiu ca motorol mai puternic cel cu 265 respectiv 270 au un consum putin mai mic. Stiu ca intretinerea masini nu e acelas lucru, nici nu mah astept, doar intreb despre lucruri normale, lucruri cunoscute care l-as putea veritifca inainte de a cumpara masina.


--------------------
Renault Megane GT IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:10
Dacia