Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

sfat achizitie megane 2 motor 1.5 dci, la ce sa ma uit mai intai ?

cristian_nechita
post 11 Aug 2011, 22:00
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




Deci cu motoarele treburile stau cam asa.Ai 1.5 82 si 101 cai si 1.5 86 si 106 cai.
Primele 2 sunt E3 iar urmatoarele E4.Diferentele sunt relativ mari si nu se rezuma doar la injectoare.Cel de 82 si 86 au turbina cu geometrie fixa , reglaj cu westgate.Cel de 101 si 106 au turbina cu geometrie variabila.Recomandarea mea ar fi sa gasesti neaparat unu de 101 -106, mai ales ca diferenta de consum nu este foarte mare.Ca si constructie sunt ceva mai evoluate decat cele de 82-86 cai.Au bielele intarite, alti cuzienti de palier, arbore mai bine tratat termic, si o alta forma a camerei de ardere care se traduce printr'un zgomot mai redus.In timpul detonatiei presiunea in camera de ardere este de aprox 160bar la cele de 80-86 cai, si de 195 bar la cele de 101-106 cai.De asta a fost neveoie de modificari mecanice.
Diferentele sunt si la injectie.Injectia la 82-86 este de 1400 bar iar la 101-106 la 1600bari.Injectoarele Siemens sau Delphi sunt in mare parte identice.Diferenta vine din faptul ca cele Siemens sunt ceva mai rapide, si ca executa mai multe injectii pe ciclu, 3 la numar.Ca tot va certati mai sus pe subiectul Audi, sa stiti ca un 3.0TDI commonrail executa 8 injectii pe ciclu, cea ce se traduce prin un amestec foarte foarte omogen de unde rezulta ardere mult mai buna.
Introducerea injectoarelor cu mai multe injectii pe ciclu a fost necesara datorita intruducerii filtrului activ de particule.In cazul in care nu stiati FAP se curata printr'o injectie de motorina in momentul cand supapa de evacuare este deschisa, motorina se aprinde, si un front de flacara ajunge la filtrul de particule, astfel curatandul.
In principiu motorul de 101 este foarte limitat din cauza cutiei, cuplul fiind limitat la 200nm.
La 1.9 ai 2 variatiuni.120 si 130 cai.Diferente sunt si aici.Ambele sunt cu turbina cu geometrie variabila.Doar ca varierea se face foarte diferit.La cel de 120 variera se face printr'o "caciula" care se aseaza pe palele turbinei si formeaza un ajutaj ce accelereaza viteza gazelor ce patrund in rotor, iar cel de 130 este cu TGV moderna, cu pale.Cuplul este cu 20NM mai mare la cel de 130 cai , insa cel mai important este ca e disponibil de la o turatie mai joasa.Cutia deasemeni este diferita.La cel de 130 este o cutie nissan , cu 2 arbori, foarte moderna.

Acum nu stiu in ce masura esti dispus sa renunti la consum pentru performanta.Cea mai echilibrata solutie este 1.5 106 cai , mai ales ca este foarte greu de gasit unul 1.9 130 cai la un pret bun.
Ca si dotari trebuie neaprat sa aiba climatronic, cruisecontrol, fara pachetul drumuri grele si neaparat cu facelift.Poti renunta la xenon, navi, cabasse, trapa.Sunt cam inutile.PDG-ul este bun cand cobori o bordura,si ca nu se mai strica atat de des flansele de amortizor fiind mai mari, si cam atat.In rest e total inutil.Face masina incredibil de inestetica, ca un 1310 cu tampoane sub arcuri, este mult mult mai dura, si are un ruliu mult accentuat fata de cele fara.

Foarte important e sa iti iei o masina cu interiorul ok.La partea tehnica orice problema se rezolva, insa daca ai un interior terminat nu prea mai ai ce ii face.Trebuie sa nu aiba volanul ros, scaunele sa fie intregi, fetele la usi curate si intregi, sa nu arate ca o masina care a fost demontat bordu de 30 ori.
De asemeni este foarte important sa eviti masinile albe venite din franta.Majoritatea au fost masini de firma, multe fiind transformate din autoutilitare in autoturisme(in special breakurile si coupeurile).Cea mai mare pb a lor e ca nu sunt antifonate foarte bine in spate si se aude zgomot de rulare(cam cum se aude in fiesta ta).


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
synergist
post 12 Aug 2011, 13:49
Post #32


2300km cu 420 lei - GPL


Group: Members
Posts: 458
Joined: 11 August 11
From: Bucuresti




cristian_nechita: multam frumos, o explicatie ca la carte

e clar, concluzia este ca voi cauta pana voi gasi un megane 2 1.5 dci la 105/6 CP E4.
nu sunt dispus sa bag multa motorina la un motor de 1.9 de dragul performantei, viteza maxima pe A-uri, e cam ...pfff, 130 ..rar depasesc pragula asta.
am vazut una cu pilot automat ar fi ideala !

well dragii mei, sa va spun patanie..
aseara a venit un nene cu fata lui sa vada buburuza. fata s-a indragostit (de buburuza!)

a ramas ca ne auzim in seara asta ca sa avem mai mult timp (aseara am plecat tarziu de la servici..apoi stomatolog..) ..ca sa se uite si cu un mecanic la masina.

la 07:30 azi dimineata, ma trezeste tr tr tr telefonul ca a venit tipul cu un mecanic si cu un vopsitor sa se uite la buburuza pana nu plec eu la servici, ca seara POATE iar nu avem timp smile.gif))))

concluzia vopsitorului *au fost vopsite anumite parti, dar au fost vopsite BINE*
concluzia mecanicului *merge super ok, cumpar-o*
pret in anunt. 3600. pret de vanzare 3400.

azi dimineata, nu a avut sa imi dea si avans, insa a zis ca sa il sun diseara si vine la mine sa imi dea avans ca sa nu o vand ..in seara asta sau maine...ca maine sa mergem sa facem actele!

so...cateva sute ma desparte de un *uandarful* megane 2 biggrin.gif

am si gasit cateva, una chiar la 4200 din 2005, avea aproximativ 150.000 in poze arata super ok, este versiunea hagback.
problema e ca ...pfff, cred ca o sa fiu pieton o vreme ..

multumesc biggrin.gif

This post has been edited by synergist: 12 Aug 2011, 13:54


--------------------
Reno Scenic 1.6 16v 2001 echipare multumitoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maverick34
post 12 Aug 2011, 15:08
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 November 10




salutare...sunt posesorul unui megane 2 break,2006,1,5 Dci,105 CP, 6 trepte,fabricat in 2006 in Franta.Masina am luat o de acolo in 2009, are 158.000 km reali..Cam vreo 50.000 km sunt facuti de mine in Romania.Am schimbat cand am luat o 2 bielete de directie, in rest numai consumabile, ulei si ..talpa!Nu am avut decat probleme cu clima, care de fiecare data cand trece iarna si vine vara trebuie sa ma duc cu ea la un meserias cu laptop sa mi activeze functia de rece din computerul de bord..am inteles ca asta e o problema de a lor mai veche nerezolvata.
Cat despre motor...sa fii atent la cum "rontaie"...nu strica nici un diagnostic computerizat...ala spune multe..inclusiv de defectiuni a mai avut..Cat despre ca te uiti la scurgeri...masina e ca pepenele..marfa inchisa..azi merge, maine iti cade motorul.Si daca alegi prea mult, o sa ai surpriza sa alegi ceva prost..eu iti doresc mult succes...


--------------------
renault megane II 2006 break - br-44-a--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
synergist
post 12 Aug 2011, 15:10
Post #34


2300km cu 420 lei - GPL


Group: Members
Posts: 458
Joined: 11 August 11
From: Bucuresti




mda, momentan adun tot felul de informatii pana o fi sa fac de aproximativ minim 4200 cat e cel care l-am vazut..pfff

va multumesc tuturor pentru sfaturi si ..cine stie, poate gasesc si sectiunea de vanzari...


--------------------
Reno Scenic 1.6 16v 2001 echipare multumitoare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 12 Aug 2011, 15:26
Post #35


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




QUOTE(synergist @ 12 Aug 2011, 13:49)
cristian_nechita: multam frumos, o explicatie ca la carte

e clar, concluzia este ca voi cauta pana voi gasi un megane 2 1.5 dci la 105/6 CP E4.
nu sunt dispus sa bag multa motorina la un motor de 1.9 de dragul performantei, viteza maxima pe A-uri, e cam ...pfff, 130 ..rar depasesc pragula asta.
am vazut una cu pilot automat ar fi ideala !
*


Daca ai de optat intre clima si pilot automat te sfatuiesc sa alegi clima pt ca pilotul automat il poti monta daca simti nevoia dupa ce o cumperi, la colegul Romeo cu un pret super decent.


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Aug 2011, 21:54
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(synergist @ 11 Aug 2011, 10:20)
am cautat o tema "sfat achizitie megane" si nu am gasit aici pe forum sau pe google (cum recomanda unul din moderatori ...butonasul de mai jos...)
si de aceia am deschis aceasta tema, ca sa obtin direct de la proprietari informatiile corecte

*




Cred ca nu ai cautat bine ... este ditamai topicul ...


http://www.reno.ro/Sfaturi-achizitie-Megan...ml#entry3097412



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 09:31
Dacia