Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema geam sofer

kiraAndrei
post 6 Jun 2016, 13:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 June 15




Salut !
Am si eu o intrebare, de ceva timp, geamul de la sofer nu mai merge. Tin sa precizez ca am toate geamurile electrice si am panou cu butoane pentru toate geamurile in portiera de la sofer. Toate geamurile merg actionate atat de la sofer cat si de la portiera respectiva, in afara de geamul de la sofer. E ramas inchis ( Slava Domnului). Cand apas butonul, nu se intampla absolut nimic, nici un sunet, nimic, geamul nu coboara, nu urca, nu se aude nici macar un singur zgomot in portiera, doar click-aitul butonului.. am cautat sigurantele, toate is ok, sa fie butonul? sau macaraua?

Multumesc !!!


--------------------
Renaul Megane 2 Hatchback 2004 - SV-48-CHI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 6 Jun 2016, 21:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




Cel mai probabil motorasul din macara. Siguranta este comuna pentru toate geamurile. Daca ar fi butonul, ar trebui sa recationeze macar intr-un sens. Greu de presupus ca se defecteaza in ambele sensuri simultan. Alt posibil defect, ar fi cablajul din tocul usii. Sa se fi intrerupt alimentarea, dar si acest defect este destul de rar intalnit Deci....


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiraAndrei
post 7 Jun 2016, 03:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 5 June 15




am inteles, dar tin sa cred ca e butonul, fiindca am uitat sa adaug ceva mai sus, faptul ca butonul de la geamul asta, e foarte sensibil acum, se apasa foarte usor, in ambele sensuri, nu ca inainte, si cum se apasa celelalte..

m-am gandit mai bine, si prima daata o sa merg sa probez un set de butoane la o cunostinta, iar daca nu e butonul, merg la un electrician..
multumesc mult !


--------------------
Renaul Megane 2 Hatchback 2004 - SV-48-CHI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 8 Jul 2016, 21:22
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut.Si a amea face la fel. Intai mi s-a ars o siguranta, dupa care nu a mai fucntionat geamul iar acum a rams blocat in sus. Ideea este ca atunci cand apas pe buton, atat in sus cat si in jos vad ca luminile sufera ceva modificari de intensitate, ceea ce ma duce cu gandul ca circuitul electric este in regula, deci nu este un scurt circuit.
Maine vreau sa desfac usa, asa ca as avea nevoie de ceva idei. multumesc.


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 9 Jul 2016, 21:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut din nou. Azi am demontat fata de usa si am constatat ca motorasul era ars. Am luat unul de spate, care este idenic si merge. Numai ca nu merge si impulsul. Motorul stricat era topit în interior, deci cred ca probblema este din impuls. i-a dat curent pana a topit motorul.
Aeti idee unde este releul de impuls ?
Intre timp am aflat. Este pe motoras. Acel modul s-a defectat si a tinut motorul in sarcina pana s-a topit.
Asa ca am nevoie de un modul de confort pentru geamul stanga fata.

This post has been edited by jordi: 9 Jul 2016, 23:40


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costy001
post 15 Jul 2016, 12:41
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 25 July 15




Am patit-o si eu cu acel modul astazi. A coborat geamul din senin si asa a ramas. Problema ca cel de pe spate este altfel si nu actioneaza automat, urca si coboara sacadat si nu merge reconfigurat. Dezmembrari =100 lei.


--------------------
Renault Megane 2.2 1.6 16V 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 9 Aug 2016, 18:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Eu am avut probleme cu macaraua geamului sofer(stg)
Am cautat kit reparatie in Bucuresti si era ori prea scump(150 lei),ori nu mai aveau,ori imi "bagau pe gat" inlocuirea completa a macaralei(450 lei)
Cautand mai bine am gasit la Oltenita un super-baiat,extrem de priceput si...extrem de ieftin...100 lei rezolvata problema mea.

Am mers de drag la Oltenita pentru a gasi un om priceput si ieftin.

Detalii in privat.

This post has been edited by jas2: 10 Aug 2016, 17:39


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumi
post 17 Aug 2016, 22:04
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 17 April 05
From: Timisoara




Salutare,

Mi s-a stricat si mie geamul de pe stinga fata. Mi s-a blocat pe deschis in timp ce faceam o plimbare prin tara si am oprit la Sibiu la Renault sa mi-l repare. Din pacate au reusit doar sa-l blocheze pe inchis. Se pare ca problema e modulul termic de la macara. Butoanele si motorasul merg cum trebuie, dar modulul e dus si nu vine singur, ci cu tot kitul si costa 1270 RON. Aveti idee daca se gaseste separat pe undeva?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane II 2.0 16V Confort Privilege (iunie 2005)
Dacia 1310 MLS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 18 Aug 2016, 04:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Dezmembrari


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosflorin2714
post 6 Sep 2018, 11:30
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 June 18




Buna ziua! am un reanult megan 2 cabrio si azi am constatat ca numai pot inchide geamul pana sus, imi ramane o diferenta de 3 degete deschis, in rest merge bine si sus si jos.....este ca si cand cursa de inchidere se termina mai repede la geamul din stanga ( eu ma gandesc ca poate o fii vorba de senzori de capat de cursa )....si ce am mai observat ca viteza de inchidere si deschidere intre cel din stanga si celelalte geamuri, cel din stanga avea o viteza mai mica adica se inchidea pana la capat cu o diferenta de 3..4 sec...lucru care nu ma deranja asa tare dar acum ca nu se inchide pana la capat deja este o problema...tot la aceasta masina mai aveam o problema mai veche cu geamul din spate dreapta, mai exacat nu functioneaza sa-l deschid individual...se deschide doar cand se decapoteaza masina sau la butonul de deschidere si inchidere de deasupra mansarierului...daca are cineva o parere sau o solutie sau daca a mai intalnit cineva problema asta, este binevenita...ma descurc sa mi-o repar si singur doar ca as vrea sa stiu la ce sa ma astept si ce ar trebui sa pregatesc inainte sa ma pun sa o desfac...va multumesc! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 Cabrio 2005 - SG BC1314
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yamakashy
post 9 Sep 2018, 21:00
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 September 18




Salut... ma poate ajuta si pe mn cineva sa inteleg de ce geamul de la sofer se inchide doar in impulsuri manuale??? e un megane 2 din 2006. multumesc frumos si bine v-am gasit avand in vedere ca sunt nou pe aici pe la dumneavoastra.


--------------------
Renault Megane 2 Hatchback 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin2225
post 10 Sep 2018, 00:00
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 17 November 16
From: Timisoara




trebuie calibrat. ridica l din impuls "manual" pana sus si tine butonul apasat cateva secunde cand ai ajuns in punctul maxim superior si coboara l tot din impuls manual pana jos si tine apasat butonul cateva secunde. incearca si tu de mai multe ori daca nu reusesti din prima. Succes!


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp 2007
Sper ca dupa ce mor nevastamea sa nu-mi vanda sculele la pretul care i-am zis eu ca le-am cumparat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 17 Sep 2018, 18:49
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




La mine aceeasi problema dupa o interventie care a necesitat luarea bornelor de pe baterie pentru cateva ore. Nici un geam nu mergea comlet sus sau complet jos la o singura apasare de buton... la fiecare apasare cobora sau urca 5 cm... aveam nevoie de vreo 6-7 apasari.
Ce trebuie facut?
Se ridica geamul complet sus, apesi pe buton de cate ori e nevoie pana se ridica complet, dupa care lasi de buton 3-4 secunde, apoi il tii apasat spre pozitia de ridicare a geamului cam 10-12 secunde.
Lasi din nou butonul vreo 3-4 secunde, dupa care butonul/geamul va functiona normal la impuls.


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristyXXL
post 25 Apr 2019, 19:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 29 December 09
From: Resita




QUOTE(cosflorin2714 @ 6 Sep 2018, 11:30)
Buna ziua! am un reanult megan 2 cabrio si azi am constatat ca numai pot inchide geamul pana sus, imi ramane o diferenta de 3 degete deschis, in rest merge bine si sus si jos.....este ca si cand cursa de inchidere se termina mai repede la geamul din stanga ( eu ma gandesc ca poate o fii vorba de senzori de capat de cursa )....si ce am mai observat ca viteza de inchidere si deschidere intre cel din stanga si celelalte geamuri, cel din stanga avea o viteza mai mica adica se inchidea pana la capat cu o diferenta de 3..4 sec...lucru care nu ma deranja asa tare dar acum ca nu se inchide pana la capat deja este o problema...tot la aceasta masina mai aveam o problema mai veche cu geamul din spate dreapta, mai exacat nu functioneaza sa-l deschid individual...se deschide doar cand se decapoteaza masina sau la butonul de deschidere si inchidere de deasupra mansarierului...daca are cineva o parere sau o solutie sau daca a mai intalnit cineva problema asta, este binevenita...ma descurc sa mi-o repar si singur doar ca as vrea sa stiu la ce sa ma astept si ce ar trebui sa pregatesc inainte sa ma pun sa o desfac...va multumesc!  smile.gif
*


Ai rezolvat cu geamul, se închide până sus?
Eu de ceva vreme pățesc că îl închid până sus și după aceea coboară singur cam 3 degete, același lucru îl pățesc și când închid din telecomandă. E cam nasol deoarece din obișnuință apăs de mai multe ori pe butonul de închidere, și el de fapt se deschide... sad.gif


--------------------
Renault Megane Estate 1.6 16V 112cp Kadjar 1.5 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 26 Apr 2019, 19:02
Post #15





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




E din cauza virstei. Mai bine schimbi macaraua inainte sa ai surpriza neplacuta de a ramine cu geamul deschis intr-un moment nepotrivt si probabil sa fii obligat sa cheltui mai mult decit trebuie pentru rezolvare.
Asa a facut si al meu. Am zis ca nu il mai ating pina nu ajung la service, dar l-am deschis din reflex si a ramas jos.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 26 Apr 2019, 19:04


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandrufn
post 11 Jul 2020, 15:42
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 July 20




QUOTE(jas2 @ 9 Aug 2016, 18:30)
Eu am avut probleme cu macaraua geamului sofer(stg)
Am cautat kit reparatie in Bucuresti si era ori prea scump(150 lei),ori nu mai aveau,ori imi "bagau pe gat" inlocuirea completa a macaralei(450 lei)
Cautand mai bine am gasit la Oltenita un super-baiat,extrem de priceput si...extrem de ieftin...100 lei rezolvata problema mea.

Am mers de drag la Oltenita pentru a gasi un om priceput si ieftin.

Detalii in privat.
*



Buna ziua, am exact aceeasi problema ca d-vs si avea si eu nevoie de acest numar de telefon al domnului de la Oltenita. Din pacate nu va pot contacta in privat deoarece sunt membru nou si nu mi se permite. Poate imi puteti da un raspuns pe alexandrufn arond gmail.com sau direct aici. Va multumesc.


--------------------
Renault Megane2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:08
Dacia