Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade sistem audio Laguna III, unitate, boxe - sfaturi

Alxseb
post 2 Apr 2018, 12:28
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Salut si revin cu problema mea. Am luat tot sistemul Bose dar problema mea mare este ca nu a scos toate cablurile ci a lasat mufele dar a taiat firele. Cum pot sa intru in posesia unei scheme electrice cu legaturile sistemului? Trebuie sa fac si legatura cu ECU multimedia ca sa il recunoasca dar nu am nici o idee cum sa o fac. Daca are cineva vreo instalatie completa si ma poate ajuta ar fi excelent. Si inca ceva, am nevoie si de lateralele de material din portbagaj, cele care acopera subwooferul si statia.


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 3 Apr 2018, 12:03
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Gaseste o firma care instaleaza audio si intelege-te cu ei pentru manopera sa iti refaca tot circuitul si sa ti le instaleze.
Dupa ce totul este instalat, mergi la cineva cu un CLIP sa vada ce se poate face pt a-l conecta si sa fie recunoscut de masina, in cel mai rau caz ajungi intr-o reprezentanta.
La dezmembrari dupa acele laterale de protectie te duci ultima data . Parerea mea : agitatie prea mare ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_spanu
post 6 Apr 2018, 15:05
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 12 April 10




Buna ziua,
Am nevoie de o informatie. Se poate updata sistemul audio al masinii ca in momentul in care conectez telefonul prin bluetooth sa pot reda fisierele audio din telefon? In prezent se conecteaza doar pentru apeluri. Nu si pentru media.


--------------------
Renault Laguna Initiale Paris 2.0 DCI 173 cp CVA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 6 Apr 2018, 15:16
Post #64


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Intri pe Auxiliar și acolo alegi telefonul. Bineînțeles că în telefon trebuie sa ai setat conexiune și cu audio.
Spor!


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 6 Apr 2018, 15:28
Post #65


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




iPhone? La mine nu merge decat cu fir, il vede ca iPod (merg si butoanele de langa volan etc.).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_spanu
post 6 Apr 2018, 21:10
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 12 April 10




Am incercat si cu tel meu samsung si cu un htc. Nu vrea. Prin bluetooth doar apeluri telefonice. Media nu vrea.


--------------------
Renault Laguna Initiale Paris 2.0 DCI 173 cp CVA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oneway
post 26 Apr 2018, 21:06
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 October 13




QUOTE(AdR!@N @ 6 Apr 2018, 16:16)
Intri pe Auxiliar și acolo alegi telefonul. Bineînțeles că în telefon trebuie sa ai setat conexiune și cu audio.
Spor!
*


@AdR!@N informatia ta este grozava. Am folosit pana acum intrarea auxiliara pentru a asculta muzica de pe telefon pe o Laguna III din 2010.
Acum am reusit sa ascult muzica de pe telefon prin intermediul Bluetooth si sunt incantat. Poti controla playlistul cu comenzile de pe volan sau de pe radio.
Multumesc frumos pentru informatia postata.


--------------------
Renault Laguna 2010/2.0 dci
Renault Laguna 2010 -2.0 dCi 150 eco2 Dynamique TomTom [FAP]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 27 Apr 2018, 11:59
Post #68


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Ma bucur ca te-am putut ajuta.
Comenzile funcționează inclusiv pe youtube. Se găsesc versiuni de YouTube ce funcționează și cu ecranul oprit.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danyell91
post 15 May 2018, 09:52
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 20 April 15




SALUTARE COLEGI, STIE CAREVA UNDE POT GASI NAVIATATIE DE R-LINK ?? biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
renault laguna 3 2011 - B691FAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 May 2018, 10:49
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@AdR!@N, oneway, am incercat si eu si nu merge, poate gresesc undeva..

Am conectat telefonul la masina prin bluethoot. Merg la satelitul de pe volan si schimb sursa, insa nu ma lasa decat sa ma mut intre AM/FM/CD. Telefonul este un iphone 6s, setari de baza, n-am umblat la el.

Ce gresesc? smile.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 15 May 2018, 13:43
Post #71


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




"AM/FM/CD" si AUX nu?

Din butonul de selectat sursa (ala de sus) dai pana ajungi pe AUX, apoi foloseste butoanele de pe spatele satelitului (cele de langa rotita): apesi pe cel dinspre coloana de directie pana ajunge in capatul optiunilor, apoi cu rotita comuti pana ce gasesti numele telefonului conectat prin BT, apoi ok (apesi pe rotita).
Apoi intrii in playerul de pe tel si dai drumu la muzica.
Cam asta ar fi tot.
Spor!

PS. Incearca si cu un android, poate cu iOS sunt incompatibilitati...

LE: pe seara as putea sa fac un scurt tutorial daca este nevoie, poate ajuta si alti colegi.

This post has been edited by AdR!@N: 15 May 2018, 13:48


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 May 2018, 15:10
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Fix asa fac, din butoanele de selectat sursa ma plimb intre surse, insa nu apare AUX atunci cand conectez telefonul prin bluethoot. In schimb, daca am un stick in USB, dupa CD se duce pe AUX.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 15 May 2018, 22:23
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




QUOTE(danyell91 @ 15 May 2018, 10:52)
SALUTARE COLEGI, STIE CAREVA UNDE POT GASI NAVIATATIE DE R-LINK ?? biggrin.gif  biggrin.gif
*



Eu am luat din Polonia.
Displayul, BIC-ul si joystickul merg si de pe megane 3. La display trebuie facuta o adaptare mecanica deoarece trebuie rasucit si nu se mai potrivesc cheitele de ghidaj. In rest are aceleasi mufe cu aceleasi fire.
Trebuie schimbata si masca displayului, nu se potriveste cea de tomtom.

15 May 2018, 23:32:
Pentru conectarea telefonului pe bluetooth cred ca trebuie facuta intai imperecherea din meniul masinii.
Daca ai facut-o deja, atunci e posibil ca de fapt, sistemul tau multimedia sa nu aiba functia de aux pe bluetooth, ci sa aiba modulul de bluetooth pentru carkit.

Am mai vazut chestia asta la clio. Este un carkit (parrot parca) care se leaga la sistemul multimedia al masinii, dar el nu iti ofera decat functia de carkit (oprirea automata a sonorului, agenda)

Cum ar fi asta.

This post has been edited by BigDaddyAdy: 15 May 2018, 22:32


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 16 May 2018, 09:25
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




BigDaddyAdy o intrebare ai idee daca acel display merge la radioul fara navigatie ,adica cum am eu cu display mic cum e in poza,mersi nu ma intereseaza navigatia doar daca merge dislayul pe radio,cd telefon ....

This post has been edited by andru1973: 16 May 2018, 09:25

Attached thumbnail(s)
IMG_20141023_180401.jpg ( Size: 151.1k ) Number of downloads: 700


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 16 May 2018, 18:22
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Nu merge. Este alt radio. Foarte posibil ca nici BICul sa nu mearga.
Dar nu inteleg de ce ai vrea r-link doar pentru radio si telefon. R-Link are alte chestii interesante (android auto fiind cea mai tare)
Kitul de R-Link te costa undeva la 1000 lei fara montaj si nu e plug&play. Necesita modificare de cablaj.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 16 May 2018, 18:30
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




nu ma pun sa bag bani si sa fac modificări,o las asa ,era un moft de al meu,plus ca eu am de modificat multe nu numai pe cablaj,e prea mare investiția ,gândește ca trebuie sa schimb multe începând de la consola eu am pe frâna normala nu am joistyck....etc,nu se merita investiția plus ca face 10 ani luna care vine,rămâne asa,mersi pentru informație,ca sa nu apuc sa cumpăr display-ul din dezmembrai de aici,nu prea sunt dar mai găsești,mersi încă odată


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 16 May 2018, 21:38
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Poti trai si fara joystick pentru ca are touchscreen. Dar trebuie sa schimbi si difuzorul de aer. Daca nu mai vrei sa tii prea mult masina, atunci nu are rost sa bagi banii.
Eu am facut schimbarea pentru ca vreau sa tin masina. In plus, aveam deja tomtom si nu a trebuit sa schimb si elemente de bord, iar cablarea am facut-o singur, deci nici bani pe manopera nu am dat.

<span class='edit'>16 May 2018, 23:18:</span>
Ma bate gandul sa imi pun linia Bose pa masina. Inainte de a ma apuca, ma puteti ajuta cu niste informatii?

- ce putere de iesire are amplificatorul?
- Ce puteri au speakerele / subwooferul?
- Cum se fac reglajele?

Din schema, sistemul Bose pare sa fie un 5.1
In final vreau sa imi fac o idee daca merita kitul sau iau ceva aftermarket.


Nu ma intereseaza sa bag 10000w in masina, dar gasesc de multe ori ca dau muzica la maxim si la unele melodii cam distorsioneaza. Mai ales pe joase. Si vreau sa pastrez aspectul masinii (aceeasi dimensiune la boxe, sub de 9 inch si amplificatorul in portbagaj.

This post has been edited by BigDaddyAdy: 16 May 2018, 22:24


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 17 May 2018, 09:26
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




si eu o tin nu vreau sa o dau,dar prea mult de băgat in ea ,tu deja aveai pe ea ,dacă aveam și eu da , făceam ,dar cum nu am stau liniștit,am zis de joystick,ca dacă ar fi sa pun ,sa pun cum e de "fabrica",oricum mersi pentru informații,de moment stau liniștit


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 18 May 2018, 05:42
Post #79


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Big, crezi ca e mare diferenta cu Bose? Le-ai comparat?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 18 May 2018, 09:28
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




o întrebare ,firmawerul de la radio se poate actualiza?cum e la radioul meu ,am pus o poza mai sus,la postarea 74
mersi


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 18 May 2018, 17:53
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




@ Mars: Nu stiu, dar parca tu ai Bose, nu? Nu ne vedem intr-o zi la o bere sa facem o comparatie? unsure.gif wink.gif


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 18 May 2018, 20:19
Post #82


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Da-mi un PM, maine nu am niciun program. Fara bere, evident.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 19 May 2018, 15:39
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Merci mult Mars.
Se aude mult mai bine sistemul Bose decat Arkamisul meu. Deci clar ar merita schimbul. Ma tot gandesc insa daca nu cumva gasesc un alt loc pentru amplificator. Chiar daca nu e foarte mare, cam ia din spatiu. Este mai mare decat cel de megane pe care il tinusem in mana si parea rezonabil, iar din poze nu prea imi puteam da seama.
O sa ma uita daca nu gasesc vreun spatiu in compartimentul motor. Ideea e ca ii trebuie aerisire buna, altfel risc sa se tot blocheze. Ar fi si mai putin de desfacut pentru cabluri. Dar ar trebui cabluri mai groase pana la sub + un condensator pus pe langa el.
Ma apuc sa sap.

This post has been edited by BigDaddyAdy: 19 May 2018, 15:43


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2018, 16:20
Post #84


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




No problem wink.gif. Acum stii pe ce vei da banii.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 19 May 2018, 21:25
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Bine ca nu m-am apucat sa fac comanda de piese. Amplificatorul de Laguna, aparent, nu e compatibil cu r-link. Trebuie sa il iau pe cel de megane sau scenic. Tot e bine ca macar ala e mai mic.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 19 May 2018, 21:57
Post #86


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




In cazul asta nu imi mai bat capul nici eu cu R-Link...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 20 May 2018, 01:07
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Tot cautand pe net am descoperit un kit de la Focal cu codul 7711579699.
Pe site-ul Focal scrie ca ar trebui sa fie disponibil in Magazinele Renault si Dacia, dar eu nu il gasesc. Sunt mai multe variante pentru toata gama Renault. Difera numarul de speakere si dimensiunile.
O sa pun o intrebare la Renault luni sa vad ce e cu kitul asta. L-am gasit pe magazinul Renault in Olanda la pretul de 810Eur. Scrie ca vine cu instructiuni detaliate de montaj si cu adaptoare pentru montaj.

Stie cineva ceva de acest kit

This post has been edited by BigDaddyAdy: 20 May 2018, 01:08


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 20 May 2018, 22:56
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




Pentru cei ce nu au avut noroc de Bose, Focal are cateva seturi de difuzoare tip component sau coaxiale plug&play (vin gata mufate si cu adaptoarele de montare corespunzatoare), plus un woofer activ, ce se combina sub forma a mai multe coduri de produs in functie de numarul de boxe, de tipul lor si daca contin sau nu wooferul.
https://www.focal-inside.com/renault/en/en_laguna-3/
Pentru Laguna Coupe m-am interesat la Renault Romania de aceste boxe, se prezinta in doua variante care cred ca sunt identice si la L3 normal:

1. Varianta buget cu coaxiale va insemna un downgrade din punctul meu de vedere fata de ceea ce e pe masina din fabrica deoarece tweeterele sunt fixate pe difuzorul principal si vor emite de pe la picioare facandu-le inutile.
https://accesorii.renault.ro/#!/detail/...2a-aaadbfe90f24

2. Varianta care pare sa concureze cu echiparea Bose contine un set de componente made in France, format din 2xtweetere si 2xmedii-joase pentru doua usi. Daca vrei sa faci toata masina iti trebuie de doua ori acest kit, ceea ce o sa te duca scurt la aproape 410E.
https://accesorii.renault.ro/#!/detail/...a5-0f3a06a4b751
Ai putea pune acest kit pe fata si unul coaxial pe spate dar tot o sa te urce la 280E.

Despre subwoofer nici nu o sa vorbesc, costa o avere si are doar 75W reali.

Neavand sanse sa gasesti sisteme Bose de la dezmembrari la pret rezonabil sau in timp util (pana imi albeste barba), ideal e sa iti cauti un subwoofer si amplificator aftermarket, de preferat de un minim de 400W REALI (RMS), care sa aiba intrare high-level si pe care sa il legi pe semnalul boxelor. Cu modificari minime, asta transforma complet sunetul din masina iar investitia e doar o fractiune fata de variantele de mai sus, care nu aduc castig nici dpdv al puterii (headunit-ul e factorul limitant, degeaba pui boxe de 90W cand HU OEM le da 25-30W) iar dpdv al claritatii nu o sa simti vreo imbunatatire notabila in usile neantifonate.
Inainte sa sariti pe mine cu recomandarea de 400W, la Coupe momentan folosesc un amp Pioneer de 380W si un tub MTX sealed de 30cm si 400W, dar fiindca wooferul e in portbagaj, o buna parte din sunet e amortizata de bancheta iar daca dai volumul mai tare, tremura tot haionul din cauza presiunii insa la sofer sunetul ajunge doar in limite acceptabile. Ideal e sa aveti un woofer bandpass care sa evacueze presiunea undeva in zona cotierei din bancheta spate (eventual facuta o mica modificare in sensul de a crea o gaura directa in acea zona, ceea ce urmeaza sa si fac) iar tot sunetul sa ajunga in habitaclu, caz in care se poate scadea linistit la o putere de 200-250W. In cazul sedan-ului povestea e la fel, iar la break puteti merge direct pe un tub de calitate de doar 250W fara probleme.

Legat de instalarea amplificatorului, eu l-am prins de tabla superioara la fel ca cel oem, recomandarea e sa se monteze cat mai aproape de woofer pentru a avea cablurile de iesire spre acesta cat mai scurte, si nu recomand sub nici o forma instalarea in afara masinii, compartiment motor, etc! Daca spatiul e o problema si nu trebuie sa tot tragi scaunele ca la Coupe, varianta unui woofer activ, slim, instalat sub scaunul soferului e o solutie viabila in jurul a 150W reali pentru sedan sau break.

Pe final, eu am ales sa antifonez usile fata cu folii de Silent Coat de 2mm, care au imbunatatit putin raspunsul boxelor fata dar au si facut ca usile sa aiba un "thump" satisfacator cand le inchizi. happy.gif
Pe langa asta, daca sunteti seriosi pe partea de sunet si va place sa mesteriti, pentru inceput recomand inlocuirea scutului de umezeala din usi (materialul acela alb care acopera gaurile tehnice) cu panouri de policarbonat de 3 sau 4mm ce se gasesc in Dememan, taiate la marime si ancorate in metalul usii pentru a crea o separare mai buna a undelor medii si joase fata-spate. La volum mai mare, intalnirea acestor doua fronturi de sunet duce la anularea efectiva a puterii difuzorului, care oricum nu e prea puternic din start.
Sper sa am timp in curand sa finalizez proiectul si sa incarc niste poze pentru cei interesati.

This post has been edited by Trutiarex: 20 May 2018, 23:01


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 May 2018, 23:47
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu nu stiu cine ai tu impresia ca va face ce spui tu, dar eu nu am citit decat 70% sfaturi gresite si concluzii proprii inutile si gresite.
Cauta o masina cu Bose, ia notite la toate puterile RMS pe care le gasesti, amplasarea difuzoarelor si isonorizarea si apoi poate incerci sa-ti faci niste calcule.
Prostiile facute de tine cu subwoofer de 400w sunt inutile.
Sa dau 810 euro fara manopera si fara schimbarea playerului, fara kituri de isonorizare, fara asigurarea compatibilitatii altui player cu navigatia existenta, fara cabluri schimbate, kit amplif si subwoofer ... asta este chiar o prostie.
Ori cauti de la dezmembrari TOTUL la un pret decent, ori cauti o firma de sound si ii lovesti cu vreo 5000 lei si iti vor face totul custom, de bun simt, restul este inutil, bani pierduti si NIMIC garantat ca se ca auzi ok.
Subwooferul trebuie sa fie bandpass, nu are nici o treaba bacheta, ci din contra, creeaza incinta. Purea dif woofer nu are de ce sa depaseasca 50w rms.

primul avertisment pentru limbaj

This post has been edited by mars: 22 May 2018, 06:22


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 May 2018, 06:04
Post #90


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cred că aveți/avem păreri diferite cu privire la ce înseamnă bass 😁


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:34
Dacia