Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Experiente cu Captur, pareri pro si contra

partner
post 5 Aug 2014, 20:48
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Deschid acest topic pentru a avea un loc in care sa ne putem exprima parerile despre aceasta masina (in felul acesta eliberam jurnalele de bord ale posesorilor de Captur)


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 5 Aug 2014, 21:34
Post #2


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Mie imi da impresia de masina bine construita, de calitate si practica.
Ce m-a facut sa nu o cumpar anul trecut, a fost faptul ca avea inca un pret foarte mare, fiind proaspat lansata, si ca nu avea, cum de altfel nu are nici acum, motoare aspirate pe benzina de 1.4 - 1.6 l.
Parerea mea e ca pierd foarte multi clienti din cauza motoarelor, dar cine stie, poate le vine mintea la cap pana la urma.
Concurentul lor principal, PSA, si-a dat seama ca e bine sa ofere motoare pe toate gusturile.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 7 Aug 2014, 08:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Au adus versiunea de Captur Xmod, in care e inclus un sistem de stabilitate: ESP - Control dinamic al traiectoriei cu functie Extended Grip (control special al aderentei)

http://www.renault.ro/gama-renault/autotur...ur/captur-xmod/


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 8 Aug 2014, 11:57
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




si cateva poze reale

Attached thumbnail(s)
DSC00641.JPG ( Size: 2.15mb ) Number of downloads: 3531
DSC00647.JPG ( Size: 2.29mb ) Number of downloads: 3604
DSC00644.JPG ( Size: 2.37mb ) Number of downloads: 3523


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 8 Aug 2014, 18:30
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Am asteptat lansarea lui Captur cu sufletul la gura, inca dinainte de intrarea pe piata romaneasca. La vremea respectiva mi-am pus serios problema cumpararii unui SUV sau Crossover in familie si, ca proprietar fidel de Renault, parea alegerea ideala, mai ales pentru o naveta usoara sau un drum de munte gen Pestera iarna. Si eu si nevasta-mea (fosta viitoare posesoare de Captur) eram pur si simplu entuziasmati de cum arata in poze, mai ales comparativ cu Koleos, un standard in materie de uratenie.
Dupa care a venit bomba: cu tot aspectul sau musculos, agresiv si suprainaltat, Captur nu se va fabrica in varianta 4x4. Deloc.
O decizie cel putin ciudata cand intri pe piata in segmentul asta.
Probabil ca francezii s-au bazat pe studii de piata care aratau clar ca un procent impresionant de SUV-uri sau Crossover-uri ramane "pe viata" exclusiv pe asfalt, un trend impus de piata americana.
Ok, dar nici macar ca optiune?
Aici intervine ciudatenia: nu.
Spun ciudatenie pentru ca francezii aveau deja la dispozitie solutii 4x4 ieftine si fiabile, care nu ar fi ridicat astronomic pretul masinii. Vezi transmisiile de la Steier de pe vechile Scenic sau mai recentul Duster, unde solutiile Nissan, prezente pe piata de ani buni, nu scumpesc masina excesiv.
Toti marii producatori, unii chiar traditionali de 4x4, au in oferta si 4x2; VW Tiguan, Mazda CX5, Toyota Rav4, Honda CRV, Nissan Qashqai, s.a.m.d, asa ca cine vrea si nu are nevoie, nu are decat sa nu dea banii pe 4x4. Dar toti acesti producatori au, la loc de cinste, si varianta 4x4.
Mai grav e ca Renault se incapataneaza sa-l tina asa. Au lansat de curand o struto-camila, extended grip, care cica amelioreaza comportamentul de tip SUV si vine si ajuta in situatiile neplacute. Adica exact acele situatii in care, pacalit de aspectul masinii, te poti baga singur. Sa vezi iarna mistocareala la aia care te scot din zapada, de genul: "baga nene 4x4 si nu te mai ruga de noi sa te impingem"....
Sa fie extended grip asta un prim semn ca frantujii si-au dat seama de eroare? Eu parca asa as interpreta asta. Sau cel putin sper.... Si vedem la iarna.
Pana una alta, in cazul meu, trebuie sa raman recunoscator lui Renault ca nu au pus 4x4 pe Captur; din cauza asta, la momentul respectiv, in 2013, am luat un Tiguan Track and Field (cunoscatorii stiu), care Tiguan a fost acceptat anul acesta de catre VW ca buy-back pe o suma excelenta pentru Touareg, iar restul e deja poveste...

This post has been edited by dili: 8 Aug 2014, 19:09


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 8 Aug 2014, 18:51
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(dili @ 8 Aug 2014, 19:30)
Dupa care a venit bomba: cu tot aspectul sau musculos, agresiv si suprainaltat, Captur nu se va fabrica in varianta 4x4. Deloc.
*



Nu te lua dupa aspect, pe dedesubt nu e decat un Twingo 2, aceasi platforma, nu e sasiu de facut 4x4.

This post has been edited by argon: 8 Aug 2014, 18:54


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 8 Aug 2014, 19:05
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




QUOTE(argon @ 8 Aug 2014, 18:51)
Nu te lua dupa aspect, pe dedesubt nu e decat un Twingo 2, aceasi platforma,  nu e sasiu de facut 4x4.
*



Corect. mad.gif
Acu' e clar, dar la vremea aia, cand nu erau decat cateva poze pe net, ziceam ca am dat lovitura.
La cum arata, eram convins ca va avea si o varianta 4x4.
Din poze era greu sa-ti dai seama de detalii sau dimensiuni.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 8 Aug 2014, 19:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Eu l-am vazut prima data in reprezentanta "pe viu", in perioada cand cautam masina. Asta si cautam, un clio mai mare si mai inalt. Chiar daca avea 4x4 nu m-ar fi interesat.
Decisiva a fost combinatia TCe120 cu EDC.

Pentru cine vrea Captur 4x4 cea mai buna alternativa e Suzuki S4x Cross.

This post has been edited by partner: 8 Aug 2014, 19:39


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 8 Aug 2014, 20:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




QUOTE(partner @ 8 Aug 2014, 19:38)
Eu l-am vazut prima data in reprezentanta "pe viu", in perioada cand cautam masina. Asta si cautam, un clio mai mare si mai inalt. Chiar daca avea 4x4 nu m-ar fi interesat.
  Decisiva a fost combinatia TCe120 cu EDC.

  Pentru cine vrea Captur 4x4 cea mai buna alternativa e Suzuki S4x Cross.
*



Fiecare isi alege masina in functie de nevoi si posibilitati.
La tine a fost decisiva combinatia TCe120 cu EDC, la mine lipsa 4x4.
Important e ca fiecare consumator final sa fie multumit cu alegerea facuta.
Eu sigur sunt... dry.gif


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 9 Aug 2014, 08:00
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




piata auto ofera n variabile insa fiecare trebuie sa isi stabilieasca prioritatile in functie de modul in care va folosi masina, unde, cum, km, s.a.m.d. O data stabiliti acesti parametri, alegerea nu mai este una foarte complicata


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Aug 2014, 12:42
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Daca vrei 4x4 si nu te deranjeaza aspectul din 'topor', ia Duster, la fiabilitate e peste Captur, Clio 4 &co, si transmisia de Nissan e ok in 4x4 mai light.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 9 Aug 2014, 20:13
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Sunt de acord cu antevorbitorii: masina o iei dupa nevoi si posibilitati.
Eu doar am incercat sa scot in evidenta motivul pentru care nu am luat Captur.
Nu comentez alte aspecte, legate de fiabilitate, adresabilitate, calitate, etc.
Voiam doar sa va spun care este minusul, in opinia mea.
Tehnic e, probabil, un Twingo sau un Clio. Dar exista pe piata si 4x4 de acelasi calibru, si chiar mai mic; Suzuki, Fiat Panda, sunt toate referinte in materie la clasa lor.
Daca e sa vorbim de pareri personale, ei si pe Sandero, asa cum e el nitel mai scurt si mai inaltut, as fi vazut potrivit un 4x4, fie el optional.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 18 Aug 2014, 21:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am mers cu un Captur cu cutie automata si motor de 1,4 turbo...foatrte incantat de aceasta experienta, placut de condus, motor fortos si o cutie care il ajuta!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 18 Aug 2014, 22:27
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 22 February 10
From: Franta




1.2 turbo


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_macovei88
post 19 Aug 2014, 13:34
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 26 April 14




Captur = Clio 4 (ingrasat)


--------------------
Renault Clio 4 2014 1.2 16v 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HYX
post 22 Aug 2014, 17:19
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 17 January 14




Dupa 11000 km , Captur 1,5 / 90 CP, la fel ca in info producator. E bine?


Attached thumbnail(s)
image.jpg ( Size: 2.27mb ) Number of downloads: 3432


--------------------
Renault Captur 1,5 Full / nov 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 23 Aug 2014, 08:47
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




Evident ca e bine.
Poate ne dai si niste detalii despre modul in care ai obtinut acea medie.


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 23 Aug 2014, 11:32
Post #18


Megane zen și un mare plimbãreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




A mers 20 de km cu consum 0 smile.gif
De unde ai plecat, HYX, de la cota 2000?


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HYX
post 24 Aug 2014, 08:55
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 17 January 14




Traseul a fost: Adjud - Bucuresti(intrare pe centura)
Motorina de la OMV, rezervor plin, 2 persoane in masina si un troler mare in portbagaj.
S-a mers si pe ECO si fara, 80% din timp pe pilot, fara accelerari bruste, redus din timp cand e cazul si cel mai important schimbat viteza exact cand e cazul!
Ca sa scoti o viteza medie de 74km/h tineti cont ca nu s-a mers chiar incet.
Masina a fost luata in nov 2013, iar pana acum media pe bonuri este de 5% !
In conditiile in care din cei 11000km , 50% sunt in afara localitatilor, 25% mixt, 25% oras.
Am avut o curiozitate personala, inclusiv cu masina asta , daca ma pot incadra pe consumurile producatorilor, iar pana acum m-am incadrat cu toate.
Credeti-ma, se poate!, insa va trebui sa conduceti foarte inteligent, sa anticipati, sa nu bruscati, sa schimbati la timp si sa va folositi de decelerarea masinii cat mai mult.
Pentru toate astea nu cred ca veti avea rabdare, insa, se poate iar cand veti cobora de la volan o sa fiti mult mai putin obositi!
Nu uitati, cu cat apasati mai mult si mai rapid! acceleratia, banii din portofelul vostru vor pleca direct proportional.
KM parcusi cu consum zero, se contorizeaza cand masina este in deplasare fara pedala de acceleratie apasata sau pilot cuplat!
Atasat aveti un exemplu din dec 2013 cand masina avea doar 500km la bord!, rezervor plin, 2 persoane in masina, Bacau-Focsani si ghiciti cate grade erau afara?
Drumuri Bune !!!

This post has been edited by HYX: 24 Aug 2014, 09:03

Attached thumbnail(s)
image.jpg ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 3207
image.jpg ( Size: 1.55mb ) Number of downloads: 595


--------------------
Renault Captur 1,5 Full / nov 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 24 Aug 2014, 09:13
Post #20


Megane zen și un mare plimbãreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Tin minte ca am scos si eu o singura data cu Megane-ul consumul din carte pe autostrada de la Pitesti la Bucuresti. Nu am mai repetat experienta niciodata biggrin.gif . Intr-adevar este foarte obositor sa faci asa ceva.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dili
post 24 Aug 2014, 09:38
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 736
Joined: 18 June 05
From: Constanta




HYX, tot ce spui tu acolo e perfect logic.
Depinde si de stilul si preferintele fiecaruia; tu spui ca dupa un astfel de drum esti mult mai odihnit, spy_oh_joy sustine contrariul si, sincer, fara intentii de polemica, tind sa fiu de acord cu el, cel putin in ceea ce ma priveste. Nu spun ca un astfel de stil nu-si are avantajele lui dar, din cand in cand, putina joaca nu strica.
Daca vorbesti de drumul de la Adjud spre Buc., acolo te apropii oarecum de conditii ideale de consum, adica un drum de 4 benzi, unde nu depasesti din scurt, cu multe restrictii de viteza si cu multe sate (si radare smile.gif ). Si daca mai e si weekend, atunci si centura e lejera.
Si e si la vale, daca te uiti la harta prinsa-n cui smile.gif.
Un astfel de consum e posibil si e bine sa incercam sa ne apropiem din ce in ce mai mult de valorile date de producator dar, intr-o tara cu drumuri ca ale noastre, e greu sa le atingi. Tu spui ca te-ai incadrat mereu, e de laudat, dar cred ca te numeri printre cei foarte putini.
Pastrand proportia, si eu daca merg spre Mangalia cu 80-90 la ora si mangaind acceleratia, cobor sigur la 5 si ceva cu Latitudele sau 6 si ceva cu Touaregul. Dar apoi vine si intrebarea: placerea unde mai e?


--------------------
Mercedes-Benz CLA Coupé, 200d, 2.2, 136 CP, Alb Cirrus, august 2016
VW Touareg, 3.0 TDI, Edition X, 245 CP, Alb Pure white, iulie 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HYX
post 24 Aug 2014, 10:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 17 January 14




Va rog sa tineti cont si de faptul ca producatorii publica aceste consumiri conform Directivei 80/1268/CE si specificate in anexa nr. VIII la Directiva 70/156/CE !
Pentru curiozitatea dvs. va spun ca traseul testat de mine este mai dificil ca, conditiile din acea directiva, chiar si in cazul E85, la deal sau vale , cum vreti dvs. ....
DA, aveti dreptate, nu e o satisfactie prea mare de a rula in astfel de conditii insa cine a spus ca se merge mereu asa...
Eu unul ma simt mult mai confortabil cand merg constant, poate din cauza faptului ca mi-am adaptat efortul si timpul petrecut la volan de cand faceam TIR...cand dobandesti multe reflexe, incepi sa simti motorul, te folosesti de dinamica masinii...
Fiind si inginer AR, va spun ca, consumurile si alte aspecte ma intereseaza mai mult din considerente profesionale.
Am o varsta la care nu prea ma mai pasioneaza viteza asa de tare....dar imi place din cand in cand "sa-i dau salata"
Va pot spune ca am scos si procent de 100% pe R-link, chiar cu 0,1% sub producator! insa, sincer, nu merg mereu asa, am vrut sa vad daca se poate.

Va rog!
Nu clasificati Captur ca un SUV, nu este, nu a fost si nici nu-si propune!
Faptul ca nu are 4x4 este o solutie ok pentru un Crossover de oras...nu se preteaza pentru vanatoare, pescuit, Off Road, iar pentru sarit bordura si ceva zapada care o poti pacali cu o accelerare inteligenta, ceva balans,etc. nu-ti trebuie 4x4 mai ales ca acum au introdus pe varianta Xmod ''blocaj automat sateliti''...
Este o masina de oras, ceva mai mult pentru doamne sau domnisoare si destul de usor de utilizat, o masina de buget cu un raport pret echipamente zic eu corect.
In privinta 4x4, statisticile internationale spun ca tractiunea 4x4 este folosita in mod regulat de 4-8% dintre utilizatori, prin urmare atentie la compromisul achizitiei.
Daca nu te dai cu 4x4 in mod constant,nu-ti trebuie efectiv 4x4 mai mult de 50% din utilizarea unui autovehicul, nu cred ca se justifica sa cresti angrenajul transmisiei cu aproape 65%, consumul masinii, costurile de intretinere, etc.
O zi buna!

This post has been edited by HYX: 24 Aug 2014, 23:29


--------------------
Renault Captur 1,5 Full / nov 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 24 Aug 2014, 20:58
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(HYX @ 24 Aug 2014, 11:06)
In privinta 4x4, statisticile internationale spun ca tractiunea 4x4 este folosita in mod regulat de 4-8% dintre utilizatori, prin urmare atentie la compromisul achizitiei.
Daca nu te dai cu 4x4 in mod constant,nu-ti trebuie efectiv 4x4 mai mult de 50% din utilizarea unui autovehicul, nu cred ca se justifica sa cresti angrenajul transmisiei cu aproape 65%, consumul masinii, costurile de intretinere, etc.
*


Captur & Co sunt masini de neinteles pentru cei mai multi (inclusiv pentru mine), dar au o calitate : se vand. Cere piata. Asa ca, orice cuvant in plus, cam este de prisos.
Raspundea, acum ceva vreme, CEO a lui Daimler sau Audi (nu mai stiu exact) la intrebarea De ce atatea SUV-uri in oferta? : E o chestie de statut. Clientii nu folosesc 4x4 si nu au nevoie de 4x4. Au nevoie de SUV ca sa isi arate statutul. Atunci, asta le oferim.

PS : Acum vreo 3 ani, pe drumurile inzapezite dintre Lepsa si Galati, pe unde a mers un Clio 3 a mers, in spatele lui, si un Sportage.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HYX
post 24 Aug 2014, 21:44
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 17 January 14




QUOTE(partner @ 7 Aug 2014, 08:46)
Au adus versiunea de Captur Xmod, in care e inclus un sistem de stabilitate: ESP - Control dinamic al traiectoriei cu functie Extended Grip (control special al aderentei)

  http://www.renault.ro/gama-renault/autotur...ur/captur-xmod/
*


ESP este in dotarea standard inca de la lansare,, comenzi, test-drive,etc.
Extended Grip vine ca un update!
"Acest sistem avansat de control al tractiunii permite o aderenta mai buna pe sosea in conditii de drum dificile (zapada, noroi, nisip...). Prin activarea manuala a comutatorului amplasat sub consola centrala, soferul poate opta pentru modul de asistenta dorit: „ROAD”, „LOOSE GROUND’” sau „EXPERT”.
In momentul demarajului functia Extended Grip este inactiva: vehiculul ruleaza in modul "ROAD". Soferul trebuie sa activeze functia atunci cand considera necesar.
Extended Grip trebuie utilizat obligatoriu in combinatie cu anvelope de iarna „Mud and Snow” prevazute cu o banda de rulare specifica ce asigura indepartarea mai eficienta a noroiului, nisipului sau a zapezii moi.''...

This post has been edited by HYX: 24 Aug 2014, 23:36


--------------------
Renault Captur 1,5 Full / nov 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 2 Oct 2014, 01:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Azi am descoperit ca motorul are o protectie: cand cutia este in pozitia de Neutru nu se permite ca turatia sa creasca peste 1500 rot/min.

This post has been edited by partner: 2 Oct 2014, 01:29


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black5gram
post 21 Nov 2014, 23:50
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 30 December 13




Il felicit pe HYX pentru consum! Nu e vorba sa conduci mereu in stilul respective, ci mai degraba, asa cum spunea el, sa vezi daca se poate. Eu unul nu am reusit sa scot o nota mai mare de 8/10 nicicum. Si nici un consum mixt mai mic de 6.1 (am Captur de 0,9 pe benzina). Pot sa spun ca aici ma situez si reusesc sa mentin consumul la acest 6.1 (la inceput de iarna).


--------------------
Renault Captur 2013 / Expression / TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 23 Nov 2014, 10:27
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Buna ziua,

Maine merg si eu sa platesc avansul pentru un Captur.Sper ca am facut alegerea buna smile.gif
P.S>Avand in vedere durata mare a termenului de livrare (am inteles ca pe la sfarsitul lui februarie o sa vina masina) daca intre timp "porneste" programul rabla pot sa folosesc si un astfel de ticket la contractul final?

This post has been edited by Thaddaus: 23 Nov 2014, 10:27


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 23 Nov 2014, 13:23
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Din ce stiu eu Ministerul Mediului porneste dupa aprilie programul Rabla.

Poti vorbi in schimb cu reprezentatul Renault sa-ti pastreze automobilul in custodia lor vreo 2 luni pana la lasarea programului si abia atunci sa introduci un tichet. Asta implica ca tu sa mai ai rabadare inca 2-3luni de la sosirea masinii pana sa intri in posesia ei si a doua sa gasesti intelegere la dealer sa-ti tina masina pana termini actele cu tichetul Rabla.


Ce model ai ales?

This post has been edited by partner: 23 Nov 2014, 13:24


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 24 Nov 2014, 12:48
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Avand in vedere ca iesim in castig 60de milioane am putea astepta inca 1-2 luni.
Am ales captur expression tce 90 la aproximativ 15.000(fara reducerea de pe site) si cu ceva optiuni in plus(la partea de vopsea am lasat culoarea care e gratis).

This post has been edited by Thaddaus: 24 Nov 2014, 12:49


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 24 Nov 2014, 13:14
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




QUOTE(Thaddaus @ 23 Nov 2014, 10:27)
Buna ziua,

Maine merg si eu sa platesc avansul pentru un Captur.Sper ca am facut alegerea buna smile.gif
P.S>Avand in vedere durata mare a termenului de livrare (am inteles ca pe la sfarsitul lui februarie o sa vina masina) daca intre timp "porneste" programul rabla pot sa folosesc si un astfel de ticket la contractul final?
*



Salut,
depinde de consilierul comercial cu care te intelegi. Daca va mai exista programul rabla (inca nu se stie nimic), in mod normal vei putea beneficia de reducerea lunii in care se face plata integrala a masinii.
Cred totusi ca se poate gasi o masina (avand in vedere ca cerintele tale nu sunt exagerate) care sa ajunga, de ce nu, si in decembrie.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:22
Dacia