Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 14 15 16 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Desfundare scurgere dreapta fata, - rezolvare intrare apa prin spatele torpedoului -

TomachE
post 4 Oct 2015, 17:36
Post #451


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Raspuns de clasa a IV-a !!! Am intrebat deoarece oamenii care au achizitionat acele pastice,ma pot indruma...!


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 4 Oct 2015, 17:45
Post #452


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Care vad ca se inghesuie cu raspunsuri de multi ce sunt smile.gif Dezmembrari. Simplu. Si un copil de clasa a 4-a ar fi venit cu raspunsul asta biggrin.gif

This post has been edited by ssilviu: 4 Oct 2015, 17:46


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 4 Oct 2015, 20:43
Post #453


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Iti multumesc !


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abby_1984
post 9 Jun 2016, 11:45
Post #454


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 September 15




Buna azi am reusit si eu sa scot si eu garnitura acea de cauciuc de sub vaporizator su condensor cum ai zice foarte usor cu un furtun mai plasticat, lam bagat roata dupa acea garnitura si am tras catre mine cu forta si fara frica ca nu se rupe este de cauciuc. Era ambibat cu detoate si apa lam desfundat lam spalat si pus la loc dupa ce iam rupt si bucatica acea de cauciuc ca un dip.casa intre usor la loc am unso cu vaselina si la partea unde se uneste cu tabla sasiului si la parte care se uneste cu carcasa de la condesator.a intrat neasteptat de usor recomand ungerea cu vaselina face si etansitate mai buna. Buretele lam scos an doua bucati taiat cu cutitul bafta si sper sa fie de folos.


--------------------
renault megane grandtour 2005 m kmr2 - hd10zkt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinSrv
post 14 Aug 2016, 00:18
Post #455


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 6 September 15




Am reusit si eu sa desfund scurgerea din fata stanga, care era infundata cu pamant.
A fost ceva de munca.
Apoi am pus o plasa pe toata grila de plastic pentru a nu mai intrea frunze si altele.
Eu zic, ca a iesit bine.

Attached thumbnail(s)
IMG_20160813_151544.jpg ( Size: 2.67mb ) Number of downloads: 1327
IMG_20160813_152439.jpg ( Size: 2.97mb ) Number of downloads: 1385
IMG_20160813_173041.jpg ( Size: 2.38mb ) Number of downloads: 1372


--------------------
Renault Megane 2006/break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 14 Aug 2016, 15:47
Post #456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Am facut si eu operatiunea recent cu ocazia inlocuirii paslei de sub grila de plastic care se lasase foarte rau. De fapt frunzele intra prin spatiul ditre pasla si grila dupa ce se cracaneaza, nu prin gaurelele grilei.
Am pus si plasa de Aluminiu pe gura de aerisire din tabla de sub parbriz, cea cu jumatatea de rama de plastic neagra.
Cu ocazia asta am desfundat ambele scurgeri dreapta-stanga.
Pe dreapta pare mai usor ca poti scoate tot tubul de cauciuc si il poti curata, iar pe stanga (la sofer) pare mai complicat dar de fapt e chiar si mai simplu. Scurgerea se infunda aproape intotdeauna la capatul de jos al furtunului, unde e celebra "supapa". La capatul asta ai acces extrem de usor daca desfaci partial pasajol de roata (partea din spatele rotii) si in felul asta desfunzi tubul.
Eu nu am rupt supapele, mi se pare o prostie sa le rupi. Cu siguranta au ele un rol pe care nu l-am elucidat inca, s-or fi gandit inginerii aia la ceva cand le-au proiectat
Am facut proba , apa curge suvoaie prin tub, aproape instantaneu.
Foarte multumit de rezultat wub.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasi_alex
post 24 Aug 2016, 15:35
Post #457


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 April 15




Salut. Am avut si eu problema cu scurssul apei in masina de la aerul conditionat. si incerc sa gasesc palnia aceian de sub masina ca sa-l desfund. trebuie dat vreun scut de tabla la o parte sau indoit cumva?


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 - PH39NIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 28 Aug 2016, 12:48
Post #458


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




Salut.
Ai doua optiuni:
1- pe sub masina ,pe sub scutul de catalizator
2- prin interior,pe sub suportul de pahare.
Eu am folosit optiunea 2,am dat jos torpedoul (sa am loc sa ma misc),am dat la o parte mocheta,am bagat mana sub vaporizor ( cutia aia de dupa filtru de aer) si acolo gasesti o garnitura de cauciuc moale.ca sa pot sa scot afara garnitura,am taiat buretele cu un cutter . Am impins buretele si am trecut o sârmă pe dupa acea garnitura.am tras tare de sarma scotand astfel afara un tub (cot) plin de frunze tocate.acelui tub i-am rupt clapeta de inchidere (cu riscul de a imi intra balauri in vaporizor) si l-am bagat la loc.
Trebuie sa te asiguri ca tubul a intrat unde trebiie (are pe el o gaura care intra pe o tija ca un surub ) apoi la contactul vaporizorul ca etanseaza cum trebuie.
E mult mai nasol de scos decat de pus la loc.
Odata ce ai ajuns la el cu mana,iti vri da seama de modul de montare,doar ca iti trebuie rabdare si degete lungi.
Daca esti din timisoara,te pot ajuta.
Spor.


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marin soare
post 19 Jun 2017, 14:59
Post #459


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 June 17




Salutare! Acesta este prima mea postare in cadrul forumului!
Intamplarea sau prostia ma facut sa trec sambata printr-o mare balta cam pana la jumatatea rotii poate chiar mai sus (se auzeau valurile ca la vapor),cand faceam marea traversare unul cu un focus mergea usor inaintea mea (ma enervasem)si din cauza asta cred ca am avut noroc,vreo 150 m de balta in loc de strada! Toate bune si frumoase ,ies din balta si imi fac treburile, parchez acasa si duminica ploua mocaneste! Ma urc in masina si vad dupa ce se urca sotia in dreapta apa ce va mai multa,stiam ca la AC am o problema dar am banuit ca este de la adidasii ei! Ajungem unde aveam treaba,coboram si cand ma urc si mai multa apa !!!!! iar ii verific adidasii,ai dreacu retineau apa ! Mai stau un minut ma uit si am oservat cum intra apa din zona filtrului inauntru ! Am dus masina in parcare si intru pe forum si dupa lecturare astazi luni ma apuc de treaba, desfacut mocheta,buretii nu am putut,si hai sa ma uit sus in grila, fara scule doar cu o surubelnita,nu am demontat plasticul acela de la stergatoare,acolo balta, am facut treaba pe dreapta, pe urma stanga am spalat tot cu apa curatit cu carpa verificat rezolvat scurgerile amandoua ! mai am o problema la palnia de condens de la AC dar o rezolv,ce ma uimeste este acolo multa mizerie praf si bucati de frunze putrede ! EU CRED CA ASTEA AU INTRAT INAUNTRU CAND AM TRECUT PRIN APA, de asta cred ca sunt necesare toate capacelele de la evacuari ! Filtrul este ud si plin de jeg! NU TRAVERSATI PRIN APA CU MASINA!

<span class='edit'>19 Jun 2017, 16:44:</span>
Salut! Cum se scoate buretele din zona consolei centrale?

This post has been edited by marin soare: 19 Jun 2017, 16:44


--------------------
RENAULT megane 2006,1,9 dci grandtour - b37stp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soare marin
post 6 Sep 2017, 17:15
Post #460


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 August 17




Salut! am rezolvat problema singur cu mufa de scurgere de la condensator!Nu-i nevoie de rampa sau cine stie de ce altceva am tras de ea pur si simplu cu japca, a fost ceva chin! Am spalat-o si pe urma am taiat-o de la cot! Am pus-o la loc cu ajutorul unei surubelnite, buretelede protectie l-am rupt/taiat,dupa montaj am facut si proba de scurgere cu acel furtun pus pe sticla PET si a mers farta probleme !Cert este ca am rezolvat lucrul asta in trei luni adica numai vara nici pic de apa, saptamana asta am gasit plasa metalica la leroy merlin,bucata mica o sa o cumpar si o pun pe gaura cu pricina si revin!


--------------------
renault megane 2, 2006 - b37stp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 17 Jun 2018, 14:01
Post #461


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




A început si la mine sa curgă condensul de la arr in masina, nu pe sub ea, asa ca dupa putine investigatii am gasit alta varianta, cred ca cea mai usoara de pana acum: se decupeaza un capac dn carcasa unitatii de incalzire, pe la sofer, si pe acolo se introduce o sârmă care se afundă teava de plastic, mai jos poza, la sfarsit se pune un dop si gata.

Attached thumbnail(s)
20180617_150044.jpg ( Size: 650.98k ) Number of downloads: 995
20180617_114855.jpg ( Size: 1.51mb ) Number of downloads: 915


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snw
post 3 Aug 2018, 06:38
Post #462


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 April 17




Cat de sensibila e acea palnie? Dupa o vizita la service, unde baiatul de acolo si-a aruncat privirea fix 10 secunde, am aflat ca e rupta si ca trebuie schimbata. Nu cred ca se putea rupe singura, din moment ce apa in partea pasagerului din dreapta a inceput sa apara in urma cu o luna. Pana atunci nimic.... Cu ocazia vizitei la service am aflat ca inlocuirea presupune demontarea bordului cu totul si schimbarea piesei (care costa in jur de 150 lei) ceea ce mi se pare un deranj prea mare. Nu prea cred ca se poate rupe pur si simplu.


--------------------
Renault Megane 2 2003/1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G30RG3
post 19 Sep 2018, 23:47
Post #463


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 October 16




Salut. Multumesc mult pt. acest topic, am reusit sa il citesc si m-a luminat pe deplin (cel putin teoretic). Saptamana aceasta am sa trec si la fapte.
Tossi , nu vad de ce ai facut tot acel deranj cu gauritul vaporizatorului in partea soferului, adica pe stanga, atata timp cat ai avut la dispozitie orificiul pe unde iese furtunul pt racire torpedou, in partea dreapta!
Ce nu am gasit in acest topic , daca a incercat cineva sa deschida acea trapa de la baza vaporizatorului, prins in 2 suruburi in partea stanga ??? si mai ales daca deschiderea lui nu ar oferii un acces mai facil la curatare, chiar daca se scoate aceea palnie?!
Poza 2 este pt. #Tossi

This post has been edited by G30RG3: 20 Sep 2018, 00:07

Attached thumbnail(s)
Inked20180617_150044_LI.jpg ( Size: 659.51k ) Number of downloads: 301
InkedAnsamblu_clima___m_LI.jpg ( Size: 796.92k ) Number of downloads: 232


--------------------
Megane 2 Megane2 2008/Megane/1461 cc/78 kW/Motorina - SJ02GJP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G30RG3
post 29 Sep 2018, 18:22
Post #464


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 16 October 16




Salut. Am trecut la fapte, multu pt acest topic incaodata!, nu sunt multe de adaugat dar parca nu retin sa se fi facut referire la:
Furtunul de scurgere din stanga( pe partea soferului) se desfunda cu un "sarpe" de desfundat tevi, varianta ce-a mai subtire, de aprox 0,5-0.7 cm diametru, merge foarte bine; daca nu reusiti asa si va hotarati sa scoateti furtunul din doua bucati, se scoate prin tragere pe dupa semiaripa din stanga (este descriere in posturile mai vechi), dar cel mai important, din constatare proprie, repunerea lui se face dinspre roata, gata montate bucatile, cele doua, GHIDATE DE O SARMA, introdusa dinspre capota spre roata! se leaga "palnia" de la teava si se trage ferm dar controlat, treptat spre scurgerea de sub grilaj!
La mine, var din 2009, capetele tevilor de scurgere au un element detasabil, asa ca nu a trebuit sa tai aceea supapa, ci doar sa il detasez
Acea tava la care am facut referire mai sus cu poza, prinse cu suruburi pe partea soferului, de sub compartimentul vaporizatorului, daca nu se scoate "palnie", nu ajuta cu nimic desfacerea ei! ai o fanta de max 0,5 cm care eventual faciliteaza obsv. interiorului vaporizatorului, dar ATAT!
Treaba cu scosul buretului izolator de sub mocheta e serioasa! nu prin manopera ci prin apa care se aduna acolo! eu zic ca este OBLIGATORIU scoaterea ei. De doua zile stau cu ele rezemate in vana si sunt inca pline de apa, cel din spate mai ales! este triplu la greutate din cauza apei fata de cel din fata! Min 5 litrii apa! nu au cum sa se usuce pt ca mocheta are un strat plastificat sub ea, care nu permite sa intre apa sub mocheta, ca urmare nici aer!
In rest... s-au cam zis toate in acest topic, care trebuie citit "cap-coada"!20180928_110200.jpg ( Size: 5.95mb ) Number of downloads: 283


This post has been edited by G30RG3: 29 Sep 2018, 18:57


--------------------
Megane 2 Megane2 2008/Megane/1461 cc/78 kW/Motorina - SJ02GJP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sam_mntn
post 17 Jan 2021, 17:00
Post #465


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 17 February 10




Salutare,
Am gasit si eu lichid in cutiile de depozitare de sub scaune. Initial am crezut ca este vorba de apa, insa am pus mana, si se pare ca este un lichid maroniu inchis, cu textura similara antigelului, dar sarat blink.gif . A mai intampinat cineva aceasta problema?

Nu imi dau seama ce ar putea sa fie, si nu stiu de unde sa o apuc. Daca ar fi fost apa, as fi asteptat pana la primavara sa rezolv prin curatarea scurgerilor.


--------------------
Renault Megane GT Megane IV GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitu2002
post 20 May 2022, 07:40
Post #466


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 30 June 07
From: onesti




Salutare proaspat posesor de megane 2 ... adica inapoi la reno dupa o pauza de vro 5-6 ani in trecut am avut un rx4 1.9 dci
Am reusit si eu sa curat scurgerile de sub parbriz ... eu am ales sa dau tot jos inclusiv stergatoarele ca sa pot monta si o plasa pe gura de admisie aer ma gindesc sa aplic o plasa de tintari neagra si pe plasticul de sub stergatoare ca sa elimin itrarea frunzelor in tava de sub parbriz
Daca scurgera din stinga cum te uiti la motor a mers relativ usor cea din dreapta de sub motorasul de la sergatoare a fost mai dificila era colmatata complet si inatarit materialul din ea destul de tare ... am reusit sa bag o sirma arox 20 cm si sa scot cit de cit ce era in teava dar nu sunt convins ca e total desfundata
Daca tot am umblat pacolo am gresat si toate inbinarile de la ansamblul stergatoarelor cu vasilina grafitala si am aspirat orice urma de nisip pamint am gasit ... spar ca o perioada sa nu am probleme
La rx4 pina nu am curatat scurgerile nu am scapat de apa in masina asa ca am ales sa fac inca de la inceput operatiunea asta ca sa nu am probleme
Intrebare ... cum trebuie sa fie prinsa acea tava de pisla / fibra de sticla care vine sub parbriz la mine atirna aiurea (sta sprijinita pe filtrul de aer si pe capacul motorului ) si cred ca si pe acolo e un loc pe unde intra frunze


--------------------
pescariador amator Megane 2 1.6 -16v 2006 - BC 06 AMX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dalisevici
post 7 Jun 2022, 17:13
Post #467


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 June 22




Urmat pașii,doar cã dupã ce am folosit un "șarpe",am bagat pistol de aer din garaj ,legat o carpa si apasat,s-a desfundat si curatat perfect


--------------------
Renault Megane 2005 break 1.6 16 113CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gicupetre
post 9 Nov 2023, 08:21
Post #468


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 November 23




Salut.Am desfundat si eu scurgere stanga prin dat jos roata plus acoperitoare roata partial si am avut acces destul de usor la scurgere.Intrebarea mea este pt partea dreapta pot sa fac acelasi lucru sau trebuie neaparat sa dau jos stergatoare plus grila?Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 14 15 16
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:35
Dacia