Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum puneti frana?, Intrebare stupida.

mmgmarius
post 16 Jan 2008, 16:56
Post #1


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




Stiu ca o sa radeti dar vreau si eu sa ma lamuresc, fiind incepator. Cand puneti frana calcati mai intai ambreiajul si apoi frana sau calcati direct frana? Mie in scoala mi-au spus " Calci ambreiajul si apoi frana" si din cate am inteles trebuie sa faci asa si la viteze mari. Pe urma am vb cu niste prieteni si ziceau ca nu e bine sa calci mereu ambreiajul ca se strica. Voi cum faceti?


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jan 2008, 16:58
Post #2


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




calci frana apoi ambreajul( o scoti din viteza sau retrogradezi)

la franare de urgenta prioritar este sa franezi happy.gif

deci:
1. frana
2 ambreaj

This post has been edited by wolfin: 16 Jan 2008, 16:59


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 16 Jan 2008, 16:59
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




frana apoi ambreiajul (pe la 1000-1500 rpm). De ce? pai daca apesi ambreiaju mai intai masina o sa capete ceva mai multa viteza (inutil deoarece vrei sa franezi) asta pentru ca trnul de rulare este conectat prin cutia de viteze la motor care tinde sa se decelereze deci sa scada viteza.


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 16 Jan 2008, 17:00
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ca se strica - explicatie cam aiurea din punctul meu de vedere.

Cand trebuie sa pui frana pui frana si gata ... daca insa vrei sa opreste complet, sau tocmai ajungi la un semafor care este rosu apesi frana si inainte de sa vrea sa moara motorul ca tu pui frana dar schimbatorul e in treapta apesi ambreiajul scoti din viteza lasi ambreiajul si te opresti (vezi ca nu am zis nimic de ridicat piciorul de pe frana in timpul asta).

Oprire brusca: cum poti, cum te tine, cum iti este norocul, ce instinct ai etc.

+ te rog foloseste search inainte de a mai deschide topic-uri (exista unul la diverse despre "sfaturi" pentru incepatori)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 16 Jan 2008, 17:02
Post #5


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




Doamne ce instructor am avut. Astia nu isi mai dau interesul. Mi-a spus ca daca pui frana direct fata sa apesi inainte ambreiajul moare motorul... (asta poate e valabil la viteze mici???)


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jan 2008, 17:04
Post #6


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




pai la viteze mici in treapta 1 la 10-20km pe ora fi sigur ca trebe sa pui si piciorul pe ambreaj ca moare motorul.

lasa ca inveti. legat de ambreaj. nu sta cu piciorul pe el la semafor in mers etc, decat cand trebuyie sa schimbi treapta


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmar
post 16 Jan 2008, 17:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 511
Joined: 9 July 06




avea si el dreptate intr-un fel, adica pentru incepatori nu e prea util sa se opreasca motoru la fiecare semafor


--------------------
Renault Clio IV 2014 Expression 0,9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 16 Jan 2008, 17:05
Post #8


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




laugh.gif asta daca nu iti prindea el piciorul sub pedala 168.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 16 Jan 2008, 17:08
Post #9


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




Deci franez si pe urma calc ambreiajul, stiti cum sunt acum??? ca ala cand stie ca un luctu se face si pe urma vine unu si ii spune ca trebuie sa faca altfel ca asa e corect. O sa imi ia ceva timp pana ma obisnuiesc. Cat despre ambreiaj nu stau mereu cu piciorul pe el, decat atunci cand schimb vitezele si desigur cand puneam frana... ca eu asa stiam, ambreiaj si pe urma frana.


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 16 Jan 2008, 17:09
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




foloseste la maximum frana de motor... mai bine nu accelera fara sa fie cazul pt ca apoi sa franezi. de multe ori o frana brusca mai mult rau face. intai, inainte de a apasa serios pe pedala, da-ti o secunda cat sa apesi sa se aprinda stopul sa vada cel din spate sa nu-ti intre ca berbecu-n fundu masinii tale. eu nu am abs asa ca incerc sa fiu prudent, si daca folosesc mai putin frana protejez masina. dar cand trebe trebe. frana apoi ambreiaj. daca esti intr-o situatie de urgenta si apesi doar frana, iti moare motorul dar opresti.. daca apesi inainte ambreiajul tre sa maresti forta de apasare pe pedala.
succes
Adrian


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 16 Jan 2008, 17:10
Post #11


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




QUOTE(wolfin @ 16 Jan 2008, 17:05)
laugh.gif  asta daca nu iti prindea el piciorul sub pedala 168.gif
*



Nu prea am prins fraza asta.


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bdiac
post 16 Jan 2008, 18:25
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 11 August 07




si cind apesi frina , apasa in trepte, decit o data si sustinut....se lezeaza ma i greu placutele


--------------------
.......... ........... ................
fidji, 1,5dci, 85cp, phase 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 16 Jan 2008, 18:37
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Pardon? Poate daca ai Dacie 1300.

Daca ai masina noua, apasa odata si bine ca sa te opresti, ca doar nu "amorsezi" frana ca la rable. Vrei economie la placute? Frana de motor!


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ryry
post 16 Jan 2008, 20:06
Post #14


Reno fan


Group: Members
Posts: 235
Joined: 20 April 07
From: Bucuresti




QUOTE(Ayden_CJ @ 16 Jan 2008, 17:09)
foloseste la maximum frana de motor... mai bine nu accelera fara sa fie cazul pt ca apoi sa franezi. de multe ori o frana brusca mai mult rau face. intai, inainte de a apasa serios pe pedala, da-ti o secunda cat sa apesi sa se aprinda stopul sa vada cel din spate sa nu-ti intre ca berbecu-n fundu masinii tale. eu nu am abs asa ca incerc sa fiu prudent, si daca folosesc mai putin frana protejez masina. dar cand trebe trebe. frana apoi ambreiaj. daca esti intr-o situatie de urgenta si apesi doar frana, iti moare motorul dar opresti.. daca apesi inainte ambreiajul tre sa maresti forta de apasare pe pedala.
succes
Adrian
*




parerea mea dupa pagini intregi de citit si experienta mea mica este ca frana de motor aRe 2 avantaje : e eficienta si economisesti carburant. Dar nu stiu daca este indicat sa o folosesti cat mai des in oras ci mai degraba pe serpentine unde chiar ai nevoie de ea. Cred ca poti strica motorul daca abuzezi de ea. In oras foloseste frana obisnuita , nu te complica inca cu frana de motor mai ales ca esti incepator. Si eu am trecut prin asta si de aia zic ca nu are sens. De fapt ce economisesti ? Niste placute ? Motorul este mai valoros decat placutele zic eu. O sa apara plati mai scumpe decat niste placute. Repet este parerea mea strict personala cool.gif


--------------------
Renault SYMBOL EXPRESSION 1.4 8V 75 CP benzinar + GPL 2007 - B 40 KAR
CUM TRANSFORM H2O IN BENZINA ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Jan 2008, 20:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Apesi frana, cand vezi ca motorul scade sub 1200-1300 de ture, calci ambreiajul si scoti din viteza. Mai tarziu ai sa te obisnuiesti sa calci ambreiajul cand ajungi in zona 1000 de ture sau mai putin.
In caz de urgenta, prioritar e sa eviti accidentul, nu o eventuala oprire a motorului. Asta se rezolva cu o cheie, in loc de vizite la tamponari.


Pe teren alunecos, recte gheata, este important sa franezi la limita intrarii ABS-ului, cand acesta isi face simtita prezenta, deja eficienta franei scade.


QUOTE(mmgmarius @ 16 Jan 2008, 17:02)
Doamne ce instructor am avut.
*


STIM. In Galati, mai degraba te invata ca e mai simplu sa virezi direct decat sa mai si semnalizezi, dupa cum un prieten era terorizat de instructor daca sarea de 2500 rpm, asta pe logan 1.4.

QUOTE(bdiac @ 16 Jan 2008, 18:25)
si cind apesi frina , apasa in trepte, decit o data si sustinut....se lezeaza ma i greu placutele
*


Clio are pompa de frana in stare buna, nu ca la daciile cu pompe cu 4 tevi, la care franai cu sprituri ca sa mai si opresti.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 16 Jan 2008, 20:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




Chestiunile astea nu se pot explica aici ci doar mergand si acumulund experienta o sa ti dai seama in timp cum e bine pt tine... aici depinde si de stilul fiecaruia ca nu toti conducem la fel! Asa ca sa iti faci o idee ca nu tot timpul trebuie calcat ambreajul la viteza sa zicem 80 in treapta 5 franezi normal fara ambreaj pana la 60 daca trebuie... pt ca sub viteza asta va trebui sa apesi ambreajul sa i dai a 4a ca altfel mergi subturat. Toate astea se invata in timp ca nu toti ne am nascut soferi smile.gif


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 16 Jan 2008, 22:14
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Ideea e una si destul de simpla. Ambreiajul il folosesti petru a schimba treapta de viteza. Daca nu franezi suficient de mult ca sa fie nevoie sa retrogradezi nu calci ambreiajul.
Daca esti in serpentine la vale cu atat mai greu iti va muri motorul si mai rar e nevoie sa calci ambreiajul. Depinde de cate grade are panta.
Instructorul te-a invatat asa pentru a nu ti se opri motorul de 15 ori in doua ore de conducere.

This post has been edited by dan73205: 16 Jan 2008, 22:15


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 17 Jan 2008, 09:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(mmgmarius @ 16 Jan 2008, 17:08)
Deci franez si pe urma calc ambreiajul, stiti cum sunt acum??? ca ala cand stie ca un luctu se face si pe urma vine unu si ii spune ca trebuie sa faca altfel ca asa e corect. O sa imi ia ceva timp pana ma obisnuiesc. Cat despre ambreiaj nu stau mereu cu piciorul pe el, decat atunci cand schimb vitezele si desigur cand puneam frana... ca eu asa stiam, ambreiaj si pe urma frana.
*



Nu-ti mai bate capu', n-are importanta cum faci, important e sa te opresti! Poti face si asa si asa...doar ca in momentul cand viteza se apropie de zero trebuie sa calci si ambreiajul ca altfel ti se opreste motorul. La o adica la o frana foarte brusca daca uiti sa il calci sau nu mai apuci, o sa ti se opreasca motorul ceea ce se poate intampla oricui, pentru ca in momente limita nu te mai intereseaza asta, important e sa nu lovesti obstacolul!
Cand o sa te faci "mai mare" ai sa intelegi singur mecanismul si diferenta! Instructorul te-a invatat corect pt. ca e important pt. un incepator sa isi formeze reflexele pana incepe sa inteleaga in mod logic masina si sa conduca dupa ureche, nu dupa reguli! Daca nu te invata asa ne spuneai ca e tampit ca nu te-a invatat sa calci ambreiajul la frane si ti se opreste motorul mereu!
Deci tu fa in continuare cum te-a invatat, si apoi dupa ce "cresti" ai sa iti formezi singur propriul stil de condus. Spre exemplu eu in oras calc mereu ambreiaju la frane iar in extraurban nu, pt ca franez doar ca sa incetinesc, nu se pune problema sa ajung la viteza asa mica incat sa dea in nas motorul! Cu exceptia franelor de urgenta!

This post has been edited by papa_mulo: 17 Jan 2008, 09:23


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 17 Jan 2008, 09:20
Post #19


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




multumesc pentru raspunsuri


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 17 Jan 2008, 09:41
Post #20


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca uitai sa calci ambreajul , instructorul apasa in locul tau, si cum pedalele erau legate paralel..................


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 17 Jan 2008, 10:00
Post #21


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Legat de aspectu asta, depinde cum te inveti, ca asa vei conduce tot restu vietii. Ex: am un coleg care intotdeauna cand pune frana calca ambreiaju, indiferenta ca are 180 si e pe autostrada sau merge cu 20 si opreste la stop, cu toate ca conduce de vreo 100.000 km smile.gif

Eu fac asa:
- calc frana, si daca turatia scade sub 1700, schimb treapta inferioara, sau o scot din viteza daca urmeaza sa opresc (asta numai dupa ce turatia a ajuns aproape de relanti din cauza franarii, ma folosesc de frana de motor cu alte cuvinte)

- daca sa merge in coloana, ne deplasam incet, la orice frana folosesc ambreiaju, si nu retrogradez niciodata in 1-a decat cand plec de pe loc, sau merg cu 2-3km/h.

- in caz de franare de urgenta, calc frana din reflex, ambreiaju daca am timp, important e sa opresc masina.

This post has been edited by LNG: 17 Jan 2008, 10:01


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mully
post 17 Jan 2008, 12:18
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 26 July 05




cea mai mare prostie este sa te inveti sa calci ambreajul odata cu frana ... ambreajul se calca doar cand vrei sa schimbi viteza sau cand mergi subturat


--------------------
Renault Megane Coupe 2.0 16v 108Kw
Megane II.2 RS, 2.0T 225cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 17 Jan 2008, 12:31
Post #23


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Asa mi s-a spus si mie in scoala. Instructorii fac asta pt ca nu vor sa faca praf ambreiaju, cutia, motoru asa repede. Oricum scoala de soferi te invata sa conduci cat sa tii masina pe sosea si sa respecti regulile, dupa ce ti-ai luat carnetu te apuci sa inveti sa conduci.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 17 Jan 2008, 13:23
Post #24


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




QUOTE(mully @ 17 Jan 2008, 12:18)
cea mai mare prostie este sa te inveti sa calci ambreajul odata cu frana ... ambreajul se calca doar cand vrei sa schimbi viteza sau cand mergi subturat
*



ai putea te rog sa imi spui ce inseamna pentru tine subturat? ce viteza cate turatii pe minut si ce treapta de viteza?


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 17 Jan 2008, 13:42
Post #25


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Discutia este despre franare, NU despre turatii ... ti-am mai explicat cum stau lucrurile de ce nu vrei sa citesti restul de mesaje pe tema turatiilor, NU poti (cel putin din punctul meu de vedere) sa inveti la 1000 rpm in treapta 1 e ok, in treapta 2 e subturata, in 3 moare motorul ... etc. ... e aiurea ... condu' (frumos, corect ...) si vei "invata" singur ce si cum despre trepte si turatii ... asta daca iti place si vrei.

Una peste alta daca nu mai e nimic de spus despre franare nu mai continuati cu altele, va rog.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 17 Jan 2008, 14:13
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(LNG @ 17 Jan 2008, 10:00)
Eu fac asa:
- calc frana, si daca turatia scade sub 1700, schimb treapta inferioara, sau o scot din viteza daca urmeaza sa opresc (asta numai dupa ce turatia a ajuns aproape de relanti din cauza franarii, ma folosesc de frana de motor cu alte cuvinte)

*


Condusul masinii presupune reflexe dobandite din situatii repetabile. Ai spune omului sa retrogradeze la 1700 e degeaba pentru ca el nu poate sta cu ochii pe turometru si nici tu nu cred ca faci asta. Ideea de baza e ca nu tot timpul cand franezi trebuie sa calci si ambreiajul ci doar in situatia cand viteza ce a scazut nu ar mai corespunde treptei de viteza in care te afli. Asa ceva nu poate fi transpus in cifre (1700 de ture de ex.... care pentru treapta I si treapta a II-a nu e valabila din moment ce poti tine picioarele pe bord si masina merge la 800 de ture fara probleme) pentru ca in realitate situatiile pot fi infinit de diferite. Esti pe urcare, masina raspunde intr-un fel..esti pe coborare in alt fel. Toata chestia se dobandeste in timp si iti intra in reflex mai devreme sau mai tarziu pentru ca ochiul "invata" sa aprecieze viteza de deplasare, urechea sa "stie" cand motorul e subturat si nu mai da randament..samd.
Repet, sofatul e o chestiune de reflex dobandit si nu se poate invata citind pe forum ci conducand cat mai mult.
Oricat as citi eu pe forumuri despre cum se conduce corect nu o sa devin niciodata Alonso.
Oricat as conduce eu...milioane de km nu o sa devin Alonso pentru ca mai trebuie si aptitudini din nastere.

This post has been edited by dan73205: 17 Jan 2008, 14:18


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 17 Jan 2008, 14:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




corect alonso pune frana cu piciorul stang.......


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 17 Jan 2008, 14:25
Post #28


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Ai dreptate in ce zici. Eu am vrut sa dau un exemplu. Da, nu ma uit la bord mereu, dar in schimb simt masina cand trebuie sa schimb treapta. La inceput chiar eram atent mai mereu la turatii, ca sa pot conduce corect dCI-ul din semnatura.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmgmarius
post 17 Jan 2008, 15:10
Post #29


Invisible to everyone


Group: Members
Posts: 418
Joined: 21 December 07




pai o sa invat si eu dupa ceva timp banuiesc smile.gif deja am inceput sa prind dar recunosc ca tot incepator sunt


--------------------
Renault Symbol Music 1.4 8V dec 2007
Numai cei ce ies din tipar intra in istorie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MikkiDuda
post 18 Jan 2008, 17:07
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 27 August 07
From: Brasov




Pe mine instructorul m-a invatat asa: Exista 2 tipuri de franare - franarea pentru incetinire (reducerea vitezei) cand franezi fara a apasa ambreiajul (il apesi doar daca trebuie sa retrogradezi o treapta, schimbi si il lasi in pace) si franarea de urgenta cand infingi efectiv ambele picioare in pedale (scopul fiind aducerea masinii la viteza 0 cat mai repede). Mi s-a explicat foarte clar cu demonstratie practica faptul ca nu se apasa ambreiajul si dupa aceea frana daca vrei sa franezi - imediat dupa apasarea ambreiajului masina tasneste un pic. Si inca o chestie: indiferent de tipul de franare nu e bine sa moara motorul pentru ca pierzi servofrana (cel putin asa e la masinile mai vechi), plus ca poate franarea nu este suficienta sa eviti accidentul si e nevoie sa virezi. Asa am fost invatat eu... daca masina se misca e bine motorul sa mearga. Iar de invatat se invata in timp si trecand prin necazuri din pacate. Asa am invatat in 5 luni de permis sa merg folosind cat mai putin ambreiajul sau frana, sa plec cu a-III-a, sa fac 1200 km doar cu turometrul functional pe bord, si am sezatia ca din pacate mai urmeaza si altele...


--------------------
Renault / Hyundai 18 GTL - American 2 / i30 1985 (1984?) / 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:49
Dacia