Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema ambreiaj, pedala tare si tine jos

dnb
post 16 Jul 2010, 22:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 11 March 06




Salut,

Am si eu de ceva vreme probleme cu ambreiajul de la Meganul 1 ph2 1.6 "meu" (eu i-l repar, de condus ... are cine smile.gif ).

Problema este ca pedala este tare si tine foarte jos, cursa este de 2-4 cm de la podea si durere acuta in talpa. Din ce am citit pe aici se pare ca la majoritatea, pedala tine sus chiar daca este mai tare. In plus cursa ambreiajului pare in trepte si "scartaie".

Istoria este: de cand o am nu mergea asa, ambreiajul tinea frumos de la jumatate in jos. Dar de la un drum cand a fost ceva mai incarcat (4 persoane si putin bagaj) am simtit ca pedala incepe sa tina tot mai jos pana a ajuns la podea. De atunci asa este.

Intre timp am schimbat ambreiajul, crezand ca el este de vina. De ceva vreme suiera cand plecam de pe loc si am crezut ca este de acolo. Schimbul kit-ului: placa, disc si rulment nu a imbunatatit situatia. Asta ar fi trebuit sa rezolve problema cu pedala tare. Nu a rezolvat-o, doar a ameliorat putin situatia.

Urmatorul pas care i-l fac este sa schimb cablul, chiar daca nu pare uzat. M-am uitat si la alte masini si la unele se vede camasa cum intra in habitaclu dar la mine nu e asa. L-am gresat si parca ceva ceva a mers mai bine.

Intre timp m-am uitat si la bila si parghie. Parghia nu este uzata in dreptul bilei. Dar impreuna sunt foarte murdare. Cu ocazia asta am analizat pargia si am vazut ca are joc... Ce inseamna joc, pot sa o deplasez in sus si sa o departez de bila 1-2 cm si sa accesez bila, cand cablul este desfacut. Este normal? Am vrut sa curat bune si sa gresez locul dar nu am access in spatele bilei. Ma intreb de ce cei care au schimbat ambreiajul nu au spalat si furca si verificat bila.

Inainte sa gresez locul cand se apasa pedala parghia scartia. Acum dupa ungere nu mai face. Dar nici mai usor nu merge.

A mai patit cineva ca pedala sa tina asa de scurt de jos? Am citit ca ambreiajul se autoregleaza. Sa fie pedala dusa?


Daca ma puteti ajuta cu un sfat unde sa ma mai uit si ce sa verific as fi foarte bucuros. In afara de buba asta masina este perfecta pentru a doua masina. Chiar daca i-am pus gand rau sa o dau nu prea am trecere la sofer...

Va multumesc


--------------------
Mazda / Renault 6 / Megane 2004 / 1999
e-trotineta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 19 Jul 2010, 12:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Eu zic sa verifici (prin demontare) sistemul de autoreglaj al cursei. Se afla in partea superioara a pedalei de ambreiaj. Sunt ceva plastice care e posibil sa se fii distrus.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maghi1
post 5 Aug 2010, 09:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 3 August 10
From: Bucuresti




Salut,
Eu am achizitionat de curand un Megane Break 1.6 - 16V. O problema asemanatoare o am si eu numai ca, cursa pedalei este ok, tine undeva la mijloc numai ca mi se pare cam tare si un pic merge in trepte. Cred ca cea mai buna si urgenta solutie este sa verific acele angrenaje de la pedalier care sunt sigur ca de cand a fost cumparata masina (2003) nu au fost gresate, lucru pe care ti-l recomand cu caldura. Sunt patit si eu la un Opel care tot asa facea chiar si dupa inlocuirea kitului si toata problema a fost din gresare. Am inceput cu cablu si am terminat cu pedalierul. Succes.


--------------------
RENAULT MEGANE 1 PHASE 2 2002 BREAK
Renault Megane 1 1.6 16V Break 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dnb
post 20 Aug 2010, 14:37
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 11 March 06




Salut,

Multumesc mult de raspunsuri.
Am fost in concediu si am avut ceva timp sa ma ocup de domnisoara frantuzoaica smile.gif

Pedala a revenit si nu mai este "beton".
Ce am facut, in primul rand am cumparat vaselina pentru ambreiaj. Apoi, am inceput cu curatarea si gresarea de la motor. Am curatat si uns parghia si biluta cu nadejde. Se pare ca gresarea este un fel de frectie la picior de lemn. Dupa 10 Km vaselina era murdara de praf de ambreiaj.
Cu ocazia asta am montat corect cauciucul de protectie. Nu stiam eu de ce suna ciudat motorul cand a venit de la mecanic smile.gif . Nu stiu cat a ajutat asta la reducerea tensiunii din pedala dar se simtea mai bine.
Am trecut la cablu si uns temeinic. Dupa cum merge cred ca are o mare nevoie de vaselina inauntru. La cladura mare incepe sa mearga in trepte. Nu l-am schimbat inca, asa ca am ramas cu un cablu nou de rezerva. Dar trebuie sa-l ung cu vaselina buna pe cel existent. Daca aveti idei sunt deschis sa experimentez!
In masina, am dat cu vaselina cam pe tot ce tine de pedala. Nu am desfacut nimic, pentru ca nu am o schema explodata a autoreglarii.

Ceva interesant: dupa ce am facut gresarea si am mers cu masina, ambreiajul era cam tot asa cum i-l lasasem. Or aveam eu impresia dupa durerea din talpa care nu ma slabea dupa ce conduceam.

Am ridicat din nou capota si am tras de cablu si bajbait pe la autoregleaj. La prima operatie cand am apasat pe pedala dupa ce am desfacut cablu am avut impresia ca autoreglajul nu a facut nimic.
Dupa ce am schimbat pozitia autoreglajului, la a doua incercare a carait putin si pedala s-a ridicat smile.gif Posibil ca reglajul ramasese intepenit de cand ambreiajul era dus?

Tot intreband in dreapta si in stanga am inteles de ce unele masini au ambreiaj usor si altele beton. Am fost la dealer si am incercat trei masini ca a mea si una mergea diferit. Explicatia am gasit-o in cartea de service. Depinde de unde cumperi piesa, tensiunea in cablu e data de lamele si daca piesele nu sunt originale se pare ca ambreiajul e mai tare.

Cand mai am timp de ea, ii mai bag vaselina smile.gif


--------------------
Mazda / Renault 6 / Megane 2004 / 1999
e-trotineta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maghi1
post 28 Aug 2010, 11:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 3 August 10
From: Bucuresti




Da este adevarat ca o mare vina o poarta piesele care difera chiar daca ele sunt "originale". Taria pedalei este data, adevarat, de acele lamele ale placii de presiune care se mai numesc in termeni populari "soare". In general cu cat placa este mai veche cu atat acele lamele isi pierd din proprietati si devin mai rigide, din cauza temperaturilor mari dar mai este vb si de aliajul din care sunt facute. Eu am gresat deja pedalierul si am bagat spray si pe cablu dar nu se prea vad mari inbunatatiri, am reasezat si acel burduf de cauciuc la loc. Cred ca la anu' voi schimba si eu ambreiajul sa vad daca este vreo schimbare.
Poate totusi se va gasi pe aici cineva care este in domeniu si care stie rezolvarea la problema noastra.
Bafta sa ai.


--------------------
RENAULT MEGANE 1 PHASE 2 2002 BREAK
Renault Megane 1 1.6 16V Break 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
takle
post 16 Jan 2011, 20:52
Post #6


takle


Group: Members
Posts: 175
Joined: 14 May 09
From: Falticeni




salut la mine tine sus de tot din ce cauza s-au se poate regla ????????


--------------------
Renault Laguna 3 Hatchback 1.5dci 2008 81kw - SV24TKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 17 Jan 2011, 00:53
Post #7


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Verifica ghidajul cablului si in + verifica sa nu fie nimic care sa obstructioneze cursa cablului. Pe Laguna, cablul de ambreaj l-a montat un mecanic de la reno pe sub cutie si din acel moment am crezut ca fac scurta la talpa stanga. In +, mergea sacadat ambreajul la debreiere, am crezut ca e pe duca placa dar s-a rezolvat la un service de cartier. Sora-mea a facut de atunci 25k km si e ok.


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
takle
post 17 Jan 2011, 22:40
Post #8


takle


Group: Members
Posts: 175
Joined: 14 May 09
From: Falticeni




am fost la un service si mi-au zis ca nu se poate regla,da acum nu stiu ce sa zic daca cunoasteti voi mai bine sa imi ziceti


--------------------
Renault Laguna 3 Hatchback 1.5dci 2008 81kw - SV24TKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogDan1981
post 19 Aug 2013, 19:47
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 10




Salut am schimbat eu azi kitul de ambreaj. Cel de pe masina era tot Valeo.
Kit ambreaj(Rulment de presiune+placa de presiune + disc de ambreiaj) =550lei+ 250lei manopera.


--------------------
Renault Megane I Classic 1,6 16V 2002/motor 1598, 79kw /Benzina - TR 23 HEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freaky46job
post 15 Sep 2013, 12:00
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 September 13




salut am si eu un megane clasic 2002 1.9 dci ...si cred ca am o problema foarte grava si sper sa ma puteti ajuta ... eu aveam abreiajul foarte tare..si in drum spre casa am apasat abreiajul sa o las pe liber ...si a pocnit ceva ...cand m-am utat suportul de la cablu de abreiaj rupt de pe motor/cutie ...ce as putea sa fac ? Help sad.gif ...daca puteti sa imi oferiti poze cu , cum ar trebui sa fie ca sa stiu daca as putea sa fac alte modificari ....


--------------------
Renault Megane 2002 Clasic 1.9 Dci - CT91DBR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Sep 2013, 14:14
Post #11


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.602
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca s-a rupt piesa din materialul cutiei atunci trebuie inlocuita cu o tabla.
Prinsa de suruburile de pe acolo este o varianta provizorie.....pana la schimb.
Si inlocuit ambreiajul ca nu este normal sa apesi asa tare.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 06:35
Dacia