Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente & legea romaneasca de kko

mtanase
post 19 Dec 2003, 10:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 December 03




Aseara cand stateam la semafor sa fac stanga m-a lovit un natarau in bara din spate . A incercat sa se bage in dreapta ca era loc si n-a fost in stare sa treaca pe langa mine .
Ma rog , dupa scandalul de rigoare (voia sa fuga - mai bine il lasam) ,chemat politisitii din intersectie (ce "noroc" ca erau acolo) , luat datele din buletin, etc ... NU i-au dat amenda pt ca "uitase" RCA-ul acasa , ne-au trimis la sectia 9 . Desigur ca omul nu a venit (se grabea undeva :x ) .
DECI : nu faceti ca mine daca vreti sa va reparati masina repede si pagubele nu sunt mari . La politie pt ca individul nu a venit, NU A VRUT sa-mi dea foia pt reparatie CASCO . Mi -a dat doar dovada . Pana nu vine individul ... nu primesc hartiile sa-mi repar masina .

INTREBARE : cine stie exact cum scrie la lege - este pasaportul personal act de identitate sau doar cel de serviciu ? Pt ca politaiul ala idiot asa pretinde (nu am avut buletinul la mine ci pasaportul ) si voia sa-mi dea mie amenda ca nu am actele la mine ...

Numai bine.


--------------------
Renault Scenic 2002, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 19 Dec 2003, 11:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Pe daciaforum.ro este user avocat, Asarban poate el stie mai multe.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mtanase
post 19 Dec 2003, 13:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 December 03




Asa este , merci pt reamintire .


--------------------
Renault Scenic 2002, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 2 Feb 2004, 14:05
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Nu am inteles ce era cu foaia aia de reparatie CASCO ...el trebuia sa-ti dea copie dupa RCA ...CASCO ai tu eventual, si asta o ai ..nu trebuie sa ti-o dea nimeni.

Oricum subiectul mi se pare de cafenea ...nu de probleme tehnice.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-ady
post 9 Feb 2004, 16:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 February 04
From: Biucărest




mtanase, povestește-i polițaiului că iezâstă o esplicație:

"Art. 2. - (1) Pașaportul face dovada identității și cetățeniei titularului [...]" este un text de lege extras din O.G. 65/1997 privind regimul pașapoartelor în România. Recomandă-i să-l citească.

Dacă vinovatul nu se prezintă la Poliție, fă presiuni asupra agentului de circulație să încheie procesul verbal de contravenție în lipsa făptuitorului care, deși a fost convocat de organ, nu s-a prezentat la locul indicat. Arată care este nr. de înmatriculare al mașinii vinovatului iar dacă nu se mișcă nimic, menționează că vei face plângere penală contra făptașului direct la parchet și împotriva organului care refuză să încheie procesul verbal pt. favorizarea infractorului. Există două posibilități: să se zborșească la tine (pe nedrept) sau să sară în drepți. Succes!


--------------------
Am femeie și mașină: pe una o f_t, alta mă f_te; pe una aș lăsa-o în stradă, alta în casă. Aleator
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:49
Dacia