Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

rohia-barsana-viseul de sus, starea drumurilor

emilab
post 12 Jul 2016, 13:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 January 06




rog colegii de forum sa-mi spuna starea drumurilor dintre manastirile de la Rohia la Barsana (drum judetean - sau sa-mi ofere o alternativa cu un drum acceptabil de circulat) si starea drumului de la manastirea Barsana la Viseul de sus . Multumesc anticipat


--------------------
logan logan - ab 30 dpd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 14 Jul 2016, 10:27
Post #2


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Salutare,

De la Rohia la Barsana mergi pe traseul Rohia-Tg. Lapus-Strambu Baiut-Cavnic-Budesti-Ocna Sugatag-Barsana. De la Targu Lapus pana la Cavnic drumul este destul de prost, adica este vechi cu denivelari dar fara gropi, dar si foarte frumos. De la Strambu Baiut este putin mai prost pe urcare cand treci muntii in Maramures dar oricum nu poti merge cu viteza pe acolo. De la Cavnic la Barsana este asfalt nou, drum de nota 10.

De la Barsana la Viseul de Sus mergi pe traseul Barsana-Bogdan Voda-Viseul de Jos-Viseul de Sus.
De la Barsana la Bogdan Voda drumul este acceptabil, putin mai bun ca si cel de la Tg. Lapus la Cavnic. In Bogdan Voda ai indicator cu Viseu de Jos la stanga, este o intrare mica, vezi sa nu o ratezi. De acolo treci dealu si ajungi de pe valea Izei pe valea Viseului. Pe aceasta trecatoare drumul este la fel ca si de la Barsana la Bogdan Voda dar mai ingust, dar si spectaculos cand ajungi sus. De la Viseu de Jos la Viseu de Sus drumul este iarasi nou de nota 10.


Drumurile nu sunt de speriat doar ca nu poti sa te grabesti pe ele.

Grija de radare intre Viseu de Jos si cel de Sus.

Ca sa vezi cum sunt drumurile cat de cat in tara te poti baza pe harta de pe enjoymaps.ro

Concediu placut!


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 14 Jul 2016, 10:53
Post #3


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nici un tomobilist care moare de grija gropilor nu are un concediu placut. Ask Uxe.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 14 Jul 2016, 12:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gruita2005
post 18 Jul 2016, 10:54
Post #5


Membru de la Baia Mare


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 22 February 08
From: Baia Mare




Nu este foarte exacta harta aia, pe Gutinu (Baia Sprie- Mara) drumul este in lucru, nu este inca excelent. Pe coborare este jale. Ocna Sugatag-Barsana este excelent acum etc biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo II 1997, 1.6 16V, 90CP - MM 05 PMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilab
post 27 Jul 2016, 23:58
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 January 06




Multumesc pt indicatii gruita2005. Sunt in pelerinaj si in vacanta nu la raliu. Daca pot merge cu 60-70 km/h (cu exceptia urcarilor) voi fi multumit


--------------------
logan logan - ab 30 dpd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 17 Aug 2016, 07:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Deși a cam trecut sezonul concediilor, poate va mai fi util și comentariul meu: Bârsana-Bogdan Vodă drumul este OK (un pic cam vălurit, dar merge). Din Bogdan Vodă, trecerea de pe Valea Izei pe Valea Vișeului se face pe un drum foarte spectaculos din punct de vedere al peisajelor. Drumul este îngust și nemarcat, dar este bine asfaltat (unele porțiuni au fost reparate în această vară) și iese în DN18 la Vișeu de Jos.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cccccc
post 25 May 2019, 12:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 4 May 12




pentru trei zile am fost oaspete la o pensiune in vadu izei. pentru a ajunge in zona am urmat traseul prin lapus la dus si prin beclean la intors.
ambele variante sunt acceptabile pe portiunile unde am strabatut dj.
alunecari de teren au fost doar in zona satului chiuesti si au fost rezolvate in 10 minute dupa ce am ajuns in zona.


--------------------
dacia dacia 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:05
Dacia