Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Super 5 TR 1989 cumparat de curând, membru de cateva zile și multe întrebări

hobyyou
post 11 Feb 2016, 01:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 February 16
From: Malta




Vă salut,
Pentru început, vă mulțumesc pentru acceptul de a fi membru al acestui forum.
Am devenit membru al acestui forum de câteva zile și am câteva nelămuriri. Am achiziționat un Renault Super 5 TR din 1989 de 6 zile și abea astăzi, am reușit să mă uit mai atent sub capotă și să șurubăresc câte ceva.

1. Lângă baterie pe contra aripă se află un dispozitiv electronic sau electric, iar mufa este deconectată. Am atașat foto, pare a fi un bloc de rezistențe sau ceva incomplet blink.gif
[attachmentid=1628022829]
2. Aprinderea este BENDIX RE 450, deasupra senzorului de poziție volantă se afla un socket cu 3 pini gol. Să fie pentru turometru? bordul nu este echipat cu turometru.
[attachmentid=1628022831]
3. Carburatorul este SOLEX 32 DIS sau așa am dedus din documentele de identificare. Nu știu care este diferența intre DIS și BIS . Aici am constatat ca pârghia de la vacuum nu este conectată, stă sprijinită pe corpul carburatorului sub pârghia de la șoc, lângă accelerație. Nu am văzut un locaș de conexiune și are cursa foarte mică. Tot din carburator iese un furtun de cca 40cm, care coboară sub motor fără să fie conectat . Se afla între furtunul de alimentare combustibil și furtunul care vine din capacul de la culbutori. Vezi foto.
[attachmentid=1628022834] [attachmentid=1628022836]

Sper că se poate înțelege din poze. Motorul este plin de ulei de la capacul de culbutori. Mergea cam accelerat, avea un arc mic sărit. Capacul distribuitor trebuie înlocuit, bujiile le-am curațat, dar nu am idee când au fost schimbate ultima oară, par noi sunt NGK BPR6ES. Erau foarte afumate. O fișă fură curent.
Voi reveni cu mai multe poze, dacă nu deranjez.
Mulțumesc anticipat pentru sfaturi și sugestii!

Super 5 TR din 1989 motor CIGE720C 1237cmc

11 Feb 2016, 01:54:
Scuze, pentru postările repetate, dar in timp ce am scris și atașat pozele, am fost nevoit să dau refresh la pagină de mai ulte ori.
Mulțumesc admin pentru înțelegere!

This post has been edited by hobyyou: 11 Feb 2016, 01:54


--------------------
Renault Super 5 TR 1989 - CAQ 128
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyral
post 17 Feb 2016, 12:14
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 April 14




Buna
O sa incerc sa iti raspund eu sumar la intrebarile tale.
Felicitari pentru achizitia unu R5 din pacate imaginile nu sunt vizibile.
Din ce am inteles ai un R5 cu carburator de turbo 32DIS, atentie mare acel motor nu este unul turbo (sa ma corecteze careva daca gresesc) (c1j-c6j parca este seria de turbo) acel furtun care duce in jos este unul de vacum el regleaza presiunea, pe masura ce ai vacum mai mult creste si debitul dat spre carb.
De aceea ai bujiile afumate este debitul foarte mare de benzina si afuma bujiile, nu cumva scoate si fum negru? daca cauti un pic mai atent pe forumuri sunt manuale de R5, cu un pic de atentie poti scoate o masina foarte frumoasa.
Din pacate nu crec ca mai sunt foarte multi pasionati de asemenea masini eu am 2 GTT din care vreau sa scot 1 functionala.
Trebuie sa te documentezi un pic si o sa gasesti aproape toate detaliile pe care le cauti.
este o masina exceptionala mica, motor mic si putere foarte mare, multe din piese se potrivesc de pe Nova/Clio Mk1
Razvan


--------------------
Renault 5 GTT motor Alpine 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai29
post 7 Apr 2016, 21:21
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 15 June 06




Ar fi bine daca ai reusi sa postezi niste poze.
Exista posibilitatea ca acel furtun de cca 40 cm sa indice un motor uzat. Daca exista deja un furtun intre capacul de culbutori si carburator (cu un diametru de cca 5 mm) atunci ma insel.
Bujiile afumate inseamna un amestec bogat in benzina.
Daca ai nevoie de manual de super 5 imi spui si-l caut. Sper sa-l mai am.


--------------------
Renault Super5 TL 1,1 33kw 1987 5 usi B40H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:30
Dacia