Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

78 Pages « < 64 65 66 67 68 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mazda 3, LR Discovery Sport si Mazda 2

wolfin
post 8 Apr 2019, 16:27
Post #1951


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Garantia extinsa nu acopera.

Cum ziceam...casco si fotbal langa far. laugh.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 8 Apr 2019, 16:29
Post #1952


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, dar e cu cantec sa separi dispersorul de corp. Driverul e ceva simplu, ledurile sunt legate in serie cate 3 (sau 4?) si din ce-mi aduc aminte e o sursa de curent constant cu un tranzistor care alimenteaza grupul.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Apr 2019, 16:37
Post #1953


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(axabrt @ 8 Apr 2019, 17:20)
Daca ți se a ars un led nu intra pe casco
*



stim toti mah ... da acopera in cazul in care dai cu farul in ceva sau il gasesti spart, etc, etc ... vezi ca daca te bazezi pe garantia extinsa te risti sa ti-o iei ... ia citeste contractul si vezi ce acopera ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Apr 2019, 16:40
Post #1954


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(mircea_aq @ 8 Apr 2019, 16:23)
Acum, nu stiu cat de lenta e mazda 3 modelul nou, sau mai degraba cat de optimiste au fost cifrele comunicate pentru fosta generatie. Din ce au testat diverse publicatii, in conditii diferite, cifrele par aproape identice:

http://www.zeperfs.com/duel7858-5867.htm

Tot din review-uri, nu am auzit pe nimeni sa se planga ca masina e mai putin manevrabila sau ca are o tinuta de drum mai proasta ca vechea m3, din contra.

Faptul ca e ceva mai grea (din ce vad vorbim de in jur de 50kg), nu poate fi decat o veste buna. Sunt tare curios sa vad numarul de db la 130kmh masurati in interior. Ar trebui sa fie o imbunatatire semnificativa si la acest capitol, cum de asemenea sunt curios sa vad daca au rezolvat problema climatizarii si a izolatiei termice.

Eu cred ca mazda a cam facut tot ce-i statea in putere sa vina cu un produs competitiv. Faptul ca are un entry-point mai sus ca pret fata de concurenta, e o alegere de marketing. Nu putem decat sa speculam pe marginea ei.

Eu nu ma astept la minuni de la X, 222nm raman 222nm chiar daca ar fi disponibili de la 1500 rpm...
Nu poti sa-l compari cu motoare turbo de 180-220 cai, asta e clar.
Daca e insa perceput corect, cred ca e o alternativa interesanta la 1.5TSI 150 cai sau 1.3 TCE 160 cai la un pret atractiv.

Eu astept sa conduc X-ul, si revin cu impresii.
Oricum, in realitate masina arata mai bine ca in poze.
*



Eu as mai aștepta mai multe măsurători cu G122 dar oricum, pentru o compactă cu motorul de bază nu așteaptă nimeni rachetă. G120 de la generația precedentă avea măsurat pe dyno mai mult de 120 cp...cu benzină de 98/100. Și eu zic că se simte mai puternic decât 120 cp.

Ținuta de drum pe șoselele noastre rămâne de văzut. O semi-rigida o poți seta pentru manevrabilitate sau confort, dar nu prea o poți seta pentru amândouă. M-aș mira să păstreze agilitatea și confortul la fel ca la fosta dotată cu multilink. Pe șosele impecabile din Portugalia nu poți să îți dai seama de asta.

Cât despre X, eu nu mă aștept la sportivitate. Așa cum ai zis, 220 de nm nu pot face minuni. Însă dacă consuma ca un diesel, așa cum se laudă Mazda, e soluția ideala. Emisii de NOX de benzinare și co2 de diesel fără hibrid ar însemna ceva senzațional. Sportivitate la Mazda nu mai exista decât la MX-5 deci e clar că nu asta mai urmăresc. Iar design-ul...în poze mi se părea hidoasa din profil și din spate dar văzută pe viu e spectaculoasă...mi-a plăcut. Și interiorul e drăguț. Dar mi se pare scumpă. La 22k euro as lua Ceed GT fără remușcări happy.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Apr 2019, 16:50
Post #1955


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 8 Apr 2019, 17:29)
Da, dar e cu cantec sa separi dispersorul de corp. Driverul e ceva simplu, ledurile sunt legate in serie cate 3 (sau 4?) si din ce-mi aduc aminte e o sursa de curent constant cu un tranzistor care alimenteaza grupul.
*


Nu, nu este asa cum crezi. Sunt niste leduri dedicate pentru auto, intradevar mai multe cip-uri.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 8 Apr 2019, 16:56
Post #1956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Ciudat.
Deci au ales soluția fiindcă e mai buna pentru șoferii uzuali.
https://www.autoguide.com/auto-news/2018/12...uspension-.html
Dar la gropile noastre ar fi fost bună o independenta, cred. Era mai confortabila.
Barem că opțională sa ofere independenta


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 8 Apr 2019, 17:34
Post #1957


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Stiu ca esti expert la gropi happy.gif dar o independenta se strica repede..pa cand a clasica semirigida/rigida nu se strica.

Si e la fel...aproape la fel de confortabila.

A ca iti rupe rinichii ca sa fie masina ca pe sina de tram....e alta discutie.

This post has been edited by wolfin: 8 Apr 2019, 17:45


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 8 Apr 2019, 17:58
Post #1958


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Nu prea se strica nici aia daca ai putina grija. Nu cred ca le putem compara si nu cred ca exista cineva care ar prefera una clasica vs independenta.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Apr 2019, 18:03
Post #1959


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




În majoritatea timpului o semi-rigida e foarte ok. Mai ales dacă nu stai în spate. Însă un multilink e clar mai confortabil și pe virajele cu denivelări sta clar mai bine. Asta e, să mulțumim Vw că ei au venit primii cu semi-rigida pe golf &Co in ultimii ani, renunțând la multilink. Restul au văzut ca publicul nu protestează și i-au urmat...sau ca Renault, n-au avut niciodată.

Preferabil e multilink zic eu, mai ales că nu se strica chiar atât de repede. La Alfa am schimbat brațe de suspensie pe față destule în timp ce spatele era din fabrica...și în stare foarte bună.

Pe mine mă irită când se adopta o soluție care are doar scopul reducerii costurilor și e prezentată ca ceva avantajos pentru client când chiar nu e. Marketingul Mazda spune că noua suspensie e progres și că au venit cu scaune noi și anvelope speciale cu flancuri moi pentru un plus de confort. Tradus asta înseamnă că de fapt au mascat suspensia mai rigidă cu scaune mai comode și anvelope mai moi scutind niște bani cu asta. Și VW spuneau că plasticele tari odioase din T-roc sunt așa nu pentru reducerea cheltuielilor ci pentru a ajuta sistemul audio să se audă mai bine...cât timp publicul te crede poți spune orice laugh.gif

Apropo de anvelope, Mazda nu mai omologheaza în România decât anvelopele cu care a venit mașina în echiparea respectivă. Deci îți iei un 3 cu jantele pe 18 ale echiparii superioare, nu mai poți pune anvelope de iarna pe 16. Deși aceeași mașină în echipare inferioară vine cu 16". La cx5 la fel...a venit cu 19", nu mai poți pune legal de 17" deși mașina se vinde și cu așa ceva. Până acum erau în carte ambele variante...

This post has been edited by AndreiMR: 8 Apr 2019, 18:09


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 8 Apr 2019, 18:19
Post #1960


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Bravo Andrei. Ai explicat perfect mârlănia producătorilor.

Un singur avantaj la rigida. E mult mai ușoară și salvează zeci de kg, care înseamnă consum mai mic.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Apr 2019, 18:31
Post #1961


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Și mai compactă deci portbagaj mai mare.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Apr 2019, 20:10
Post #1962


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(AndreiMR @ 8 Apr 2019, 19:03)
În majoritatea timpului o semi-rigida e foarte ok. Mai ales dacă nu stai în spate. Însă un multilink e clar mai confortabil și pe virajele cu denivelări sta clar mai bine. Asta e, să mulțumim Vw că ei au venit primii cu semi-rigida pe golf &Co in ultimii ani, renunțând la multilink. Restul au văzut ca publicul nu protestează și i-au urmat...sau ca Renault, n-au avut niciodată.
*

Twist beam cu brate watt se comporta mai bine ca multe independente. Chiar si fara, reglata pentru tinuta de drum.
Majoritatea multilink sunt suspensii ieftine, asemanatoare cu cea de pe Duster. Costuri vs compromis. Hmmm .... Multilink sau double wishbones?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Apr 2019, 20:47
Post #1963


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu contest că decât un multilink prost mai bine o semi-rigida bine gândită. Numai ca la Mazda 3 ca a mea fix suspensia sau mai bine zis tinuta de drum au fost argumentul forte în favoarea ei. Nu exista o compactă normală, nu hothatch, cu suspensie mai bine reglata, la momentul respectiv. Singura cât de cât apropiată era Honda civic însă acolo direcția era o idee mai slabuta. Nici Focus nu era la nivelul ăsta, Focus 3 încă fiindcă nu apăruse actuala...cu semi-rigida și ea în variantele mai slabe. Nici măcar Giulietta și e o Alfa deci ar fi trebuit să îmi placă smile.gif Japonezii gandisera foarte bine suspensia și acum au trecut la o soluție de compromis. Îmi vine greu să cred că nu aș simți diferența. Altfel, înțeleg decizia și sunt convins că 99% din potențialii clienți nu dau 2 bani pe suspensia spate cât timp în 90% din cazuri nu ar simți diferență iar noua mașină vine cu îmbunătățiri majore la calitate, infotainment și NVH


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Apr 2019, 07:02
Post #1964


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pe vremuri la octavia 1 se furau farurile xenon, erau usor de extras si capota se deschidea imediat daca spargeai grila. gaura 4000 de lei. Cred ca acum o sa fie la fel cu astea xenon.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 May 2019, 09:30
Post #1965


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




La ~70k km Disco a hotarat ca vrea EGR nou. S-a aprins martorul Check Engine si diagnoza a aratat ca de acolo e problema. Dupa inlocuire eroarea n-a mai aparut deci aia a fost intr-adevar cauza. Culmea e ca nu era deloc colmatat, arata foarte bine, deci problema a fost probabil cauzata de partea electronica. Am mai citit pe forumuri de cazuri de Disco Sport si Evoque cu problema asta, se pare ca e ceva relativ comun. Evident, a tinut cat garantia dar nu mult peste smile.gif

Am trecut de 13k km si cu 3ul, am facut in weekend o plimbare pana la Brasov. Mers normal, plimbare prin Brasov (SS dezactivat, ca intotdeauna), mers si mai alert pe serpentine pe unde permitea drumul, o urcare spre Poiana ceva mai in forta, ceva depasiri deci au fost cateva situatii in care masina a vazut 6000 rpm. Consumul calculat de la plin la plin pentru plimbarea asta, cu benzina de 100, a iesit 6l/100 km. N-am resetat CB inainte ca sa vad si viteza medie, din pacate.

Ziceam mai demult ca nu ma multumeste sistemul de climatizare de la masina asta si ca mi se pare ca tine cont doar de senzorul de exterior...din nou m-am lovit de problema asta. Afara era soare deci in masina a crescut rapid temperatura, insa fiind totusi zona montana, temperatura la umbra nu era chiar mare. Senzorul de temperatura exterioara imi arata 15 grade, insa in masina era extrem de cald. Lasata de capul ei pe Auto si 20 de grade, masina baga aer cu un debit foarte mic si destul de caldut. Am trecut sistemul de pe AC Eco pe AC normal, s-a simtit o usoara imbunatatire, insa nu semnificativa. Asa ca sunt 2 chestii de facut in privinta asta. La revizia care urmeaza in maxim o luna, trebuie sa ii pun sa verifice ce se poate verifica, sa nu fie la mine vreo eroare pe undeva. Ma gandesc fie la senzorul de interior care citeste balarii, fie la vreo eroare de soft, fiindca pe manual AC functioneaza fara probleme, face frigider in masina daca vrei.

A doua chestiune e ca va trebui sa ii pun folie inchisa pe geamurile spate si luneta, si sa vedem ce solutie de folie transparenta cu protectie solara gasesc pentru parbriz. Fiindca in afara de sistemul de AC automat care are o programare ciudata, geamurile nu protejeaza deloc de soare, te incingi prin ele ca in vechile Dacii. Citisem pe forumul marcii plangerile legate de AC si de geamuri, stiam de ele...dar sincer, cum nu imi place sa fac foarte frig in masina, nu ma gandeam ca vor fi deranjante. Se pare ca m-am inselat. Odata cu folia spate, va trebui sa montez si senzori de parcare spate, si am gasit si o camera de reverse la chinezi, e plug&play si costa o fractiune din pretul uneia de la reprezentanta...fiindca geamuri inchise la culoare si nicio asistenta la parcare cred ca nu sunt o placere noaptea smile.gif In rest, masina e foarte ok, si in continuare cred ca am luat cea mai buna decizie in bugetul pe care il aveam...nu cred ca as fi fost mai multumit cu altceva. Si sotia e incantata de masina, ceea ce e important...tinand cont ca ea insista mai degraba catre Honda Civic, si ea a mers mai mult cu masina. Dupa ce i-am aratat problemele cu care se confrunta posesorii de Civic, cu ulei diluat si revizii de facut la 6k km, s-a bucurat ca n-am ales Honda



--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 May 2019, 09:40
Post #1966


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.897
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




masina nu are senzor de insorire? si clio symbol avea....
Folia de PVb a parbrizului are proectie solara, nu mai lipi altceva pe el ca nu e legal.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 13 May 2019, 10:01
Post #1967


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Incearca cu Llumar verde. Eu de-aia am avut pe Corsa si pe Citroenul vechi si am fost foarte multumit. Cand zic "verde", nu-ti imagina ca e firul ierbii, uita-te putin la jurnalele de bord cu cele doua masini si o sa vezi before&after.
E folie premium, costa ceva mai mult insa merita.
Edit: am trecut repede in revista topicul cu broasca aia mica, n-am gasit poze cu folia verde sad.gif
La Citroenul ala rosu, in schimb, da.

This post has been edited by Bwwlan: 13 May 2019, 10:07


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2019, 10:12
Post #1968


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu sunt foarte multumit de Llumar AIR 80. Si asta costa ceva dar dupa 5 ani e impecabila.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 May 2019, 10:12
Post #1969


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(einstein1984 @ 13 May 2019, 10:40)
masina nu are senzor de insorire? si clio symbol avea....
  Folia de PVb a parbrizului are proectie solara, nu mai lipi altceva pe el ca nu e legal.
*



Trebuie sa aiba, insa e clar ca ori algoritmul e programat sa tina cont prioritar de senzorul de exterior, ori senzorul din interior nu functioneaza ok...fiindca doar pe Auto e problema. Nu stiu ce folie cu protectie solara are parbrizul asta, dar in mod cert nu e eficienta.

QUOTE(Bwwlan @ 13 May 2019, 11:01)
Incearca cu Llumar verde. Eu de-aia am avut pe Corsa si pe Citroenul vechi si am fost foarte multumit. Cand zic "verde", nu-ti imagina ca e firul ierbii, uita-te putin la jurnalele de bord cu cele doua masini si o sa vezi before&after.
E folie premium, costa ceva mai mult insa merita.
Edit: am trecut repede in revista topicul cu broasca aia mica, n-am gasit poze cu folia verde  sad.gif
La Citroenul ala rosu, in schimb, da.
*



Mersi. O sa intreb la un atelier care pune folii, stiu ca mai pusese cineva cu Mazda folie pe parbriz, fix din cauza asta...a caldurii care trece prin el. Nu se vedea deloc ca e folie pusa, deci n-ar trebui sa fie o problema.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2019, 10:15
Post #1970


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ai grija ce pui pe parbiz: foliile sunt polarizate si cu ochelari polarizati se vede cam aiurea.

Eu vad cam dubios pe geamurile laterale cand port ochelarii de soare.

Pe parbiz nu am folie (are parbrizul din fabrica una nepolarizata).


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 May 2019, 10:17
Post #1971


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da, e de tinut cont, ochelari de soare folosesc foarte des.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 May 2019, 10:21
Post #1972


-


Group: Members
Posts: 21.832
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 May 2019, 11:15)
Eu vad cam dubios pe geamurile laterale cand port ochelarii de soare.
*
La ce te referi? Ca se vad un fel de 'buline' pe suprafata geamului?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2019, 10:51
Post #1973


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Fix asa.

Am de pus si la Honda folie si vreau sa merg tot pe AIR80 doar ca la atelierul unde am montat la Leguma, AM Customs Crangasi cer 1400 lei (1000 lei laterale spate+luneta si 400 lei fata) comparativ cu Detail PROTEKT unde cer 950 lei (650 lei laterale spate+luneta si 300 lei fata). Practic cei din Crangasi cer 50% in plus, calitatea fiind excelenta (si folii si montaj dupa 5 ani). Stiti ceva de Detail PROTEKT?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clamba
post 13 May 2019, 12:10
Post #1974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 8 May 14
From: Bucuresti




Am pus eu la Detail Protekt Air Blue80 pe geamurile față. Cea din stânga (care stă mai toată ziua în soare) are o crăpătură pe ea. Io zic că am fost atent și n-am atins-o cu haine/rucsac. In rest montaj ok, punctuali, serviabili. Aș repeta colaborarea cu ei pt înlocuirea acelei folii și un parasolar pe parbriz.. parcă nu l-aș acoperi pe tot, să nu mă prindă la ITP. Oricum, cele de pe față n-au ieșit în evidență la ITP la MV.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer K9K 836 2013
ex Renault Twingo D4F 702 2002
ex Corsa C Z14XEP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 May 2019, 12:38
Post #1975


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Mie la detail protekt mi au cerut 400 pt parbriz. Air 80.

Dar cum l am ciobit ... nu am mai pus.....

Restul...adica toate 7 ..350 lei...suntek blush.gif


Le...mutley si a pus folii la ei...vezi topic la sss.

La mine le au vazut pe fata..la itp...mi a zis ceva de amenda...i am aratat un cartonas primit pt folii cu ce s a montat...si asta a fost. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by wolfin: 13 May 2019, 12:46


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2019, 13:07
Post #1976


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Folie crapata, vazut la ITP ... Eu la Laguna am dat geamurile jos cand am pus folia ... hmmm ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 13 May 2019, 14:55
Post #1977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Si eu am patit aceeasi chestie la Mazda 3, chiar azi. Pe la ora 9:30 erau doar vreo 16 grade afara, dar inauntru era cald din cauza ca batea soarele.
Aerul conditionat pe auto batea prea slab, a trebuit sa reglez temperatura pe 16 grade si sa setez manual pe ventilatie mai mare, ca sa functioneze asa cum vroiam.

Am montat si eu camera video de marsarier after market, e plug&play si merge OK.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 May 2019, 15:21
Post #1978


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da, cu AC-ul...se pare ca "asa face toate". Am intrebat si pe forumul celalalt, se pare ca si la Mazda6 apare acelasi fenomen.

Camera de care ai pus? De la chinezi sau de la mexicani? Imi poti da si mie linkul cu ea? Am vazut ca au mai comandat persoane camere de la chinezi si unele necesitau ceva adaptor fiindca erau de 6V nu de 12, in timp ce altele functionau direct.

M-am uitat si de senzori...am gasit asa ceva:

https://www.autopieseonline24.ro/valeo/12781067


A folosit cineva senzori Valeo, pe care sa ii si vopseasca? Vad ca scrie la specificatii ca se pot vopsi...

This post has been edited by AndreiMR: 13 May 2019, 15:22


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 13 May 2019, 15:39
Post #1979


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Camera este aceasta: https://www.aliexpress.com/item/Sinosmart-I....303c25f886ozza

Eu am cumparat-o de la un coleg de forum care a avut dauna totala, pentru ca nu am vrut sa astept pana ajunge din China. O am montata de vreo 3 luni si functioneaza OK.

LE: Din cate am inteles, camera functioneaza si pe 6V si pe 12V.
LLE: Mai trebuie cumparat si un adaptor, cred ca asta: https://www.aliexpress.com/store/product/SI....28d51be0skjtWC
Ambele apar si pe formul mazda in topicul dedicat.

This post has been edited by testike: 13 May 2019, 15:41


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 May 2019, 15:44
Post #1980


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.820
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




E bine, pe-asta vreau sa o comand si eu smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
78 Pages « < 64 65 66 67 68 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 22:09
Dacia