Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme la ambreiaj, tine foarte jos si ramane cuplat, blocat la podea

bogdan_dbm
post 31 May 2017, 17:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 July 16




Salutare!
Astazi cand am ajuns acasa, noroc ca m-a lasat chiar in parcare la bloc, am constatat ca pedala de ambreiaj ramanea blocata jos si trebuia sa o ridic cu piciorul si dupa ce o ridicam mergea normal de 2 -3 ori dupa care ramanea iar blocata la podea. Daca bagam in treapta 1 si dadeam drumul la ambreiaj tinea foarte jos, nici nu apucam sa ii dau drumul bine ca si pleca masina. De asemenea, daca tineam ambreiajul calcat dupa ce bagam in viteza, incepea sa plece masina de pe loc cu ambreiajul calcat la maxim si nu mai iesea din viteza.
Ce ar putea fi? A mai avut cineva problema asta?
Ambreiajul cand se uzeaza stiu ca patimeaza, tine foarte sus....la mine e invers.
Ma gandesc ca ar putea fi din pompa sau sa fi pierdut lichidul.


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marianssg
post 31 May 2017, 17:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 25 February 08
From: Piatra Neamt




acelasi lucru l-am patit si eu, problema fiind conducta de la ambreiaj cea care intra in cilindrul ambreiaj(are pe ea un fel de manometru/ciuperca) si mi-a pierdut lichid de frana pe acolo, e pozitionata in partea dreapta cum te uiti la motor daca nu ma insel. uite o poza cu ce am schimbat eu. aceleasi simtome le-am avut: pedala moarta la podea, cu ambreiaju calcat ea tot pleca de pe loc-ramanand cuplata cutia de viteze


poti trage un ochi aici:
http://www.reno.ro/Conducta-Alimentare-Amb...52-t221555.html

This post has been edited by Marianssg: 31 May 2017, 17:50

Attached thumbnail(s)
conducta_ambreiaj_renault_megane_2_an_2005_2009_7c0ad32fd5ea82051d_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 99.39k ) Number of downloads: 301


--------------------
Renault Megane II 2006 privilege
1.5 dci 74kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dbm
post 31 May 2017, 17:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 July 16




QUOTE(Marianssg @ 31 May 2017, 17:47)
acelasi lucru l-am patit si eu, problema fiind conducta de la ambreiaj cea care intra in cilindrul ambreiaj(are pe ea un fel de manometru/ciuperca) si mi-a pierdut lichid de frana pe acolo, e pozitionata in partea dreapta cum te uiti la motor daca nu ma insel. uite o poza cu ce am schimbat eu. aceleasi simtome le-am avut: pedala moarta la podea, cu ambreiaju calcat ea tot pleca de pe loc-ramanand cuplata cutia de viteze
*



Am inteles. Cat te-a costat? Se schimba greu? A trebuit dupaia sa aerisesti instalatia? Unde are rezervorul de lichid?


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marianssg
post 31 May 2017, 17:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 25 February 08
From: Piatra Neamt




Undeva la 300 lei acea conducta, mie efectiv nu mi-a schimbat decat acea "ciuperca" care are o siguranta metalica- deoarece ea era stricata ,conducta fiind buna,se schimba in doua minute piesa buclucasa, dupa mi-a aerisit instalatia prin metoda "dat pedala" cu capacul scos de la rezervorul lichidului de frana pentru ca atat franele si ambreiajul folosesc acelasi lichid de frana


Operatiunea am facut-o acum vreo 7 ani cand eram pe langa cu problemele auto,abia ce cumparasem masina, si am facut schimbul la service, a durat cu totul 15-20 minute

This post has been edited by Marianssg: 31 May 2017, 17:58


--------------------
Renault Megane II 2006 privilege
1.5 dci 74kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dbm
post 31 May 2017, 18:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 July 16




QUOTE(Marianssg @ 31 May 2017, 17:55)
Undeva la 300 lei acea conducta, mie efectiv nu mi-a schimbat decat acea "ciuperca" care are o siguranta metalica- deoarece ea era stricata ,conducta fiind buna,se schimba in doua minute piesa buclucasa, dupa mi-a aerisit instalatia prin metoda "dat pedala" cu capacul scos de la rezervorul lichidului de frana pentru ca atat franele si ambreiajul folosesc acelasi lichid de frana
Operatiunea am facut-o acum vreo 7 ani cand eram pe langa cu problemele auto,abia ce cumparasem masina, si am facut schimbul la service, a durat cu totul 15-20 minute
*



Am inteles...ok. mersi mult!


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 1 Jun 2017, 07:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




15-20 min. dureaza schimbul conductei si aerisirea. Ca sa ajunga acolo, mecanicul a lucrat cca. 1,5 ore la dezansamblare/ansamblare la: scos baterie, scos tava baterie, scos contactoare la cele trei calculatoare, scos carcasa filtru de aer, scos conducte aer alimentare filtru si invers la montare. La mine curgea pe la o-ringul de la ciuperca. Au comandat conducta dupa VIN-ul masinii, au adus-o dupa 2 saptamani, cu ciuperca montata. Cost cu manopera 330 lei conducta si 130 lei manopera. Timp de lucru-cca. 2 ore. Prima manifestare a fost aprinderea imdicatorului de lipsa lichid de frana (de unde se alimenteaza si ambreiajul). Am constatat curgerea pe bara de torsiune dreapta unde a dizolvat si vopseaua. Ideea este ca scurgerea are loc numai cand se apasa ambreiajul.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dbm
post 11 Jun 2017, 14:33
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 18 July 16




Am rezolvat si eu...la mine a fost rulmentul de presiune. O gramada de bani...mai ales manopera, ca pana se ajunge la el trebuie dessfacuta jumate de masina 😐


--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:38
Dacia