Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scenic II 2.0dci

mafone
post 15 Nov 2007, 17:09
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Salut, sunt destul de nou pe forumul asta, si as avea o intrebare, am in plan achizitionarea unui Renault Scenic Privilege 2.0dci. Are cineva modelul asta, sau cunoaste cineva? M-ar interesa cateva informatii despre el. Nu vreau sa-l cumpar de aici (din cate stiu nici nu se aduce), vreau sa-l iau din Franta, cu cateva imbunatatiri (trapa, Xenon, si inca cateva optiuni), la pret fiind undeva pe la 23000 de euro (cu un discount in jur de 5000 de euro).


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 15 Nov 2007, 17:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Ce pot sa zic e ca nu am vazut pana acum vreun Scenic II 2.0 dCi. In schimb poti sa citesti in topicul legat de Laguna II, unde cu siguranta vei afla mai multe despre aceasta motorizare, care din cate stiu eu este una foarte buna si pe masura masinii, oferindu-i un plus de sportivitate.
Motorizarea de 2.0 dCi este oferita la noi pe Laguna II Luxury, dar s-ar putea sa ma insel.
Am vazut pe siteul de la Reno din Franta ca ai optiunea si de FAP, in traducere libera Filtru Activ de Particule, dar va urca in pret totalul masinii.
In rest ce sa zic, asteptam cu nerabdare inca un posesor de Scenic II biggrin.gif.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 15 Nov 2007, 18:18
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




La ei este in multe echipari, eu o cumpar printr-un site care ofera discounturi auto-ies.fr si, dupa ce am conversat cu ei pe mail, am obtinut un discount de 22%. Masina ar fi pe stoc, si, din momentul comenzii pana la livrare (undeva in jurul Parisului), ar dura cam 8 zile. Problema este sa fac rost de banii respectivi, ca masini sunt biggrin.gif. Eram curios daca a condus cineva un Scenic cu motorizarea asta. Am vrut sa-mi iau initial o Laguna III break, insa pretul este mult mai mare si trebuie sa mai astept ceva.....


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 16 Nov 2007, 09:09
Post #4


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




23.000 ? Mi se pare super bun pretul, esti sigur ca e doar atat ?

Oricum, motorul este foarte haios, eu am condus o Laguna III 2.0 dCi... Pesemne ca Scenicul e o idee mai greu dar oricum se va misca excelent, am condus 1.9 dCi Scenic si mergea frumos, 2.0 dCi trebuie sa fie vis (9.4 secunde pentru 0-100, suna bine) smile.gif

Si cu optionalele alea, va fi wub.gif

Bafta la achizitie.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 16 Nov 2007, 16:00
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




2 prises 12V sur pare-close arrière 3 appui-tête type "virgule" sur sièges AR
3 sièges AR séparés, amovibles et coulissants ABS avec répartiteur de freinage et assistance au freinage d'urgence
Aide au parking AR Airbags frontaux conducteur et passager adapatifs
Airbags latéraux AV tête-thorax Airbags rideaux
Allumage automatique des feux de détresse Allumage automatique des feux
Allume-cigare Antenne courte de pavillon
Anti-démarrage par transpondeur Appuis-tête AV à protection rapprochée
Appuis-tête AV à réglage confort Bacs de rangement intégrés dans les panneaux des portes
Boîte à gants de 17 litres éclairée et réfrigérée Carte Renault
Carte Renault Mains libres Ceinture AR centrale dynamique à 3 points
Ceintures de sécurité AV 3 points, avec double prétensionneur et limiteur d'effort Ceintures de sécurité AR latérales 3 points, avec double prétensionneur et limiteur d'effort
Cendrier nomade Climatisation régulée
Condamnation automatique des ouvrants en roulant Console centrale fixe
Contrôle dynamique de conduite (ESP + ASR + contrôle de sous-virage) Direction à assistance variable
Dossier siège passager AV rabattable Eclairage compartiment AR
Eclairage d'accompagnement extérieur Eclairage de l'habitacle temporisé
Eclaireurs de sol intégrés dans les portes Emplacement porte-canettes sur console centrale AV
Essuie-glace AR "intelligent" Essuie-glace AV automatique à capteur de pluie
Essuie-lave-glace à 2 vitesses et intermittence variable Frein de parking assisté
Indicateur de température extérieure Jantes alliage "Kubéra" 16"
Miroir de communication intérieure Miroirs de courtoisie éclairés
Ordinateur de bord Pare-soleil conducteur et passager avec miroir de courtoisie
Poignées de portes chrome satiné Poignées de portes et rétroviseurs ton caisse
Prise 12V Projecteurs à double optique
Projecteurs antibrouillard Radio 4x15W CD, RDS, codé, avec satellite de commandes au volant
Radiosat 4x15W CD avec lecture MP3 Range lunettes pour conducteur
Rangements central coulissant avec accoudoirs intégrés Rangements fermés sous accoudoirs de portes AV
Recyclage de l'air Réglage lombaire
Régulateur limiteur de vitesse Réhausse passager
Rétroviseur intérieur électrochrome Rétroviseurs extérieurs électriques dégivrants
Rétroviseurs extérieurs rabattables électriquement Roue de secours tôle
Sellerie cuir et tissu Siège centrale de 2ème rangée sur glissières
Siège conducteur réglable en hauteur Sièges arrières latéraux recentrables
Sièges latéraux AR sur glissière Spot de lecture conducteur et passagers AV/AR
Système de fixation ISOFIX pour sièges enfants aux places latérales AR passager AV Système de surveillance de la pression des pneus
Tablettes type aviation au dos des sièges AV Tiroir de rangement sous siège passager AV
Trappe dans passage de roue AR gauche Vitres et pare-brise teintés
Volant et pommeau de levier de vitesses en cuir Volant réglable en hauteur et en profondeur

Astea sunt standard + optionalele:

Lunette AR ouvrante 177 €
Peinture métallisée ou nacrée 354 €
Radiosat 4x15W CD avec lecture MP3 et changeur 6 CD en planche de bord 316 €
Toit ouvrant panoramique en verre électrique 624 €
Tatouage antivol + carte club privilège
110 €

Si totul ajunge la :
Prix catalogue 29 860 €

Remise 23,00 %

Prix remisé 23 102 €

Prix des options 0 €

Mise en route :
WW, plaques provisoires, carburant, préparation 265 €



Votre tarif T.T.C. 23367 €

Optiunile sunt deja incluse in pret, fiind un automobil pe stoc. Ramane sa ma hotarasc.



--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 16 Nov 2007, 17:14
Post #6


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu zic ca nu mai ai ce sa te mai hotarasti, suna prea bine smile.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Nov 2007, 17:27
Post #7


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Ai verificat daca nu pierzi garantia pentru ca il aduci in Romania?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafone
post 16 Nov 2007, 18:05
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 15 November 07




Este garantie internationala. Nu cred sa fie probleme. Oricum, din cate stiu, motorizarea asta nu o aduc pentru ca le e frica , ca nu se va vinde. Si chestia ca s-ar pierde garantia, n-ar avea temei, din moment ce, Laguna II care avea acelasi motor, s-a vandut fara probleme aici. Chestiile alea ca nu e motorina buna la noi, este o galusca, pe care o arunca si cei de la Toyota pentru Aurisul de 2.2 D-cat 177cp, de fapt, pretul ar iesi prea mare si nu ar fi multi doritori. De Aurisul de 177cp am intrebat eu tot in Franta, daca-mi pierd garantia daca-l iau in Romania, si dupa ce a facut ochii mari la mine si a schitat un zambet, crezand ca glumesc, dealerul mi-a zis ca nici vorba de asa ceva, de aia se numeste garantie internationala...... Este posibil ca galusca cu motorina sa se serveasca si in cazul motorizarii de 175cp de pe Laguna III . Pacat, pentru ca, din cate am inteles, pe Laguna 2 mergea super. Iar pe M II este o bomba, un contracandidat la Octavia RS TDI (care , din cate am citit, este o masina problematica din cauza filtrului de particule care face probleme foarte mari, asta este si unul din motivele pentru care nu m-am orientat spre RS, pe care-l gasisem tot la 23000 de euro, full, nu chel cum este la noi). Pacat ca nu l-au pus si pe Scenic, pentru ca l-as fi cumparat, chiar daca mai trebuia sa mai stau cateva saptamani sa mai strang bani. M-am uitat, si pe Megane nu exista decat pe bicorp varianta dci de 175cp. Dar motorizarea de 150cp exista si pe berlina, tot asa, ma intreb de ce nu se aduce si in Romania.
O sa stau saptamana asta sa ma gandesc daca iau Scenicul asta sau altul (mai au cateva pe stoc, cu diferite echipari).
Stie cineva, sistemul acela Carminat este bun?
Si nu stiu cum arata jantele Steppe si Luxor de 17" , are cineva poze cu ele, sau un link?


--------------------
Renault Scenic Conquest 1.9 130cp Orange Cayenne 2008 4 iulie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 18:44
Dacia