Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema inlocuire cablu ambreiaj Clio 1.5 DCI, cablu ambreiaj renault clio

leitoxp
post 29 Jun 2017, 16:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 August 15




Salut,

Miercuri am fost la service pentru a schimba cablul ambreiaj deoarece cel vechi "agata", nefiind schimbat niciodata, mai exact din 2005. Dupa schimbarea cablului de ambreiaj am fost nevoit sa plec pana in Militari iar acesta a sarit din prinderea pedalei de ambreiaj undeva la jumatea drumului. A fost nevoie sa las masina acolo si sa o iau pe platforma a 2-a zi.
Am dus-o la service iar mecanicul a constatat ca acesta (cablul) nu are nici o problema si este identic cu cel care a fost pe masina iar recomandarea lui este sa schimb ambreiajul deoarece pedala de ambreiaj se apasat greu, ambreiaj schimbat la inceputul anului 2016, bine, recunosc, pedala de ambreiaj este destul de tare la apasat, asa este de cand am schimbat ambreiajul.
Intrebarea mea este cum cablul cel vechi nu a sarit niciodata din prindere iar cel nou sare,capetele de prindere fiind identice ?
Trebuie facut vreun reglaj anume?

Multumesc,


--------------------
Renault Clio 2005 - B-176-TEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 29 Jun 2017, 17:15
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Ai vazut si tu ca sunt identice ? zic si eu... zilele trecute am schimbat antigelul le-am lasat masina cand am luat-o era la nivel ajung acasa dupa 5km nivelul sub minim( nu facuse aerisirea calumea) sa fac spume nu alta.Incompetenti...cum sa schimbi ambreiajul din cauza cablului?! E clar ca daca cel vechi nu sarea si cel nou sare ceva nu e la fel.

This post has been edited by andutu: 29 Jun 2017, 17:16


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 29 Jun 2017, 17:26
Post #3


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Cred ca nu l-a prins bine de pedala. Capatul metalic dinspre pedala este patrat sau hexagonal, nu mai retin exact, se prinde intr-un anumit fel de pedala.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 29 Jun 2017, 18:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Salut!
Daca sistemul de prindere este ca la majoritatea Reno-urilor ce au comanda ambreiaj-ului pe cablu,recte furca de ABS sau ce s-o mai folosi iar montajul cablului a fost defectuos e foarte posibil sa se fi rupt o ureche a sistemului...
Nu poti sa vezi daca pedala e intacta,in locul unde se prinde cablul?Se vede imediat daca este o neregula.


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:18
Dacia