Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ungaria

asarban
post 30 Oct 2003, 15:48
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Aici postati informatiile, impresiile despre Ungaria

Va raspund eu la faza cu autostrazile la unguri ca tocma am fost. Nu e vorba ca asa e legea, ci de altceva: cea care se plateste este privata, cele la care trebuie vignieta sunt de stat. Face sens, nu e aberant. Aberant e pretu, daca pui cap la cap pretu vignietei si al platii la ghiseu, pt. dus intors ca sa strabati ungaria iesi la 14 (vignieta) + 10 + 4 + 10 + 4(ca exista 2 puncte de plata pe autostrada aia privata, unu unde costa 10 euro si unde unde costa 4) = 42 euro. Si asta pt. vreo 400 de km. Enorm. Fata de slovaci unde platesti o vignieta de 10 zile cu 3 euro sau cehi unde costa 5 euro. Insa vreau sa va spun ca se simte totusi aceasta diferenta de bani. Sunt brici autostrazile in ungaria, nici nu se pot compora cu autostrazile din cehia sau slovacia unde iti face masina ca pe bucuresti-pitesti. Vorbesc serios, se vede ca banii luati sunt investiti si nu deturnati. Bravo ungurilor pt. asta. Mi s-au parut mai bune si ca in Germania, sincer.


________________
copyright ashu

--------------------------------------------------------------------------------

AL a scris:

4. autostrada:
-Ungaria: aprox 2500 HUF/10 euro pana la Budapesta (plata cu bani) si 3200 HUF/13 euro vigneta necesara pentru restul autostrazilor din Ungaria, valabila 10 zile (pentru 4 zile e 1800 HUF).



Vezi ca te-au cam furat in Ungaria la vigneta... Pe 10 zile costa exact 1900HUF, iar cea de 4 zile e cam 900HUF

________________
copyright Money Talks!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Oct 2003, 16:20
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Ca tot s-a vorbit despre vigneta in Ungaria.

E valabila pe M1 (Budapesta - Viena, pina la granita), M7 (Budapesta - Balaton) si M3 (Budapesta - Miskolc si mai nou se intreapta si spre Debrecen). Cel mai ieftin este sa o platesti in forint si NU in euro. Pe 10 zile costa 1900 forint. Exista si pe o luna, dar atentie, nu e valabila pe 30 zile, ci pina in 5 ale lunii urmatoare. Nu stiu cit costa cea pe o luna, dar miercuri ma pot informa daca sint doritori. Oricum e cam 10 euro (dar platit in forint!), deci mult mai putin decit cea de 10 zile platita in euro.

Asta vara a fost si vigneta de 4 zile, a costat 1000 forint.

Atentie de unde cumparati vigneta, pentru ca altfel te fura vinzatorii. Adica iti da o vigneta de 10 zile si te incaseaza pentru una de o luna. Eu am patit-o o data icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 30 Oct 2003, 16:22
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Aviasol a scris:
Am fost cateva zile si la Budapesta si am stat la Ibis langa Gara de V (Nugoty). Nu am fost impresionat placut de Ungaria.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Oct 2003, 16:23
Post #4


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Apropo de autostrazile din Ungaria: nu opriti pe autostrada la semnele nimanui!!! )evident, cu exceptia... politiei icon_mrgreen.gif) Au fost cazuri de jaf facut asupra celor ce au oprit. Iar astfel de hoti pe autostrada sint cam 90%... romani icon_evil.gif si in special tigani de ai nostri! icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 30 Oct 2003, 16:34
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Marty a scris referitor la hotelul Ibis din Budapesta, cel de langa Gara

A/C putea de abia puteai sta in camera, camera in sine emana un miros destul de nasol, hotelul era amplasat la capatul liniei de tramvai (scandal asigurat). Despre restaurant numai de bine, cu exceptia faptului ca ne-au obligat seara sa luam ce mincare vroiau ei.... si au vrut o mincare veche de 2-3 zile. Dimineata insa, a fost mai mult decit OK !

Money Talks a scris:

Vigneta o poti lua dupa ce treci vama din Austria, la prima benzinarie (cam 500m de la vama). Atentie daca faci acolo plinul!!! Vinzatorii sint unguri si te fura de nu te vezi! Mie o data mi-a dat cu 2 euro!!! mai putin rest! Nu am verificat decit in masina, noroc ca nu platisem eu acea benzina De atunci platesc numai cu cardul acolo. Asa NU te poate fura

PS. Sa nu crezi ca daca faci plinul in Ungaria, inainte de vama, scapi mai ieftin E mai indicat sa umpli in Austria, in general e mai ieftin si oricum ai nevoie de euro cind mergi acolo

Money Talks a scris:

patratel a scris:

oricum ma gandeam sa evit nadlacu avand in vedere ultimele manevre cu camioanele, asa ca in cel mai probabil caz voi trece prin oradea. asta e intentia, deocamdata... mi-ar fi de mare folos daca mi-ai spune cum si pe unde...



Sa o luam babeste Iti descriu drumul pe care il parcurg eu, de cind am descoperit cum se ajunge pe M3 repede.

1. sper ca pina la Oradea stii sa vii Acolo te uiti dupa Bors (e vama), daca vii dinspre Cluj, e semnalizat foarte bine. Din Oradea la Bors sint cam 11 km. De cind iesi din Oradea si pina la vama sint benzinarii girla, nu ai cum sa le ratezi. OMV e altundeva, nu chiar in drum, deci daca nu cunosti Oradea poti alimenta la Shell. Au benzina foarte buna si e la vreo 500m de vama, pe dreapta cum mergi.

2. Ai trecut vama si mergi pina la Berettyoufalu (la vreo 30km). Acolo mergi spre Debrecen (vreo 30km). Drumul spre Debrecen este la un sens giratoriu, la care tu o iei dreapta (inainte e Budapesta, daca vrei o poti lua acolo).

3. In Debrecen tii drumul principal (are minim 2 benzi) mult (treci calea ferata si mai mergi), vreo 10-15km. Ajungi la un moment dat la o intersectie semaforizata, unde inainte e un spital (si drum inchis), doua benzi o iau la stinga si o banda la dreapta, in directia Miskolc/Polgar. Cred ca scrie Polgar. Tu o iei spre Miskolc/Polgar acolo. Ca sa fii sigur, de cum intri in Debrecen urmaresti drumul 35. Vezi ca pe un pod peste calea ferata ai la un moment dat o iesire spre Miskolc si una spre Budapesta. Nu o lua pe acolo! Mergi drept pina ajungi la intersectia de care ti-am spus (dupa vreo 7-8km). nu stiu cum e drumul anterior, deci daca o iei pe acolo, te descurci singur.

4. Dupa ce ai luat-o pe drumul de Miskolc mergi pina o sa vezi mare si clar intrarea pe autostrada. Nu ai cum sa o ratezi, de acolo incepe. Pina acolo sint cam 50km. Poti in drum sa opresti la vreo benzinarie care scrie ca are vigneta si sa iti cumperi.

5. Intri pe autostrada si ajungi in Budapesta. Vezi ca sint 3 benzi, tu tine-o pe cea din mijloc. Mergi destul de mult (~10km), treci pe sub un pod si la un moment dat ai doua benzi care o iau dreapta si una care merge inainte. Trebuie sa iesi spre dreapta, dupa care treci pe un pod peste banda care merge inainte. Tii drumul ala mult (~15-20km) prin Budapesta, pina treci Dunarea. Dupa aia urmaresti Viena (Becs cum zic ungurii), eventual M0 sau M1.

6. Intri pe M1 Viena si gata.

PS. Drumul descris e poate putin mai lung (~470km). La un mers moderat (legal) consumul e in jur de 6.7, deci la ~500km trebuie sa iti ajunga benzina. Daca nu, sa ai ceva forinti sa iei vreo 4-5l (~1000 forint). Vigneta o platesti tot in forint si e 1900 pe 10 zile si vreo 3000 pe o luna, valabila pe M1+M3.

Valabile pana azi 30.10.2003

Szeged-Budapesta (M5) 2310+940 HUF

Vignieta valabila pentru:
M0 Centura Budapesta
M1 Budapesta-Viena
M3 Budapesta-Miskolc
M7 Budapesta-Balaton

10 zile = 1900 HUF
4 Zile = 900 HUF

Pentru alte informatii: www.autopalya.hu
pret=arak
Vignieta=matrica

_______________
thanks AL si Money Talks


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 30 Oct 2003, 19:56
Post #6


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




O observatie: Pentru M0 nu trebuie vigneta. Iar daca se vine de pe M3 si se merge pe M1 (sau invers) se trece prin centrul Budapestei si se ocoleste M0. E mult mai simplu si mai rapid.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 31 Oct 2003, 08:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




mie la benzinarie cand am intrat din Austria in Hu mi-au luat 1000 Huf pt vignieta de 4 zile :x cred ca m-au tzepuit cu 100huf icon_evil.gif dar asta nu a fost nimik fata de jecmaneala de pe autostrada care ducea in Rom (M5 parca)

pe mine Ungaria nu m-a impresionat cine stie ce. nici strazile in mod deosebit nici oamenii nici Budapesta..... Ce a fost coool de tot este ca undeva pe langa Balaton am oprit la un han unde sa mancam si surpriza....au venit niste tipe aproape goale si bine dotate la toate capitolele care ne-au servit la masa de nu puteai nici sa inghiti :shock: (cred ca fetele alea aveau o lista de servicii foarte lunga....)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 31 Oct 2003, 10:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




stie cineva ce este cu chestiile acelea puse in plicuri roz la stergatoare in budapesta?am acumulat cam 4 buc .sint amenzi s-au somatii de parcare desi eu aveam parcarea platita la automat!s-au poate faptul ca sint cetatean strain?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 31 Oct 2003, 10:11
Post #9


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Aviasol >> Nu mai retin daca e 1000 huf sau 900 huf vigneta de 4 zile. Ceea ce stiu e ca ACUM nu mai exista aceasta vigneta (acum 2 saptamini nu era). Iar in locul de care zici (imediat ce intri in Ungaria) NICIODATA nu te inseala.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 31 Oct 2003, 10:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




bai vezi ca e bule mare cu amenzile in hu daca nu achiti in 30 de zile nu mia calci in tzara niciodata!!! te da in consemn la frontiera. Asta o stiu de la mama celui mai bun prieten al meu care lucreaza la consulatu maghiar la buc. :oops: :| :?


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 31 Oct 2003, 10:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




pe hirtiuta scria numarul masinii inainte am avut o dsn acum am o scala diferenta de numar este de o cifra amenda am luat-o pe dsn sper ca nu ma opresc la vama cu masina noua ,am alt numar


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 11 Nov 2003, 14:08
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Pentru cei care se duc de revelion/craciun prin austria sau mai departe tracand prin Ungaria!
Aveti grija ca vecinii nostri vor sa le prezentati LANTURI pentru masina!
Cine nu are nu intra!
Asa ca sariti pe Metro, Cora, Carrefour, Sellgros!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 Nov 2003, 15:50
Post #13


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Aunul asta a fost asa numai in ianuarie, de prin 7, cind era zapada prea mare. Eu am trecut prin Ungaria in 6 ianuarie si, desi in Oradea ninsese noaptea aia de se facuse zapada de juma de metru, nu au cerut nici un fel de lanturi sau alte chestii.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 11 Nov 2003, 22:23
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




By the way. Benzina in Austria e cu ceva mai ieftina decit la unguri. La intrare te intreaba de trusa medicala, triunghiuri, set de becuri de rezerva si extinctor. Asta daca nu ai gura mare si vorbesti limba. De mine s-a luat unu la vama ca nu aveam chestiile astea, mi-a cerut 5 euro. M-am enervat si era sa-l bag undeva. M-a lasat sa trec. Cam asta e.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 Nov 2003, 22:39
Post #15


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
By the way. Benzina in Austria e cu ceva mai ieftina decit la unguri.


Pai eu de cind spun asta...
QUOTE
La intrare te intreaba de trusa medicala, triunghiuri, set de becuri de rezerva si extinctor. Asta daca nu ai gura mare si vorbesti limba. De mine s-a luat unu la vama ca nu aveam chestiile astea, mi-a cerut 5 euro. M-am enervat si era sa-l bag undeva. M-a lasat sa trec. Cam asta e.


CINE te-a intrebat? :shock: :shock: :shock: Si la intrarea UNDE? In care tara??? :shock: :shock: :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 11 Nov 2003, 22:43
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Pai la intrare in Ungaria dinspre Romania. Era la vama de la Cenad, linga Timisoara (adica 80 km). Era politia de frontiera din ungaria.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 11 Nov 2003, 22:44
Post #17


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Pe mine m-au intrebat ce-am lucrat in Elvetia? MI-au sugerat c-am fost la "dat cu shishu"..... era sa le darim baraca de nervi ce-mi facusera


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 Nov 2003, 23:51
Post #18


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




E ciudat ce spuneti voi... Mie in 7 ani nu mi s-a intimplat niciodata asa ceva. Si am fost in Ungaria de cel putin 100 de ori... Iar o data am trecut si pe la Cenad.

Si apropo, nici eu nu stiu ungureste...


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 12 Nov 2003, 03:22
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Au ungurii din politia de frontiera de la Nadlac o faza de cac*t in ei care ma super oftica. Iata despre ce e vorba:

-treci de vama romaneasca
-treci de vama ungureasca (fara mari probleme, rareori controale la bagaje)

Cind zici si tu ca "gata!", "s-a terminat cu balamucul!", nici in zece kilometri dupa vama e un omni-prezent control al politiei de frontiera ungare. Aici ti se imputa: trusa de prim ajutor, triungi, becuri de schimb, control la singe la bagaje plus, eventual, centura (inexistenta in cazul meu) a celui de-al treilea pasager din spate...
Daca nu indeplinesti una din conditiile de mai sus, incepe tiganeala si amenda/spaga de rigoare care e in functie de cit stii de bine ungureste si/sau marca masinii.
Mi se pare inadmisibil:

-ca la vama ungureasca sa nu fii informat (pliant etc) despre regula cu farurile aprinse non-stop si de celelate cerinte (trusa etc.)
-ca politia de frontiera ungara nu stie alte limbi de circulatie decit ungara si germano-maghiara (nici vorba de engleza, franceza, eventual romana)

In concluzie, dati-mi voie sa le f*t muma-n c*r de unguri pentru ca la citi draci mi-au facut cu circul lor de control, ar trebui sa cer la Strasbourg, in fata Curtii pentru Drepturile Omului, ca statul ungar sa imi plateasca psiho-terapie pe zece-cinspe ani...Mama lor de... :oops:


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 12 Nov 2003, 08:13
Post #20


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Din Austria in Ungaria si din Ungaria in Romania mie mi s-a vorbit EXCLUSIV romaneste! De ce sa vorbesc ce nu trebuie ca n-are sens. Ca m-a pus el sa ii arat tot ce aveam in bagajele din masina (daca statusem 18 luni plecat, va dati seama ca masina era full cu de toate) si ca mi-a zis ala ca am fost sa dau cu cutitu', asta e altceva!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 12 Nov 2003, 08:42
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




in ungaria la frontiera cu croatia am ramas surprins ca vamesul vorbea romaneste
apropo in ungaria este interzis sa folosesti proiectoarele noaptea pe linga faruri?pt ca pe mine m-au oprit de doua ori pt asa ceva


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 12 Nov 2003, 09:56
Post #22


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

Cind zici si tu ca \"gata!\", \"s-a terminat cu balamucul!\", nici in zece kilometri dupa vama e un omni-prezent control al politiei de frontiera ungare.


Ceea ce zici mi s-a intimplat si la Bors de vreo 2 ori. Am intrat in Ungaria si la vreo 5km m-a oprit politia. S-a purtat foarte frumos (intotdeauna politia s-a purtat asa de cite ori am fost oprit, indiferent de tara), mi-a cerut actele masinii in engleza (!) si dupa aia gata. Nu m-a intrebat nimic gen trusa prim ajutor, becuri de schimb :shock: sau triunghi reflectorizant. Nu mi-a facut nici control la bagaje. Nici nu m-am dat jos din masina.

Ceea ce e interesant e ca a oprit pe TOATA lumea, indiferent ca masina era de Romania, Ungaria, Germania, Italia, Austria etc.

Pentru mine e greu sa cred asa ceva. Daca nu as fi fost niciodata in Ungaria, as fi crezut. Dar asa... :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 12 Nov 2003, 11:02
Post #23


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.440
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




am un prieten care a fost acu' vreo 2 sapt in ungaria si a luat 3 amenzi de parcare ... pana acum nimic ciudat dar:
1. prima a luat-o in PARCAREA hotelului unde erau masini de toate natiile, el fiind cu singura masina cu nr de rom din parcare ... ia ghiciti cine a luat amenda ... NUMAI el (cu toate ca celelalte masini erau tot acolo, nu plecase nimeni)
2. langa un alt hotel, aceeasi poveste, sg masina cu nr de rom, sg amenda
3. tot in budapesta (ca si in cazurile 1 si 2) pe o stradutza cu case (unde dealtfel statea omul la cineva acasa), parcat masina in fatza casei, langa muuuuulte alte masini (cu nr de ungaria), a doua zi, surprize surprize in geam, alta amenda ... si de data asta tot el a fost singurul care a incasat-o

in rest omul a avut doar cuvinte de lauda despre drumetie (inclusiv drumurile) ... aaa si era sa uit, a mai avut 2 problemutze:
1. aia kiar nu stiu engleza si e f amuzant sa incerci sa te intelegi cu ei
2. la vama, vamesul nu a vrut sa-l lase sa intre pt ca nu avea revizie la masina. Doar ca masina era un Clio pe care omul il luase in urma cu 2 saptamani (evident noua masina !!!). S-a certat cu vamesul dar degeaba, a trebuit sa deschida portofelul si sa cotizeze la economia neagra a ungariei si nu cu 10 euroi cat a vut omul meu sa dea ci cu hartia de 20 pe care o vazuse vamesul in portofel in timp ce urla la amicul meu "MULT PUTZIN, MULT PUTZIN !!!"


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 12 Nov 2003, 11:54
Post #24


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Shef!
Hai sa o luam mai incet!
Aia care parcau masinile in fata caselor aveau ceva in plus fata de romanasul nostru: plateau pentru asta!
Romanasul nu asa ca ...
Vezi ce a scris Al despre parcarea in Budapesta!
Faza cu vamesul nu o cred ca si eu am iesit cu masini noi si nu a zis nimeni nimic!
Cred ca avea el alta hiba si de aia!
Spaga IN vama nu se ia/da!
La cativa km poate!
Langa hotel aceeasi problema, nu se parcheaza decat in spatiile amenajate ca atare, adica nu unde i se scoala romanasului fericit ca nu vede statioanrea interzisa!
Esti sigur ca platise parcarea la hotel?

Eu am bagat de seama ca majoritatea romanasilor care "scapa" peste granita devin brusc "zmecheri" care sunt ferm convinsi ca nimeni nu le poate face nimic ca ei sunt urmasii lu' Decebal si Traian!
Asa ca...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 12 Nov 2003, 14:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




are voie politia de frontiera sa te controleze la bagaje? din cate stiu io nu?!? foarte ciudat.. mai mult decat atat, nu are treaba politia de frontiera cu masina, becuri, alea, alea.. ei se ocupa numai de persoane, pasaport, atat.. vamesul se ocupa de chestia cu bagaje, contrabanda, etc..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 17 Nov 2003, 15:15
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Andrei, Ov are dreptate in legatura cu revizia.
Politia din Bucuresti are obiceiul ca la masinile inmatriculate de noi sa nu treaca data urmatoarei inspectii tehnice - politistii nostrii stiu acest lucru, si nu se leaga.
Si eu am patit, cand a vazut Politistul de frontiera ungar nr. de Buc a cerut talonul, nici nu-la deschis, direct mi-a aratat ca pagina din spate nu e completata, si sa ma intorc in oradea sa fac ITP-ul. Eu m-am inteles cu el sa ma lase -fara spaga-, dar argumentarea lui este logica (nu are de unde sa stie ca pol Buc. NUMAI la masinile inmatriculate de noi nu le trece data urmatoarei ITP; el presupune urmatorul scenariu: masina cumparata in 10.01.2001 ... revanduta in 25.10.2001 catre tine. Suntem in 17.11.2003, in talonul scrie numai ANUL de fabricatie a masinii tale -2001-, si data emiterii talonului pe numele tau 26.10.2001, nu ai data ITP pe spate, autoturismul poate are deja 3 ani dacand a fost verificata).
S-a intamplat odata la 4-5 iesiri; ca pe tine nu te-a intrebat nimeni la granita ... ai avut noroc, dar daca te opreste politia oriunde inafara Romaniei acesta este un punct vulnerabil.


--------------------
Opel Zafira 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedboys
post 12 Jan 2004, 22:27
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 26 December 03
From: Oradea




Nu umbati pe autostrada si nu aveti probleme...eu zic ca in ungaria nu sut drumurile nationale chiar asa de rele deci mai bine daca nu folositi strada ca e scump se nu merita...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 13 Jan 2004, 00:07
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Cand am plecat la sfarsitul anului am folosit autostrazile de stat unguresti nu am cumparat nici o vigneta si nu am avut nici o problema, poate si din cauza ca am folosit autostrazile intre orele 01-04 iar afara era f frig.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Jan 2004, 10:42
Post #29


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Actualizare pret vigneta pe M1+M3: s-a marit pretul cu 100 huf, acum e 2,000 huf fata de 1,900 huf cit a fost pina anul trecut. Pret valabil pentru vigneta de 10 zile.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 18 Jan 2004, 20:01
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Actualizare la preturi: M5 1450 sau 990 la intrare (in functie de lungimea masinii, apreciata din chiosc), 2500 la iesire (un singur drum, ceva peste 60 Km), daca vii dinspre Budapesta preturile sunt invers. Ruta ocolitoare este destul de aglomerata (numai firmele si smecherii folosesc autostrada).Vigneta pe 10 zile s-a facut 2500 pentru celelalte autostrazi.

Cateva impresii.
1. Autostrada M5 este un jaf, nu are gropi, dar este foarte denivelata, separatorul de benzi este scund, astfel incat vezi toate farurile din sens opus, incat toata lumea circula cu faza scurta. La viteza mare vezi 20..30m, ceea ce e cam putin. In plus, atat pe stanga cat si pe dreapta sunt catadioptri rosii ca la caruta, ii vezi ca se unesc si stii ca urmeaza o curba, dar nu stii incotro. Liniile albe sunt destul de sterse si nu ajuta. Se put confunda usor stopurile masinilor lente cu o pereche de catadioptri - au cam acceasi forma. Constatarile le-am facut evident in conditii de vizibilitate proasta.
2. Restul autostrazilor sunt aproape perfecte, inclusiv dotari auxiliare si semnalizare.
3. Circulatia este foarte civilizata, foarte putine exceptii (nu vorbesc de Budapesta). Am mers si eu ca toata lumea cu 30 sau 40 atunci cand era limitare si am ajuns rapid si bine la destinatie.
4. In doua zile de mersnu am vazut nici un accident, am vazut un caine calcat (intre Szeged si Mako), un caine incredibil de slab, care a reusit sa treaca printre sarme la gard pe M1 si 3 pisici. In rest, nici un animal (sau caruta, sau morman de nisip sau alte obstacole).
5. In Budapesta am descoperit cateva principii noi:
nu pornesti brusc, pentru ca cel din fata ta se deplaseaza de obicei maxim 10..15 cm si nu mai ai timp sa franezi
nu utilizezi niciodata viteza a doua, daca introduci in a doua, in secunda urmatoare trebuie din nou sa treci in viteza I
bulevardele principale au patru benzi, trei pentru codobelci si una rezervata pentru autobuze si smecheri, care au dreptul sa circule cu orice viteza si numai pe rosu.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
48 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:41
Dacia