Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

PROBLEME INCHIDERE CENTRALIZATA, Nu mai inchide usa de la sofer...

bengavesss
post 18 Jan 2010, 23:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 27 April 09




Am si eu o problema...
De ceva timp am o problema cu inchiderea centalizata la megane-ul meu sedan din 2001.
Inchiderea este din fabrica
de ceva vreme nu mai declanseaza inchiderea la usa soferului, de deschis o deschide, doar de inchis nu se poate.
se mai intampla chetia asta dar foarte rar... am observat chestia asta acum cateva luni si verificam frecvent portiera soferului.
de 1 saptamana nu mai vrea sa inchida usa de loc... de deschis o deschide
am curarat incuietarea si iala cu spray pt. contacte in 2-3 zile a inceput sa functioneze din cand in cand.
A functionat la fiecare deschidere si inchider pana asta seara cand iar nu a mai vrut sa inchida...
Ma gandesc ca motorasul nu e ars din moment ce inchide cand vrea el...
Am incercar sambata sa dau jos fatza de la usa ... am desfacut suruburile si am constatat ca fatza de usa este lipita de portiera cu silicon. Din moment de functiona normal adica inchidea portiera am renuntzat.

Are cineva idee caer ar putea fii cauza !?
nu cred ca este vb de inghetz deoarece celelalte portiere si portbagajul nu face probleme...

PS: Ma poate ajuta cineva cu un sfat, o idee cum pot face sa remediez problema ?!

Multumesc anticipat


--------------------
Renault Megane Sedan 2001 1.6 16V Benzina - B 57 MGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 19 Jan 2010, 10:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Eu cred ca e o problema in actuator, e posibil sa fie doar mizeria dar stiindu-l bine inchis, probabil motoras obosit sau piese rupte. Din pacate tot trebuie sa desfaci fata de portiera, fiind frig, masticul ala e cam intarit...


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosorin68
post 19 Jan 2010, 12:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 17 August 09




Am si eu o problema cu usile din spate, cind deschid din telecomanda se deschid numai usle din fata si portbagajul iar cele din spate nu se deschid. Mentionez ca am alarma Spyball c7508 iar inchiderea centralizata nu stiu daca e originala. usa din spate se deschide de afara numai daca bag mana si trag in sus de tumburucul din interiorul portierei. Posibil sa fie dusi actuatorii? Multumesc anticipat


--------------------
renault clio 4 1.2 16v 74cp 2015
Clio 4 1,2 16v 74cp 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 19 Jan 2010, 12:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




Pt "bengavesss".Si eu am patit la fel...am dat cu mult VD-40 la cremaliera si s-a rezolvat.....are mai bine de 3 sapt de cand se inchide de fiecare data.


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bengavesss
post 19 Jan 2010, 13:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 27 April 09




auzi dar ce e ala VD-40 si unde gasesc cremaliera, trebuie demontata fata de usa!?
merci.


--------------------
Renault Megane Sedan 2001 1.6 16V Benzina - B 57 MGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 19 Jan 2010, 16:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




nu am demontat nimic...am dat pe exterior ei si am bagat furtunasul ala pe toate fantele pe acolo....
wd-40 e un spray cu vasilina lichida..gasesti peste tot
"cremaliera" e sistemul de inchidre al usii....din dreptul "clantei" de la usa

Attached thumbnail(s)
usa.jpg ( Size: 30.99k ) Number of downloads: 8452


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bengavesss
post 19 Jan 2010, 17:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 27 April 09




Merci frumos. am dat si eu cu un spray pt contacte care este un pic uleios.
Am dat in broasca si peste tot unde am putut fara a desface fata de usa... a functionat o perioada de 1 saptamana dar de 2 zile inchide decat cand vrea...
face un zgomot ca si cum ar vrea sa inchida dar nu se intampla nimic si cand se intampla sa inchida face un zgomot ciudat fata de celelalte actuatoare.


--------------------
Renault Megane Sedan 2001 1.6 16V Benzina - B 57 MGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 20 Jan 2010, 15:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




bengavesss, de multe ori ma intalnesc cu astfel de cazuri, se intampla cel mai des iarna, vaselina din incuietoarea usii se intareste, mai pui si praful cu care se amesteca si blocheaza cam tot. Poti rezolva temporar cu WD-45 dar la cremaliera tot nu ajungi fiindca e capsulata in cutia actuatorului.

Apropos de cremaliera... inseamna o bara in care s-au frezat dinti pt. actionare cu o roata dintata, cum e asta:
cremaliera.jpg ( Size: 55.64k ) Number of downloads: 8679


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bengavesss
post 20 Jan 2010, 21:18
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 27 April 09




merci frumos pentru raspunsuri.
Mai aveam ceva spray pt contacte nu cunosc marca e capatat de la un unchi din germania... am dar tot ce mai era in el... nu prea mult si acum vad ca inchide(blocheaza) de cate ori am avut nevoie.
Ma gandesc k trebuie totusi fatza de usa data jos si curatzat si uns bine pt a nu mai avea surprize neplacute.


--------------------
Renault Megane Sedan 2001 1.6 16V Benzina - B 57 MGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinemy
post 14 Oct 2010, 11:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 February 10




salut.si eu am o problema cu inchiderea usii din dreapta fata.nu vrea sa se inchida deloc din telecomanda din cheie nici din butonul din bord.am desfacut fata la portiera si am vazut ca problema este la o mufa (cu o clema din metal).Cand miscam oleak mufa si apasam pe butonul din cheie se auzea un zgomot ca si cum ar vrea sa o inchida dar un zgomot ciudat nu ca la celelalte portiere.Cred k problema este la acea mufa numai ca sunt cam paralel cu electronica si nu stiu ce sa fac.Cand misc oleak mufa si firele care intra in mufa se aude ca ar functiona inchiderea apoi iar nu mai merge.
PS:am incercat sa inchid usa cu cheia in butuc dar probabil ca e stricat butucul pentru ca cheia se invarte in gol..


--------------------
renault megane 1996
megane RXE 1.6,1996, 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 14 Oct 2010, 19:57
Post #11


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




eu am probleme pe fata stanga spate stanga la incuietori.
datorita uzurii in timp , amplificata de praful combinat cu vaselina s-a ros o parte din angrenajele metalice si din plastic, urmarea e ca actuatorul nu mai poate pune parghia broastei pe blocat sau deblocat-pur si simplu actuatorul acela impinge printr-un canal o pana care face legatura sau intrerupe legatura mecanica intre doua parghii-avand ca rezultat imposibilitatea deschiderii usii sau usa nu mai ramane inchisa dupa ce am apasat pe butonul de blocare-deblocare usi din cheie sau masina.
treaba cu datu cu wd-40 am exersat-o acum 3 ani dar se pare ca mai rau am facut pentru ca acolo e o vaselina speciala de care nu se pride praful. datul cu wd-40 are ca rezultat curatirea-spalarea bpe moment a angrenajelor dar ulterior se va lipi si mai mult praf care duce la frecare ca pe glaspapir.
sfatul meu e sa decapsulati acel actuator (cu tot cu suportul de plastic prin indreptarea clemelor care sun 4 la numar cu un patent)-care e defapt un motor ce actioneaza pe o cremaliera-, bagati sub jetul cu apa oparita la robinet, APOI spalati cu motorina, apoi cu wd-40 si puneti acea vaselina speciala daca o gasiti.altfel mai bine asa cum e, ori toate de mai sus ori nimic(cei care nu aveti probleme nu vi le creati dand cu wd-40).
azi am pierdut jumate de zi , am cumparat o yala de megane 1 care arata busita de la dezmembrari, am kilarit-o pana am inteles care e problema.daca nu e ceva rupt pe acolo si nu functioneaza dupa ce ati curatat bine este o uzura/sunt roase parghiile din plastic si metal.la mine e vorba de un sfert de milimetru pe o bucata de metal si o jumate de milimetru pe o parghie de plastic-si caput actuatorul nu mai poiate sa faca treaba pentru ca parghia se blocheaza la jumatea cursei.
SOLUTIA- de la dezmembrari una buna, verificata pe masina in toate regimurile ca poate fi roasa si asta si sa mearga 1 luna 2
-gasit o broasca compatibila cu megane 1-poate logan, solenza-new, taiat niturile si pus in ea piesele uzate, apoi prins la loc niturile
-cumparat de la renault una noua si GATA 100 euro
-


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyyk_eu
post 6 Nov 2010, 21:48
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 21 November 09
From: Focsani




salutare! de cateva zile am observat ca inchiderea centralizata(din fabrica) imi face figuri in sensul ca la deschiderea usii soferului nu se mai deschid si celelalte usi si portbagajul(nu face mereu figuri), mentionez ca am setat pe inchidere automata in mers...sa ma ingrijorez ca o sa pice de tot intr-o zi?!


--------------------
renault symbol 2008,1.5 dCi/2007,1.4 Fidji 8V 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 6 Nov 2010, 22:28
Post #13


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




nu, trebuie doar sa cureti senzorul de la usa. El fiind murdar, nu trimite intructiunea de deschidere usa sofer < deblocare usi. Sau probabil un contact imperfect, ...


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aryb4
post 7 Nov 2010, 22:33
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 6 January 08




Salutare!
La Meagnul meu din 96, 1.6 benzina am o alta problema. Pot deschide si inchide usile doar din telecomanda. Daca vreau sa deschid usa din cheie adica sa o introduc in butuc si sa deschid nu merge. Se invarte cheia imprejur si nu deschide. Stie cineva care ar putea fi problema? Nu m-ar deranja dar daca raman fara baterie ce ma fac? Daca are cineva idee cum ar putea fi remediata problema astept raspuns.


--------------------
Ranault Megane 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skeleton919
post 15 Feb 2011, 09:20
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 3 August 09
From: Constanta




Ziua buna. Am meganul din semnatura.
Mie mi se inchid si deschid usile din telecomanda, dar nu imi mai intra cheia in nici o broasca. Acum un an inca mai intra cheia in incuietoarea usii din dreapta. Acum inchid si deschid doar din telecomanda.
Poate careva sa imi dea niste sfaturi cum si ce sa desfac ca sa fac butucii sa mearga din nou?
Am trei butuci: 2 usi in fata si haionul.
Oare daca ii desfac si ma duc cu ei la un service cu baie ultrason pentru vre-o 3 ore, rezolv ceva?
Am mai auzit de un spray cu lichid antirugina. Sa incerc sa caut si sa folosesc asa ceva?
Vreau sa evit sa dau 400 ron pe 2 butuci noi pentru usi.
053.gif


--------------------
Renault MEGANE 1.4 16V 2000 GRAND TOUR - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 15 Feb 2011, 09:34
Post #16


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Sufera de lipsa de utilizare.
Incearca si cu baia, dar auzisem ca merg si daca le fierbi in niste ulei.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skeleton919
post 15 Feb 2011, 09:49
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 3 August 09
From: Constanta




R19/16v: Multumesc de sfatul rapid. Am sa incerc cu fiertul in ulei, cand mai da caldura.

Alte sfaturi sunt binevenite.


--------------------
Renault MEGANE 1.4 16V 2000 GRAND TOUR - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sopedo
post 26 Mar 2011, 16:23
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 28 March 08




Sal am si eu o problema la inchidere, imi ramane portbagaju deschis ! Cand pun inchiderea mi-se aprind avariile totul ca inainte numai ca daca apas pe butonul de la portbagaj il pot deschide!
Aveti careva vre-o idee , v-ati intalnit cu asa problema?


--------------------
Renault clio symbol fidji 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 28 Mar 2011, 07:35
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




sopedo, verifica:
- motorasul de inchidere pt. portbagaj
- prezenta curetului la mufa motorasului in momentul inchiderii/deschiderii
- firele care trec prin mansonul de cauciuc


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shebu_18
post 23 Apr 2011, 11:58
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 July 09




Salut, am si eu o problema cu usa de la sofer. Aceasta nu mai vrea sa se inchida/deschida cand apas pe butonul de la cheie. Celelalte usi functioneaza normal. Haionul nu mia schiteaza nimica, merge doar din cheie. (Megane 1 din 96, 1.6l benzina)

CUm pot da jos partea de plastic de pe usa soferului? Acel silicon este lipit de usa si nu as vrea sa bag ceva ca sa il tai sau sa-l stric. Nici sa dau la 2 saptmaani cu spray nu as vrea. Aveti un link cu un tutorial sau ceva sfaturi?

Ca sa reinviu sistemul de inchidere din cheie de la haion ce ar trebuii sa fac? Daca dau jos incuietoarea si verific daca am semnal/tensiune pe fire este ok? As mai putea sa il curat si sa il reung cu vaselina de calitate. Ar merita?

Va multumesc.

PS: Ca sa nu mai deschid alt topic, cum as putea scapa de jocul din schimbator cand o bag in viteza 1? Daca incerc in a 5a nu am joc asa mare.

This post has been edited by shebu_18: 23 Apr 2011, 12:00


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Apr 2011, 13:04
Post #21


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@shebu_18=Pentru demontare panou usa trebuie sa scoti manerul de la macara geam,manerul de deschidere usa,suruburile de jos si sa tragi bine cu putere pentru dezlipirea panoului de usa.
Lipiciul(silicon cum zici tu)se poate taia cu un cutter si la asamblare se lipeste singur la loc.
Demonteaza panoul de la usa si verifica motorasul/alimentarea de la inchiderea centralizata(este o mufa cu 2 fire).
Spor....
NB!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shebu_18
post 26 Apr 2011, 09:32
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 July 09




Multuemsc de raspuns. Voi incerca azi sa o demontez. Am geamuri electrice asa ca am scapat de aprtea cu demontatu manerului de macara. Sper totusi sa reusesc sa dau jos siliconul acela. Daca nu merge cu trasul insistent cum as putea totusi sa dau jos panoul?

La incuietoarea de la porbagaj ce ati recomanda?


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly_st
post 5 Jul 2011, 12:08
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 June 11




salut, la meganul meu nu se mai inchide portbagajul si am descoperit ca plasticul care facea leg intre butuc si tija s/a rupt,imi poate spune cineva de unde pot sa cumpar sau daca a improvizatat cineva ceva ....mersi


--------------------
Renault Megan 1 2000/1,9dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianmitea
post 5 Jul 2011, 12:30
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 October 10
From: Sibiu




Care clema cea de la incuietoare (Alba)sau cea de la bobina (motoras)Galbena.


--------------------
reault megan 2001 - SB 06 UCG
Megane 1 ph 2 an 2001 1.6 16v 135000+ km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DarkAngelXZ
post 6 Jul 2011, 02:49
Post #25


DJ91BFC


Group: Members
Posts: 22
Joined: 14 March 11
From: Caraula, Dolj




De cateva zile am si eu o problema la inchiderea centralizata, si citind mai sus am vazut ca s-a mai confruntat cineva cam cu acceasi problema dar nu i s-a raspuns. Deci problema consta in faptul ca nu m-i se mai inchide/deschide din buton decat usa de la sofer, restul de usi + portbagaj + capac rezervor nu se mai inchid. Problema este accentuata si de faptul ca si sigurantele de la usile din spate sunt blocate, deci nu le pot inchide in niciun fel. Cum credeti ca s-ar putea rezolva aceasta problema acasa? Am set de chei hexagon, surubelnite, aparat de masura, ciocan de lipit... Precizez ca inchiderea este cea originala iar masina este un megane 1 hatchback din 98 fara geamuri electrice.


--------------------
Renault Megane 1998 Hatchback - DJ 91 BFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shebu_18
post 6 Jul 2011, 06:47
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 15 July 09




O varianta ar fi sa dai jos acoperirea de la usi si sa verifici direct cu 12v actuatoarele. Ai fi cam ghinionist daca s-au stricat toate 3 de o data.


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly_st
post 7 Jul 2011, 09:36
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 June 11




nu ...este o clema care face legatura intre butuc si tija care misca butucul(la mine este rosie) cum deschizi portbagajul si te uiti acolo o vezi...tija care face miscarea de dute-vino are in capete cate un suport mic de plastic


--------------------
Renault Megan 1 2000/1,9dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DarkAngelXZ
post 7 Jul 2011, 09:58
Post #28


DJ91BFC


Group: Members
Posts: 22
Joined: 14 March 11
From: Caraula, Dolj




QUOTE(iuly_st @ 7 Jul 2011, 10:36)
nu ...este o clema care face legatura intre butuc si tija care misca butucul(la mine este rosie)  cum deschizi portbagajul si te uiti acolo o vezi...tija care face miscarea de dute-vino are in capete cate un suport mic de plastic
*



mai exact unde vine acea clema? ce ar trebui sa ii fac? mersi


--------------------
Renault Megane 1998 Hatchback - DJ 91 BFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianmitea
post 7 Jul 2011, 10:25
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 21 October 10
From: Sibiu




Incearca sa intrebi cu piesa in mana la un magazin dacia sau renault cred ca gasesti ceva asemanator.

Succes


--------------------
reault megan 2001 - SB 06 UCG
Megane 1 ph 2 an 2001 1.6 16v 135000+ km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DarkAngelXZ
post 7 Jul 2011, 11:35
Post #30


DJ91BFC


Group: Members
Posts: 22
Joined: 14 March 11
From: Caraula, Dolj




pai da dar nu imi dau sama unde vine piesa. m-am uitat in portbagaj si nu am gasit nicio clema


--------------------
Renault Megane 1998 Hatchback - DJ 91 BFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:33
Dacia