Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vas expansiune fisurat

corbitzu
post 27 Aug 2007, 17:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




Va salut pe toti cu stima si mandrie ca m-am alaturat posesorilor de "brotaci" din Romania!
Brotacul meu are vasul de expansiune crapat, exact in zona de prindere (la surub)...nivelul imi scade sub minim si imi ramane constant in zona fisurii...acum daca ma puteti informa cam cat costa unul nou as fi foarte multumit...
Brotacul meu este din 2004 si sunt foarte fericit ca e pe numele meu...
daca ma puteti ajuta, multumesc!
O sa mai postez si alte intrebari, dar dupa ce invat cum functioneaza!

This post has been edited by corbitzu: 27 Aug 2007, 17:37


Attached thumbnail(s)
gtu.JPG ( Size: 540.02k ) Number of downloads: 146


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Aug 2007, 17:45
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Bun venit printre noi!

140-150 de lei

This post has been edited by R19/16v: 27 Aug 2007, 17:45


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhf
post 28 Aug 2007, 10:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 10 October 06
From: Bucuresti




R19/16v : sa inteleg ca in pret este inclus si antigelul ? biggrin.gif
Scump halatu` domne !


--------------------
renault twingo 2001/1.2 16v
Alfa Romeo 156 2.0 TS-155CP putin modificata :)
Mitac Mio A701 - iGO 2006+

silviu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbitzu
post 18 Oct 2007, 08:51
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




Merci de postari....ca l-am comandat vasul si ma costa 200 de lei de la mama franta...ce sa facem, daca mi-e drag brotacul, facem totul ca sa nu-l doara...sunt curios cat o sa ma coste montajul si antigelul...antigel despre care habar n-am de care trebuie....


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Oct 2007, 08:58
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Teoretic Gacelf ... si il gasesti in carrefour (pe la 16 ron - mai ieftin decat la reprezentanta) daca este unde stai tu


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbitzu
post 20 Oct 2007, 12:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




Din pacate Carrefour nu este in zona...Sebes-Alba...dar o sa caut ceva produse Elf atunci....multumesc pentru sfaturi, si o sa va tin la curent cu tot ceea ce inseamna schimb antigel+manopera+ alte nebunii pe care le voi pati (cu siguranta) cu mecanicii...
Am observat ca semnalizatorul de benzina a luat-o razna acum....clipoce tot timpul, indiferent daca e plin sau nu rezervorul...ce sa facem, incet incet voi afla si despre asta cate ceva, cu ajutorul vostru bineinteles


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Capacea
post 21 Oct 2007, 19:40
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 7 January 07




salut corbitzu....
si eu sunt din alba.... poate ne intalnim odata cu bubu la un suc ceva ... tu de unde esti?
Sebes ?
pe mine ma gasesti pe mess voina_cristian


--------------------
Renault Twingo 2004 Soleil - ab-05-ycn
Renault Twingo 2004 soleil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbitzu
post 23 Oct 2007, 07:36
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




...sa stii ca m-ar super interesa o parere despre brotaci...id-ul de mess este corbitzu...ar fi interesanta o intalnire sa discutam de brotacei, mai ales ca eu mai am si alte probleme cu niste zgomote la motor...este binevenita ideea ta...da, sunt din sebes.

23 Oct 2007, 10:05:
dupa cum am spus ca revin cu comentarii...am ridicat vasul de expansiune de la baietii cu piese auto...antigel imi ziceau ei ca trebuie "verde" la renault....am ramas perplex cand am realizat ca mecanicii stau bine cu cromatica lichidelor blink.gif
Urmatorul pas este sa merg la mecanic sa-si bage densiometrul in zeama exista acum in circuit, sa imi schimbe vasul si sa vada daca schimba sau nu lichidul, sau doar il completeaza...o sa va etalez pasii si costurile, imediat ce rezolv problema....mentionez ca lichid mai este in circuit, dar este constant pana in dreptul fisurii, fisura situata chiar la surubul de prindere pe sasiu al vasului de expansiune.
Inca odata mii de multumiri pentru sfaturi si ma bucur ca am unde sa racnesc cand am un bai cu Brotacul! happy.gif

This post has been edited by corbitzu: 23 Oct 2007, 10:05


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 Oct 2007, 12:19
Post #9


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Si cel verde este bun ... in masinuta mea au fost amestecate ... cel roz glacelf si cel verde - nu mai stiu denumirea ... dar nu sunt probleme ... bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbitzu
post 24 Oct 2007, 14:40
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




Zis si facut....complicata treaba cu vasul de expansiune...ca sa il inlocuiesti, trebuie sa desfaci bateria si rezervorul pentru lichid de parbriz....mecanicii au facut pasii astia, apoi au montat rezervorul nou...au fixat furtunul care merge la radiator cu colierul aferent la vas, si apoi au testat lichidul si au realizat ca ce aveam eu in instalatie rezista doar la -10oC...au scurs lichidul existent si mi-au pus 2 litri de antigel pur (G11) verde pentru SuperNova...au aerisit circuitul si gata treaba.
Costurile au fost : 200 lei vas expansiune original Renault, 35 lei 2xlitri antigel G11, 25 lei manopera...Cost total 260 lei, cu 7 zile asteptare dupa vasul de expansiune.
In speranta ca aceste randuri pot ajuta si alti boboci in ale brotacilor, rugaminte @cmandrei sa mai lase randurile catava vreme, da de ajut si eu la randul meu prin asta!
Va multumesc inca odata si o sa revin! biggrin.gif


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbitzu
post 6 Nov 2007, 19:09
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




Pffffuuiiiii....am zis si revin cu povestile...n-am creat alt topic, sa nu umplu forumul de probleme...PROBLEME fratilor, am luat o teapa uriasa, dar nu cred ca asta e esential...
Am mers cu bulina mea la Service Renault in Alba, ca de, sa cer pareri avizate la masinuta, ca mai am niste mici chestii nerezolvate...toate ca toate, va enumar tot ce am aflat:
1. masina a suferit 4 accidente minore si unul major (test computer)
2. kilometri dati inapoi
3.canistra carbon defecta, necesita inlocuire - e marorul de bord de culoare galbena, care la mine lipsea (a fost scos de baietii smecheri care au pregatit masina de vanzare)
4. furtun frana fata stanga, necesita inlocuire
5. brat inferior fata stanga, necesita inlocuire
6. computer airbag + airbag sofer lateral - necesita inlocuire (martor airbag din nou scos de smecheri...si eu care ma incalzeam ca macar o sa arat bine in caz de accident, doamne fereste....mecanicul si-a facut cruce si a dat din cap ca nici vorba sa se declanseze airbag-urile, din moment ce unul este cu problema)

Intreb si eu, dupa ce mi-am dat seama ce ... am luat, cat estimati, din experienta, ca m-ar costa toate astea...merita?

Casco, mi-a mai zis un mester in soapta, si pune un amic bunsa ti-o aranjeze bine...dar am inghetat numai la ideea asta....iarasi intreb, totusi, cat ar fi un casco pentru o bulina?!?

Sa stiti ca va mai povestesc ce si cum, si la cat ajung incet incet cu lucrurile...
Masina functioneaza, atat ca acum mi-e un pic mai teama sa merg tare cu ea...
blink.gif


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 6 Nov 2007, 21:23
Post #12


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Dar, cu cat ai cumparat-o?
Eu unul, pt a nu avea dubii, am cumparat-o singur din germania, cu toate ca avea 160mii la bord, dar macar am fost sigur de ei, cat si de revizii care erau facute din 30 in 30 de mii (dupa cartea de service); si am ajuns cu toate cheltuielile la 3700.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbitzu
post 8 Nov 2007, 08:39
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 6 August 07




Scump de tot....4700....c'est la vie....


--------------------
Renault Twingo 03.2004/Privilege - AB06GTU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulLXC
post 8 Nov 2007, 14:11
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 6 November 07




casco la al meu e 230 euro pe an.precizez ca al meu e din 96 si suma la care e evaluat e de 3800 euro,dar se poate evalua si mai jos si implicit scade si suma.nu cred ca ar trebui sa-ti sara de 350 euro.....numa bine si cat mai putine patanii:)


--------------------
renault twingo 1996 - AR03LXC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 04:30
Dacia