Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Motor 8V versus 16V, Comparatie

claus111ro
post 17 Feb 2008, 17:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 February 08
From: Pitesti, Arges, Romania




Salutare domnilor! Propun o discuta despre motorizarile lui bubu. Care credeti ca este mai ok din cele doua?!? Din punct de vedere al costurilor, performantelor si al fiabilitatii.
Sper sa nu deschid un nou topic. Cred ca am citit tot de pe forum si nu am vazut decat vagi pareri. Daca ma insel, scuze!!!


--------------------
Renault Twingo 2003 Beach
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 17 Feb 2008, 18:25
Post #2


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




poti pune si un poll!din experienta personala cu un 8 valve care e mai mult decat ok, il recomand cu caldura!romania nu e tara unde consumabilele pentru twingo abunda si diferente intre cele doua motoare exista, deci 8 valve!

PS:diferentele de performanta sunt insesizabile in conditiile de trafic actuale(bucuresti, cel putin!)


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhf
post 17 Feb 2008, 18:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 10 October 06
From: Bucuresti




Chiar daca "bubu" pe care-l detin are motor de 16v, "votez" motorul de 8v, este mai ieftin la intretinere ( kit-ul de distributie muuuult mai ieftin ) nu are problema cu supapa minune din camera de admisie, este mai silentios, mai economic si vorba antescriitorului @twingoooooooooooo, la traficul din RO, diferenta de putere o sesizezi in talon. wink.gif

stima,


--------------------
renault twingo 2001/1.2 16v
Alfa Romeo 156 2.0 TS-155CP putin modificata :)
Mitac Mio A701 - iGO 2006+

silviu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boond
post 17 Feb 2008, 18:57
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 7 January 08




al meu e in 8v si sunt super multumit de el.fac naveta de la cluj la alba cu el saptamanal si legat de viteza este ok.....la 140 km/h masina se comporta super.poate la demaraj ar fi mai ok cel in 16v dar in rest 8v


--------------------
renault TWINGO 2005 1.2 benzina - AB 88 AVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 17 Feb 2008, 20:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




din punctul meu de vedere 16v nu este un motor ata de pretentios cat ar crede multa lume...si este unul chiar foarte silentios (cel putin al meu) dar cum majoritatea in RO isi inchipuie ca masina poate sa mearga si cu gaz lampant...si vb aia "n'are nici pe dreq" este lesne de inteles cum un sistem mai delicat are probleme...este un motor mai sensibil in anumite privinte (praf de exemplu insa asta ar fi o chestie pe care cu grija o putem evita - filtru nou)..dar asta nu inseamna ca este si prost..sa nu uitam ca renault il foloseste si acuma pe clio si pe twingo 2 deci nu e asa de rau...apropo de kitul de distributie - pai ala se schimba pe la 60 -80 mii parca si nu se schimba zilnic...eu unul la interventia pe care am avut-o nu am platit mai mult de vreo 2 mil aprox. (tutorialul cu relaty-ul) uite la un matiz sau altceva din clasa asta mica sa vedeti chiar asa de ieftine sunt la intretinere?


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renotgo
post 17 Feb 2008, 21:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 957
Joined: 10 September 07
From: Onesti




Motoarele cu 16 valve trag bine in panta si au demaraj mai bun dupa 100km/h .Intr-adevar sint mai zgomotoase ,mult mai zgomotoase ca cele cu 8 valve .Motorul cu 8 valve este... coolspeak.gif


--------------------
Laguna 3 Inițiale Paris 2.0 DCI . 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
K-PAX
post 18 Feb 2008, 13:36
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 11 June 07
From: Alba Iulia




Eu nu am condus inca cu 16v, dar sunt foarte multumit de cum merge cel de 8v.
Si in plus de asta daca as vrea ca masina sa merarga cu viteze care sar de 130-140 eu as fi mai linistit intr-o masina mai mare, care e facuta sa mearga la vitezele alea.
E totusi o masina mica....


--------------------
Renault Twingo Twingo Soleil 1.2l 60CP 2004 - AB-05-YCN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 18 Feb 2008, 14:48
Post #8


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Cuplul max la 8v e la 2500rpm, iar la 16v la peste 4000 de acolo o utilizare mai usoara in oras a primului, iar pt performante concluzia e clara.

This post has been edited by mihye: 18 Feb 2008, 14:48


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 03:14
Dacia