Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tripoda agatata de diferential

koybudala
post 13 Aug 2020, 14:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 August 08




Imi cer scuze ptr un post nou, dar chiar cred ca am citit tot ce a fost postat asemanator, dar problema asta nu am gasit-o. Acum vre-o 2 ani am trecut cu masina pe un "drum" (582B) ptr care o Laguna 2 aparent nu e adecvata. Imediat ce am iesit de pe acel drum, a inceput sa huruie ceva, la inceput de parca ar fi doar mult noroi pe anvelope. Acest huruit se auzea insa doar in curbe la dreapta si nu am scapat de el.
Am schimbat:
- capetele de bara, stanga & dreapta
- bieletele antiruliu, stanga & dreapta
- pivotii, stanga & dreapta
- ansamblul din capatul amortizorului, stanga & dreapta
- cauciucurile fata, stanga & dreapta
Am verificat:
- amortizoarele, arcurile, cauciucurile spate, jentile
Toate acestea le-am facut degeaba. Huruitul a crescut in timp ca volum si ca directie. Nu se mai auzea doar in curbe la dreapta ci si pe drum drept. Incepe pe la 5km/h, are pauza intre 105 si 110km/h dupa care revine. Mentionez ca pare sa aiba frecventa de rotatie a rotilor. Dupa cam 5000 de km intr-o curba la stanga a pocnit foarte tare ceva de cateva ori. Am desfacut planetara stanga si am remarcat ca s-au spart doua dintre cele 3 inele ale tripodei. Am inlocuit planetara stanga, nu mai pocnea masina, dar de huruit nu am scapat. La alte aprox 5000 de km, la o curba la stanga, din nou acele pocnituri. Am desfacut din nou planetara stanga si inca nu s-a spart niciun inel dar au fost evident agatate. Siguranta din capatul lor a fost prinsa de cea infipta in diferential. Marea mea dilema e: de ce ? De ce culiseaza planetara atat de departe in curbe la stanga ca sa se agate acele componente unele in altele ? Am incercat sa o rezolv din directie, si sa mut piulita de pe bieleta de directie stanga mai inafara ca roata sa nu mai se duca atata la stanga. Nicio diferenta. La cateva sute de metri intr-o curba la stanga s-a agatat iarasi. Bieletele de directie nu au joc. Nu exista nici un suport rupt. Rulment praf pe fata am mai avut, dar nu facea asa. Acela era un sunet metalic de frecare, acesta este asemanator cu cel al motorului in rulare. Am sa postez in ordine: prima planetara, a doua, si starea diferentialului pe partea stanga.


Attached thumbnail(s)
planetara1.jpg ( Size: 359.05k ) Number of downloads: 117
planetara2.jpg ( Size: 178.04k ) Number of downloads: 125
diferential___partea_stanga.jpg ( Size: 464.49k ) Number of downloads: 124


--------------------
Renault Laguna II 2002 Dynamique 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 13 Aug 2020, 14:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Ai folosit acelasi tip de planetara? Sa aibe aceeasi lungime? Acelasi cod?


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koybudala
post 14 Aug 2020, 12:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 August 08




M-am gandit si eu ca ar putea sa fie prea scurta planetara, dar din pacate nu stiu fiindca am schimbat-o intr-un service. Dar daca ar fi asa, de ce s-a rupt prima ? Si aceea a fost schimbata intr-un service dar am facut cu ea sigur 90000km. Imposibil sa fi fost si aceea prea scurta, si totusi s-a agatat tripoda in exact acelasi fel.


--------------------
Renault Laguna II 2002 Dynamique 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 17 Aug 2020, 10:54
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masina a fost implicata in accident si jugul este stramb/deformat.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koybudala
post 24 Aug 2020, 11:31
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 August 08




Bineinteles ca masina a fost implicata in cateva accidente, dar nici unul de asa natura sa strambe jugul. Am sa schimb si jugul si bara stabilizatoare daca e nevoie, dar mi-ar prinde bine si o parere asupra zgomotului. Ce poate sa bata in asa fel sa se auda o pocnitura pe turatie de roata, pe drum drept si in curbe la dreapta si sa nu se rupa nimic in aproape 10000km de la acea bataie in afara de tripoda planetarei stangi ?


--------------------
Renault Laguna II 2002 Dynamique 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 23:34
Dacia