Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 8 9 10 11 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei si spuma in vasul de expansiune

user123
post 13 Jan 2019, 20:09
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





@ oana vas :

S-a inteles altceva bre radmasa.gif

Ok, atunci e si mai simplu, tu vrei sa cureti circuitul de ungere, pe unde circula uleiul nu?

Bagi ulei proaspat, schimbi filtrul de ulei.....si atat

La urmatorul schimb, ai grija sa-l schimbi mai devreme- pe asta ai putea sa-l lasi maxim 5000 km....


Daca vrei sa fii ff riguros, bagi ulei proaspat - mergi cu el 100-300 km si apoi il schimbi cu totul.....


Fara aditivi, fara alte substante minune care curata/desfunda circuitul de ungere......doar ulei proaspat si schimbat mai din timp !


@ MEGAN2 :

Nu hepu e problema....poti pune de oricare marca care are norma Reno - RX tip D

Ca sa intelegi exact, da un search pe net si vezi ce presupune norma D si compara cu G12.....

This post has been edited by user123: 13 Jan 2019, 20:11


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 13 Jan 2019, 20:18
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




repet inca o data este vorba de motor in motor unde sunt tacheti pistoanele biele acolo in baia de ulei a intrat apa cu antigel. Repet instalatia de racire este curata. eu motorul vreau sa il curat

13 Jan 2019, 20:20:
ok am inteles! Multumesc mult! Exista vreo diferenta daca il iau cu deschidere termostat la 83 de grade sau trebuie 89 de grade???

This post has been edited by oanavas: 13 Jan 2019, 20:20


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 13 Jan 2019, 20:23
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Ok, no problem


Pai daca circuli mereu cu sarcina mare ( tractezi diverse, mergi cu greutate in masina, sau dai forje sustinute) e mai indicat unul de 83.....

Altfel merge si cel de 89 ff bine

Mai important este sa fie facut ca lumea si garnitura de calitate..


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 13 Jan 2019, 20:34
Post #274


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Cel de 83 este pentru tarile cu clima calda, cele cu clima temperata au la 89.
Si schimba atigelul, pune cls D, ce recomanda producatorul, ca nu este el tampit sa recomande altceva decat restul.
G12 este pentru alte motoare ... nu are ce cauta in Renault.

This post has been edited by Dreamer: 13 Jan 2019, 20:35


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 15 Jan 2019, 19:40
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Nu mi-ati raspuns la intrebare.
De ce nu are ce cauta G12 hepu in renault? NU gasesc pe internet detalii ca sa compar cele doua antigeluri.
Ce are rx D si nu are g12 sau de ce g12 nu este recomandat?
Un link ceva...

Serios, sunt plictisit de genul asta de raspunsuri .Vreau sa stiu exact de ce nu pot pune g12 in megan 2 sau 3-4 si ce se poate intampla rau daca o fac.


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 15 Jan 2019, 20:52
Post #276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




In 2001 cand am cumparat Dacia Supernova de la Auto Marcus era echipata din fabrica cu Glaceol RX tip D (verzuliu) si cu inscriptii sa nu pui alt antigel.
In 2005 cand am cumparat Megane 2 de la Auto Cobalcescu era echipata din fabrica cu Glace Elf (?) care era rozaliu. Dupa 4 ani cand s-a facut distributia s-a pus Glaceol RX tip D (verzuliu)....4l fara a fii diluat...asa era directiva Renault mi s-a spus la service !
S-ar putea sa se recomande Glaceol RX tip D numai ca .... costa aproape dublu ?

This post has been edited by mnm: 15 Jan 2019, 21:10


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Jan 2019, 21:10
Post #277


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@megan2=Fabricantul recomanda EXPLICIT folosirea antigelului Typ D....nu altul compatibil/asemanator/cam tot așa/etc.
Dacă nu vrei ca plictiseala ta sa devină maxima te sfătuiesc sa urmezi recomandarea fabricantului mașinii in ceea ce privește calitatea și cantitatea produselor folosite.....sau sa cauți informația dorita exact la sursa.
Pe acest forum gasesti destule informații despre antigel....trebuie doar căutate și nu aștepta plictisit ca cineva sa te servească mura'n gura cu "argumente tehnice" care sa te convingă pe tine de ce sa nu respecți indicațiile fabricantului mașini.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 16 Jan 2019, 09:34
Post #278


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Espacern ... mi-ai luat vorba din gura smile.gif


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 18 Jan 2019, 17:38
Post #279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




Gata nu ma mai certati am pus tip D am schimbat termoflotul singurel. antigelul celalalt era curat nu a patruns ulei in el, in schimb in motor a fost pericol dar am golit putin pe la joja apoi am pus 325ml de la winss si l-am curatat. am pus ulei synthetic de la manol si treaba e buna!Parca imi lasa un gust amar masina asta. itr-una cere bani


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 18 Jan 2019, 18:05
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Recomandarile/indicatiile producatorului trebuiesc respectate intotdeauna.
De ex:
- antigelul de tip G12 este antigel propilen – glicol,  este un produs fara nitriti, fosfati, silicati si amine. Trebuie avut in vedere ca nu toti producatorii fac antigel fara silicati. Se recomanda masinilor produse dupa 2000
- antigel de tip G11 este antigel monoetilen-glicol, mai coroziv, pretabil pt auto fabricate inainte de 2000
Cel de tip "D" nu stiu ce specificatii are

Uleiurile de motor trebuiesc sa respecte specificatiile producatorului
Piesele consumabile (bucsi, planetare, amortizoare, etc.) sunt recomandate de producator

Dar.......

Calitativ, exista produse consumabile care surclaseaza specificatiile/recomandarile producatorului
Asadar, intotdeauna verificati normele care trebuiesc indeplinite de uleiuri, antigeluiri si nu alegeti unele inferioare.
Piesele consumabile se pot alege de asemenea functie de calitatea lor. De cele mai multe ori producatorul recomanda produsele proprii, dar care sunt produse de firme renumite (INA, TRW, etc) si sunt mai scumpe in ambalajul stantat de fiecare producator in parte


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 18 Jan 2019, 22:11
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Bravo cosmin&b.

Asta este genul de raspuns pe care-l asteptam, desi nu a raspuns decat in mica masura intrebarilor mele strict tehnice.


Desi g12 se foloseste cu succes la mai toate masinile moderne(dupa 2000)renault tuseste sau ce?Desi toata lumea sustine ca g12 este superior necoroziv si protector pana si pentru motoare din AL , renault tuseste...aiici este ceva ciudat si nu inteleg ce.

Se pare ca si aici fie este un vid de cunostiinte in materie fie nu a citit cine trebuie.

Doar pentru ca renault recomanda verzuliu si cele mai multe motoare din ro sunt renault(vezi si dacia) acest lichid costa dublu fata de g12, in conditiile in care g12 este declarat cel mai bun si in aproape orice alta masina se foloseste cu brio.

L.E. Am gasit fisele tehnice ale ambilor :Conform fiselor am avut dreptate.Este chiar mai bun g12 din punct de vedere al ph si alte cateva valori.

gelsol D

G12

This post has been edited by megan2: 18 Jan 2019, 22:34


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 20 Jan 2019, 21:03
Post #282


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Cauta pe forum ca au scris cj98czh si espacern de ce nu G12 si de ce e preferat Glaceol RX Tip D

crististreulea pe logan , a se cauta posturile lui, a povestit ce a patit cu g12 pus de service in logan 1,5dci 65cp euro 3 2005
Nu i se mai facea caldura cum trebuie in habitaclu (mai mult circula cu aer rece). A trebuit sa spele instalatia si sa puna lichid antigel tip D
uite si aicea ca a facut omul tutorial


https://www.youtube.com/watch?v=w_Gv82ukWKo...e=youtu.be&t=62
https://www.youtube.com/watch?v=5E4Rw4z08b8&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=N-iJ3j4XavY&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=ZANzEt_AQ1E&feature=youtu.be

citeste si aici despre antigel dacia glaceol rx type d https://www.scribd.com/doc/18806833/Lichid-...-RX-Tip-D-logan

This post has been edited by busu 12: 20 Jan 2019, 21:28


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 20 Jan 2019, 23:25
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Eu personal am rezerve in ceea ce priveste service-urile de reprezentanta
Despre antigel, da, pui G12 in motoarele de dupa 2000, dar nu cred ca d.p.d.v. chimic Type D poate face atat de mare diferenta.
G12 sa nu fie bun, sa nu se incalzeasca habitaclul??? Si cu type D sa fie totul ok???
Pai cum, ramanea rece motorul, cu G12?
Imi vine greu sa cred
Mai degraba erau probleme la radiatorul de caldura
Parerea mea


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Jan 2019, 00:08
Post #284


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




G12 ataca in primul rand ce este de cauciuc in motoarele la care scrie ca trebuie utilizat Type D ... Type D este in special pentru motoarele frantuzesti ... Renault, PSA ... nu are nici o treaba cu motoarele de inainte sau de dupa 2000 ... este vorba de chimie si de componente gandite sa reziste la anumite produse ... G12 si Type d nu sunt la fel ..

Daca vreti sa ascultati bine ... daca nu iar este bine, aveti destule info pe net ...

This post has been edited by cj98czh: 21 Jan 2019, 00:10


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 21 Jan 2019, 03:51
Post #285


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




cj98czh pe ce te bazezi cand afirmi ca g12 ataca garniturile?

Tocmai ti-am postat mai sus ambele certificate tehnice(type d si g12) unde la g12 se specifica in clar ca protejeaza garniturile.

mai pun:
G12

Aici chiar specifica ca este si pentru RENAULT:
RENAULT G12

Si aici RENAULT G 12




Cum de toata lumea(audi, wv, mercedes,fiat,opel,bentley,ferari,si cam toate celelalte pe care nu mi le aduc aminte acum) foloseste g12 si nu mai ataca nici o garnitura ?
Oare garniturile celorlate masini sunt mult superioare renault sau renault are garnituri de cea mai slaba calitate?

Oare renault foloseste garnituri de hartie, de carpa, de ceara, de lemn, sau g12 in viziunea ta contine benzine si/sau acetona?

busu 12 nu are nici o legatura utilizarea antigelului diferit cu nefunctionarea caloriferului in acele video-uri.Dealtfel nici nu e vorba despre asta ci cum face el schimbul de antigel in speranta ca o sa iasa dopuri sau mizerie de pe tevi sau radiatoare si chiar foloseste radiator flush.

Anyway schimbul de coolant poate sa-l faca oricine cu ambele maini functionale, timp si un pic de vointa.

This post has been edited by megan2: 21 Jan 2019, 04:42


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Jan 2019, 06:46
Post #286


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cred ca este foarte clar ca tu cauți de fapt sa ne demonstrezi noua ca ești informat si nu cauți vreo informație utila ție.
Dorești sa bagi in motorul tău Renault alt antigel decât cel recomandat....bagă-l și gata fără alte discuții care nu aduc nici un aport real de informație!

Ramaneti on topic in continuare și fără alte derapaje...va rog!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 21 Jan 2019, 12:42
Post #287


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




are forumul restrictionare la link-uri catre alte site-uri ca puneam de ieri link-ul catre site-ul respectiv.

citez din ce scria crististreulea acolo in tutorial

"
Schimbat antigelul la 1.5dci
Dupa 5 ani am schimbat prima data antigelul, lucrarea fiind facuta in service. Am vazut ca mi-au pus cel de culoare rosu, dar nestiind detaliile despre compozitia lui, nu m-am gandit ca ar fi o problema. Practic ma gandeam ca este colorat ca sa-l identifici mai usor in cazul in care gasesti apa sub masina.
Pe langa aceasta problema a antigelului gresit, problema mea ce-a mai mare era caldura pe timpul iernii care cam lipsea. Trebuia sa fac aproape 10km ca sa simt ca vine caldura cum trebuie iar acest lucru este inacceptabil!
Am constatat ca radiatorul electric este functional, deci nu era el problema. Stiu foarte bine ca dupa cateva minute deja trebuie sa fie caldura in masina iar asta poate fi doar de la depunerile de pe instalatia de racire. Cel mai probabil s-au depus sedimente datorate apei si a coroziunii antigelului necorespunzator, cel rosu.
Am studiat putin problema si si am trecut la fapte. Pe langa antigelul de origine, am mai comandat de la baietii de pe daciashop.ro si o solutie de curatat radiatoare ProTec. Fiind cald afara, nu aveam nici ce-a mai mica idee daca o sa de-a sau nu rezultate.
Concluzia e ca am schimbat antigelul la sfarsitul lunii august, in luna decembrie erau deja temperaturi negative, ideal pentru un rezultat. Din pacate nu pot surprinde intr-o filmare satisfactia ca am din nou caldura in masina biggrin.gif.

Ca sa fie mai usor de urmarit, l-am impartit pe etape.
Prima fiind golirea instalatiei de racire

Curatarea instalatei de racire folosind solutia ProTec

Pun antigelul, aerisesc instalatia

Verificari si completari

Si pentru ca au fost intreabari:
Apa distilata
Distilarea apei se realizeaza evaporand si apoi condensand apa. In acest fel se obtine o apa absolut lipsita de saruri si in acelasi timp sterila, prin efectul termic. Apa distilata are utilizari farmaceutice, de laborator, industriale.

Apa dedurizata
Dedurizarea este operatiunea prin care se indeparteaza din apa calciul si magneziul. Aceste doua elemente, in prezenta bicarbonatilor, sunt cauza principala a depunerilor ce se formeaza in circuitele termice si pot, in plus, sa reactioneze cu alte substante in anumite prelucrari industriale. Dedurizarea se realizeaza in mod uzual prin trecerea apei prin straturi de rasini schimbatoare de ioni – mase cationice.

Apa demineralizata
Prin demineralizare se obtine apa fara saruri, fara ajutorul caldurii. In mod obisnuit, demineralizarea se realizeaza prin intermediul rasinilor schimbatoare de ioni obtinandu-se o apa cu reziduu salin inferior celui obtinut prin distilare; in schimb, apa demineralizata nu este sterila.
Tehnologia actuala permite producerea de apa demineralizata cu costuri acceptabile prin procesul de osmoza inversa, evitandu-se produsele toxice sau poluante rezultate in urma demineralizarii.
Apa demineralizata are utilizari nenumarate in domeniul industrial (industrie chimica, farmaceutica, alimentara, instalatii termice, etc.)
"

This post has been edited by busu 12: 21 Jan 2019, 12:47


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 24 Jan 2019, 21:17
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




G12 de la Hepu am avut in masina din 2009, impreuna cu pompa de apa hepu pusa la 60.000 km(inlocuit originala dupa care imi pare rau) o sa o schimb din nou anul acesta. Tot pe pompa apa hepu cred ca voi merge


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 25 Jan 2019, 00:44
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Sincer, nu cred ca G12 ataca/distruge garnituri din cauciuc.... e absurd.
Posibil ca se recomanda Type D din considerente economice.
Coroziunea nu se mai pune in discutie, G12 fiind dovedit necoroziv

Asta e genul de discutie identica celei despre ulei 2T in motorina pt motoare Euro 3
Si acolo sunt extrem de multi care sustin ca ceea ce scrie/revomanda producatorul e sfant
Din experienta proprie spun ca aceasta speta contrazice recomandarile producatorului
Am folosit in motor Euro3 fara probleme (cativa ani), si folosesc ulei 2T si in motor Euro4 de un an jumate.... no problems so far

La fel cu antigelul. Experienta vorbeste!


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 29 Apr 2019, 22:40
Post #290


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Cei care au montat corpul metalic, pot confirma codul de pe piesa ?
Eu am gasit ca ar fi 7700600514.

Este corect ?

Pe noua achizitie am corpul negru si cred ca incearca sa-mi bage ceva ulei in antigel (observ o tenta colorata de ulei deasupra antigelului - nu are consistenta sau culoare . Vreau sa-l schimb pentru orice eventualitate.

Am atasat si o poza de pe OLX sa fiu sigur ca este corect ceea ce vreau sa schimb.

Attached thumbnail(s)
termostat.png ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 604


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 5 May 2019, 06:25
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627975696
Cei care au access la documentatia tehnica, imi pot spune ce dimensiuni / tipuri de surub apar pentru corpul termostat metalic ?
Cateva posturi mai in spate e un coleg care da tipul si numarul lor dar nu am gasit care sunt pozitiile pe care se pun. Am atasat si poza pusa de espacern mai pe la inceputul topicului sa apara exact nr-ul suruburilor.
Multumesc !

Se gasesc si la renault ?

This post has been edited by myhay1208: 5 May 2019, 07:51


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 5 May 2019, 17:41
Post #292


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Surub cod 7703002917 si cod 7703602272...M6 25 pentru termostat plastic

Surub cod 7703002787 M6 50 si cod 7703002882 si cod 7703002838 pentru termostat metalic

This post has been edited by espacern: 5 May 2019, 17:44


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 21 May 2019, 07:20
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Uite si detalii in romaneste, documentate despre ce sustineam eu mai sus.
Astfel> G12 poate fi folosit cu succes in orice motor renault unde este antigel verde din fabrica.Antigelul verde este o tehnologie veche care se degradeaza mult mai usor decat altele deci se schimba mai des.Culmea in romania este si mai scump.Teapa sau ce!

Eu am bagat g12 rosu de cateva luni si nu am nici cea mai mica problema.

https://www.youtube.com/watch?v=IYEB11vxIk0

This post has been edited by megan2: 21 May 2019, 07:21


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 21 May 2019, 08:29
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Daca tu vrei sa folosesti G12 sau altceva,fa-o...E masina ta faci ce experimente vrei.
Dar nu sfatui pe altii sa faca asta, in caz ca li se strica masina banuiesc ca nu acoperi tu cheltuielile.
Motivatiile ca "merge brici", "pana acum nu s-a intamplat nimic" nu sunt foarte convingatoare.Asteptam sa crape motorul ca sa ne convingem ca am facut ceva gresit?
Daca producatorul recomanda ceva, nu o face de nebun...isi si asuma respunderea.
Cat e diferenta intre Type D si G12?Pentru 20-30lei merita riscul?Daca asta e motivul, mai bine a se folosi bicicleta.

This post has been edited by azaghorth: 21 May 2019, 08:30


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 May 2019, 08:33
Post #295


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti






QUOTE(megan2 @ 21 May 2019, 08:20)
Uite si detalii in romaneste, documentate despre ce sustineam eu mai sus.
Astfel> G12 poate fi folosit cu succes in orice motor renault unde este antigel verde din fabrica.Antigelul verde este o tehnologie veche care se degradeaza mult mai usor decat altele deci se schimba mai des.Culmea in romania este si mai scump.Teapa sau ce!

Eu am bagat g12 rosu de cateva luni si nu am nici cea mai mica problema.

https://www.youtube.com/watch?v=IYEB11vxIk0
*


fii amabil si nu mai abera. Culoarea antigelului nu are de a face cu tehnologia foloista, Dacia foloseste OAT care e cel mai andurant antigel de pe piata (poate in afara de evans waterless sau engine ice), mult mai bun ca cel cu silicati. Si OAT iti gasesc verde (Dacia)sau rosu (Mobil) fiind perfect miscibile. G12 e OAt +silicati, si dacia zice fara silicati. oare de ce?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 May 2019, 08:38
Post #296


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(megan2 @ 21 May 2019, 07:20)
Astfel> G12 poate fi folosit cu succes in orice motor renault unde este antigel verde din fabrica.

Fabricantul motorului Renault precum și cel al antigelului G12 nu au aceeași opinie....și asta este bine înscrisă pe datele tehnice care se pot consulta on line sau pe eticheta produsului/cartea tehnica.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 12 Jun 2019, 10:02
Post #297


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Referitor la cuplul de strangere, am intrebari:

1. Pentru corpul negru, cuplul de strangere si ordinea ramane acelasi?
2. Cum se traduce 1daN.m sau 1m.Kg in NM? Cumva 1daN.m = 10NM ?


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreis
post 2 Jun 2020, 20:58
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.686
Joined: 30 June 06
From: B u c u r e s t i




Salut,

Am observat de curând, ca m-am uitat la motor, ca vasul de expansiune are niste pete negre pe interior
IMG_20200602_192425.jpg ( Size: 2.48mb ) Number of downloads: 349

L-am desfăcut si înăuntru am gasit asta:
IMG_20200602_192521.jpg ( Size: 1.74mb ) Number of downloads: 312
IMG_20200602_192513.jpg ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 311
IMG_20200602_192526.jpg ( Size: 1.83mb ) Number of downloads: 296

Oare este ulei? Nu are nici un miros, cel putin nu simt eu.
Mașina merge perfect, trage foarte bine, nu mănâncă ulei, desi nivelul este usor peste la jojă, de ceva timp. Nu am alte scurgeri, nu am fun la mașină.

Ce poate sa aibă? Idei?

This post has been edited by andreis: 2 Jun 2020, 21:00


--------------------
ex Renault Megane 2.2 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 3 Jun 2020, 15:22
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Da, e ulei.
Verifica si nivelul de antigel, daca iti scade atunci e garnitura de chiulasa dusa.
Daca citesti primele 2-3 pagini din topicul asta, ai sa vezi ca poate fi de la termostat sau garnitura de chiulasa.

This post has been edited by Avani: 3 Jun 2020, 15:25


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADIMK3.5
post 6 Sep 2020, 01:03
Post #300


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 13 December 12




Stie cineva codul la capacul termostat ?

Ma refer la cei care au montat corpul metalic.Am gasit doar cu un stut de furtun in plus sad.gif

Multumesc


Attached thumbnail(s)
e9f79da3b609aa9630c1f1988b55da2b875434e2.jpeg ( Size: 37.07k ) Number of downloads: 55


--------------------
Renault Megane 2007 1.4 72kw Manager - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 8 9 10 11 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:29
Dacia