Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tempomat-limitator de viteza

dj22sib
post 23 Jul 2007, 12:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Salut! As vrea si eu sa stiu cum se foloseste acest accesoriu si daca este foarte util, ajuta la un consum mai bun, sau altceva de acest gen.
Multumesc!


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Jul 2007, 12:54
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cum se folosește citești în manual. Ajută întradevăr la economia de carburant, dar și la confort pe drum lung.
Daca ai Megane de ce întrebi la Clio?

Mai multe aici: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=536...ndpost&p=670412


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 23 Jul 2007, 12:58
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Meganul e un exception fara asa ceva, urmeaza sa imi vina un Clio III expression si mai dureaza o sapt pana vine, deci daca are cineva asa ceva si doreste sa imi spuna ii multumesc.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Jul 2007, 14:27
Post #4


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Câteva explicații pe scurt:

Limitatorul: setezi o viteză maximă, să zicem 60 km/h, și la activarea funcției, nu vei putea depăși această viteză. (doar în caz de urgenta, prin apăsarea la maxim a accelerației, se poate trece de această limită)

Tempomatul: util în cazul deplasărilor pe autostradă, sau drumuri lungi în afara localităților. Se setează o anumită viteză (să zicem 130 km/h pentru autostradă), iar la activarea funcției, se poate elibera pedala de accelerație, mașina menținând automat această viteză, prin controlul accelerației la urcarea unor mici rampe sau pante. Cazul de urgență se aplică și aici. Iar sistemul se dezactivează automat la apăsarea frânei sau ambreiajului.

A nu se confunda pilotul automat / cruise control-ul / tempomatul cu Active Cruise Control (ACC), sistem ce acționează și asupra frânei în mod automat...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 23 Jul 2007, 14:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




viteza se poate si mari/micsora folosind +/- de pe volan cand este selectat tempomatul


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Jul 2007, 14:38
Post #6


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Evident...sunt mai multe facilități ce le poți accesa... eu am descris pe scurt...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 23 Jul 2007, 15:08
Post #7


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




atat limitatorul cat si tempomatul is ok daca ai unde sa le utilizezi. adica daca ai drumuri. prin oras is inutile ambele, iar restul drumurilor pe la noi sint cum sint. respectiv: localitate, camp, localitate, camp...si tot asa. plus zone pe unde se tot lucreaza, aglomerari, ambuteiaje....etc. acum daca reusesti sa activezi tempomatul ala si sa mergi mai mult de 15 min cu el pe drumurile din romania e o mare realizare. ptr ca inevitabil vei da de o caruta, de un biciclist, de un tractor, de o zona cu lucrari...care te va determina sa franezi sa schimbi viteza si tot asa. singurul loc ok ar fi autostrada. bagi tempomatul si-i dai bice. o placere.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 23 Jul 2007, 16:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Se pare ca e bun de ceva. Imi era ca am renuntat degeaba la geamuri electrice spate smile.gif, adica sa fi luat la acelasi bani una Privilege.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 23 Jul 2007, 16:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




pe drumul spre mare l-am folosit vreo 70km, iar spre munte de la ploiesti la campina, asa ca ai unde sa folosesti tempomatul wink.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 23 Jul 2007, 16:55
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Multumesc, o sa va zic daca o sa am ocazia sa il folosesc si ce inseamna asta pentru consum, sper sa vina masina saptamana asta smile.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 29 Jul 2007, 09:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




A ajuns masina si am apucat sa merg cu tempomatul cam 30 km. Este chiar simplu su comod, dar am facut consum mai mic decat cu el, fara sa scazi sub 2000 rpm, adica sa subturezi motorul. Cred ca e foarte bun cand te dor picioarele smile.gif.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 31 Jul 2007, 09:09
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Eu cred ca e foarte bun cand mergi pe autostrada. Eu l-am folosit numai pe A2 si A1 cand am fost la mare, iar speed limiter-il il folosesc destul de frecvent cand merg in afara, si de regula il setez la 56 km/h. E mult mai confortabil sa tin constant pedala apasata si sa stiu ca atata timp cat nu cobor pante viteza ramane sub 56 km/h decat sa ma tot uit la vitezometru, sa mai las/apas pedala de acceleratie etc.

Grija mare cu cruise control-ul (tempomat-ul) si cu pozitia piciorului drept la pedale. Eu de regula mi-l tin relaxat langa scaun (nerecomandat), dar de fiecare data cand fac o depasire sau ma apropii de alte masini il duc frumos deasupra acceleratiei, ca sa pot frana repede in caz de pericol. Dar chiar si asa mi se pare riscant pentru ca stai prea relaxat si poti fi surprins foarte usor de evenimente neprevazute (i.e. un caine).

Alta chestie pe care am observat-o la cruise control este ca pare sa poata accelera mai repede decat mine din pedala de acceleratie. De la 130 km/h daca setez cu + 140 km/h simt cum ma baga in scaun 5 sec pana ajunge la 140. Acelasi lucru facut cu pedala in blana si nu simt nimic. Probabil ca e doar o simpa senzatie datorata faptului ca nu mai simt in pedala de acceleratie vibratiile motorului.


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 31 Jul 2007, 09:18
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




exact chestia asta am observat-o si eu pe autostrada. eram la 140 si am accelerat de pe volan si m-a bagat in scaun, senzatie pe care n-am avut-o cand am folosit pedala... ciudat, insa probabil doar ni se pare


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 31 Jul 2007, 10:00
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Pai, 140-130 = 10km/h viteza castigata in 5 secunde (dupa spusele tale).
Asta inseamna (10000/3600)/5 = 0.55 m/s^2. Nu este chiar o acceleratie naucitoare smile.gif

Mai simplu zis, e cam ca si cum ai face un 0-100 in 50s. Incet si sigur smile.gif

Cu siguranta este doar o impresie pentru ca nu mai te sprijini in picioare si nu mai esti la fel de fix fata de masina...


Ptiu, ce ma plictisesc eu la servici smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_cosmin
post 31 Jul 2007, 18:09
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 June 07




se dezactiveaza cumva si limitatorul de viteza in caz de urgenta? adica inafara de buton? Ii aratam unui prieten cum functioneaza si nu mai nimeream butonelul sa il opresc si deja ma claxonau vreo 2 din spate blush.gif Am citit manualul cam in graba da nu-mi aduc aminte sa fi gasit mentionat ceva despre asta ....


--------------------
Renault Clio 3 Exception 1.5 dci 85 CP fab. 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 31 Jul 2007, 18:10
Post #16


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am scris mai sus...

QUOTE
...în caz de urgență, prin apăsarea la maxim a accelerației, se poate trece de această limită...


This post has been edited by Catalin Marinarul: 31 Jul 2007, 18:11


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 31 Jul 2007, 18:35
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Da, unde 'apăsarea la maxim' inseamna pana in podea si un pic dupa smile.gif Pedala are sub ea un punct dur, unde tie o sa ti se para ca se termina cursa. Ei, trebuie sa apesi mai tare, o sa auzi un fel de 'clic' si o sa simti in pedala ca ai apasat un buton.

Si acum vin eu si ma intreb retoric (precum multi altii de pe aici): oare nimeni nu mai citeste manualele alea de utilizare care vin cu masinile?


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c_cosmin
post 1 Aug 2007, 10:35
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 June 07




QUOTE
Am citit manualul cam in graba da nu-mi aduc aminte sa fi gasit mentionat ceva despre asta ....


Tnx pt info


--------------------
Renault Clio 3 Exception 1.5 dci 85 CP fab. 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dack
post 1 Aug 2007, 10:51
Post #19


Membru cu atitudine


Group: Members
Posts: 607
Joined: 1 September 06
From: Bucuresti




Mie nu mi se pare ca la setarea unei viteze superioare pe tempomat masina accelereaza mai bine decat din pedala. Eu chiar sunt convins ca asa se intampla. Pedala, chiar daca este electronica, este controlata de un factor subiectiv, recte piciorul drept. Nu veti stii niciodata cat de tare trebuie sa apasati pe acceleratie pentru a ajunge fix la 150 de km/h in cel mai scurt timp. La setarea din volan comanda este absolut directa, fara nici un factor intermediar, iar computerul de bord va accelera cu maximum de randament.

Referitor la consumul in cazul folosirii tempomatului, eu cred ca poate fi in cel mai bun caz egal cu situatia in care nu il folosesti. Pentru simplul fapt ca atunci cand exista diferente de nivel (pante), in primul caz, computerul de bord va accelera de fiecare data pentru a mentine viteza setata constanta, comparativ cu situatia in care voi tineti piciorul la acelasi nivel pe acceleratie (adica asa cum procedam in mod normal), ceea ce va conduce la o scadere usoara a vitezei(la urcarea pantelor), dar si la un consum usor redus, implicit.

Si da, tempomatul este un instrument extrem de util si comod chiar si la noi(mai ales pe cele doua autostrazi), dar trebuie utilizat cu mare mare mare grija, deoarece nu ne putem permite nici un moment de neatentie, avand in vedere ca masina nu va frana sau incetini in cazul obstacolelor (cum se intampla cu pilotul automat, prezent pe masini mult mai scumpe). Nici macar o frana de motor mai acatari nu am remarcat daca setezi viteza pe computer de la 140 la 120 de km/h, de exemplu...

This post has been edited by dack: 1 Aug 2007, 11:27


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dCI 126CP Privilege, martie 2007
Fiat Stilo Dynamic, 1.9 MJT 148CP, 2006
Riding on the wind.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 1 Aug 2007, 16:17
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Este chiar bun pentru drumuri mai lungi. Daca se consuma cu un litru mai mult, nu cred ca-i bai, pe langa ceilalti consumati smile.gif. Oricum stie sa accelereze mai bine ca piciorul wink.gif.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 1 Aug 2007, 16:24
Post #21


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Cu tempomatul activ consumul e mai mic în 90% din cazuri.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabu
post 3 Aug 2007, 19:41
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 21 November 06
From: Timisoara




Salutare. In ultima perioada am folosit foarte des tempomatul. Astazi am observat ca dupa ce l-am activat si am setat viteza dorita, afisajul "Cruise control" + viteza, a disparut, in locul acestuia aparand afisajul precedent al computerului de bord ( in cazul de fata consumul mediu). De obicei afisajul "Cruise control" + viteza ramanea cat timp era activat tempomatul sau pana cand apasam unul dintre butoanele computerului de bord, si revenea cand reduceam sau maream viteza. Cum e normal, la voi cum se intampla ?
Multumesc.


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique EDC, 1.5 dCI, 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sorinux
post 3 Aug 2007, 19:53
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Normal este cum ai explicat in ultima parte a mesajului tau. Cel mai probabil ai apasat tu butoanele de defilare prin meniul CB, dar daca totusi nu ai facut asta eu nu vad o problema, chiar prefer sa se revina la afisajul computerului de bord atata timp cat nu schimb viteza pe cruise control sau nu se intampla alte chestii care ar declansa afisajul cruise controlului.

Daca poti reproduce comportamentul asta, eu zic ca undeva e o problema. Dar daca e numai atat, eu as considera problema asta un 'upgrade' smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 Exception
Clio 3 Exception 1.5 dci 105CP @ DimSport, noir nocturne, iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 3 Aug 2007, 21:25
Post #24


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Nu e nicio problemă, SE APROPIE REVIZIA, de asta face așa computerul de bord... smile.gif


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabu
post 3 Aug 2007, 21:52
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 21 November 06
From: Timisoara




Intr-adevar, luni merg la revizie smile.gif . Ar fi trebuit sa stiu ca asa face cand se apropie revizia ? biggrin.gif
Sorinux, si eu as prefera sa revina la afisajul CB, asa cum se intampla acum biggrin.gif. Eram nedumerit daca e vreun bug de soft sau mai stiu eu ce eroare si nu stiam daca asa ar fi fost de la inceput, sau abia acum si-a "revenit" biggrin.gif
Merci Catalin pentru lamuriri smile.gif

This post has been edited by Fabu: 3 Aug 2007, 21:53


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique EDC, 1.5 dCI, 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bezz
post 24 May 2009, 18:20
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 May 09




salutare
prietena mea are un clio3 1.4 16V echipare dynamique (6 airbaguri, climatronic, oglinzi el, rabatabile el., asistent parcare).

intrebarea mea este, se poate monta tempomat pe aceasta masina "aftermarket" smile.gif adica sa cumpar maneta de la renault, s-o infig in coloana volanului tongue.gif , s-o activez eventual la concesionar si sa ma bucur de facilitatile pilotului automat? a mai facut cineva asta?

am facut exact acelasi lucru la masina mea, un citroen xsara, desi 2 dealer-i si doi mecanici de la ats mi-au zis ca este imposibil, cu ajutorul unui baiat de la reprezentanta pejo am montat si activat maneta de pilot automat (cumparata evident de la eurial, pentru ca ats nu aducea reperul respectiv).

multumesc!


ps n-am la indemana manualul clio-ului, dar din ce-am vazut prin poze pe gugal, tempomatul se comanda de la butoane incadrate in volan, nu de la maneta separata? wacko.gif cam problematic in cazul acesta.

This post has been edited by bezz: 24 May 2009, 18:44


--------------------
renault clio 3 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudor.
post 29 May 2009, 09:38
Post #27


satisfied renault owner


Group: Members
Posts: 132
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Asa e bezz, tempomatul are butoanele in volan + un buton in bord, in dreptul genunchiului din stanga.


--------------------
Renault/Volvo/BMW Clio III/S40/X5 2007 Dynamique dci 85/2009 1.6D/2011 xDrive35i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G L G
post 21 Jul 2010, 13:14
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 25 July 08
From: CONSTANTA




Montat ieri cu ajutorul celor 2 doctori Liviu si Romeo. Detalii http://www.reno.ro/Cruise-control-pe-megan...53655-s750.html
posturile 778, 779

This post has been edited by G L G: 21 Jul 2010, 13:16


--------------------
RENAULT CLIO 3; 2007 / Dinamique 1,5 DCI; clima; MP3. - CT O6 XXX
http://www.youtube.com/watch?v=Oxtr1EOfZig
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogatu
post 21 Nov 2013, 16:04
Post #29


Got Rhythm


Group: Members
Posts: 122
Joined: 10 October 11




Mi-am pus si eu cruise control facut in totalitate de mine. Merge foarte bine. L-am testat si in localitate si in afara localitatii, atat pe DN cat si pe A2.

Atasez si cateva poze. Nu are butoanele originale, dar nu cred ca sunt asa de importante, avand in vedere ca sunt destul de scumpe.

DSC_0041.jpg ( Size: 52.67k ) Number of downloads: 1855
DSC_0043.jpg ( Size: 43.05k ) Number of downloads: 1902


--------------------
Renault Clio III 2008, 1.5 DCi, 70 cp - CL 88 BGT
Stefan Bogatu
e-mail: stefan.bogatu@gmail.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yahoo
post 19 Nov 2014, 18:14
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 22 July 11
From: Brașov




Este posibil ca la unele modele, cum este cel din semnatura, sa nu poata fi activata aceasta optiune?
Masina este precablata, am montat toate butoanele originale, dar nu a reusit niciunul din cei cu care am luat legatura sa activeze optiunea, motivand ca pe programul CLIP la masina mea nu apare deloc aceasta optiune, ca la celelalte pe care le-au activat.


--------------------
Renault Clio III 2011 Clio Yahoo 1.2 16V 75CP Standard
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 00:55
Dacia