Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce obligatie are vinovatul?, Dupa completarea amiabilei

papa_mulo
post 4 Dec 2014, 11:15
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Stiu ca amiabila nu stabileste vinovatia dar e vorba de o speta clara, X a atins in parcare masina lui Y si au completat amiabila, X recunoscand evident ca e vina lui.
Dupa ce au completat amiabila, fiecare are cate un exemplar, pagubitul are si o copie xerox a RCA-ului vinovatului: ma intereseaza ce trebuie sa faca vinovatul.
Pe spatele amiabilei scrie:
"CAND VA INTOARCETI ACASA Trimiteti imediat formularul Constatare amiabila catre asiguratorul dumneavoastra."

Amandoi trebuie sa faca asta? X(vinovatul) trebuie sa trimita si el acea amiabila la asigurator, care e procedura?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 4 Dec 2014, 12:08
Post #2


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Vinovatul trebuie sa-si notifice asiguratorul ca a avut loc un eveniment. Din proprie experienta: am sunat la call center (Allianz in cazul meu) si le-am spus ca am avut un eveniment, ca pagubitul doreste sa rezolve pe CASCO cu regres. Au zis "OK".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Dec 2014, 13:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




La constatare, asiguratorul poate cere sa vina si vinovatul, care completeaza un formular si pune masina in pozitia in care a avut loc accidentul. Se face un fel de reconstituire a accidentului, cu poze & shit.





--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 4 Dec 2014, 13:28
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@marksman: merci, am mai cautata si eu in paralel pe net si am gasit aceeasi informatie.

@Diac: pe aia o stiu, ei pot cere dar nu e treaba ta ca parte in accident sa il aduci pe celalalt. Poate sa vina in alta zi de buna voie sau daca nu vrea poate sa nu vina deloc, e treaba lor sa se descurce cu el. E un tertip al lor pt taraganare...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 4 Dec 2014, 18:35
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Tu zici ca e un tertip de taraganare , dar firma de asigurari zice ca nu. Vine unul cu un amiabil completat si cu copii de pe actele unei masini si ale unui sofer si zice "repara-mi frate masina ca uite, asta mi-a lovit-o . a scris el aici ca e vinovat" . Nu-i asa ca daca asiguratorul zice "Pai daca zice el ca e vinovat du-te frate la el sa ti-o repare . Aaa, vrea sa o repar eu in contul lui pai atunci sa vina la mine sa imi spuna ce s-a intamplat si sa imi ceara in scris asta " . Mai ales ca scrie si in lege ca asta trebuie sa faca.

Puteti sa va suparati pe mine, dar cam asta e adevarul . Si va spun din proprie experienta ca au fost cazuri in care s-au prezentat ca pagubiti, aveau copii dupa acte si in realitate persoana din acte habar nu avea de vreun accident , pentru ca nici nu produsese vreunul. Asa ca , in cazul amiabilei , pentru finalizarea dosarului este necesara si declaratia vinovatului si masina acestuia vazuta de asigurator.





--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Dec 2014, 18:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Mie mi-a cerut sa vina si vinovatul desi aveam pv de la politie. Ca poate aveam eu o combinatie cu ala de la rutiera.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 4 Dec 2014, 19:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Si mie mi-a cerut sa vina desi aveam PV de la politie. Asta nu inseamna ca si trebuie sa vina.... Mai ales ca ala isi si reparase masina intre timp.


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 4 Dec 2014, 20:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




In mod normal trebuie declaratie de la persoana vinovata, eu acum am fost si pagubit si vinovat si nu sa cerut niciodata declaratie, cand am fost vinovat sau cerut poze si cand am fost pagubit tot poze, si ca firme este vorba de euroins (pagubit) si cityinsurance (vinovat)


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 4 Dec 2014, 20:54
Post #9


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(kosfunny @ 4 Dec 2014, 18:35)
[...]Asa ca , in cazul amiabilei , pentru finalizarea dosarului este necesara si declaratia vinovatului si masina acestuia vazuta de asigurator.
*


La ce declaratie te referi? In cazul meu am dat un telefon la asigurator, cum am scris mai sus, si asta a fost. Masina am reparat-o in regie proprie, daunele au fost undeva sub 200 lei: bara zgariata si oglinda sparta ( doar sticla). Nici vorba de declaratii suplimentare si prezentarea masinii la asigurator.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 4 Dec 2014, 20:58
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Am uitat sa precizez ceva , cand am fost vinovat nu a platit asiguratorul (a fost cu regres pe casco) si a trebuit sa se judece intre ei si eu am picat ca intervenient .

This post has been edited by sk0rpion: 4 Dec 2014, 21:00


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 5 Dec 2014, 00:48
Post #11


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




in lege zice ca ai obligatia sa depui exemplarul tau de constat amiabil la asiguratorul tau , in primul rand pentru ca ei sa stie despre eveniment si in al doilea rand ca sa iti elibereze o autorizatie de reparatie . In mod normal, este ilegal sa se faca reparatii la masina ta in baza exemplarului tau de amiabil,trebuie sa ai autorizatie de reparatie . In trecut fie iti dadea organul separat autorizatie de reparatie , fie iti scria elemente direct in PV si consemna "tine loc de autorizatie de reparatie " , in caz ca erau putine avarii sau ii era lene sa scrie AR separat .
Problema cu legea este ca nu specifica un lucru foarte important : CE SANCTIUNI POT FI APLICATE UNUIA CARE NU RESPECTA ACEA OBLIGATIE DE A DEPUNE CONSTATUL AMIABIL ? In lipsa acestui lucru elementar, tot textul este egal cu zero .
Este ca si cum ai zice ca e ilegal sa traversezi strada prin locuri nemarcate insa nu ar exista nicio sanctiune pentru acest lucru, s-ar simti cineva constrans de o astfel de restrictie ?

This post has been edited by prody: 5 Dec 2014, 00:49


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Dec 2014, 12:36
Post #12


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




In cazul meu, l-am bubuit pe unu ***, am facut amiabila, am recunoscut eu vina ( desi la lovitura din spate cred ca e extrem de clar ), i-am dat RCA-ul.

Pt. ca RCA-ul meu e la Allianz, omul s-a dus sa si-o repare pe RCA-ul meu, nu s-a mai complicat cu CASCO. Cand s-a dus la constatare l-au notificat ca trebuie sa vin si eu cu masina la constatare, desi nu prea aveam niciun semn pe ea, dar cica "nu da drumul la dosar pana nu vii si dumneata".

M-am dus la Allianz (alt centru), cu numarul lui de dosar, s-au uitat, s-au mirat ca n-am semne pe masina, au facut poze.....dai i-au dat drumul omului la dosar.....


This post has been edited by adi_ar: 8 Dec 2014, 18:45


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 8 Dec 2014, 17:25
Post #13


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Trebuia sa ii dai mai tare ca sa ai si tu ceva de reparat.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 8 Dec 2014, 18:53
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Stiu ca suna anacronic insa anuntarea asiguratorului in situatia vinovatiei evidente tine in primul rand de bun simt si un minim de educatie civica!
Adica, daca esti vinovat si stii acest lucru (sau decide Politia ca esti), atunci fa un minim efort si ajuta-l si pe pagubit sa-si repare masina!
Daca sunteti vinovati, contestati PV in instanta, este in regula, dar nu luati atitudinea marlaneasca "... i-am dat asigurarea, ce mai vrea!?"!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 14 Dec 2014, 13:13
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




daca esti victima si accepti o amiabila , este musai ca vinovatul sa mearga inpreuna cu tine la asiguratorul lui , pt foto , constatari , si tot ce mai trebuie ca sa fie totul clar , a...........si vinovatul in semn de ,,respect" tre sa fie un pic ,, atent"cu tine.
wink.gif


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacia-Berlina1997
post 14 Dec 2014, 15:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 November 07
From: Bucuresti




Am facut si eu o amiabila prin 2012 in care eram vinovat. Omul avea casco , eu asigurare la ASTRA . I-am trimis pe mail copie dupa asigurare , permis , talon , buletin si totul a decurs ok smile.gif . La mine nu se vedea mai nimic pe masina.


--------------------
vw golf4 variant 2005 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Dec 2014, 12:21
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(stanionjan @ 14 Dec 2014, 13:13)
in semn de ,,respect" tre sa fie un pic ,, atent"cu tine.
wink.gif
*



Adica ce sa mai faca?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Dec 2014, 15:49
Post #18


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Probabil se refera la o "atentie". smile.gif

QUOTE(Lord Hades @ 8 Dec 2014, 17:25)
Trebuia sa ii dai mai tare ca sa ai si tu ceva de reparat.
*


Io n-am vrut sa i-o dau deloc, dar na.....
Si a fost si o chestie tampita, ca eram in spatele lui la semafor, ala pleaca si dintr-o data se opreste brusc, fara stop pe frana....fara sa aiba nimic in fata.......
Coboara un tinerel panicat de la volan....io direct pe el: ce faci mai mai omule, de ce naiba franezi, n-ai nimic in fata.....si nici n-ai stop pe frana.....
La care ta'su coboara din dreapta: n-a pus frana, i-a murit motoru'....

Ce dracu sa mai zic....aia e .....se intampla oricui.....mai ales la inceput.

This post has been edited by vallixx: 15 Dec 2014, 15:55


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Dec 2014, 16:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




QUOTE(vallixx @ 15 Dec 2014, 15:49)
Probabil se refera la o "atentie".  smile.gif
*



Pai si atentia aia cât sa fie? De-o friptura si-o bere acolo? Popor de pomanagi, spagari si fripturisti ce suntem.

This post has been edited by Diac: 15 Dec 2014, 16:01


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Dec 2014, 16:07
Post #20


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu's ce sa zic, e cu dus si intors.

Ca tu ii dai RCA-ul si te doare in buci. Cel mult mai faci un drum sa faca si la tine constatare, daca e nevoie.

Ala se duce la constatare, o baga in service, in functie de service si de gravitatea problemei sta si fara masina, poate tre sa dea si ala o atentie in service.....si asta fara sa fi gresit cu nimic.....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Dec 2014, 16:19
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Asa si? Pot fi eu nevinonvat, pot fi eu vinovat. Asta este riscul de a merge cu masina. N-am pretins nimic de la nimeni ca nevinovat, nu ofer nimic in plus ca vinovat. De ce mai platim asigurare atunci? Am stat cu masina lovita juma de an pâna când m-am decis sa o repar pe banii mei. N-am pretins nici un leu de la vinovat.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Dec 2014, 16:21
Post #22


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Inteleg ce zici, dar pe de alta parte ti se pare corect sa pierzi timp si poate si bani, stand cu masina prin service in conditiile in care tu n-ai avut vina?


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 15 Dec 2014, 16:30
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Imi asum riscul atunci când bag cheia in contact. Nu este vina lui ca poate trebuie sa dau spaga in service ca vopsitorul sa nu-mi gazeze juma de masina sau ca pierd juma de zi sa fac o constatare la asigurator.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 28 Dec 2014, 10:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(marksman @ 4 Dec 2014, 20:54)
La ce declaratie te referi? In cazul meu am dat un telefon la asigurator, cum am scris mai sus, si asta a fost. Masina am reparat-o in regie proprie, daunele au fost undeva sub 200 lei: bara zgariata si oglinda sparta ( doar sticla). Nici vorba de declaratii suplimentare si prezentarea masinii la asigurator.
*


Raportat strict la lege , cel care ti-a reparat masina a facut o ilegalitate. De cand s-a introdus constatarea amiabila unitatile reparatoare si-au facut obiceiul sa remedieze avarii in baza constatului amiabil dar este ilegal . Din cauza ca nu au fost luati la intrebari de Rar si Politie probabil ca unii au concluzionat ca asa este corect. Dar repet, este ilegal .

Pentru reparatiile avariilor rezultate in urma accidentelor rutiere este nevoie de :
1. AUTORIZATIE DE REPARATIE emisa de Politia
2. DOCUMENT DE INTRARE IN REPARATIE emis de asiguratorul RCA
Punctul 3 nu exista !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 28 Dec 2014, 11:23
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Un sofer asigurat la astra, pasagerul din stanga spate a deschis portiera fara sa se asigure, mi a rupt oglinda dreapta. Am intocmit amiabila , facut copii dupa buletin, permis si talonul lui, si a plecat omul fiind din bucuresti.
Am mers la astra cu documentele, mi au facut poze la masina, am completat eu la astra niste hartii, in aceeasi zi s-a deschis ordin de reparatie la renault roman, in 3 zile am avut oglinda vopsita si montata pe masina. singura mea obiectie a fost ca nu mi au reparat si fata de portiera unde s-a trantit oglinda a facut o dunga si a sarit un pic vopseaua, insa nici eu nu am insistat, e doar asa ca un moft ca vezi nu mai e cum a fost.


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 28 Dec 2014, 21:45
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




De nu ar fi fost vorba doar de o oglinda si ar fi fost o dauna de cateva mii de lei sa vezi ce repede se complicau treburile !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 28 Dec 2014, 23:03
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Factura a fost de 1200 ron pentru o singura oglinda fara discuti ca de ce la renault si nu de la dezmembrari unde o oglinda e 350 ron plus vopsitul 100. Puteam sa cer si vopsitul portierei sifonate. Alt sofer parcand cu spatele deschide portiera sa vada spatiul de parcare si agata cu portiera tripla mea si juleste 5 cm din bara. Devizul asiguratorului cuprindea si vopsit bara. La renault se rugau sa vopsesc si bara, le spun ca nu doresc, se uitau ca la placinte, domne nu vreau.


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 28 Dec 2014, 23:32
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




bravo vallixx ai pus foarte bine problema , nu cred ca Diac nu stie ce este o ,,atentie'' ,dar daca ,,atentia'' este mai mica decit amenda , si nu tre sa stea doua luni pe ,,bara''daca vine,, militianul'' si face el constatarea , iar pagubitul pe linga faptul ca a avut ghinion , si total nevinovat mai sta in service , si asa cum zici , mai tre sa fie ,,atent''la unul si la altul ,ca altfel nu se poate , la noi este aproape inposibil , asa ca cool.gif , atentie cu atentile , icon_mrgreen.gif este bine sa fii .....pregatit cool.gif


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 29 Dec 2014, 01:58
Post #29


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.352
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Repet, e si asta cu dus si intors, daca ma intrebi poate n-as sti sa dau un sfat.

E corecta si ideea ca platesti RCA, dar aia acopera doar daunele, nu si timpul piedut, nervii, "atentile" , daca vrei sau esti nevoit sa la dai.
Insa e corecta si ideea ca in momentul in care ai masina si circuli cu ea iti asumi un risc.

Inteleg ambele motivatii si intr-o oarecare masura ambele sunt corecte, dupa mine......

Kosfunny: tu zici ca constatarea amiabila este ilegala? Adica pe baza ei nu este legal sa repari avaria? Personal ma cam indoiesc, dar nu te contrazic pentru ca nu stiu, dar mi se pare ciudat.
Pentru ce se ofera si aceasta varianta daca legal tot la politie trebuie sa declari si sa faci constatare?

This post has been edited by vallixx: 29 Dec 2014, 02:02


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 29 Dec 2014, 14:07
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Bun deci câti bani tin in talon pentru "atentie" in caz ca...? 100 RON, 200? 300? 400?, 100 de Euro? (mai mult n-as da ca suma e mai mare decât valoarea politei RCA pe un an) Ca sa stiu, nu de alta. Difera suma in functie de paguba? In functie de gravitatea faptei? Ca pentru o tamponare din spate iau o amenda oarecare si ramân si cu permisul in buzunar. Sa stabilim niste reguli clare, e "inposibil" sa mai continuam asa!

This post has been edited by Diac: 29 Dec 2014, 14:10


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:03
Dacia