Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accident Laguna 2, "valoare de nou" + alte intrebari

kosfunny
post 7 Jun 2014, 08:34
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




QUOTE(negue @ 4 Jun 2014, 11:27)


Daca intr-adevar e dauna totala si primesc 75% din valoarea actuala si-n plus imi ramane si epava, eu n-am de gand s-o repar. O vand, mai pun niste bani si iau altceva. De preferat mai noua de 2007, sa-i pot face casco  dry.gif  Desi, dupa cum am spus, cel putin pana acum n-am nimic de reprosat in relatia cu inspectorul de daune.




Te sfatuiesc sa faci ce i-am recomandat si colegului aici :

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=275...dpost&p=4095310

Si inca o chestie, daca nu ai de gand sa repari masina te sfatuiesc iei in calclul inaintea vanzarii catre un oarecare si posibilitatea de a o duce la REMAT . In felul acesta asiguratorul este obligat sa ia valoarea pe care o primesti de acolo ca reprezentand valoare de epava . Astfel poti primi mai mult de 75 % din valoarea reala pentru ca in general de la Remat primesti cateva sute de lei , obligand astfel asiguratorul sa puna diferenta ! De obicei, in cazul masinilor avariate puternic, aceasta diferenta este mai mai mare decat pretul care s-ar putea obtine vanzand epava la liber/


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
negue
post 7 Jun 2014, 11:55
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 27 March 13




QUOTE(kosfunny @ 7 Jun 2014, 09:34)
[...] in general de la Remat primesti cateva sute de lei , obligand astfel asiguratorul sa puna diferenta ! De obicei, in cazul masinilor avariate puternic, aceasta diferenta este mai mai mare decat pretul care s-ar putea obtine vanzand epava la liber/
*



Multumesc mult pentru sfaturi. Eu estimez ca in cazul meu ies mai bine vanzand epava si nu ducand-o la remat. Cel putin motorul, planetarele, cauciucurile, tot ce inseamna echipament interior, chiar si sticla, sunt in stare foarte buna. Doar ca ducand-o la reprezentanta, preturile pieselor ("pe original") sunt mari, de aici si concluzia "dauna totala".

Am retinut adresa, multumesc. Eu deocamdata estimez ca stau mai bine dpdv al hartiilor decat colegul @CaLeDONis. Am copie dupa nota de constatare, am si adresa de notificare dauna majora (cu nr. de inregistrare, si de unde rezulta si numarul de inregistrare a cererii de despagubire). La mine nu e graba, totusi voi insista sa respecte termenele legale. Ideea e ca inspectorii (repet, nimic de reprosat pana acum; ba dimpotriva, apreciez punctualitatea si corectitudinea) au devenit probabil imuni la amenintari cu reclamatii la ASF si dat in judecata. Stiu si ei ca doar foarte putini se tin de cuvant (aici @kosfunny ne poate fi de ajutor, eu estimez ca maxim 5% din cei care ameninta asiguratorii chiar merg mai departe si se tin de cuvant cu datul in judecata).
E, la mine nu-i cazul, si cu toate ca sper sa nu mai am bataie de cap, daca vor calca pe bec eu urmez pasii: reclamatie la firma de asigurari-reclamatie ASF-dat in judecata (cu episoadele conciliere, mediere etc). Asta e, banii o sa-i recuperez oricum de la ei, chiar daca poate mai greu, iar ei si-i recupereaza de la betivul care a provocat accidentul.

@kosfunny Interesant topul reclamatiilor la ASF pe primele 4 luni ale lui 2014, nu crezi?


--------------------
Renault Laguna 2 2001 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 Jun 2014, 22:28
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




cat timp nu exista un top al numarului de reclamatii raportat la numarul de dosare de dauna deschise, sau macar la numarul de polite emise, e tot degeaba. cine incheie multe polite garantat va avea un loc fruntas si in topul reclamatiilor.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 07:39
Dacia