Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Furtun interculer pierde aburi ulei, Laguna 1,5 110 cai

RobertCristi80
post 28 Nov 2020, 23:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 November 20




Salut colegi. Am o problema aparuta de curand.
De la turbina pleaca 2 furtune groase catre interculer.
Unul pe stanga si unul pe dreapta. Furtunul care vine pe stanga sau pe partea pasagerului la conexiunea cu interculerul pierde aburi de ulei. Prinderea se face cu o siguranta otelita nu cu un colier. Nu se poate pune colier metalic deoarece furtunul are un stut metalic capsulat ce are interior un oring care nu mai etanseaza cum trebuie. Din ce am cautat pe net nu gasesc oringul separat furtunul venind cu totul si are un pret i tre 1100 si 1300 lei. S a mai lovit cineva de problema asta? A ti gasit oring compatibil???


--------------------
Renault Laguna 3 2013, break, 1,5, 81 kw - B71KGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Nov 2020, 23:44
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu iti bate capul, este din capitolul asa fac toate ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobertCristi80
post 29 Nov 2020, 09:27
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 November 20




Ideea e ca un coleg de pe forum se plangea ca din cauza aasta ii aparea in bord averizarea legata de poluare. Alt coleg sustine ca a schimbat acel oring la un moment dat. Momentan nu pot trimite mesaje private deci nu am cum sa iau legatura cu ei.

29 Nov 2020, 10:35:
"" "" "" Si eu am avut o problema asemanatoare. Check antipollution system aprins, verificat pe cateva testere si indicau tot ceva pe circuitul de comanda al injectorului. Eroarea aparea la loc in cateva zile. Dupa cateva luni s-a aprins si martorul check injection system. Am fost la Renault service (IC Bratianu, Constanta) si la diagnoza a indicat o problema la sistemul de admisie aer. Conducta dintre intercooler si turbina nu era "clipsata" bine si probabil vapori de ulei au dus la aparitia erorii (cel putin asta a fost explicatia). Au fixat si etansat conducta si am scapat de problema. biggrin.gif
Mecanicul mi-a spus ca au mai avut situatii cu erori similare si cu acea conducta fisurata.
In caz ca ajuta pe cineva, multa bafta!"" "" "
Acesta e mesajul unuia din colegi. Deci cine s a confruntat cu problema asta si cum a rezolvat o????

This post has been edited by RobertCristi80: 29 Nov 2020, 09:35


--------------------
Renault Laguna 3 2013, break, 1,5, 81 kw - B71KGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:32
Dacia