Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema instalație electrica bec pozitie

RobertBalogh
post 13 Sep 2019, 18:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 September 19




Buna ziua, sper ca pun accest topic unde trebuie pe site. Am folosit si optiunea de cautare ,dar nu am putut găsi nimic asemănător de problema mea.
Am un Renault Megane 2, hatchback din 2006 (1.9, 130 cp).
Problema este la becul de poziție de pe partea dreaptă. Atât fata cat si spate (acestea nu se mai aprind).
Am verificat siguranțele atat din panoul din mașină cat si cel de la motor iar siguranțele sunt bune. (Verificate cu multimetru pe continuitate).
Problema a apărut când incercam sa adaptez un bec, si pentru ca juca între manelele suportului de bec, i-am pus o sârmulița mica care din pacate a căzut si pe "+" si pe "-"
Făcând un scurtcircuit, din care a rezultat această problemă. Eu cred ca firul conductor nu este întrerupt, care credeți că ar putea fi problema? Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane 2006, hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 13 Sep 2019, 22:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 27 February 09




Pai ai zis ca ai continuuitate pe traseu, sigurante ai. Banuiesc ca becuri si + la + ai. Poate s-a impuscat maneta sau vreun releu( dar parca pozitia nu are releu). Daca pui curent pe direct de la maneta, se aprinde becul ?

https://kids.maya.se/megane/ROM/HTM/ENTREE.HTM

Poate te ajuta asta.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobertBalogh
post 14 Sep 2019, 23:06
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 September 19




Nu stiu la ce te referi si nici nu inteleg cum sa ii dau curent direct de pe maneta. Poti sa imi explici ce si cum?


--------------------
Renault Megane 2006, hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 15 Sep 2019, 21:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 27 February 09




Pai maneta de la volan, teoretic, e un intrerupator. Verifica functionalitatea ei apoi dai curent pe direct (bypass) pentru lumina de pozitie. Parerea mea.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RobertBalogh
post 22 Sep 2019, 12:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 13 September 19




I am dat curent, si am observat ceva ciudat. Mi s-au aprins becurile de faza scurta de pe ambele părți. In mare, eu cred ca e problema într-o mufă. Pentru ca am facut niste calcule din care au rezultat ca intensitatea curentului la momentul scurtcircuitului a depășit 18A si tare cred eu ca e un fir topit undeva. Singura soluție sa nu ma apuc sa ii dau eu bara jos si posibil alte părți componente, este sa o duc la reprezentanță si sa imi inlocuiasca mufa sau cablul. Voi reveni cu un update dupa ce voi remedia problema pentru curiozitatea voastră, dar și pentru a ajuta alți colegi de pe forum care pot intalni la masina lor o problema asemănătoare. Iti multumesc pentru timpul acordat 😁😁


--------------------
Renault Megane 2006, hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 22 Sep 2019, 22:15
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 27 February 09




E ciudat ca nu s-au ars sigurantele de la pozitie/faza scurta, daca ai avut 18A. Eu as schimba si sigurantele alea, preventiv.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 14:05
Dacia