Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pierde ulei din cutie...astept prognosticuri, Faimosul simering al cautatorului de viteze

StefanJipa
post 14 Sep 2010, 22:12
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 August 10




Gata , mi-am dat seama , multumesc mult pentru imagini St , raman dator cheers.gif


--------------------
Renault Megane 1.3 TCe EDC 2021 - -
ex Megane Coupe 1.6 16v
ex Clio 120TCe EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 15 Sep 2010, 01:39
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Cu placere!
Nu stiu cum o sa fie la tine, dar la mine la JC5 cu 1.9 dCi a fost nevoie de o seringa si un mic furtunas ca sa pot pune ulei in cutie pentru ca nu aveam loc.
Problema asta o sa o ai daca nu te duci la service. Aia au un aparat special care se foloseste foarte usor.

Pentru furtunas eu am cumparat o seringa si un kit de perfuzie din farmacie (a fost relativ ieftin 1-2lei) din care am taiat furtunul.
Pentru completare masina trebuie sa fie in plan orizontal, deloc inclinata.

Dar din ce motiv vrei tu sa umblii la cutie?

PS: la intalnire in Bucuresti ai fost?

This post has been edited by St: 15 Sep 2010, 01:44


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 10 Oct 2010, 10:29
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




sa va zic ce mi-a zis un mecanic de la "reno" daca vreau sa scap definitiv de scurgere ulei pe la cautator....solutia: sa schimb cutia cu una de solenza .cica ar cam fi la fel si s-ar potrivi...dar tare ma indoiesc.voi ce spuneti?? blink.gif


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu_gl
post 10 Oct 2010, 11:23
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 30 October 08
From: galati




salutare baieti,aceiasi scurgere de ulei o am si eu,am fost la mecanic si mi-a spus ca e semeringul de la axul cutiei,care intra in motor,ceva de genu asta.Am cumparat unu si cica e mare,ca e de la palier de la motor.La magazinul de piese auto sunt mai multe tipuri si tre sa stiu exact care e.Va rog frumos daca aveti idee,sa ma ajutati.


--------------------
renault megane1 1996,1.6i.66kw - GL 85 ELI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 10 Oct 2010, 15:29
Post #35


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(jacckk @ 10 Oct 2010, 10:29)
sa va zic ce mi-a zis un mecanic de la "reno" daca vreau sa scap definitiv de scurgere ulei pe la cautator....solutia: sa schimb cutia cu una de solenza .cica ar cam fi la fel si s-ar potrivi...dar tare ma indoiesc.voi ce spuneti?? blink.gif
*


In mecanica nu merge ca la olarit, brutarie, zidarie, etc, sa mai adaugi un pumn de maglavais, sa se potriveasca. Poate sa fie identic sau sa se potriveasca cu anumite modificari.
Daca nu a dat un raspuns exact, eu m-as feri de mecanicul ala...
@claudiu_gl
Individul de la magazinul de piese auto ar trebui sa mearga sa vanda cartofi, ceapa, etc. El ar fi trebuit sa-ti ceara talonul masinii si -pe baza VIN - ar fi trebbuit sa-ti identifice reperul. Asta daca are un program bun pe calculator. Eu as cauta piesa la un magazin de profesionisti, nu de ciocoflenderi.
bine.
Am mai scris de multe ori pe forumul acesta: daca vreti sa reparati corect un Renault, reperele de cauciuc, plastic (mai putin spalatoarele de faruri) trebuie cumparate ca piese de origine. Stiu, sunt mult mai scumpe decat cele produse aftermarket, dar pretul face diferenta. Mai ales in cazul simeringurilor, unde pretul manoperei e mare (demontare-remontare subansamble ca sa ajungi la simering).


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu_gl
post 11 Oct 2010, 08:11
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 30 October 08
From: galati




asta cam asa e,mi-a zis ca ii trebuie dimensiunea exacta sau sa ma uit pe cutie sa caut codu.O sa incerc la alt magazin poate gasesc v-un vanzator mai dezghetat.Mersi oricum dodone,ca de fiecare data,sunt binevenite sfaturile tale.


--------------------
renault megane1 1996,1.6i.66kw - GL 85 ELI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 11 Oct 2010, 19:53
Post #37


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cu placere, oricand smile.gif .


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai.td
post 10 May 2012, 12:44
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 26 June 08




Am si eu problema asta. Verificarea nivelului de ulei o fac cu o "joja" improvizata - o sarma indoita in forma de L cu partea mai mica destul de scurta sa treaca prin orificiul de umplere. Scot busonul, bag usor scula cu partea mica in sus si partea lunga lipita de buza de jos a orificiului, o rotesc o data complet, si o trag afara. Nivelul trebuie sa fie pana in buza, asa ca daca partea mica a L-ului nu s-a udat aproape complet trebuie completat.


--------------------
Renault Megane 2002, 1.6 16v, Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 10 May 2012, 15:47
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




Buna ideea a ta ,o sa incerc si eu........... wink.gif


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrAg0nX
post 10 May 2012, 15:51
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 8 November 09
From: Ploiesti / Bucuresti




si eu am aceasta problema.. cand am cumparat masina chiar mi-au spus cei de la ipso unde am verificato... anul trecut am fost in service si eu zis ca nivelul e ok, iesea lichid cand a scos busonul si ca pierderea e infima. acum as vrea sa verific singur nivelul dar nu mai stiu unde e busonul iar din shema de mai sus nu-mi dau seama... are cineva o poza va rog?


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 May 2012, 17:25
Post #41


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In poza se vede busonul pe unde se introduce ulei in cutie.
Tot pe acolo se face si nivelul....prin debordare.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrAg0nX
post 12 May 2012, 21:16
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 8 November 09
From: Ploiesti / Bucuresti




Multumesc foarte mult espacern !


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 27 Jul 2012, 09:46
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




Revin la acest topic pt ca am o probleme grava:curge ulei din cutie pe la faimosul simering.Problema cea mare este ca imi curge foarte tare de aceea am hotarat sa nu mai circul cu masina si sa caut o solutie.

Ar cam fi 2 solutii:una sa ma duc la un service sa dau cutia jos sa inlocuiesc piesa defecta eventual si o bucsare si 2 sa ma pun eu sa dau cutia jos si sa o duc la un mecanic ca acesta doar sa imi inlocuiasca simeringul.

Pe la service-uril la care m-am interesat manopera in prima varianta ar cam fi 500 ron ceea ce nu prea imi place ph34r.gif iar la cea de a 2 a intre 200-300 ron.


Astept pareri.................

P.S. Daca are cineva procedura de demontare a cutiei de viteza din manialul de service sa posteze sau daca cineva a demontat-o personal sa-mi explice si mie cum se face.

This post has been edited by fuscus: 27 Jul 2012, 09:46


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 27 Jul 2012, 16:03
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




mihai.td nivelul perfect al uleiului din cutie este sa se prelinga binisor cand scoti fluturele.Daca tu scoti busonul si nu se prelinge nimic esti sub nivel.
Bineinteles ca masina trebuie sa nu aiba nicio inclinatie...

Fuscus sfatul meu este sa mergi la mecanic.Ma bazez pe faptul ca nu ai mai facut o asemenea operatiune si este un pic greu datorita omplexitatii ei( si partea electrica si mecanica...priza de centrare ambreiaj etc...)

Chestia cu montare,demontare cutie nu prea se explica...Se fura in ani...

Recomand service bun,pentru toata lucrarea.

Din ce oras esti omule ?

--------------------------------------------------------------
Off topic...Exempul meu cam aiurea dar asta e...

Acum doua zile (din lipsa de bani) am cumparat niste hrana uscata pentru cainii pe care ii cresc si pe care ii iubesc(4 la numar) ca pe lumina ochilor .Cum spuneam,din lipsa de bani am cumparat ceva mai ieftin si mai mult. Credeam ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior...Toate bune si frumoase...pana le-am dat sa manance din ea...

Nu mai intru in amanunte insa am ajuns cu toti la doctor si m-a costat tratamentul 700 lei+ hrana speciala pentru stomac...200 lei.Daca le cumparam ce le-am dat mereu ma costa 300 lei pe luna... Concluzia: nu va hazardati(din lipsa de bani) mergeti pe o linie sigura...

This post has been edited by jas2: 27 Jul 2012, 16:13


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 30 Jul 2012, 12:50
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




Ei bine jas2 sa stii ca si eu am putine emotii dar lucrez cu socrul meu care are solide cunostinte de mecanica ,drept este ca de pe masinile autohtone dar in principiu toate masinile au motor,ambreiaj si cutie...........

Inca ma mai gandesc ca sa aleg solutia cea mai buna......... rolleyes.gif

PS Saptamana trecuta am schimbat impreuna puntea spate de pe scenicul lui(rupta bara de torsiune) si masina e ca noua.Asta mi-a dat putin curaj.......... tongue.gif

Apropo sunt din Stei,Bihor............


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DieselDSL
post 26 Aug 2012, 12:49
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 10 December 11




Fuscus, ai rezolvat cu pierderea de ulei pe la "faimosul" simering? Poti da detalii?


--------------------
Renault Kangoo 2000/1,9D - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 27 Aug 2012, 12:05
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




Salut

Imi pare rau ca am intarziat sa postez solutia la problema mea.Din fericire rezolvarea a fost destul de simpla si am reusit sa o fac eu.

Problema a fost burduful planetarei stanga(cea care are ungere din cutia de viteze ) care avea o spartura de 5 cm.

Solutie:demontat brida care tine burduful catre cutie ,demontat planetara de catre butuc si acum partea un pic mai delicata care a a fost extragerea tripodei lucru pe care l-am executat intr-un service,schimbat burduf(pret 95 ron) si operatia inversa.

Am completat 2 litri de ulei cutie ,am spalat cutia si am circulat 2 saptamani fara scut.
Concluzie:pe la faimosul simering al cutiei mai se umezeste cu putin ulei dar nesemnificativ(dimineata o pata cat o nuca biggrin.gif ) .

De data asta am scapat ieftin laugh.gif ..Sper sa o tin tot asa......


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dreqsor
post 22 Feb 2016, 12:48
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 16 April 06




A incercat cineva asta ?

http://www.veritec-competition.com/transmi...es-renault.html



Sau sa slefuiasca partea de jos a imbinarii si sa introduca simeringul pe jos?

urmat de sudura(riscant pentru simering) sau gaurit/facut filet/fixat cu un surub?

la Renault vor cam 700 lei+ piesele lichid ==> un sfert din cat mai face masina

instructiuni montare:

https://www.youtube.com/watch?v=Qg79KCb1eKk&feature=youtu.be

http://www.tnd-france.com/notice_e.htm

multumesc

This post has been edited by dreqsor: 22 Feb 2016, 12:51

Attached thumbnail(s)
kit_tnd_fn10_reparation_fuite_boites_de_vitesses_renault.jpg ( Size: 27.88k ) Number of downloads: 272


--------------------
renault clio symbol 2003 expression
clio expression 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_yza
post 22 Aug 2017, 08:42
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 364
Joined: 6 October 08




Salut,stie cineva codurile la semeringurile de la planetare din cutia de viteze JH3143,masina din semnatura ?


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 confort privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th April 2024 - 01:09
Dacia