Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Placute si discuri de frana Laguna III, marci, dimensiuni, particularitati montaj

madhorsefuzzy
post 30 Aug 2014, 12:14
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu? Habar nu am nimic. Aflu pe parcurs si in fiecare zi lucruri noi ... biggrin.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 3 Sep 2014, 09:06
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




La mine nu mai trepideaza volanul de când am trecut pe marca TEXTAR discuri + placute. La marca ATE trepida înca din prima zi.

This post has been edited by gAnY: 3 Sep 2014, 09:07


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DNT
post 3 Sep 2014, 09:36
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 2 June 09
From: Bucuresti




Am schimbat anul asta si pe fata si pe spate placutele de frana la Galati la reprezentanta - APAN.
In plus am pus si niste anvelope poate mai bune.

Frana este chiar buna acum. Singura problema este pilitura exagerata care este pe janta.
Toate jantele sunt fumurii. Nici nu mai trebuie sa le vopsesc sunt ele acoperite complet de pilitura. Cam enervant lucrul asta...

Este normal lucrul asta la placute "OE" ? La voi cum este pe placute OE /altele ?

A, si sa nu uit. La franare din cand in cand un zgomot care aparea cand placutele erau uzate... Poate discurile sunt uzate ? Trebuie sa mai verific. O fi timpul sa schimb si discurile ?

PS. Daca trepida cu ATE inseamna ca ansamblul placuta + disc nu mergea ok, cumva placuta nu se alinia pe disc... sau discul era ovalizat... etc - my 2 cents.

This post has been edited by DNT: 3 Sep 2014, 09:37


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Sep 2014, 10:50
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Hai sa va spun cateva observatii personale, poate ajuta.

Placutele OE cat si placutele ATE sunt fabricate de Galfer: atat pe unele cat si pe altele apare Galfer. Tind sa cred ca si compozitia e identica.

La discuri s-ar putea ca ATE sa le fabrice singur si sa fie alta calitate decat OE. Nu stiu dar e posibil.

Ce am observat in ~200km de cand am schimbat lichidul de frana cu cel ATE SL.6: pe langa intarirea pedalei de frana si micsorarea cursei pedalei lucruri oarecum firesti, am observat ca discurile atat pe fata cat si pe spate au capatat un aspect uniform. Inainte parea ca placutele noi pe fata formau niste santuri concentrice in disc in aproximativ 5000km de cand le schimbasem. Acum cresterea presiunii in circuit a facut ca placutele sa se aseze corect pe disc desi pe fata nu s-a mai umblat la placute.

In concluzie as sfatui pe toata lumea sa schimbe lichidul de frana la maxim 2 ani si sa faca corect aerisirea circuitului, chiar daca in vas lichidul arata ca nou.

Despre praf: mi se pare ca placutele ATE fac la fel de mult praf ca alea OE, dar vara tinde sa se depuna mai mult pe jante.
La mine jantele sunt un gri inchis si nu am o problema cum am la Logan unde jantele sunt argintii.

Zgomotul la frananre nu are cum sa fie din cauza discului uzat. Nu vad cum ar atinge ceva in disc cand acesta e uzat fata de situatia in care el este nou. De disc se ating placutele. Mie la schimbul pe spate baietii mi-au zis ca o sa aud zgomote pana se aseaza placutele noi in santul format pe disc. La mine nu a fost cazul, dar poate e situatia ta. Lichidul stiu ca l-ai schimbat recent deci ar trebui sa fie ok. Sa nu fie ceva intrat pe acolo sau o buza inegala pe toata circumferinta discului.
E bine sa masori discurile sa stii gradul de uzura.

Cat despre discutia: ATE+ATE trepideaza, TEXTAR+TEXTAR nu e ceva dubios.
Cred ca pot aparea probleme in anumite cazuri, la fel cum in cazul meu nu am avut niciodata probleme cu ATE.
Este posibil ca la schimbul ATE cu TEXTAR sa se fi curatat mai bine/bine butucii, culisele etrierilor, prinderile placutelor si sa se fi inlaturat cauza trepidatiilor care posibil sa fi dus la ovalizarea discurilor? Zic si eu.
Ma gandesc totodata ca orice producator care fabrica/vinde si placute si discuri pentru un anumit model face macar un test cu ele impreuna sa vada daca se "potrivesc" ca si frecare/compozitie/etc.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 3 Sep 2014, 22:31
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




@madhorsefuzzy, Am avut ATE POWER DISC cu striatii pe L2 si trepida volanul. ATE pe L3, trepida volanul.. Si acum TEXTAR pe L3 si nu mai am nici o problema. De fiecare data am luat discurile si placutele în pereche. ATE+ATE, TEXTAR + TEXTAR.

Eu personal am schimbat discurile de fiecare data.. Anul trecut le-am schimbat pe L3 si trepida volanul încã din prima zi, de la prima frânare la 120 km/h+. Le-am tinut mai putin de 10.000 km.

Ca fapt divers, am auzit ca ZIMMERMAN sau JURID sunt cele mai bune dar din pacate eu nu am gasit.

This post has been edited by gAnY: 3 Sep 2014, 22:31


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinvladbogdan
post 9 Feb 2015, 10:43
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 24 November 14




Salutare,

Urmeaza sa schimb placutele de pe fata, dar inca nu m-am lamurit care este modelul de care am nevoie, precizez ca masina este Laguna 3, 2012, si din ce am vazut conteaza si dimensiunea jantei, din fabrica a venit cu 16''.

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna III 2012 Black Edition - B-248-BBE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 9 Feb 2015, 10:52
Post #67


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(florinvladbogdan @ 9 Feb 2015, 10:43)
precizez ca masina este Laguna 3, 2012, si din ce am vazut conteaza si dimensiunea jantei, din fabrica a venit cu 16''.

Trebuie mai multe detalii pentru identificare exacta piesa......VIN-ul de ex.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinvladbogdan
post 9 Feb 2015, 13:32
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 24 November 14




VF1BT1RG647639609 , motorul e 1.5.


--------------------
Renault Laguna III 2012 Black Edition - B-248-BBE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 28 Apr 2015, 07:08
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




QUOTE(gAnY @ 3 Sep 2014, 22:31)
@madhorsefuzzy, Am avut ATE POWER DISC cu striatii pe L2 si trepida volanul. ATE pe L3, trepida volanul.. Si acum TEXTAR pe L3 si nu mai am nici o problema. De fiecare data am luat discurile si placutele în pereche. ATE+ATE, TEXTAR + TEXTAR.

Ca fapt divers, am auzit ca ZIMMERMAN sau JURID sunt cele mai bune dar din pacate eu nu am gasit.
*



E randul sa schimb si eu discuri cu placute pe fata si placute spate.
ZIMMERMAN am vazut ca sunt printre cele mai ieftine. Pe alte forumuri am citit ca nu ar fi stralucite.
Initial ma gandisem sa iau discuri si placute ATE pe fata, dar daca sunt probleme as merge pe ATE + TRW placute. Ies si mai ieftin cu 25 lei.
A mai avut cineva probleme cu ATE + ATE ?


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Apr 2015, 08:19
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu am pus placute ATE fata spate peste discurile din fabrica. Nu am avut probleme pana acum.

Poate sunt discurile ATE mai slabe. Placutele imi par ok si sunt facute de Galfer pentru ATE cum Galfer le face si pe cele de origine.

Daca ai dubii cumpara discuri Brembo. Si placute Ferodo daca crezi ca ATE nu te satisface.

Placute nu as lua Brembo, discuri nu as cumpara Ferodo. Asta in ideea ca nu si le produc ei si lucreaza cu alti producatori pentru ele.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grabyi
post 28 Apr 2015, 08:33
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 3 April 08
From: Bucuresti




Si eu am fost in dilema cu placutele. Pana sa ma decid, am vazut promotia de primavara de la renault si am pus placute fata de origine in service renault cu aprox 250 inclusiv manopera.


--------------------
RENAULT Symbol 1.4 16v GPL , Laguna3 2.0 16v GPL 2008
Laguna3 42.000[km][03.01.2014]
Symbol 100.000[km][5.08.2013]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Apr 2015, 09:04
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pretul a fost foarte bun pentru o reprezentanta. Cam 200RON sunt placutele ATE, care sunt echivalente cu alea de Origine.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 Apr 2015, 09:53
Post #73


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




mie nea mecanicul imi pune placute mintex,
discurile is Ate, schimbate de fostul propitar la ~120.000 km, acum avand 236.000

pe etrier am vazut ceva de genu ø300 - ø320....hm.....are careva ø320 si jante de 16?
toate astea la vechea laguna 2ph2

This post has been edited by pishky: 28 Apr 2015, 09:53


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 28 Apr 2015, 10:11
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu pe Leguma mea am discuri de 320 mm. Si nu incap jantele de 16". Dar nu din cauza discului in sine ci din cauza etrierului. Daca pozitia etrierului nu se schimba intre 300 mm si 320 mm atunci poti face o proba cu o janta de 16 si acum cu discuri de 300 mm. Daca se schimba atunci sigur nu poti pune jante de 16".

Nu stiu daca am fost clar. biggrin.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 28 Apr 2015, 10:11


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myx
post 13 May 2015, 12:03
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 11 December 05




madhorsefuzzy, placutele Ate pe care le-ai cumparat de pe mister-auto aveau vreo holograma ceva? Vreau sa dau si eu comanda la ei.


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2015, 15:44
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nimic deosebit. Doar ce se vede pe pagina anterioara in poze.

Daca nu ai 4Control pe masina si ai sistem ATE de placute vad pe autokarma preturi bune la placute ATE: 177.42 RON fata si 206.36 RON spate. Totul e sa se potriveasca pe masina ta.
Intri pe site la ATE si selectezi masina si apoi iei codurile si le verifici pe autokarma.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 13 May 2015, 15:48


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy
post 19 May 2015, 17:26
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Schimbat acum un an placute frana fata.
Am pus modelul ATE recomandat de madhorsefuzzy.
Dupa un an, mecanicul mi-a spus ca mai am 50% carne pe ele.
Fara vibratii, fara prostii.
Nu sunt capabil sa spun cat de bine franeaza pentru ca sunt genul care franeaza foarte mult folosind frana de motor (deci nu maniac cu 80 la ora cu 10m inainte de semaforul rosu pe care l-am vazut de 500m).
As putea spune ca s-au dus cam repede, dar la cat au costat (150 lei perechea, 30 lei montajul), as fii nerecunoscator.


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 19 May 2015, 17:45
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Da in 16.000Km la stilul de care spui pare ca s-au dus cam repede la 50%.

Dar si mecanicii astia au mare abatere la ochi. Daca punea ruleta si imi zicea niste mm il credeam. smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 6 Jul 2015, 13:26
Post #79


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




Salutare,

Citind aici experienta avuta de madhorsefuzzy cu cei de la Mister-Auto am zis sa comand si eu la ei.

La mine din pacate nu s-au comportat deloc ok si am zis sa va spun si voua pt a sti la ce sa va asteptati;

Am comandat placute ATE, fata+spate + lichid de frana( motiv evident - pretul substantial mai mic).

S-au gandit ei ca voi accepta fara nici o pb placute TRW asa ca au inlocuit in comanda produsul pe motiv ca nu au pe stoc desi pe site spunea ca au , fara sa fiu anuntat!!!
Le-am scris si au zis ca :

"Va mutlumim pentru mesaj.

Produsul a fost inlocuit intrucat piesa comandata nu este disponibila, iar piesa incluita corespunde in totalmente piesei solicitate de dvs. va rugam sa nu va faceti griji. Daca nu sunteti de acord va rugam sa ne instiintati astazi cat mai rapid posibil.

O zi frumoasa!

Cu stimă,
Echipa Mister-Auto.ro "


Nimic de faptul ca piesa cu care au inlocuit este cu 20 % mai ieftina .
Dupa lungi insistente au revenit si au rambursat transportul ( 50 lei) ceea ce acopera cei 30 lei diferenta.
In plus pe site se vb despre " livrare in 24-48h . Nici vb de asa ceva!!

Pachetul este predat la Curier in 24-48H, apoi Dumnezeu cu mila.

la mine comanda apare predata din 1 Iulie- iar pe site-ul curierului spune ca a primit comanda de transport.

Nu am o pb cu acestia, dar voiam sa stiti si voi ca o comanda la acesti indivizi poate fi primita si dupa doua saptamani , asta in caz ca planuiti sa schimbati mai devreme - acum fiind si perioada de concedii.


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 6 Jul 2015, 14:08
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ce tziganie ordinara!!! La ANPC ai sunat/dat email?

S-au gandit ei ca la romani merge. Daca in loc de .ro in coada pui .de sau .es sau .fr mai vezi ca au si alte preturi, mai mici decat pe .ro ca deh la aia nu merge.

Eu am dat o singura comanda, cea cu placutele, care a fost super ok. Dar daca fac tziganii d-astea i-am taiat de pe lista.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinoana
post 6 Jul 2015, 19:03
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 254
Joined: 26 February 12
From: Craiova




QUOTE(dydycom @ 6 Jul 2015, 13:26)
Salutare,

Citind aici experienta avuta de madhorsefuzzy cu cei de la Mister-Auto am zis sa comand si eu la ei.

La mine din pacate nu  s-au comportat deloc ok si am zis sa va spun si voua pt a sti la ce sa va asteptati;

Am comandat placute ATE, fata+spate + lichid de frana( motiv evident - pretul substantial mai mic).

S-au gandit ei ca voi accepta fara nici o pb placute TRW asa ca au inlocuit in comanda produsul pe motiv ca nu au pe stoc desi pe site spunea ca au , fara sa fiu anuntat!!!
Le-am scris si au zis ca :

"Va mutlumim pentru mesaj.

Produsul a fost inlocuit intrucat piesa comandata nu este disponibila, iar piesa incluita corespunde in totalmente piesei solicitate de dvs. va rugam sa nu va faceti griji. Daca nu sunteti de acord va rugam sa ne instiintati astazi cat mai rapid posibil.

O zi frumoasa!

Cu stimă,
Echipa Mister-Auto.ro "
Nimic de faptul ca piesa cu care au inlocuit este cu 20 % mai ieftina .
Dupa lungi insistente au revenit si au rambursat transportul ( 50 lei) ceea ce acopera cei 30 lei diferenta.
In plus pe site se vb despre " livrare in 24-48h . Nici vb de asa ceva!!

Pachetul este predat la Curier in 24-48H, apoi Dumnezeu cu mila.

la mine comanda apare predata din 1 Iulie- iar pe site-ul curierului spune ca a primit comanda de transport.

Nu am o pb cu acestia, dar voiam sa stiti si voi ca o comanda la acesti indivizi poate fi primita si dupa doua saptamani , asta in caz ca planuiti sa schimbati mai devreme - acum fiind si perioada de concedii.
*


Ca si observatie, TRW sunt aproape cu 50% mai ieftine.

Azi am cumparat un set de placute ATE cu 190 ron ( pentru spate) mai aveam ca si optiuni TRW la 100 ron/spate si 270 ron OEM.



--------------------
Renault Laguna 3 Initiale Paris - MAI 345 234
Facebook Group Renault Laguna

www.facebook.com/groups/1065724683444028/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 4 Aug 2015, 17:01
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




Gata, atât au rezistat și cele textar.. Aproximativ 1 an.. Maxim 20.000 km. Acum trepideaza iar foarte tare.. Maine urmeaza brembo placute + discuri. Sunt la al 4-lea set.. M-am cam saturat de schimbat la ele. Pareri?


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 4 Aug 2015, 17:35
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Verificare bataie butuci cu comparatorul. Altfel si mama Brembo-ului se va deforma.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gAnY
post 5 Aug 2015, 16:52
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 6 February 10
From: Paris




@madhorse, am fost astazi pentru schimbat la renault craiova si butucii arata bine, nu i-a verificat cu comparatorul pentru ca nu mai avea nici un rost.. Am bucsile la brate rupte, stanga si dreapta + bascula antirasturnare rupta.
Am dat comanda de piese. Pret brat în jur de 370 lei pe original. Bascula anti-rasturnare in jur de acelasi pret.

Mai am putin joc in suporti cadrul motor, ramane sa imi identifice cu exactitate piesele atunci cand imi schimba bratele.

This post has been edited by gAnY: 5 Aug 2015, 17:08


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 180 GT 4Control 2008
Renault Laguna II 1.9 dCI 120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 10 Aug 2015, 00:40
Post #85


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Experienta recenta, TRW vs ATE pe Latitude schimbasem placutele + discurile cu TRW iar pe laguna am pus ATE. Diferenta mare, in favoarea ATE. A trebuit sa fac 500-1000km cu TRW CA sa simt CA franeaza cat de cat, cu ATE nici macar 5km si se simteau bine de tot. Cu siguranta voi folosi de cate ori am ocazia in viitor produse ATE.


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 17 Sep 2015, 09:50
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




Am pus si eu anul trecut placute ATE pe Laguna 1. Uzura disc cam 30 %.
Placutele au fost montate la un service unde tot am reparat pe la masina...

Probleme:

1. Nu intrau din cauza tablitelor in etrier
2. Dupa 1000 km au inceput sa zdrangane in etrier de se uita lumea pe strada..
3. Frane inegala ! la 10 km.h daca faceam padela la frana...pur si simplu masina se haia !
4. Trosneau la apasare mai tare pe frana
5. Scartait de tramvai
6. Pana la urma mi au ovalizat discurile destul de rau !

Nu am mai patit pana acum asa ceva cu niste placute de frane ! nici la Dacia 1310.

Am fost in service, am rectificat discurile si am pus TRW (nu stiu ce model) ! Am 40000 km cu ele si sunt foarte ok.
TRW-urile mi se par tari ptr ca au mancat ceva din disc fata de ATE. Masina a fost adusa din Olanda din 2013...nu stiu ce placute de frana avea, dar nu se compara pana acum cu ce am schimbat eu. Placutele cu care a venit masina din afara erau mult mai ok...nu stiu ce natie erau ptr ca nu scria nimic pe ele.

This post has been edited by Andyno: 17 Sep 2015, 09:51


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 17 Sep 2015, 12:09
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Andyno @ 17 Sep 2015, 10:50)
1. Nu intrau din cauza tablitelor in etrier
Sigur ai ales ceva compatibil cu masina ta de la ATE?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 17 Sep 2015, 13:16
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




Da ! 100 % erau identice cu ce am dat jos...doar ca tablitele au fost putin indoite.


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 29 Oct 2015, 16:40
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Ma bate ganduri de niste discuri perforate Zimmermann. Va trebui sa le schimb la primavara si vreau sa vad daca gasesc ceva promotii.

La noi sunt 600RON bucata si vreau sa aflu daca merita diferenta fata de unele normale ATE, TRW, Brembo de 300RON.

A avut cineva experiente cu ele?

Attached thumbnail(s)
zimmermann_perforat.jpg ( Size: 127.06k ) Number of downloads: 352


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 29 Oct 2015, 17:50
Post #90


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Merita doar daca ai experimentat fade la frana cu ATE, desi nu cred... ( asta tinand cont ca poate aparea fade si de la lichid frana negru sau de slaba calitate). Ar trebui sa se raceasca mai bine ca cele fara gauri, dar nu este o diferenta foarte mare la asta. Ca look, daca ai jante cu spite rare sau se vede excesiv discul de frana e fain tare smile.gif
Ca marca am folosit Zimmerman ( chiar sunt in prezent pe Merc - dar nu sunt dinastea perforate ), se simt normal, mai bune ca TRW ce le-am avut pe Latitude, dar nu peste ATE. Acum, diferenta poate aparea si de la faptul ca sunt toate puse pe masini diferite.

This post has been edited by andreist: 29 Oct 2015, 17:52


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:37
Dacia