Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Navigatie originala Renault

ionutvd
post 4 Jul 2016, 15:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 May 16




Salut,

Am un Renault Fluence din 2011, varianta fara navigatie. Am cd-player-ul clasic, nu Arkamys. Am gasit un sistem complet de navigatie original (display, joystick, cd-player, antena, calburi) si sunt tentat sa il cumpar. Imi puteti spune va rog, inafara de navigatia propriu zisa, ce functii mai are acest sitem?
Oscilez intre acesta si un sistem de navigatie aftermarket, dedicat pentru fluence.

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Fluence 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zng
post 20 Jul 2016, 14:09
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 May 14
From: Bucuresti




Din ce stiu ( nu sunt sigur) sunt ceva probleme de compatibilitate cand vine vb sa pui o navigatie renault pe un renault care nu a venit din fabrica cu tot cu navigatie.
Numarul de functii la un aftermarket e net superior fata de ce ofera renault... de la marime dysplay, rezolutie , mufe, compatibilitate cu alte dispozitive pana la soft si cum poate fi el customizat (instalare de aplicatii in cazul celor cu soft pe android).
Problema e ca sunt multi producatori care fac sisteme dedicate pentru renault si folosesc platforme hdd care variaza la capitolul piese performanta si calitate.. cu softuri diferite ( s60, s100, s150, android 4.4.4 si ce or mai fi scos) Mai toti producatorii sunt asiatici si trebuie sa comanzi pe net produsul care vine in colet in n zile sau sa il achizitionezi de pe siteurile de aici cu in jur de 30% mai scump( in cazul in care o si monteaza si ofera garantie si pe produs si pe manopera merita daca esti cu dare de mana ) ele pe net sunt intre 350 si 550 euro si aici se vand cu 3000 lei
riscurile la un aftermarket sunt ca sa nu fie ok din punct de vedere calitativ.. zic unii : semnal radio, gps, claritate audio, calitatea dysplayului, in cazul in care nu alegi un produs ok
La ce originala sunt ca sa nu mearga ( nu sunt sigur inca odata)
Eu m-am jucat cu o navigatie aftermarket montata pe un megane 3 si mi sa parut foarte ok din toate punctele de vedere. la cea originala ai si joystick langa schimbator si e comod.. la cea aftermarket te cam intinzi cu degetul pana la display in cazul in care esti mai scund.. si nu cred ca e destul de confortabil in timp ce conduci.
Eu mi-as lua una aftermarket , defat tot incerc sa strang banii sa o iau smile.gif)

Sper ca ti-am fost de folos !! salut

This post has been edited by Zng: 20 Jul 2016, 14:34


--------------------
Renault Fluence 1.6 16v 2011 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 20 Jul 2016, 16:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Sunt și în jur 2200


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zng
post 7 Oct 2019, 09:45
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 May 14
From: Bucuresti




Am luat una aftermarket pana la urma cu android pe ea. e ok

Attached thumbnail(s)
IMG_2925.jpg ( Size: 203.54k ) Number of downloads: 328


--------------------
Renault Fluence 1.6 16v 2011 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 7 Oct 2019, 22:47
Post #5


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Păreri după montaj


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zng
post 8 Oct 2019, 07:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 May 14
From: Bucuresti




Am fost la un service dedicat pentru asta sa o montez pentru ca am avut si camera pentru mers inapoi.. dar din ce am vazut se poate monta si acasa. Nu se taie nici un fir.. totul este plug and play. Este putin spatiu pentru cabluri in bord.. si trebuie aranjate cu atentie ca sa intre unitatea (partea care intra sub modulul de clima). Comenzile de pe satelitul de la volan functioneaza si sunt programabile din soft.
Se vede bine.. ecranul isi modifica luminozitatea in functie de pozitii/ faza scurta .. pentru zi si noaptea.. este destul de smart gandita. Display-ul tactil se misca ok
Se aude mult mai tare. Acum trebuie sa schimb si difuzoarele pentru ca nu mai fac fata.
Sistemul de operare este android 9 si este intuitiv mai ales pentru cei care sunt deja obisnuiti cu el de la telefoane.. S-a restartat de vreo 2 ori pe neanuntate dar probabil e ceva tipic android.
Nu imi place ca butoanele iluminate de la unitate nu mai au aceiasi nuanta ca restul bordului
Per toatal e ok, a meritat investitia zic eu.este cu mult peste ceea ce ofera Renault

Este de preferat cand cumperi sa alegi un comerciant care are ca punct de livrare o tara din Europa ca asa comanda iti ajunge direct acasa .. fara sa mai fie oprita la posta pentru plata taxei vamale si asa eviti si timpul mare de asteptare creat de jalnicul sistem de procesare al coletelor venite de afara al Postei Romane

Pot sa las mai jos linkul de unde am comandat si locul unde am facut montarea daca e ok



--------------------
Renault Fluence 1.6 16v 2011 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 8 Oct 2019, 19:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




linkul?


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zng
post 9 Oct 2019, 06:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 May 14
From: Bucuresti






--------------------
Renault Fluence 1.6 16v 2011 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 9 Oct 2019, 21:40
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




multumesc , foarte util; manopera cit a fost? pune laptopul pe masina pentru comenzi , sau din menu-ul device-ului? cheers.gif

This post has been edited by gratian.bran: 9 Oct 2019, 21:48


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zng
post 10 Oct 2019, 14:20
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 May 14
From: Bucuresti




manopera a fost 300 navigatiea plus camera.. difera de la service la service.. majoritatea se arunca la pret si la durata montarii. din ce am analizat e o chichita la montarea camerei ..ca sa se activeze cand intra marsarierul. in rest totul nu depaseste complecsitatea montarii componentelor pe o placa de baza de pc..asa ca de exemplu

comenzile se schimba din meniul sistemului de operare dar sunt destul de ok asa presetate.. referitor tot la comenzi nu mai creste si scade volumul progresiv la apasarea prelungita a butoaelor pe satelitul de la volan.... chestie cu care eram destul de obisnuit.. dar compenseaza cu rotita de vomul de pe unitate

This post has been edited by Zng: 10 Oct 2019, 14:28


--------------------
Renault Fluence 1.6 16v 2011 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 10 Oct 2019, 18:57
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




multam fain . drumuri bune.


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 7 Nov 2019, 08:48
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




m-am tot uitat la poze , cardul SD intra in spate (linga mufe?)? cum il mai accesezi? este alt slot in alta parte?


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zng
post 26 Nov 2019, 16:14
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 15 May 14
From: Bucuresti




cardul sd intra dupa ce desfaci un buton fals de langa rotita de volum


--------------------
Renault Fluence 1.6 16v 2011 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:21
Dacia