Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scurgere ulei motor partea dreapta, Scurgere ulei motor in partea dreapta

imavendus72
post 25 Jul 2020, 20:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 April 20




Salutare comunitate, de ceva vreme am o problema cu al meu Renault Megane II 1.6 16v 2008, și anume găsesc pete de ulei pe jos in zona distributiei, toate bune și frumoase, am mers la mecanic și a spus că uleiul ar fi de la simeringuri, și că acestea ar fi cu "memorie". După etapa asta mi au montat simeringuri cu memorie, dar n a durat nici câteva zile că uleiul a reînceput să curgă și să găsesc pete pe jos și mai mari, am fost iar și mi au spus că problema ar fi că am uzura la vibrochen și că vor incerca să pună, simeringuri cu arc ceva clasic, a mai fost cineva în situația asta, știe cineva vreo rezolvare la această problemă ? 😰 :(


--------------------
Renault Megane 2 2008 berlina - BC97AEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 25 Jul 2020, 21:36
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Am avut aceasta problema la o masina mai veche, alta marca.
Din cauza neschimbarii la timp a uleiului si/sau adaugarii de tot felul de substante minune cu rol verbal de "reparare" si intinerire se intampla o distrugere pronuntata a pieselor componente.
Mai exact cuzinetii si segmentii se uzeaza prematur si pilitura rezultata se strange la capetele arborelui si a axelor cu came.
Acea pilitura se comporta exact ca un smirghel sub actiunea uleiului infiltrandu-se sub simering uzand atat simeringul cat(cel mai grav) arborele sau axa.

Solutia nu este in nici un caz alt simering sau mai stiu eu ce artificii deoarece arborele in sine a devenit un smirghel.

Trebuie rk pentru ca sigur ai uzura pronuntata in tot motorul.
Sau alt motor cu uzura mai mica, care nu a vazut aditivi si a avut uleiul schimbat la timp.

This post has been edited by megan2: 25 Jul 2020, 21:37


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imavendus72
post 29 Jul 2020, 10:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 April 20




Mersi de raspuns, și ce ar trebui să înlocuiesc ? Doar vibrochenul ? As ieșii mai ieftin daca aș cumpăra un motor sh ? Probabil as da tot de problema asta ... Sigur nu e altă soluție ?


--------------------
Renault Megane 2 2008 berlina - BC97AEX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 29 Jul 2020, 11:34
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




Mergi la mecanic auto sa iti vada motorul. El decide la fata locului ce este mai bine de facut in cazul de fata.
Simeringuri Elring, Victor Reinz sau OE Renault.

This post has been edited by pistritu: 29 Jul 2020, 11:36


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:18
Dacia