Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare protecție de plastic deasupra injectoare, demontare protecție plastic la injectoare

Zaishen
post 22 Jul 2020, 19:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




Salut, am căutat pe forum dar nu am găsit nimic în legătură cu demontarea capacului de plastic care este deasupra injectoarelor și ajunge până în spate la pompa de injecție, vreau să am acces la regulatorul de presiune de pe pompa de injecție și la injectoare, știe cineva care sunt pașii? există vreun tutorial pe forum? acel tub care este deasupra de la ce este? cum poate fi desfăcut? poza nu este de la motorul meu, dar este asemănător și la mine!

motor_renault_megane_2_1_5_dci_cod_motor_k9k_8ad5e54b2c3c0dd20d_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 172.73k ) Number of downloads: 133


This post has been edited by Zaishen: 22 Jul 2020, 19:21


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 23 Jul 2020, 11:21
Post #2


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Desfaci teava de deasupra capacului care leaga turbo the intercooler. In fata spre intercooler are un colier metalic se desface cu o tubulara de 7 parca sau o surubelnita mare lata (recomand tubulara) iar in partea din spate dinspre turbo are o siguranta care se clipseaza pe teava si pe ofiriciul din turbina. Ai grija cand o scoti sa nu o pierzi prin scut, o tragi cu o surubelnita lata si tii mana pe ea sa nu sara. Ai de asemenea grija cand o pui la loc, sa intre pe ambele canale in teava altfel va sari la primul sprint din cauza presiunii.

Dupa ce dai teava jos, mai e un surub dedesubt care trebuie desfacut (tubulara de 10 parca) si apoi capacul e prins in niste cleme metalice.

This post has been edited by skorpio_bog: 23 Jul 2020, 11:22


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zaishen
post 10 Oct 2020, 23:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




Mulțu, între timp am găsit un video în franceză, pentru cine este interesat:

https://www.youtube.com/watch?v=iKu_YF9l8ZE


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:41
Dacia