Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

A mai intampinat cineva "Panne de la direction"?

andrei.xd23
post 1 Aug 2018, 14:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 August 18




Vineri am cumparat masina, si am observat ca in bord apare panne de la direction. La condus nu am observat nici o problema, in schimb am citit pe net si unii spun ca e ceva eroare de soft, altii spun ca nu mai puteau rotii volanul in nici o directie asa ca nu stiu ce sa cred.

L-am dus la Renault l-a conectat la laptop si a spus ca nu apare nici o problema decat aia si nu stie de la ce e.

Vi s-a intamplat ceva de genul?


--------------------
Renault Latitude 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 3 Aug 2018, 09:02
Post #2


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut, nu am mai intalnit o astfel de eroare, nu poate sa fie de-a buna si nu trebuie ignorata. Problema cu softul, eu personal, nu o cred. Problemele de soft apar in primii ani de utilizare la prima generatie, ori daca pana acum a fost ok, eu exclud aceasta varianta.

Pe Latitude servodirectia este electro-hidraulica, adica ai pompa hidraulica si este actionata de un motor electric. Tot ansamblul se regaseste ascuns sub farul stanga, se desface carenajul rotii ca sa ai acces acolo.

Pe testerul celor de la reno, adica pe CLIP, iti spune exact de unde se trage eroarea: presiune hidraulica mica / mare, scurt circuit, circuit deschis, suprasolicitare motor, tensiune scazuta...etc. Deasemenea iti spune daca eroarea a fost ceva de scurta durata si a fost memorata (cu detalii ale unor parametrii din momentul respectiv), daca eroarea este prezenta.

Cel care ti-a pus testul a vrut sa scape repede de tine...pac pac, aia e, nu stim de unde vine, dar totul merge bine.
Problema grava e, asa cum ai spus si tu, poti sa te trezesti in orice moment fara servodirectie.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei.xd23
post 4 Aug 2018, 20:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 August 18




Hmm mersi de avertisment, o sa caut saptamana asta pe cineva mai interesat putin decat "mecanicul" de dinainte.


--------------------
Renault Latitude 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
themastrem
post 1 Feb 2019, 16:45
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 March 17
From: Ploiesti




Salutare,
Cum ai rezolvat cu aceasta problema, si eu am de cateva zile Power Steering Fault si martorul STOP aprins, servo pare sa functioneze fara nicio problema.
Multumesc.


--------------------
renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei.xd23
post 1 Jul 2020, 09:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 August 18




QUOTE(themastrem @ 1 Feb 2019, 16:45)
Salutare,
Cum ai rezolvat cu aceasta problema, si eu am de cateva zile Power Steering Fault si martorul STOP aprins, servo pare sa functioneze fara nicio problema.
Multumesc.
*



Mda, nu s-a rezolvat nici pana acuma. Service-ul imi zice ca nu gasesc nimic in neregula si codul de eroare arata ceva foarte general "Retea multiplex" si ca singura solutie ar fi sa schimb pompa, dar is cam 99% sigur ca nu e pompa ca eu am cumparat masina cu problema asta de la inceput, si pompa servo era nou nouta dupa cum arata, deci clar a incercat si fostul proprietar sa o rezolve asa.

Cautand pe net am gasit niste ghid-uri de verificat toata instalatia de power steering, o sa le urmaresc pe alea si sa incerc sa imi dau seama: https://www.trwaftermarket.com/globalassets...-sm/trw1250.pdf


--------------------
Renault Latitude 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:31
Dacia