Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pierd antigel la galerie

yonn77
post 1 Dec 2012, 18:17
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Ma comfrunt cu alta problema cu baba (n-o mai tin salele laugh.gif ) pierd antigelul curge plange.gif pe langa garnitura de admisie_evacuare si nu se desfac piulitele de jos wacko.gif de la galerie (noroc ca nu mi-a facut figura pe undeva pe campie sa fac 13-14 icon_mrgreen.gif )

<span class='edit'>2 Dec 2012, 16:58:</span>
Am reusit smile.gif sa dau galeriile de admisie si evacuare jos . Desfacerea piulitelor a fost un chin cele de deasupra s-au desfacut insa cele dedesupt s-au rotunjit stricat toate la cheie insa cu spray wd40 si cu cea mai buna cheie posibila (ciocanul si spitzul radmasa.gif ) nu a rezistat nici o piulita in calea lui . Cred ca nu exista cheie mai buna ca asta . Am cumparat si chei tubulara profesionala cu multe prinderi mai deasa degeaba sficuia piulitele + ca nu aveam acces cu ea in unele locuri. Dupa cum se vede garnitura a fost de vina si o gaura la admisie care intra in bloc era infundata cu mal .

This post has been edited by yonn77: 2 Dec 2012, 16:59


Attached thumbnail(s)
ABCD0001.JPG ( Size: 161.49k ) Number of downloads: 386
ABCD0002.JPG ( Size: 179.41k ) Number of downloads: 420


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 4 Dec 2012, 19:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




I-am cumparat azi garnitura noua ajusa 40 lei si cand mi-a dat baiatul de la mag garnitura am ramas tablou blink.gif (garnitura este complect numai din tabla subtire cat lama cu un contur mai umflat la gauri si mi-a zis ca ce ma mir ca si garniturile de chiulasa se fac tot asa complect din tabla subtire si nu au moarte cica wink.gif . Ramane de vazut acuma ce-o iesi.

Attached thumbnail(s)
ABCD0001.JPG ( Size: 157.67k ) Number of downloads: 388
ABCD0002.JPG ( Size: 149.12k ) Number of downloads: 404


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 8 Dec 2012, 17:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Am incercat s-o repar azi m-am chinuit degeaba mad.gif si tot curge antigel chiar mai tare . Ma si miram eu ca tabla aia subtire si chioara fara clingherit sa etanseze sa nu curga.


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault19tse
post 8 Dec 2012, 22:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.318
Joined: 8 April 07




Ioane, ce treaba are galeria de admisie pe unde intra aer si cea de evacuare pe unde ies gaze cu antigelul smile.gif)))
Te ai cam întâlnit cu tehnica zilele astea.
Lăsa ca e bine, mai invatati si voi ca mașina tb dusa la service. radmasa.gif radmasa.gif

Fii atent:
Verifica traseul furtunelor de racire, tb sa identifici unde e pb, unde curge antigelul nu aer sau gaze.

Succes




--------------------
Renault 19&21 19TXE,1916V,19Cabrio16V,21Baccara
Colectionar si restaurator de Renault19 si Renault21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 9 Dec 2012, 00:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




In blocul motor pe partea pe partea stanga unde vine garnitura de admisie-evacuare este o gaura care vine fix garnitura aceasta peste ea si pe acolo curge apa daca nu etanseaza garnitura . Intai uitate si la urma sa vorbesti . Eu mi-am reparat singur caseta de directie , kit ambreiak + distributie etc si crezi ca ma incurc intr-un rahat de garnitura si sa stii ca cu surubaraia mai stiu si eu nu-mi trebuie mecanici. Treaba e ca m-am luat dupa fraierul ala de la magazin pt ca mi-a garantat ca garnitura este ok.

This post has been edited by yonn77: 9 Dec 2012, 00:03


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault19tse
post 9 Dec 2012, 18:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.318
Joined: 8 April 07




Si eu știu sa surubaresc, bine zis.

Dar anumite chestiuni recunosc mă depășesc.
Poate mai era o piesa, un dop ceva acolo....am avut o mașina identica dar numi amintesc sa fii avut așa ceva.
Si nu e normal ca garnitura de admisie sa țină loc de dop la circuitul de racire.
Am văzut cv Renault la viața mea si cred ca cv e in neregula.
Uite, promit ca mă uit in manual dc vine vreo piesa in spatele garniturii.

Succes,
Adi


--------------------
Renault 19&21 19TXE,1916V,19Cabrio16V,21Baccara
Colectionar si restaurator de Renault19 si Renault21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 9 Dec 2012, 19:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




O.K smile.gif sa stii cand am demontat-o nu a fost nici un dop de garnitura ceva acolo pe gaura aia (parea un pic infundata cu namol gaura am scarmanat-o un pic laugh.gif si curgea mai bine. Parerea mea este ca ganitura de admisie-evacuare este cea care o etanseaza pentru ca garnitura asta veche orig a masinii pe spate(pe partea cu motorul este toata din clingherit cred si pe partea cu esapamentul este toata dintr-un metal(tabla dura) nu foaia aia de ceapa ce mi-a dat-o vanzatorul ala de la alpadrino si fara pic de clingherit pe ea. O sa vad si garnitura de la reinz daca se apropie cat de cat de original.Am fost la magazin si mi-au spus ca mi-o schimba si imi da reinz . S-o vad si pe asta daca e buna de ceva! dry.gif

This post has been edited by yonn77: 10 Dec 2012, 15:11


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 18 Dec 2012, 18:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Am rezolvat-o smile.gif pana la urma si am m-ai dat de alta belea am rupt unul din plutitoare mellow.gif din carburator . Noroc ca am gasit la un nene prin bucuresti si acuma m-ai ma chinui putin cu ea sa reglez plutitorul cand sa inchida . I-am schimbat bujiile i-am pus beru ultra de 0,8 mm (42 lei setul) si am m-ai suflat prin tevustile alea din carburator si am dat o tura cu ea pur si simplu zbura mi-era blush.gif frica sa bag piciorul in pedala in oras. Niciodata nu mi-a mers asa rapid laugh.gif .Daia nu vreau s-o las cool.gif

This post has been edited by yonn77: 18 Dec 2012, 19:32


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 18 Dec 2012, 19:28
Post #9


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Cauta-ti un carburator de rezerva, sh da complet, nu stii niciodata cand ai nevoie de o piesa si la Renault e 600 euro rolleyes.gif
Sau macar un kit de reparatie pt el. wink.gif



--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 18 Dec 2012, 22:57
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Asa e turbodxman . E bine ca am gasit si reglajul rolleyes.gif care trebuie facut la plutitor 33,5 mm tot dupa forumul reno am gasit rezolvarea dilemei . google.gif


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 21 Dec 2012, 01:21
Post #11


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Ai manualul de reparatie pt R 21?
Renault si / sau Haynes?


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 22 Dec 2012, 19:51
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Nu-l am manualul ce m-ai m-am inspirat a fost dupa internet smile.gif oricum la carburator mi-am cam prins nasul mellow.gif . Sarbatori Fericite ! bday.gif


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turbodxman
post 22 Dec 2012, 20:36
Post #13


-------------


Group: Members
Posts: 3.327
Joined: 1 August 08
From: Ro




Ti-ar prinde bine unul. smile.gif
Ms. wink.gif


--------------------
--------- ---------- ------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 23 Dec 2012, 16:29
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Pana la urma am reglat si carbu dry.gif ramane de vazut consumul mai imi facea figuri si senzorul de apa care intra in radiator unu din fire care intra in mufa senzorului era cam intrerupt si acum ventilatorul pleaca imediat cand acul ajunge la liniuta laugh.gif


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 27 Dec 2012, 19:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Am mers azi ceva mai mult cu ea prin oras (buc) smile.gif sa vad cum se manifesta la consum etc ... si ce am observat la rece fara soc tras masina merge destul de lin rolleyes.gif chiar daca turatia relantiului sta sub 700 urca la 800 doar dupa ce se incalzeste. Inainte pana sa umblu la carburator turatia relantiului statea pe la 1000 pana se incalzea si apoi revenea normal la 850 insa daca vroiam sa plec cu motorul mai rece mai ales la frig mergea din smucituri wacko.gif daca nu-i trageam socul . Treaba cu tremuratul la plecare la rece si smucituri si nu numai se datoreaza dupa parerea mea infundarii surubului de relanti si tevustii care baga benzina la partea de sus a carburatorului (piesele astea doua au gaurelele foarte mici nu le trebuie mult sa se infunde mai ales daca mergem cu benzina pe rosu excl.gif ) Am patit-o ieri am crezut ca mi s-a rupt cutia sau ambreiajul ohmy.gif in mers cum am suflat in astea doua piese masina mergea tongue.gif linu-i lin... Vina mea este ca am lasat-o fara benzina.


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 20 Jan 2013, 19:57
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Salut din nou! Am m-ai avut de furca sad.gif cu plutitorul din carburator mai bine zis cu sarma care agata plutitorul excl.gif . Sarma (siguranta) originala care agata plutitorul am scapat-o pe jos si am piedut-o si am cumparat de la cineva corpul de deasupra al carburatorului dar mi-a pus o siguranta mai subtire care agata plutitorul si chiar daca o reglam si mergeam cativa km a doua zi cand vroiam sa merg cu ea mergea din smucituri de ma desalat icon_mrgreen.gif . Si pana la urma mi-a picat fisa sa fac eu siguranta bineinteles dintr-un ac de siguranta laugh.gif . Am reglat nivelul plutitorului de 2 ori si a doua oara a fost o.k. pot s-o turez cat vreau nu mai moare motorul smile.gif . Imi spunea cineva ca plutitorul cand se regleaza trebuie intors invers si sa bagi o tigare intre el si corpul carb dar nu este asa la mine sta lipit de carburator numai asa merge altfel paraie cand o accelerez si se opreste motorul sofer3.gif .

This post has been edited by yonn77: 20 Jan 2013, 20:13


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yonn77
post 3 Feb 2014, 19:12
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 230
Joined: 24 June 10




Salut ! Mi s-a fisurat si gaurit un capatai de furtunas la antigel asa ca am cumparat un furtun de calorifer de 1m de dacia veche happy.gif am taiat o bucatica din el si am inlocuit. Acuma ramane de vazut cat rezista la presiune etc ... vad ca furtunele astea de dacie nu sunt elastice deloc vai mama lor dry.gif .


--------------------
renault21 gts benzina 1992
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:52
Dacia