Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imbunatatiri Laguna 2

audiofilu'
post 23 Sep 2010, 17:47
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am in dotare una bucata Laguna 2.0T de 200cp si citind diverse forumuri as vrea sa aflu si parerile voastre referitor la imbunatatirile pe care le putem aduce masinilor noastre in asa fel incit sa ne satisfaca pe deplin.
Din ce ofera Renault nu am pus trapa si navigatie in rest nu am avut ce pune din fabrica.
Eu am inceput prin a pune Unichip,bujii cu electrod de Iridium si sistemul de sunet a fost substantial imbunatatit prin adaugarea unei linii JL Audio.Alte imbunatatiri minore au fost efectuate pe parcurs.
M-ar interesa ceva legat de suspensie in principal dar si altele (modificari motor,evacuari,bara rigidizare,etc).
Voi ce ati face/ati facut masinilor voastre?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 24 Sep 2010, 16:48
Post #2


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




ce as face:schimbat jante(cu unele pe 17),amortizoare sa ii cobor garda;schimbat toata evacuarea de la galerie la toba finala cu una de inox(dar sa fie siletioasa);pe la motor as schimba niste "furtune" smile.gif cu unele de silicon,asa de fite;bujii ngk(cu toate ca nu are legatura decat cu aprinderea)..bara de rigidizare ca tot ziceai...si cam atat ca e diesel.mai am niste idei dar mi-e ca sar unii care n-au ce face decat sa fie gica contra.
ce am facut:am intretinut-o cat de bine s-a putut in molozul asta de tara


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 24 Sep 2010, 17:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Jante de 17 mi-am luat recent,o sa vedem cum arata dupa ce schimbam si amortizoarele,asta la primavara.Bara de rigidizare neaparat,de evacuare nu-s ce sa zic,daca as face as pune ceva silentios ca nu ma intereseaza soundul (deocamdata,poate-mi schimb parerea,sa vedem ce o sa zica si motorul la 270cp).


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 24 Sep 2010, 17:35
Post #4


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




as mai schimba discurile,vopsit etrierii(ca e la moda),vopsit plafonul,polish.evacuarea sa fie dubla bineinteles.doar ma gandeam excl.gif asa pt scaderea greutarii ca ar merge si geamurile laterale schimbate cu unele de plexiglas,dar cine stie ce mai implica si asta.poti face multe daca esti pasionat pe tuning.e unu pe youtube care si-a dus laguna la 300+ cai,drlaguna parca ii zice,a schimbat intercooler,turbo si cine stie mai ce...asta din 2.0T.la un 1.9dci nu ramane decat sa zambesti cand vezi consumul smile.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 25 Sep 2010, 15:05
Post #5


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(audiofilu' @ 24 Sep 2010, 18:10)
sa vedem ce o sa zica si motorul la 270cp
*


Aha deci, pe tine chiar te mananca.
Eu as merge in primul rand pe rigidizare si suspensii. Sway bar, struts bar, alte bare stabilizatoare, adica mai groase. Neaparat alte arcuri. Chiar daca nu ceva sport, macar cele de pe versiunea normala. Si cu astea cred ca rezolvi buna parte din tinuta de drum.
La motor nu are rost sa vorbesc de traseele de admisie, ce vrei tu sa faci implica din start schimbari majore pe acolo.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 25 Sep 2010, 15:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Yep,asta la anul,vor trebui marite injectoarele,intercoolerul,schimbate traseele de admisie si evacuare si pusa o turbina hybrid.
Am eu o lista cu destule interventii de diferite grade de dificultate dar in final cred ca merita,in ziua de azi daca vinzi o masina ai de pierdut,la leasing nu ma mai bag,la credit nici atit asa ca banii pe care i-as plati la un eventual leasing ii voi folosi la diverse imbunatatiri diferenta fiind ca nu am o data scadenta ca la rate,facem cind avem chef,bani si inspiratie.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 25 Sep 2010, 21:23
Post #7


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(Privilex @ 24 Sep 2010, 17:48)
amortizoare sa ii cobor garda
*


La faza asta m-ai pierdut. Arcurile sustin greutatea, amortizoarele au cu totul alt rol, nu au treaba cu garda la sol.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinut
post 26 Sep 2010, 16:14
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 17 March 07




QUOTE(audiofilu' @ 23 Sep 2010, 18:47)
Am in dotare una bucata Laguna 2.0T de 200cp si citind diverse forumuri as vrea sa aflu si parerile voastre referitor la imbunatatirile pe care le putem aduce masinilor noastre in asa fel incit sa ne satisfaca pe deplin.
Din ce ofera Renault nu am pus trapa si navigatie in rest nu am avut ce pune din fabrica.
Eu am inceput prin a pune Unichip,bujii cu electrod de Iridium si sistemul de sunet a fost substantial imbunatatit prin adaugarea unei linii JL Audio.Alte imbunatatiri minore au fost efectuate pe parcurs.
M-ar interesa ceva legat de suspensie in principal dar si altele (modificari motor,evacuari,bara rigidizare,etc).
Voi ce ati face/ati facut masinilor voastre?
*



Ai putea da cateva detalii legate linia audio JL, dar si poze, respectiv rezultate?


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 2011 Black Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 26 Sep 2010, 17:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ai pe pagina urmatoare topic...poze aici
http://www.reno.ro/sunet-Laguna-2-page-8-t179406-s210.html


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 26 Sep 2010, 20:11
Post #10


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(cdadan @ 25 Sep 2010, 21:23)
La faza asta m-ai pierdut. Arcurile sustin greutatea, amortizoarele au cu totul alt rol, nu au treaba cu garda la sol.
*


eee si cu tine,la arcuri ma refeream doar ca am zis amortizoare gandindu-ma la toata mancarea ce insemna suspensii


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 28 Sep 2010, 12:58
Post #11


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(audiofilu' @ 23 Sep 2010, 18:47)
as vrea sa aflu si parerile voastre referitor la imbunatatirile pe care le putem aduce masinilor noastre in asa fel incit sa ne satisfaca pe deplin.
*


Ar mai fi o chestie, dar sa nu ma injuri. Poti sa arunci pe ea o instalatie de gaz. happy.gif
La pompa, or sa te invidieze chiar si baietii cu dci-uri.
Eu am analizat situatia si am renuntat din motive economice: parcurg max. 10 mii pe an, investitia s-ar amortiza ceva mai greu si nu cred ca voi tine masina asta pana la adanci batraneti.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Sep 2010, 14:14
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.847
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Acum sa iei 2.0T si sa te apuci sa pui gaz mi se pare culmea zgarceniei .... vrei economie .... dCi este solutia....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 28 Sep 2010, 15:04
Post #13


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




nono.gif
culmea zgarceniei = sa pui gpl pe un diesel wink.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 8 Oct 2010, 12:30
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ce se poate face pentru insonorizarea mai buna a compartimentului motor?Desi imi place sunetul scos de motorul turat as fi curios daca se poate insonoriza.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 5 Nov 2010, 22:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Laguna 2 are bara stabilizatoare...se mai pune atunci acea bara de rigidizare pe oalele telescoapelor fata ca nu-s lamurit...se poate pune si pe spate insa cum,ajuta la ceva?
De preferat dupa implementarea unui sistem de amortizare de calitate (arcuri sau doar telescoape reglabile) pentru care astept recomandari.
Si pentru sistemul de admisie/evacuare as vrea citeva sugestii,la admisie un filtru mai bun (ca sistem) si la evacuare poate dupa toba finala vreun model de a face evacuarea dubla si a customiza bara spate eventual cu un difuzor ca la RSuri.Daca s-ar umbla putin si la sound n-ar fi rau,intentionez sa schimb si turbina urmind si alte modificari asociate.

This post has been edited by audiofilu': 5 Nov 2010, 22:19


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Nov 2010, 18:24
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Tipul care mi-a facut instalatia se sunet este inginer auto si intr-o discutie de jumatate de ora mi-a explicat vreo 2-3 chestiuni,ce e bine si ce nu din ce mi-am propus.In functie de finante intentionez sa bag vreo 2-3000 euro si sa o mai modific putin (motor,admisie,evacuare,turbina,injectoare,pompa benzina,etc).La exterior mi-am facut de cap si nu mai am ce-i face,poate doar folie dar nu cred (am parasolare).
Mi-ar placea sa-i schimb bara fata cu una de GT si cam atit,la interior nu nu am ce sa-i fac asa ca a ramas ce am spus (mai vad pe la suspensii,frine,ambreiaj).


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 16 Nov 2010, 18:54
Post #17


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Sa nu-mi spui ca vrei inca 100 de cai pe suspensia stock. blink.gif Prima data acolo e de umblat. Pe urma, poti sa-ti faci si damblaua cu motorul.

This post has been edited by cdadan: 16 Nov 2010, 18:56


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Nov 2010, 19:00
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pai varsa din tolba cu minuni:ce sa pun?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 16 Nov 2010, 19:39
Post #19


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(cdadan @ 25 Sep 2010, 15:05)
Eu as merge in primul rand pe rigidizare si suspensii. Sway bar, struts bar, alte bare stabilizatoare, adica mai groase. Neaparat alte arcuri. Chiar daca nu ceva sport, macar cele de pe versiunea normala. Si cu astea cred ca rezolvi buna parte din tinuta de drum.
*


tongue.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Nov 2010, 11:40
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am deschis subiectul asta si pe alt forum cu specific tuning si un raspuns a fost ca mai intii schimb frindele si suspensiile si apoi motorul,sa n-am surprize.Primesc sfaturi insa nici o marca,un pret...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 20 Nov 2010, 09:54
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




La ce cuplu rezista cutia PK6 de pe Laguna 2?As vrea sa fac modificari care sa nu implice cutia sau ambreiajul.
Intrebare:care e veriga cea mai slaba dintre ambreiaj si cutie?Cineva afirma ca o cutie de Logan diesel poate suporta 420Nm si ca asta de Laguna ar duce mai mult si daca de exemplu rezista la 500Nm e valabil si pentru ambreiaj?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 11:43
Dacia